Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 25.10.2018
Fotogalerie
Treking > Treky, turistika > Víte kde v Nízkých Tatrách dávají lišky dobrou noc?

Víte kde v Nízkých Tatrách dávají lišky dobrou noc?

Túra přes pomník Jana Švermy, Ďurkovou, Skalku na Žiarskou holi a Bosorky

12.10.2018 | Otakar Brandos

Nízké Tatry jsou druhým nejvyšším pohořím Slovenska. Jejich asi 80 kilometrů dlouhý hřeben táhnoucí se zhruba v západovýchodním směru je mezi českými a slovenskými turisty doslova trekařskou klasikou. Však také v sezóně či o víkendech je na chatách či útulnách v hřebenových partiích plno. Pokud se chcete těmto davům vyhnout a naopak preferujete spíše samotu, měl bych pro vás tip na opravdu hezkou túru.

Asmolovova chata

Lomnistá dolina patří k nejopuštěnějším dolinám Nízkých Tater. Turistu zde potkáte jen sporadicky, živo je tady jen při oslavách Slovenského národního povstání, kdy sem zajíždí (prý) kolona aut. Nebo kdo z vás již byl u Asmolovovy chaty a nebo pomníku Jana Švermy? Podobně opuštěný je i hřeben s vrcholy Skalka a Žiarska hoľa, který objímá Lomnistou dolinu z východní strany. A právě tato oblast byla cílem pěkné, ale náročné dvoudenní túry, kterou jsem absolvoval na sklonku letních prázdnin.

Nástup do Lomnisté doliny vede od obce Jasenie, kam se dá dostat autobusem. A nebo autem. Dále musí člověk šlapat po svých. Hlubokou, úzkou a zalesněnou dolinou, po jejímž dně vede rozbitá asfaltka. Dobrá a pohodlná obuv je tak nutností. Zelená turistická značka (zprvu v souběhu s červenou TZ) vede přes rozcestí Pod Obrštínom proti proudu říčky Lomnistá. Pěkně pod vrcholy Obrštín (1 008 m), Horné Blatá (1 125 m) a Struhár (1 471 m).

Asmolovova chata a pomník Jana Švermy

V nekonečných zákrutách se Lomnistá dolina táhne severním směrem vstříc hlavnímu hřebeni Nízkých Tater. Když se po mnoha kilometrech objeví Asmolovova chata (1 010 m), člověku se uleví. Ale jen na chvíli, protože následovat bude spousta dalších kilometrů a mnoho výškových metrů. Nahlížím dovnitř chaty, nad jejímiž uzamčenými dveřmi je nápis "Pamätná izba hlavného štábu partizánskeho hnutia v ČSR". Na stole pár "blembáků", ešusy a další haraburdí. Expozice nic moc…

Tipy Fotogalerie

Zobrazit fotogalerii

K památníku Jana Švermy je to další téměř hodina. Pěkně nahoru kolem chaty Baraniar patřící Lesům SR. A pak zase dolů, neboť žlutá značka u Švermova pomníku končí. Dále kousek sice vede úzká pěšina a následně zvířecí prtě, avšak značka nikoliv. Navíc se pohybuji po území Národní přírodní rezervace Skalka (výměra asi 2 660 ha) s výskytem mnoha chráněných rostlinných a živočišných druhů. Od pomníku Jana Švermy (1 280 m), u kterého jsem nepotkal ani nohu, je nutné se vrátit k Asmolovově chatě a vzhůru pokračovat po zelené turistické značce.

Ďurková a Chabenec

Zelená značka se v četných zákrutách vine po lesní cestě. Hezky do Struhárského sedla a pak po modré značce k útulně Ďurková. Turistická útulna pod Chabencem může člověka zlákat k zakousnutí něčeho dobrého a nebo i k noclehu. A nebo lze pokračovat táhlým stoupáním k hlavnímu hřebeni a pak dále po hřebeni na Chabenec a Skalku. Druhá varianta je správně, neboť dnes mám v plánu noční focení na Skalce. A pozorování kamzíků.

Kamzík

Přes rozložitý masív vrcholu Chabenec (1 955 m), který je mimochodem šestým nejvyšším vrcholem Nízkých Tater, se cesta přehoupne k vrcholu Kotliska (1 947 m), kde hlavní hřeben odbočuje k severu. Já však činím pravý opak a odbočuji k jihu po žluté turistické značce. Vždyť je mým dnešním cílem hora Skalka (1 980 m), pátá nejvyšší hora pohoří, na které mě vítá jeden z nízkotatranských kamzíků. Stejně jako posledně.

Západ a východ Slunce na Skalce

Na vrchol Skalky se dostávám krátce před západem Slunce. Však jsem dnes vycházel pozdě. Ještě dopoledne jsem byl na Kečce ve Starohorských vrších po fajn noclehu na Útulně pod Kečkou. Stíhám rozhodit spacák, připravit stativ a fotografické nádobíčko a již je to tady. Slunce se dotýká obzoru a rychle mizí někde na západě. Je docela chladno a fouká ledový vítr, takže se brzy zavrtávám do teplého spacáku. Někde od Žiarské hole se ozývá sýček, který se v noci přilétl kouknout i na mou maličkost. Jeho stín se jako blesk mihl proti tušově černému nebi posetému hvězdami.

Noc byla nějaká krátká. Východ sluníčka stíhám s odřenýma ušima. Jako ohnivá lavina se sluneční disk vyhoupl zpoza Chopku, na kterém nelze přehlédnout konečnou stanici kabinkové lanovky s Rotundou. Slunce se rychle škrábe nad obzor a stále zvědavěji nahlíží do nitra jak Lomnisté, tak Vajskovské doliny. Je nejvyšší čas zabalit a pokračovat dále.

Kamzíci

Loučím se s kamzíky, kteří se popásají opodál a sestupuji po travnatém úbočí Skalky k jihu. Před sedlem mezi Skalkou a Žiarskou holí mě vítá další dvojice kamzíků. Dělám pár záběrů, jak postávají na skalkách a pokračuji dále. Nechci je rušit. Scházím do sedla, kde usedám na sluncem vyhřátý plochý kámen a dopřávám si snídani. Koukám a kamzíci, které jsem před chvíli fotil, scházejí mým směrem. A za chvíli dokonce běží…

Ohlédnutí k hlavnímu hřebeni

Než jsem stihl natrhat hrst brusinek, byli kamzíci v sedle také. Sedím, foťák v ruce. Vyčkávám. Přibližují se na 15, 10 metrů. Dělám pár obrázků a kamzíci mizí vlevo pod skalkou, na které sedím. Beru do ruky oschlou housku a… Znáte ten pocit, když se na vás někdo kouká…

Otáčím hlavu a vlevo ode mne stojí kamzík. Zvědavě hledí. Že by chtěl také housku? Stojí pět metrů od mé maličkosti. Kecám. Pět a půl metru. Musím odzoomovat objektiv, abych jej tam dostal celého. Fotím a kamzík stále stojí, nevyruší jej ani zvuk závěrky zrcadlovky. A pak mi ještě bude někdo vykládat, že kamzíky lidská přítomnost ruší. Sami za mnou přišli a zvědavě mě okukují. No možná jsem již po pár dnech v horách cítit podobně jako oni…

Hodinu se popásají kolem mne a já fotím a fotím. Nedokážu odsud odejít, takovéto záběry se nepoštěstí každý den. No, po následné akci v Tatrách bych toto tvrzení měl zkorigovat… Parádní světlo i skvělé pozadí. Opravdu vydařené kompozice. Pozoruji kamzíky dobrou hodinu. Však mám dnes času dostatek. Pouze scházím dolů do obce Dolná Lehota. Doufám, že se objeví největší slovenský treker Miro, z Lehoty jinak nestíhám poslední dnešní přímý vlak do Ostravy a 5hodinové čekání v Žilině není nic příjemného…

Žiarska hoľa, Bosorky, Črmné

Nakonec se musím zvednout. Děkuji kamzíkům za nezapomenutelné setkání i jejich trpělivost. Dělám rozlučkové foto a každý se vydáváme po svém. Oni na pastvu, musí se připravovat na dlouhou nízkotatranskou zimu, a já vzhůru na vrchol Žiarska hoľa (1 843 m). I zde na chvíli usedám a kochám se výhledy na Chabenec, Ďurkovou, Prašivou. V dáli se rýsuje i travnatý hřeben Starohorských vrchů, kde jsem byl včera. Dokonce je vidět hřeben Velké Fatry, přestože je silný zákal a na hřebeni se již honí mraky.

Všude okolo je plno brusinek. Letos dozrály opravdu brzy. Také zde roste plno hub. Nepoznám druh, ale zdá se být jedlý. Jen doufám, že ne pouze jednou. Dělám pár fotek pro pozdější určení. Tak vysoko bych podobnou úrodu vskutku nečekal.

Po úzké pěšině scházím na Bosorky (1 710 m). Výraznou kótu a zajímavé skalní útvary. Je vidět, že tudy mnoho lidí nechodí. Na Skalku je to odevšad daleko. A navíc to převýšení. Od jihu to za jeden den zvládají jen ti nejzdatnější. Pofotím skalky a pak porosty kosodřeviny scházím dále. Společnost mi dělají babočky paví oka, babočky admirál a další druhy motýlů. Jen doufám, že mi tady, v tomto nepřehledném terénu, nedělá společnost i medvěd. Borůvek je tady hodně, důvod sem zabrousit by se tak našel…

V Sedle pod Žiarom (1 375 m) se dostávám na lesní cestu. Je zde plno stop ovcí, které tudy chodí k výše položené salaši. Hezky je vidět na leteckých snímcích na mapách.cz. Z lesní cesty nikoliv. Z trávy po pravé ruce vystartuje orel! Byl tak tři metry ode mne. Vůbec jsem si jej nevšiml. Než vytáhnu foťák, je v čudu… Škoda, třeba příště. Je potřeba být stále ve střehu. Nyní jsem byl zcela nepřipraven…

Téměř dole…

Zprvu příjemná lesní cesta vedoucí téměř po vrstevnici se brzy mění v kamenitou cestou prudce se svažující dolů. Cesta, která se kříží se spoustou dalších lesních cest, vede do sedla Pálenička (1 100 m), kde stojí maringotka. Tu hlídají pastevečtí hafani. Nemohu je nevyfotit, vždyť jsou tak roztomilí. Především letošní štěňata… Napočítal jsem hned čtyři.

Štěňata hlídá je statná fena, která přátelsky vrtí ocasem a mlsně se oblizuje. Doufám, že nechce slupnou mou maličkost. Dal bych ji kus klobásy, kterou již pár dní vláčím v batohu, ale obávám se, že v těchto vedrech jsou již "trochu" jeté. Byl bych nerad, kdyby měla na mne nepříjemné vzpomínky spojené se zažívacími problémy a urputnou hnačkou…

Přes Strmý vŕštek (809 m) se konečně dostávám na rozcestí Hlboké (665 m) a Črmné (635 m), ze kterého je to co by kamenem dohodil do obce Dolná Lehota. Bohužel po asfaltce. Ale co by člověk pro turistiku neudělal… V obci je fajn hospoda, kde u kofoly a piva čekám na největšího slovenského trekera Mira. Nezklamal, přijel autem. A já díky němu stihl poslední vlak a ještě v noci po příjezdu mohl bušit další článek na web Trekingu…

A proč je v podtitulku "kde dávají lišky dobrou noc"? Protože jsem během této túry, tedy za dva dny, nepotkal (mimo hlavní hřeben a obec Dolná Lehota) ani nohu. Lidskou nohu…

Fotogalerie, prohlédnout foto

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Díky :-) (-OB-, 17.10.2018, 17:02 )
Pár podobných výletů ještě na Treking určitě přidám.


Další túry v okolí, může vás zajímat

Ještěd Bosony Chata Arnika Zámek Hluboká Malá Fatra, ubytování Soumrak Kamenná chata Roháče, ubytování Choustník Helfenburk Venušiny misky Hukvaldy Elbrus, Kavkaz Afélium Chata Borišov Mohelenská hadcová step Bílé Karpaty, ubytování Spacáky Mont Blanc Neptun Rýchorská bouda Šútovský vodopád Cvilín Karlštejn Chata Šerlich Bouda Jelenka Ceres Jarní prázdniny Motýli Matterhorn Hrad Lichnice Děvičky Higgsův boson Pohorky Cirrus Softshell
Reklama, turistika a výlety podle pohoří
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar


Z posledních článků vybíráme

8.10.2018 / Otakar Brandos
Trek · Kôprovský štít, Temnosmrečinská plesa a Tichá dolina - 3denní toulání na pomezí Vysokých a Západních Tater aneb s kamzíky v patách (1) / Fotogalerie k článku

Pomezí Východních a Západních Tater je jednou z oblastí, kde vám lištičky dávají dobrou noc. Nebo …

8.10.2018 / Ondřej Havelka
Cestování · Stopem napříč válčícím Súdánem (1): Z knihy Cesta k branám Damašku východní Afrikou

Už poslední kilometry před súdánskou hranicí z etiopské strany napovídají, že přijíždíme do jiného …

2.10.2018 / Otakar Brandos
Trek · Vrátna dolina v pohoří Malá Fatra (2): Vydařená dvoudenní túra přes Baraniarky, Chleb, Stoh, Velký Rozsutec a Boboty / Fotogalerie č. 1 / Fotogalerie č. 2 k článku

Slunce se pomalu blíží k obzoru a na obloze maluje přenádhernou podívanou. Na strmých skalních svazích …

2.10.2018 / Petr Erban
Turistika · Putování za Ötzim a výstup na Finailspitze a Similaun - jak se dostat do místa nálezu muže z ledu

Jak známo, Ötzi je 5 300 roků starý chlapík, který byl nalezen, jak leží zamrzlý v ledu ve …

1.10.2018 / Vesmír
Vesmír v jednom ohni: Téměř celá obloha září v čáře vodíku Lyman-alfa z raného vesmíru

Pozorování hlubokého vesmíru pomocí spektrografu MUSE a dalekohledu ESO/VLT odhalila …

1.10.2018 / Ubytování
Kamenná chata na Chopku neboli Kamienka (aktualizace)

Pozor na změnu provozní doby od …

1.10.2018 / Daniel Vlach
Turistika · Kovářova rokle; Broumovské stěny a nejkrásnější turistické trasy

V sobotní dopoledne bylo konečně volno, tak jsme se s dětmi rozhodli, že vyrazíme někam do …

21.9.2018 / Petr Krčmář
Alpinismus · Výstup na Kazbek; pohled z vrcholu jedné z osmi kavkazských pětitisícovek

25.8. v půl páté ráno dosedá letadlo na dráhu v Tbilisi. Bereme nechutně těžké bágly a sune …

20.9.2018 / Daniel Vlach
VHT · Gerlachův štít a přechod Roháčů, vysokohorská turistika ve Vysokých a Západních Tatrách

Kamarád Honza mi nabídl výlet do Tater. V plánu byl Gerlachův štít Martinovou cestou a Orlí stezka v …

17.9.2018 / Otakar Brandos
Testy · Čelovka HL40R: Redakční test (recenze) nabíjecí zoomovací čelovky Fenix HL40R

Čelovka HL40R je další povedený člen z rodiny čelovek firmy Fenix, které se vyznačují vysokým dosvitem …

15.9.2018 / Jana Zichová
Trek · Přechod Hřensko - Sněžka; trek z nejnižšího na nejvyšší místo České republiky (2)

Větší zastávku děláme v městečku Kurort Oybin. Moc pěkně jsme se v tomto lázeňském městečku …

Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist