Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Kontakty  Cookies  Ceník inzerce  RSS 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 2.11.2018 , svátek má
Treking > Treky, turistika > Smrk - výstup

Smrk - výstup

Túra na beskydskou Monte Rosu

15.9.2010 | Otakar Brandos

Charakteristický a rozložitý masív Smrku je nepřehlédnutelnou dominantou hlavního hřebene Moravskoslezských Beskyd. Svým typickým tvarem dvouvrcholu je nezaměnitelnou dominantou, která je skutečnou výzvou pro Vrcholová část hory Smrk každého turistu. Narozdíl od protější Lysé hory tady nepotkáte davy turistů, což je dáno jednak jeho druhou pozicí co se týče beskydských výšek a také tím, že ne vrcholu ani na úbočích nenarazíte na žádnou chatu či podobnou občerstvovnu.

Za výstup na Smrk sice nebudete odměněni teplou polévkou ani pěnivým mokem, užijete si ale relativního klidu, krásných, byť značně omezených výhledů i krásných přírodních scenérií. Vrcholové partie Smrku tak trochu připomínají sibiřskou tajgu.

Přírodní rezervace Bučací potok má rozlohu 35,08 ha. Důvodem jejího vyhlášení v roce 2004 je ochrana jedinečné geomorfologické lokality koryta horské bystřiny s četnými kaskádami a peřejemi, ale také vodopády s výškou až 6,4 m což z něj činí druhý nejvyšší vodopád na území Moravských Karpat. V korytě vystupují tvrdá skaliska a skalní prahy budovaný odolnými godulskými pískovci.

Bučací potok je obklopen starými bukovými porosty a pramení v nadmořské výšce asi 1 100 m pod sedlem mezi vrcholy Smrk a Malý Smrk. Přírodní rezervace se rozkládá na severních svazích Smrku v rozmezí výšek 600 až 1 100 m a je unikátní výskytem tzv. vysokohorské nivy, v níž se objevují unikátní horská rostlinná společenstva s výskytem takových druhů jako je violka dvoukvětá, kamzičník rakouský či mléčivec horský…

Výstup na vrchol můžete podniknout z Ostravice, od přehrady Šance, ze Samčanky a Podolánek a nebo z Čeladné. To po značených cestách. K vrcholu však směřuje i síť lesních cest, z nichž některé jsou místnímu turisty rovněž využívány. Tady ovšem pozor na přírodní rezervace, do nichž je vstup mimo značené turistické trasy zakázán!

A proč jsem přirovnal Smrk k Monte Rose? Nejen proto, že jde o druhou nejvyšší horu Beskyd, ale i pro její mohutný a rozložitý tvar. A také proto, že se Smrk nachází tak trochu stranou zájmu turistů, kterých je tady výrazně méně než na sousední Lysé hoře. Možná že dokonce v poměru podobném, jako je tomu v případě Mont Blancu a Monte Rosy v Alpách.

V minulosti stál Smrk rovněž stranou zájmu - tentokráte hospodářského, proto je jeho charakter relativně neporušený. To byl jeden z důvodů, proč Smrk vytvořil jádro Ptačí oblasti Beskydy vytvořené v rámci sítě NATURA 2000. Na Smrku je pozorováno celkem 73 ptačích druhů, z čehož 19 druhů je chráněných.

Vedle toho bylo na Smrku vyhlášeno také několik přírodních rezervací - Smrk, Malý Smrk, Studenčany a Bučací potok. Bližší informace o první a poslední naleznete v rámečcích dále v textu.

My jsme si k nedělnímu výstupu na Smrk vybrali červeně značenou turistickou trasu z Ostravice od vlakového nádraží. K vrcholu Smrku je to rovných 8 km, což je ještě o kilometr více, než na vyšší Lysou horu. V pošmourném dni, kdy oblohu halily temné mraky inverzní oblačnosti začínáme ukusovat první výškové metry.

Smrk na turistické mapě


Procházíme Ostravicí a kolem četných chat míříme k hranicím přírodní rezervace Bučací potok, která je viditelně označena tabulkou. Přes Bučací potok stoupáme po široké lesní cestě až na rozcestí Nad Holubčankou (870 m), na kterém měníme směr a pokračujeme vlevo. To však již máme za sebou prakticky polovinu cesty, k vrcholu nám zbývají pouhé čtyři kilometry a 406 výškových metrů.

Zadumaný les Zadumaný les cestou na Smrk

Ztichlým a jakoby začarovaným lesem zahaleným do duchny husté mlhy pokračujeme po širokém chodníku dále. Mění se i charakter lesa, stále více se objevují jeřabiny, sem tam trs kosodřeviny. Ale mění se i ráz počasí. Přes zdánlivě neproniknutelnou clonu oblačnosti začínají prosvítat sluneční paprsky, až se konečně dostáváme na horní hranici oblačnosti. Příroda a sluníčko tady dokáží vykouzlit úchvatné scenérie, takže foťák, jenž dosud spíše zahálel v brašně, putuje na denní světlo.

Přírodní rezervace Smrk o rozloze 340,88 ha je největší přírodní rezervací nejen na území Moravskoslezských Beskyd, ale celé CHKO Beskydy, která je největší chráněnou krajinnou oblastí v ČR. Vyhlášena byla až v roce 1996 a dále rozšířena v roce 2004.

Přírodní rezervace Smrk zahrnuje střední a zejména vrcholovou část Smrku ve výškovém rozpětí 800 - 1 276 m a chrání významné přírodní hodnoty původních lesů o stáří až 300 let, od jedlobučin, přes suťové lesy až po horské smrčiny. Díky rozlehlosti chráněného území se na Smrku pravidelně objevují rys, vlk a dokonce i medvěd, který sem doputoval ze sousedního Slovenska…

Přecházíme lesní vrstevnicovou cestu a stoupáme přes kluzké balvany kolem vydatného upraveného pramene až do sedla Smrk (1 150 m), ve kterém se k naší červené značce připojují značky žlutá od přehrady Šance a modrá od Samčanky.

Na vrchol Smrku nám zbývá pouhý kilometr, takže si vychutnáváme klidu horské smrčiny. Navíc se chodník napřimuje, na vrchol nám zbývá překonat již jen 126 výškových metrů. Pohoda.

Slunce kouzli krásné stíny, je skutečně co fotografovat. Míjíme pomníčky Johna Lenona a Jana Palacha a pomalu přicházíme na samotný vrchol Smrku. Z něj se však žádné výhledy neotevírají, za těmi je nutno kousek sestoupit.

Avšak dnes díky inverzní oblačnosti jsou i tyto výhledy zahaleny, pouze na západě vykukuje hřeben Beskyd s dominující Kněhyní a na východě hrdě pluje v moři inverzní oblačnosti vršek Lysé hory, která si v naší anketě o nejkrásnější vrchol ČR vydobyla prvenství.

Za dobré viditelnosti bychom se mohli polaskat pohledy na Radhošť a Ondřejník. Za výhledy na Malou Fatru, Babí horu, Velký Rozsutec a Tatry bychom museli sestoupit na Malý Smrk (1 173 m).

Skaliska na vrcholovém hřebeni Inverzní oblačnost

Na zpáteční cestu se vydáváme s odskokem k lesní chatě Hubertka, u níž je vydatný a upravený pramen vody, nazpět na Ostravici. Máme za sebou necelých 20 km při převýšení asi 870 m.

Na horní hranici inverzní oblačnosti Vrchol Smrku Inverze a Lysá hora Lesní cesta od Hubertky Pohled ke Kněhyni a Čertovu mlýnu Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
nádhera nádher :-) (Míša, 12.10.2013, 21:03 )
Dnes jsme zdolaly tuhle krásnou,nedotčenou,místy tajemnou ,kouzelnou horu..Viděly jsme už hodně,ale dnes se nám tajil dech a celou dobu jsme měly blažený výraz ve tváři :-) Doporučuji výstup od hotelu srdce Beskyd,parkoviště,ovečky ..pohoda,dále po modré značce ,s výhledy na Fatru,pak po cervene na vrcchol.Dale na smrk sedlo,pote po modre,pod malym smrkem stale po modre přes "velké"a napojit se na žlutou zpět k hotelu!!! pohoda něco málo přes 20km.. Ti co šli z Ostravice náročnější... Super výlet!!!
Nádherná hora (Slávek, 26.08.2012, 08:20 )
Smrk je opravdu nádherná hora. Ze všech světových stran. Je dobré nejít stejnou cestou zpět - sestup nejlépe po červené do Horní Čeladné, odkud jezdí bus do Čeladné a lze se dostat přes Frýdlant zpět do Ostravice. Na točce v Horní Čeladné je dobrá hospoda.
Super (Aleą, 13.11.2011, 21:03 )
Dnes jsem si to vylezl z Ostravice, nádherné výhledy na masív Lysé a na Ondřejník, i kdyľ často přes větce, ale bylo to MOC FAJN
good (Radim, 11.11.2011, 12:29 )
Hezký článek, díky
Stoji za navstevu (Petr, 07.09.2011, 01:37 )
Prave jsem se vratil z Beskyd, prosel jsem si z Velkych Karlovic na Vysokou, Kladnatou, Hubertku, na Smrk a dolu okolo Sance na Lysou, nakonec do Frydlantu a musim rict, ze Velky Smrk a hlavne useky pred a za nim byly asi to nejhezci. Moc se mi tam nahore libilo, tim spise, ze turistu tam oproti zaplavam na Lyse potkate minimum. Takze rozhodne doporucuji k navstiveni! Petr
Kdy na Smrk? (xx, 21.11.2017, 08:35 )
Platí ještě slíbená vycházka?
na Smrk né, tam strašá (míša mýval, 21.11.2017, 10:52 )
Před několika lety jsme s přítelkyní vyrazili na Smrk. V místech, kde se turistická cesta z Ostravice mění v balvanité koryto na nás vyrazil z houští šílený cyklista s bicyklem na zádech a zeptal se nás, kde se nacházíme a kterým směrem je Smrk. Ukázali jsme mu to na mapě a on opět zmizel v houští. Pokud si nepořídil navigaci, straší tem dodnes


Další související články:

+ Beskydy Moravskoslezské, horské chaty a ubytování v Beskydech
+ Výstup na Lysou horu (1 323 m) severozápadní cestou
+ Lysá hora v Beskydech – královna horských výhledů v Česku?
+ Z Pinduly na Radhošť a Pustevny, turistika v Beskydech
Reklama
Výběr článků
Hory Deník expedice Altaj, II. - výstup na Beluchu, nejvyšší horu Sibiře
Hory Hrad Sovinec, nejrozsáhlejší zřícenina Nízkého Jeseníku
Hory Rozhledna na Háji, tip na výlet u města Šumperk
Reklama
Témata našich článků…
Sněžka Slovenský ráj Šumava, ubytování Zverovka Jeseníky, ubytování Kvarky Téryho chata Říp Propast Macocha Praděd Králický Sněžník Čičmany Lysá hora Měsíc Slunce Hrad Čachtice Tribeč Pieniny Železné hory Hukvaldy Zimní obloha Štrbské pleso Lomnický štít
Reklama
Populární treky
1. Apeniny Monti Sibillini, nezapomenutelná apeninská hřebenovka - hory v Itálii
2. Vysoké Tatry Přechod přes Rysy aneb po stopách turistů císaře pána, Vysoké Tatry
3. Alpy Okolo Tre Cime a ferrata na Toblinger Knoten
4. Rumunské hory Přechod pohoří Rodna, rumunské Roháče
5. Kavkaz Kavkaz, reportáž psaná na Kavkaze (1) - Prielbrusí a Bezengi
Túry a lokality podle pohoří
Hledej podle pohoří
Reklama
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist