Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Kontakty  Cookies  Ceník inzerce  RSS 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 1.11.2018 , svátek má
Treking > Treky, turistika > Rysy v zimě

Rysy v zimě

Tatranské pastorále podruhé

22.2.2017 | Leoš Bagošek

Od úspěchu na Mont Blancu přišly dva výprasky v podobě Grossglockneru a Rysů, hor, které jsou součástí mého projektu. Ač tyto dva neúspěchy byly výrazně ovlivněny podmínkami pozdního podzimu, stále v hlavě hrály dokola stejnou písničku. Před rokem jsem ještě ani nepomyslel, že bych lezl v zimních podmínkách na nějaký kopec, ale už jsem byl horami tak pohlcen, že začátkem ledna jsem zkrátka musel někam vypadnout. Absťák byl dlouhý a nekonečné cviky v domácích podmínkách mě neuspokojovaly.

Zimní rozjímání

Rysy v zimě

Jenže kam vyrazit? Je únor a jakákoliv hora pod sněhem má úplně jiný rozměr. Zkušenost minimální, touha obrovská. Hlava říká jediné - zkus terén, který znáš. Rysy. Martin, průvodce z Glockneru, říkal, ať tam jdu s někým zkušeným. Nějak jsem tuhle větu dal do pozadí myšlenek a začal střádat plány. Cesta byla jasná - klasika uzavřenou cestou z Popradského plesa, přes Váhu na vrchol.

Koncem ledna jsem začal vytáčet čísla bývalých parťáků. Nechtěl jsem s nikým cizím. Počasí dlouhodobě super, takže jsem jen čekal, kdo se chytne. Narazil jsem na internetu na jednu holku z Kroměřížska, která před týdnem vyšla Gerlach. Věděl jsem, že dva víkendy po sobě bude těžko sbírat síly, ale byl jsem neúnavný. Přesto návnada nezabrala a první vlnu pěného počasí jsem s nikým nevyužil.

Čtěte také: Přechod přes Rysy aneb po stopách turistů císaře pána

Trošku na mě padla deka, mrzutost. Chápal jsem, že zkušeností v naší partě na zimní výstup nikdo z nás neměl. Blížilo se opět pěkné počasí a já znovu žhavil dráty. K tomu jsem přidal inzerát. Znova jsem byl odmítnut. Až na Horalku ( budu jí tak říkat ). Dali jsme kafe a já věděl, že ta holka do toho půjde. Rysy jsem vyhandloval za slib, že jí pomůžu na nějakou alpskou trojku. Takže hurá balit.

Brno - Popradské pleso

Pátek 10.2.2017 startuji Astřičku ve 14 h a za hodinku nabírám Horalku. Cesta je v klidu a v půl sedmé přijíždíme k vlakové stanici Popradské pleso. Převlékáme se, protože teplota se mírně změnila a pomalu vycházíme hodinkovou procházkou k hotelu. Začíná opět nudná pasáž po zledovatělé cestě. Už v těchto místech musíme dávat pozor na kolize. Za svitu čelovky procházíme lesní cestou a mluvíme nahlas, s domněním, že nás nebudou obtěžovat tatranští medvědi…

Rysy v zimě

V 19:15 h otevíráme dveře hotelu a už se těšíme na teplý pokoj. Vybalujeme, já jsem zvyklý vše vyskládat do skříně, ale Horalce se moc nezdá čistota interiéru. Vzhledem k tomu, že mám ručník do rezervy, nabízím ten hotelový jako potah na židli. To bych do té holky neřekl, fajnovka J. Musím, ale uznat, že prostředí hotelu je výborné. Při skleničce osmileté whisky domlouváme ranní vstávání a start. Uleháme unaveni po cestě, možná i po kávovém rumíku.

Popradské Pleso - Žabí plesa

Budík mi řinčí v pět hodin, ale jsme domluveni na start v šest, tak ještě zavírám oči. Sousedka se ani nehne. Nakonec odcházíme téměř o hodinu později, než jsem původně chtěl.

V 6:49 zapíchávám hůlky do sněhem udupaného chodníku k Žabímu potoku. Sníh je spíš uježděný od skalpů. Opět dlouhá a nezáživná spodní pasáž. Přesto se kocháme vycházejícím sluncem nad Satanem. Po asi 20 ti minutách přicházíme k rozcestníku, který je z větší části pod sněhem. Ten hlásí, že je chodník k Chatě pod Rysmi uzavřen, což nás nepřekvapuje a pokračujeme právě tímto směrem. Kluci na lyžích trochu změnili stopu a díky tomu nepřecházíme odstavený most nad potokem, ale stoupáme strměji k Žabím plesům.

Rysy v zimě

Tentokrát ale nejdeme chodníkem, který se klikatí směrem doprava, ale vydáváme se podle směrovek na levou stranu. Trochu mě to zneklidňuje, protože mám pocit, že čas, který jsme získali prudkým stoupáním, zase ztratíme obcházením ples. A je to tak, přesto díky svižnému tempu Horalky jsme na tom časově dobře.

Přechod Žabích ples, která jsou samozřejmě zamrzlá a pod sněhem, je nekonečný. Snažím se kochat horami, do kterých se opírá ranní sluníčko a nad hlavou azurové nebe slibuje úžasný den. Připomínám si místa, kde jsme v listopadu došli a my viděli daleko méně než dnes. Nacházím se tam, kde mé tělo po dva měsíce chtělo být. Opět venku, v horách. Pauzu dáváme na jakési plotně plesa. Horký čaj přichází vhod a půlka horalky… doplní energii.

Žabí plesa - Sedlo Váha

Po svačince nasazujeme mačky a jdeme vstříc asi nejstrmějšímu úseku, který se nachází nad plesem. Část fixních lan je pod sněhem a než se dostaneme k nim, musíme prošlapávat cestu. Jdou vidět stopy někoho, kdo vyrazil dříve, ale vzhledem k tomu, že se jedná o uzavřený úsek, musíme si pomoci sami. Propadáme si místy téměř po pás, ale nakonec držím lano a přitahuji se směrem vzhůru. Trošku nešikovně mě zavazí hůlky, ale přitahování mě zrychluje. Horalka mě s odstupem v pohodě stíhá a já můžu udělat pár fotek z této pěkné pasáže.

Po první části měním hole za cepín, ale za chvíli zjišťuji, že to bylo zbytečné, protože svah po jistících řetězech zase mění sklon v mírnější. V krásném čase na nás vlevo vykukuje chata a vpravo se tyčí Ťažký štít. Po dlouhé době kouknu na hodinky a 10:25 značí, že jsem na tom dobře. Super, chata má otevřené okenice a já si myslím, že si na chvíli v ní dáchneme. Ovšem Horalka zavelí, jdeme dál. Tak tady mě dostala. No nic, tak jdeme.

Rysy v zimě

Stoupáme sedlem a tady začíná moje utrpení. Cesta sem a tam mě dostává a Horalka mi utíká. Zjišťuji, že dnes piji neobvykle víc než jindy a mám obavu, aby vody bylo dost. V půli sedla sahám do kapsy a vytahuji energetický gel. Tolik osvědčený nakopávač. A teď mi opět pomáhá na těch 20 minut, které jsou na vršek sedla. Krásná scenérie se nám nabízí. Vrchol Rysů sice ještě nevidíme, ale Ťažký štít s Vysokou, Ganek a Lomnický štít, to je prostě nádhera. Je třeba ovšem vyrazit dál.

Sedlo Váha - vrchol Rysů

Opět stoupáme, ale tentokrát po takové plotně k hřebínku. A potkáváme prvního člověka toho dne, který sestupuje zřejmě stejnou cestou, jakou my jdeme vzhůru. Ještě pod hřebínkem je nepříjemné stoupání, kde zase musím prošlapávat cestu a zase se zadýchávám. Voda mě vždy probere a za chvíli stojíme na skalnatém výběžku, odkud vidíme náš cíl a několik šťastlivců, kteří na něm stojí. Zdá se to být kousek, ale čeká nás technicky nejobtížnější pasáž.

Závěrečný hřeben je tvořen ze třech vrcholků, mezi kterými procházíte svahem s propastí končící někde 500 metrů pod vámi. První skalnatý traverz je asi nejhorší. Hodně úzkým chodníkem širokým na jednu stopu opatrně obházím skálu zejména za pomoci maček. Cepín nejde zarazit, protože na skále je ledová krusta. Snažím se aspoň trochu si cepínem pomoci. Dva těžké kroky a jsem za skálou. Ohlednu se a vidím, že Horalka má problém.

Rysy v zimě

V části právě těch klíčových dvou kroků se zasekává a její sebevědomí dostává trhliny. Snažím se jí pomoct, zejména přesvědčit, aby více věřila mačkám a cepínu. Zůstáváme tady asi 15 minut. Já stojím ve svahu a mrznu při pohledu na zlomek zoufalství v jejích očích. Dokonce mi říká, ať jdu sám. Tady samozřejmě každý musí zvážit své schopnosti, protože chybný krok má fatální následky.

Snažím se psychicky podporovat, ale popravdě mě i napadla myšlenka, že by se mohlo něco stát. Asi hora zkouší naší vůli, trpělivost a pokoru. Po 15 minutách dělá Horalka ty dva důležité kroky a je u mě. Klobouk dolů, musela v sobě zlomit pochyby a najít sílu odhodlání to risknout a jít dál.

Každopádně lezeme svahem nahoru. Nepříjemný výstup po skále na závěrečný hřeben už nás nemůže zastavit. Míjíme slovenský vrchol Rysů (2 503 m) a už jen pár metrů nás dělí od našeho cíle. Je 11.2.2017, čas 11:15 a my stojíme u polské značky označující výšku 2 499,6 m na nejvyšším místě Polska. V tu chvíli jsme úplně sami. Gratulace a vítězné objetí nás chvíli zastaví v čase.

Rysy v zimě

Emoce tentokrát se mnou cloumají a jsem na měkko. Kolem nás nejvyšší hory Tater a pod námi vzdušné peřinky v podobě inverze a nebe jako moře. Prostě vše co jsme si mohli přát, nás potkalo. V pár minutách vylézají z polské strany další horolezci a vrchol se začíná plnit. Čekáme až paraglidistka otevře padák a pomalinku se chystáme na návrat. Přece jen jsme v půlce a hory dokážou být nevyzpytatelné.

Rysy - Popradské pleso

Po hřebíncích sestupujme opatrně, ale bez problémů. Mineme z naší strany vůdce s klientkou a přicházíme ke kritickému místu. To co jsem očekával, se stalo. Tím, že prošlo pár lidí, se vytvořil pevný chodníček a Horalka málem nepostřehla, že prošla místem, které jí zkomplikovalo život. Chtěl jsem jí to říct, až to projde, ale poznala to sama…

Sestup sedlem jde rychle, a my opět vzhlížíme na Vysokou. Pauzu si dáváme u chaty. Doufal jsem, že bude v tuto dobu otevřeno, ale dveře jsou zamčené. Jdu se podívat na autobusovou zastávku, v kolik nám to jede dolů. Bohužel v době pracovního volna je výluka a tak musíme po svých. Sedáme si na lavičku před chatou, vytahujeme zásoby a chvíli si povídáme při pohledu na horský masiv.

Posílení vyrážíme dolů. Čeká nás už jen zajištěný úsek, který ale zdoláváme s klidem. Na plese sundáme mačky a pozvolna jdeme do údolí. Uprostřed plesa se zastavujeme a naposledy se ohlížíme. Vrchol zahalují mraky a já si říkám, že jsme to krásně vychytali. Sluníčko se stále opírá a my odhazujeme svršky, až jdeme k potoku jen v tričkách.

Rysy v zimě

Kolem nás procházejí dva horalové s hodně velkým nákladem. Znak na rameni označuje horský spolek, ale asi nemají sílu nás legitimovat. Každopádně takhle zkušení borci zřejmě vynáší zásoby na chatu a dává jim to hodně zabrat. Letmý pozdrav a za chvíli šlapeme po magistrále k hotelu. U plesa stojíme v 14:20 a Horalka mi povídá, ať se podívám na druhou stranu. Kolem jezera si to mašíruje nekonečně dlouhý had turistů, možná lázeňských šviháků.

Vítězná Plznička jako přípitek a pomalinku mažeme magistrálou k autu. Po silnici sjíždí skialpinisté a je tady docela rušno. Za slabou hodinku sedáme do auta a vracíme se zpět domů. Bylo krásně a po dálnici vymýšlím další akci… Alpy v zimě.

Závěr

Rysy v zimě nelze hodnotit jako romantický výlet, právě naopak. V listopadu jsem poznal, že i tyhle malé velehory v Tatrách nedají nic zadarmo a hora má stále hlavní slovo. V únoru nám vyšlo úplně vše, o to možná jednodušší se to může zdát. Kromě jištění a závěrečného hřebene je to v zimě krásný výstup v podobě přípravy na sezónu a stojí za to Rysy zkusit.

Já jsem moc rád, že jsem poznal dalšího člověka, kterému hory přirostly k srdci a měl jsem možnost prožít krásný zážitek v Tatrách. O to významnější je to pro mě, že jsem byl v roli lídra a neskutečně jsem si to užil se vším, co k tomu patří. Díky Horalko!

Technické údaje

  • Výška: Rysy 2 499 m, nejvyšší vrchol Polska
  • Trasa: Popradské pleso - Žabí potok - Žabí plesa - Sedlo Váha - Rysy, klasická cesta v zimě uzavřená
  • Čas: 4:36 h
  • Ubytování: Hotel Popradské pleso, 18 euro noc, berou ČHS a Alpenverein, pivo 2,70, halušky 4,10
Treking.cz - diskuze
Reklama
Na Trekingu dále naleznete
Naše rozhledny Skalní města
Naše vrcholy Vodopády
Ledovcová jezera Sedla a doliny
Jeskyně Památky
České hrady Slovenské hrady
Geomorfologie (ČR) Geomorfologie (SK)
Nejvyšší hory (SK) Nejvyšší hory (ČR)
Nejvyšší vrcholy Orografické členění
Karpaty Alpy
Reklama
Témata našich článků…
Venuše Velký Blaník Petrova bouda Hrad Divín Beckov Prašivá Švýcárna Macocha Supernova Černá díra Ježek Heukuppe Blansek Gluony Velikonoce Saturn Bouzov Duben, počasí Opruzeniny Piony Fotoaparáty Svatobor
Reklama
Vyhledat ubytování podle pohoří

1. Beskydy, ubytování a horské chaty v Beskydech
2. Javorníky, ubytování a horské chaty v Javorníkách
3. Jeseníky, ubytování a horské chaty v Jeseníkách
4. Jizerské hory, ubytování a chaty v Jizerských horách
5. Krkonoše, ubytování a horské boudy v Krkonoších
6. Orlické hory, ubytování a chaty v Orlických horách
7. Šumava, ubytování a horské chaty na Šumavě
CZ / SK
1. Malá Fatra, ubytování a horské chaty na Malé Fatře
2. Nízké Tatry, ubytování a chaty v Nízkých Tatrách
3. Oravské Beskydy, ubytování a chaty na Oravě
4. Roháče, ubytování a chaty v Západních Tatrách
5. Slovenský ráj, ubytování a chaty ve Slovenském ráji
6. Velká Fatra, horské chaty a útulny na Velké Fatře
7. Vysoké Tatry, ubytování a chaty ve Vysokých Tatrách
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Reklama
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Hrady Nový hrad (Furchtenberk), utajený hrad nad řekou Morava v Hanušovické vrchovině
2. Přírodní zajímavosti Soos, rezervace a rašeliniště u Františkových Lázní
3. Naše vrcholy Mužské kameny, hora a skalní útvary v Krkonoších
4. Rozhledny Tyršova rozhledna neboli rozhledna Rozálka, Žamberk
5. Vesmír Neutronová hvězda: Miniaturní hvězda a nebo extrémní atomové jádro?
6. Horské chaty Severomoravská chata: Hanušovická vrchovina, levné ubytování na horách
7. Moravské hrady Helfštýn: Hrad, který byl založen loupeživým rytířem
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist