Napsat článek Průvodce Soutěže Kalendář Cestování Cykloturistika Horolezectví Snow Příroda Archiv Rozhledny Památky Jeskyně Vrcholy
Treking.cz
Poslední aktualizace: 8.12.2015 , , svátek má
Treking > Treky, turistika > Túra na Tomanovské sedlo

Túra na Tomanovské sedlo

aneb Tatry turistům uzavřeme do roku 2050!

7.5.2012 | Otakar Brandos

Tomanovská dolina ležící na východě Západních Tater je dnes turistům uzavřená, takže tento článek berte jako ohlédnutí za Tomanovskou dolinou, když se ještě dalo. Dodnes nejsem smířen s tím, že bych se tady již nikdy neměl podívat, že bych nenavštívil Tomanovský vodopád, nepokochal se pohledy na Tomanovské plesa či okolní vrcholy z Tomanovského sedla.

Moře hor, Západní Tatry a Vysoké Tatry

Také máte pocit, že TANAP dělá vše pro to, aby se Tatry turistům uzavřely do roku 2050? Že se TANAP snaží rušit turistické trasy a vytěsnit "turisty" do megalomansky se rozrůstajících a přitom již dnes poloprázdných středisek jako je Štrbské Pleso, Smokovce aj.? Doufejme, že se tak nestane. Ale když tak sedím nad starými mapami Tater s trasami do sedel jako Chalubinského vrata, Mengusovské sedlo, Ľaliové sedlo, Gerlachovský štít aj., tak se tomu pocitu nemohu ubránit. A to plán na uzávěr hlavního hřebene Roháčů zatím neprošel… Při tomto tempu rušení značek musí ty zbývající zmizet do roku 2050…

Túra do Tomanovského sedla byla sice dlouhá a z větší části fádní, přesto byla v závěru okořeněna nádhernými výhledy a fantastickými scenériemi. Průchod Tichou dolinou je pro řadu turistů fádním, ale vnímavý turista se může seznámit (ovšem s určitou dávkou štěstí) s řadou typických obyvatel montánního (lesního) vegetačního stupně. A to nemluvím o subalpínském a alpínském stupni v oblasti Tomanovské doliny.

Čtěte také: Červené vrchy a Orlia Prť, tri dni plné Tatier

Na túru do Tomanovského sedla jsme vyráželi z Podbanského po žluté TZ proti proudu říčky Belá. Asi za půlhodinu jsme dospěli na rozcestí s Kôprovou dolinou, kde je turistický přístřešek, hájenka a velký partyzánský pomník z období SNP.

Dále jsme pokračovali po žluté TZ po široké asfaltové cestě kolem hájenky Tichá. Krátce jsme sestoupili kolem vodárenského objektu a již jsme byli na velké louce s krásnou březovou alejí. Tato část však dnes vzala částečně za své, neboť nejprve tady řádila větrná smeršť a později tady řádili těžaři, kteří těžili dřevo v pásmu s 5. stupněm ochrany, zasahovali v tzv. "bezzásahovém" území.

Peřeje na Tomanovském potoce Liptovské kopy, Valentková, Svinica a Kasprov vrch

Vpravo i vlevo bylo několik větších krmelců a mysliveckých posedů. Stále jsme šlapali po asfaltové cestě dnem Tiché doliny proti proudu Tichého potoka. Cestou jsme míjeli několik turistických přístřešků se základními informacemi o flóře a fauně Západních Tater až k lesnické chatě a ceduli označující počátek úseku se sezónními uzávěry. Vlevo byl další z četných partyzánských pomníků.

Na rozcestí s Tomanovskou dolinou to bylo odsud již jen asi 40 minut. Cesta byla navíc obohacena o zajímavé pohledy na hřeben Červených vrchů a především na skalnatý a zajímavě tvarovaný vrchol Štrky (1 657 m).

Tomanovská dolina, mapa


Zobrazit místo Tomanovská dolina, Západní Tatry na větší mapě

Na rozcestí s Tomanovskou dolinou jsme pokračovali vlevo po červené turistické značce. Strmější výstup vedl smíšeným lesem a brzy nás přivedl v několika zákrutách k turistickému přístřešku. Na něm by asi nebylo nic zvláštního, vždyť podobných přístřešků je v Západních Tatrách velké množství. Nebylo, kdyby se tady nenacházel krásný, asi 7 metrů vysoký Tomanovský vodopád. Vodopád se nachází vlevo hluboko pod cestou.

Pokochali jsme se tedy pohledem na tento krásný vodopád, v jehož okolí je velké množství starých spadaných stromů a pokračovali jsme dále. V ústí Javorového žlabu se do Tomanovského potoka vlévá vydatný přítok, který jsme překonávali po dřevěné lávce. Přešli jsme na druhý břeh a strmějším výstupem zamířili na výše položené louky.

Tyto louky byly určitě nejkrásnější na podzim, kdy se zbarví okolní modříny. Byly to skvělé náměty pro objektiv fotoaparátu. Zároveň se odsud otevíraly nádherné pohledy nejen na vápencové stěny vrcholu Štrky pod hřebenem Červených vrchů, ale i na oblé a kosodřevinou porostlé vršky Liptovských kop.

Kasprov vrch z Tomanovského sedla Tomanovská a Tichá dolina, Červené vrchy, Svinica a Liptovské kopy

Pokračovali jsme dále nad hluboké koryto Tomanovského potoka s porosty kosodřeviny, ve kterých rostly jeřabiny a některé další dřeviny. Na chvíli se chodník napřímil, ale to jen proto, aby nabral druhý dech do dalšího stoupání. V těchto okamžicích jsme procházeli krásnými travnatými pastvinami, kde skutečně kdysi dávno stávaly salaše a kde se páslo. Dnes již však tady není po nich ani stopy, jen keře rybízu tuto dobu jen v náznacích připomínají.

Tomanovský vodopád

Vždy jsem v těchto místech alespoň na chvíli přivřel oči a přenesl se alespoň v duchu o století zpátky, kdy zde voněl uzený sýr a cinkaly zvonky pasoucích se ovcí.

Poslední výšvih do sedla byl opět prudký a vedl po jihovýchodním travnatém úbočí vrcholu Stoly. Během výstupu se nám po levici otevíral ledovcový závěr Tomanovské doliny, který je relativně plochý a značně travnatý. Dnes jsou tam již jen stěží patrné zbytky Tomanovských ples, které zarostly rašelinou. Pouze jedno vodní oko na nás ještě trochu pomrkává.

No a konečně jsme byli v Tomanovském sedle, ze kterého se otevíraly fantastické rozhledy k východu a k západu. Mohli jsme se pokochat pohledy na Červené vrchy, Liptovské kopy, skalní štíty Vysokých Tater a na polské straně jsme si užili výhledů na Kominiarski Wierch. Za dobré viditelnosti pak i výhledů na Babí horu a Pilsko v Oravských Beskydech.

Červené vrchy Liptovské kopy

Dále se ale nepokračovalo, neboť jsme byli na hranicích s Polskem, ze kterého sem také vedla turistická značka. A polští pohraničníci byli obvykle schováni někde za bukem - pardon, za trsem kosodřeviny. Zpáteční cesta byla proto naprosto identická s výstupovou trasou.

Sice chápu, že se se vstupem do Schengenu řešil problém možné "invaze" Poláků po podobných takto nově vzniklých "přechodech" na turistických značkách na slovenskou stranu Tater, ale myslím, že strach byl mnohem větší než potenciální "nebezpečí". Polští turisté se v této části Tater spíše koncentrují kolem lanovky na Kasprov vrch a je otázkou, nakolik by byli ochotní kráčet do hlubin Tiché doliny, která je dnes turistů prostá a svlj nerušený rej tady mají těžaři a pytláci…

Podzim pod Tatrami
  • Obtížnost: lehká až středně těžká, ale dlouhá túra
  • Délka túry: 9 hodin
  • Celkové převýšení: výstup i sestup 750 m
  • Základní trasa: Podbanské - Tichá dolina - Tomanovská dolina - Tomanovské sedlo a zpět
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor
03.10.2017, 21:17 Hana Dostálová | tomanovská dolina
08.05.2012, 22:11 Michal | Ochranáři se pletou
08.05.2012, 11:27 Lukáš Lenon | Sedlo
08.05.2012, 22:36 -OB- | Ano, Tomanovské sedlo je
10.05.2012, 15:56 O. | Jo a ...
11.05.2012, 22:56 MW | 100 SKK / 8 os.
08.05.2012, 11:02 O. | Taky vůbec nechápu ..
12.05.2012, 11:06 noro | dolina
12.05.2012, 11:16 Lukáš Lenon | Noro


Další související články:

+ Otrhance neboli Ošarpance - hřebenovka pro orly, Západní Tatry
+ Roháče a Liptovské Tatry, dvoudenní přechod
+ Na roháčský Volovec s dětmi
+ Přes Volovec na Končistou a na Trzydniowiański Wierch
+ Výstup na zapomenutý Trzydniowiański Wierch za neobvyklými tatranskými výhledy
+ Přes Rákoň z polského Podhalí na slovenskou Oravu Západní Tatry - Roháče
+ Přes Baníkov (2 178 m) z Liptova na Oravu
+ Výstup na Baranec (2 184 m), Západní Tatry
+ Výstup na Klin, Západní Tatry
+ Bystrá (2 248 m), na nejvyšší vrchol Západních Tater
+ Tri dni plné Tatier, Červené vrchy a Orlia Prť
+ Zimní Roháčská plesa na konci léta, Západní Tatry
+ Za výhledy na vrchol Babky, Západní Tatry
+ Přechod hlavního hřebene Západních Tater
+ Zimní přechod hřebene Západních Tater
+ Západní Tatry - Roháče, ubytování v Roháčích; chaty a útulny
+ Turistický průvodce Západní Tatry - Roháče
Výběr článků
Hory Kaisergebirge, za Divokým císařem do Tyrolska
Hory Přes Predný a Zadný Choč na vrchol Velkého Choče a Malý Choč, turistika v Chočských vrších
Hory Magické Kilimandžáro, trek s podrobným itinerářem výstupu na vrchol
Reklama
Témata našich článků…
Soumrak Radhošť Chata Barborka Soos Koberštejn Charbulák Paprsek Trosky Kaon Kaltenštejn Tesařík obecný Dachstein Házmburk Coulomb Velikonoce Higgsův boson Bouzov Aktuální počasí Ježek Elektron Nesmeky Keprník
Reklama
Reklama
Reklama
Populární treky
1. Apeniny Monti Sibillini, nezapomenutelná apeninská hřebenovka - hory v Itálii
2. Vysoké Tatry Přechod přes Rysy aneb po stopách turistů císaře pána, Vysoké Tatry
3. Alpy Okolo Tre Cime a ferrata na Toblinger Knoten
4. Rumunské hory Přechod pohoří Rodna, rumunské Roháče
5. Kavkaz Kavkaz, reportáž psaná na Kavkaze (1) - Prielbrusí a Bezengi
Reklama
Reklama

Poslední diskusní příspěvky

Putování od hradu k hradu na Považském Inovci
 15.12.2017 2 příspěvky
Nalžovské Hory, lesní park
 08.12.2017 1 příspěvek
Black hill outdoor Forester, recenzia
 08.12.2017 1 příspěvek
Co s sebou na hory na túry
 07.12.2017 2 příspěvky
Vodopád na Černákovci, Levočské vrchy
 06.12.2017 1 příspěvek
Lugauer v Ennstalských Alpách
 04.12.2017 1 příspěvek
Žena z Ostravy, 34 let,štíhlé postavy, 170cm hledá
 04.12.2017 1 příspěvek
Jeseníky, zimní přechod Hrubého Jeseníku
 28.11.2017 1 příspěvek
Chata pod Bukovcem v Jizerských horách
 27.11.2017 15 příspěvků
Novy Jičín a okolí - žena,32/178. Ahoj...nevěřím s
 23.11.2017 1 příspěvek
Horolezectví a doping? Použití kyslíku
 22.11.2017 6 příspěvků
Smrk, túra na horu v Beskydech
 21.11.2017 7 příspěvků
České středohoří a sopečné vrcholy
 21.11.2017 5 příspěvků
České středohoří, turistika
 20.11.2017 4 příspěvky
Chata Frícka, Slanské vrchy
 18.11.2017 1 příspěvek
Túra na Pravnáč a Lomné
 14.11.2017 2 příspěvky
"Změny" sezónních uzávěrů v Tatrách
 09.11.2017 4 příspěvky
Pik Topgrafov, Sajany na Sibiři
 09.11.2017 7 příspěvků
Černá Hora, trek v Černé Hoře
 08.11.2017 1 příspěvek
Šavlozubé kočky, lvi, levharti a "jaguáři"
 07.11.2017 2 příspěvky
Oblasti: Beskydy | Bílé Karpaty | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Súlovské skály | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Záhorie | Zemplínské vrchy
Home Page | Časopis | Průvodce | Ceník inzerce | Soutěže | Seznamka | Kalendář akcí | Outdoor testy | Horské chaty | Fotogalerie | Archiv
Treky, turistika | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Vesmír, astronomie | Turistická mapa online | Spolupracujeme
TOPlist