Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Kontakty  Cookies  Ceník inzerce  RSS 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 3.11.2018 , svátek má
Reklama
Treking > Treky, turistika > Beskydy a Lysá hora

Beskydy a Lysá hora

Výlet na nejvyšší beskydský vrchol

28.4.2009 | Jan Suski

O zdolání tohoto kopce jsem uvažoval již několik let. Ale dlouho se mi to nedařilo až nyní. Nedávno jsem z Pradědu pozoroval krajinu, která je odtud vidět. Viděl jsem Sněžku i Lysou horu a dal jsem si za cíl tyto kopce navštívit. Tentokrát vyhrála Lysá hora. Nikdy jsem tam nebyl, ale už dlouho jsem spřádal myšlenky dostat se do míst, která tolik miloval básník Petr Bezruč.

Pohledy z vrcholu Lysé hory k severozápadu

Známé jsou jeho výplazy na Lysou. Nejtěžší pro mě bylo vůbec se pod tento kopec dostat. Vyjel jsem klasicky ze Stěbořic, ale moje staré auto už dosluhuje a trošku stávkovalo. I přes tyto problémy jsem nakonec po dvou hodinách dojel do Ostravice, výchozího bodu výstupu na Lysou horu. Sice jsem nešel přímo po stopách Petra Bezruče, jelikož jsem tu stezku prostě nenašel, ale po dojezdu do Ostravice jsem se vydal pěšky po červené turistické značce.

Nevím proč, ale vždy jsem si myslel, že tahle hora bude jen slabý odvar Pradědu. A z počátku to tak vypadalo. Nudná cesta po asfaltce, která začne po chvílí stoupat vzhůru, kde nejdříve míjím lanové centrum pro děti, tzv. Tarzanii a odtud stoupám dál vzhůru po asfaltce, kde panuje obrovský pracovní ruch. Když se dám do řeči se zdejším dělníkem oděném v dresu brazilské fotbalové reprezentace tak mě se škodolibým úsměvem přesvědčuje o tom, že se tady už staví ten americký radar, jehož stavbu den před tím (8.7.2008) podepsala ministryně zahraničí, jejíž jméno mi sdělil silně zkomolené. Když jsem mu sdělil, že radar má stát v Brdech tak pochopil, že mě neošálí.

Po téhle politické diskuzi jsme prohodili pár slov o tom co dělá (ve skutečnosti dělal kanalizaci k nějaké chatě) a na konec mi dal pár rad jak na vršek lysé hory. Táto část cesty byla v pohodě. Asfaltka pozvolna končí a začíná cesta kamenitá, kterou Budova vysílače na vrcholu Lysé hory zpočátku lemuje les a pak na chvílí louka, nějaké chajdy a pak zase les. Odtud už je stezka stále strmější. Můj pocit? Lije se mě pot jako voda z hadru. Jde o strmý výstup lesem. Zpočátku je teplo, ale když jdu výš a výš tak začíná foukat studený vítr. Propocené oblečení začíná dost chladit, proto poprvé měním tričko. Když jdete do hor tak je dobré mít suché oblečení vždy v záloze.

Vystoupám k rozcestí. Je tady altánek u kterého posvačím. Zrovna tady odpočívá parta žen důchodového věku a to vám řeknu, to byla samá srandička. Sešlo se nás tady několik výprav a ty babičky pobavily snad všechny do kola. Samé vtípky, narážky a nakonec přáni šťastné cesty. A na otázku, kde mají chlapy byla odpověď: "Přece ty mrzouty nebudeme tahat s sebou".

Po tomto osvěžujícím setkání postupuji dál do hory. Jde se stále náročnou kamenitou cestou lesem. Ale les už místy řídne a dovoluje krátké pohledy na to co je dole. A tady už začínám tušit, že výhledy z Lysé hory budou stát za to. Čím je les řidší tím víc jsou fantastické pohledy jak na horu na Lysou horu tak dolů. Ale požitek z pohledů dolů popíšu až z vršku. Lysou horu stále vidím nad sebou kam míří mé kroky. Kousek cesty je opět holý nebo spíš lysý. Ten překonám a opět vstupuji tentokrát už do lesa řidšího.

Beskydské panorama

Bohužel cesta je lemovaná bezpočtem křížku jež svědčí o tom, že při výstupu na Lysou horu zahynulo již mnoho lidí o jejíž osudech se můžete dočíst na zdejších informačních tabulích. Jako třeba o ženě, která dělala hospodyni na vrcholové chatě a zahynula ve sněhové bouři při výstupu, nebo pilotovi tryskáče, který do hory narazil při cvičném letu, tak o řidiči terénního auta, který jel po stezce, kterou je problém projít pěšky. A takových je tady mnoho. Na hoře, o které jsem si myslel, že bude jednoduchá.

Hora to jednoduchá ovšem není. Alespoň ze strany, kde stoupám já. Výhledy dávají tušit, že z vršku bude na co koukat, ale zároveň to co vidím mě varuje před počasím. Když koukám směrem na Ostravu tak je krásně jasno, ale nalevo nad Radhoštěm se žení všichni čerti. Ze vzdáleného mraku je vidět jak se na krajinu spouštějí proudy vody. V duchu se modlím, aby to Lysou minulo, jelikož na horu to ještě chvilku potrvá a setkat se s bouří v této mi neznámé části hor by nebyl nic příjemného.

Rozpaky navíc ve mně vzbudí chlápek, který mě doslova předsprintuje což dává tušit, že utíká před počasím a že se něco dít asi bude. Ale říkám si, že je třeba zachovat klid, což je docela těžké. Počasí a počasí a opět počasí v horách nikdy neodhadneš. Přesto si říkám nespěchej, je to nebezpečné. Jdi v klidu ať neuklouzneš. V batohu máš pláštěnku a suché oblečení, které můžeš v nouzi použít. Na konec jsem použil vše kromě pláštěnky. Pršet nezačalo, ale zima vítr daly o sobě vědět.

Mapa

Došel jsem na vrchol Lysé hory. Překonal jsem pár serpentin a najednou jsem byl na vršku. To co jsem tušil zespoda, tedy pohledy na krajinu, to mě nezklamalo. Na vršku byl klid a pohled dolů? Fantazie. Střídaly se oblasti, které zalévalo slunce s oblastmi, kde zuřily bouřky.

To vše šlo vidět z vrcholu, kde panovalo krásné počasí. Bylo tady odtud vidět na jednu stranu celá průmyslová část Ostravska, nalevo pak hora Radhošt, dole přehrada Šance, kolem města. A na druhou stranu pohoří Slovenska. Na to abych jsem si mohl vyfotografovat Vysoké Tatry jsem na vrcholu Lysé hory čekal asi hodinu než se mraky rozestoupí a budu moci si je vyfotografovat. Mezi tím jsem se po vršku trochu toulal. Zkoumal jsem zdejší meteorologickou stanicí, chaty, hospůdky a hlavně monumentální vysílač, na jehož ochozu je pomníček s úryvkem z básně Petra Bezruče.

A v tom mě vyruší dětský hlas. Asi 3-4 letý chlapec při pohledu na vysílač volá na svou maminku: "Mamí!! Mamí!! my se točíme". Toho chlapečka zmátl optický klam. Při pohledu na věž vysílače a mraky jež se tady míhaly opravdu rychle, byl pocit točení se dokonalý. Se zaujetím jsem si vyslechl výklad jeho maminky. Ale zdálo se mi, že ji moc nevěří a čekal jsem, že vysloví tu slavnou větu, za kterou se už dnes lide netrestají. A to: "A přece se točí!!" A určitě bych mu dal za pravdu. Měl jsem ten samý pocit jako on, jen on ten pocit uměl pojmenovat.

Po hodině na vršku jsem usoudil,že je čas na sestup. Sestupovat budu stejnou trasou, kterou jsem vystoupal. To jenom proto, že jsem do Beskyd přijel nepřipraven. A jinou sestupovou trasu jsem neměl prozkoumanou. Chtěl bych dodat: Sestup dolu z hory bývá těžší než výstup. Kroky na horu se dají kontrolovat. Kroky dolů ty už musíte kontrolovat dvakrát a i to někdy nestačí. Navíc do mého srdce byl zatnut další klín. A to Lysá hora. Další místo, kam se budu muset vracet. A to velice rád.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Článek (Honza, 13.08.2011, 12:18 )
Je opravdu hodně nadnesený, v létě je výstup na Lysou po červené přes Butořanku těľká pohodovka (i za deątě), chodí tam doslova davy. Popis náročnosti výstupu by tak moľná seděl na zimní výstup od přehrady ©ance, tam je to při čerstvě napadaném sněhu opravdu vcelku náročné.
pěkný článek (Milan, 22.03.2010, 15:23 )
Tyto stránky jsem objevil aľ nyní a článek je pěkně napsaný.Já se uľ deląí dobu také chystám na Lysou horu a doufám, ľe letos mi to uľ konečně vyjde:) Beskydy jsou opravdu nádherné a je jenom ąkoda, ľe je mám tak daleko.
Budiľ.., ale!! (Lysař, 31.07.2009, 15:43 )
Kdyľ někdo tvrdí, ľe je nejlepąí chodit na Lysou, kdyľ je hnusně nebo líčí pohodlný výstup od Bezruče (pomalu 1,5 hod.) jako výstup na Baníkov dolinou Parichvost, není se moľno divit, ľe to znalého člověka zvedne ze ľidle. Ale kaľdý má skutečně právo na názor. Asertivita je vąak i v tom, nepřistoupit na vąechny bláboly. Větře duj -bystřino le»-Lysá horo stůj!! Kdo se chce o Lysé skutečně něco dozvědět, nech» si otevře web Lysahora.cz
Stačí napsat (-OB-, 31.07.2009, 12:16 )
Ahoj Lysaři. Nemohu s tebou plně souhlasit, protoľe v článku uvádí subjektivní názory, aty lze hodnotit jen ztěľí. Ono podle logiky tvého příspěvku bychom na naąem webu nemohli uveřejnit prakticky ľádný článek, protoľe na tom či onom vrcholu byl třistakrát jen málokdo :-)). No a ti co tam tolikkrát náhodou byli nám stejně nikdy nic nenapíąí. Nebo snad ano :-)).
Bláboly od začátku do konce.. (Lysař pouze náhodný.., 31.07.2009, 11:20 )
I kdyľ zde na webu články i diskuse bývají na úrovni, toto je výjimka. jsou to bláboly od začátku do konce , včetně přiblblého článku někoho , kdo tam byl jednou v ľivotě. Na Lysé musíą být nejméně třistakrát, ve vąech ročních obdobích a za kaľdého počasí, tak i ve vąední dny, kdy je tam Boľí klid a mír. Musíą vidět Tatry, Fatry , Babiu horu, Pilsko i Praděd současně a pozdravit vysílač na Velké Javorině v Bílých Karpatech. A pak se lehce ojínit u Veličků..Lysou zkrátka musíą milovat -zaslouľí si to a ne o ní nesmyslně blábolit!!
lysar nahodny (rom, 17.08.2011, 14:20 )
zasa tie clanky na tomto webu nebyvaju az tak casto kvalitne. vacsinou autor tadial siel len raz mozno dvakrat a casto ako som sa presvedcil o kopci iba niekde pocul alebo cital. takze si z toho nic nedelej. skratka treba to brat s rezervou, hlavne u tohoto "autora"
Blábolíš ty (sisi, 26.07.2015, 22:43 )
Je to popis výstupu a nevidím v něm žádné bláboly. není řečeno, že člověk, který absolvuje výstup či cokoliv poprvé a naposled, že o tom nemůže napsat své pocity. nikomu tu neuděluje rady, jen popis výstupu a krásný zážitek ty chytrolínku
Lysá (Skipi, 14.07.2009, 14:02 )
Lysú horu som iąiel z Bílého kříľu,pekná makčka dolu do Starých Hamrů k nádrľi ©ance,takisto makačka na druhú:-)
makačka (jan suski, 14.07.2009, 22:46 )
Ahoj.Je to makačka,ale stojí za to.Já jse si to uľil.
Panoramatické výhledy (Ros»a, 23.05.2009, 13:07 )
Z Lysé hory jsou nádherné panoramatické výhledy ;-) Kdo má zájem, nech» se pokochá pěknými fotografiemi zde: http://itras.cz/lysa-hora
clanek (MD, 29.04.2009, 08:44 )
Vy o tom pisete, jako by se jednalo o vystup na osmitisicovku
hora (hani, 20.05.2009, 21:51 )
zkuste si vyjit z Malenovic od hotelu Bezruč, je to sama skala , na horu to jeątě ąlo ,horąi to bylo dolu.V jednem useku se jde kolem zabradli, bez dobrych bot to ani nezkouąejte, a z trochou fantazii to je jak vystup na osmitisicovku, kdo nechodi na hory nikdy nepochopi tu krasu na vrcholu a tu krasnou unavu dolu, ahoj hani
lysá (Suski Jan, 20.05.2009, 21:56 )
Díky za tip.Určitě to zkusím.
turista od tv (Petr M., 13.08.2011, 08:01 )
Tomuto příspěvku jsem se s chutí zasmál. Buď chodíte na hory jednou za 5let nebo uľ jste v poľehnaném věku (myslím to v dobré). Tuto "procházku" na Lysou horu popisujete jako drsnou hřebenovku. Doporučuji velmi blízkou M. Fatru a z obce ©tefanová na V. Rozsutec. Pak napiąte.
:-) (LB, 26.07.2009, 10:01 )
Taky se mi zdá, ľe autor trochu pčeceňuje situaci a měl by zajet alespoň do Tater nebo Alp.
souhlas (Jan Evják, 29.04.2009, 07:39 )
jo, s tím musím souhlasit, raději chodím na Smrk, není tam hospoda, cesta je těľąí a tím pádem je tam lidí míň. Na Lysé jsem byl o Velikonocích, bylo jeątě 1,5m sněhu a lidí moc ne. Fajn. V létě bez ąance na klid.
Jen upřesnění (Michal, 28.04.2009, 23:03 )
Lysá to je jen příměstský park Ostravy s menąím kopečkem. A nejlepąí je tam chodit kdyľ je fakt hnusně, jinak je tam narváno a nezáleľí jestli je středa nebo sobota.


Další související články:

+ Beskydy Moravskoslezské, horské chaty a ubytování na horách
+ Výstup na Lysou horu (1 323 m) severozápadní cestou
+ Lysá hora v Beskydech – královna horských výhledů v Česku?
Reklama
Reklama
Témata našich článků…
Sněžka Slovenský ráj Šumava, ubytování Zverovka Jeseníky, ubytování Kvarky Téryho chata Říp Propast Macocha Praděd Králický Sněžník Čičmany Lysá hora Měsíc Mars Černé jezero Tribeč Pieniny Železné hory Hukvaldy Zimní hvězdná obloha Štrbské pleso Lomnický štít
Reklama
Reklama
Populární treky
1. Apeniny Monti Sibillini, nezapomenutelná apeninská hřebenovka - hory v Itálii
2. Vysoké Tatry Přechod přes Rysy aneb po stopách turistů císaře pána, Vysoké Tatry
3. Alpy Okolo Tre Cime a ferrata na Toblinger Knoten
4. Rumunské hory Přechod pohoří Rodna, rumunské Roháče
5. Kavkaz Kavkaz, reportáž psaná na Kavkaze (1) - Prielbrusí a Bezengi
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Beskydy Bílé Karpaty Javorníky
Jeseníky Jizerské hory Krkonoše
Kysuce Krušné hory Malá Fatra
Malé Karpaty Nízké Tatry Roháče
Šumava Velká Fatra Vysoké Tatry
Hledej podle pohoří
Reklama
Regiony
Oblasti: Beskydy | Bílé Karpaty | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Súlovské skály | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Záhorie | Zemplínské vrchy
Home Page | Časopis | Průvodce | Ceník inzerce | Soutěže | Seznamka | Kalendář akcí | Outdoor testy | Horské chaty | Fotogalerie | Archiv
Treky, turistika | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Vesmír, astronomie | Turistická mapa online | Spolupracujeme
TOPlist