Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Cookies  Ceník inzerce 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 1.12.2021 , svátek má
Treking > Treky, turistika > Tatry, hřebenovka Tater jak se nechodí

Tatry, hřebenovka Tater jak se nechodí

Když se ještě dalo aneb kompletní přechod celého hřebene Západních Tater

27.10.2011 | Zbyněk Jiroušek

Několikrát na stránkách Trekingu se psalo o možnosti - nemožnosti a legálnosti - nelegálnosti udělat přechod Západních Tater - Roháčů. Tak jsem zalovil trochu v paměti, prohrabal kroniky a staré dobové fotografie a zkusil si zavzpomínat, jak se nám to před skoro 30 lety podařilo. Dodnes jsem přesvědčen, že to byla jedna z nejkrásnějších hřebenovek, co jsem kdy absolvoval, srovnání snese snad jenom Pirin (na který jsem nedávno také zavzpomínal) nebo Fagaraš.

Hlavní hřeben Západních Tater

Koncem roku 1981 jedna ze sportovně založených trampských osad na Pardubicku vyhlásila prostřednictvím Mladého světa a jeho tehdejší rubriky Táborový oheň zajímavou soutěž - během 12 měsíců a v určitých časových limitech absolvovat několik podniků, nevím zda si vzpomenu na všechny, ale bylo tam uplavat 5 km, ujít bez přestávky 50 km, ujet na lodi 50 km za den po řece, terénní běh 10 km, jízda na kole 100 km, letní přechod pohoří min. 80 km, běh na lyžích 50 km a zimní přechod pohoří min. 60 km. Docela mě to jako mladého nadšence pohybu chytlo (tenkrát slovo outdoormann nebylo ještě v Československu známé) a ještě mám doma diplom za 15. místo.

Tímto úvodem se dostáváme k meritu věci. Sehnat v Čechách pohoří v délce 80 km moc nejde, snad jen spojit Králičák s Jeseníky, ale to jsme si chtěli nechat na ten zimní přechod, tak sedíme nad mapou Slovenska a přemýšlíme. V úvahu připadaly Nízké Tatry, Slovenské rudohoří a nebo Západní Tatry. Že padlo rozhodnutí na to nejatraktivnější je nabíledni.

Samozřejmě již tenkrát byly Západní Tatry v ochranném pásmu TANAPu, tedy nebyly ještě součástí parku a Liptovské kopy patřily do rezervace Podbanské. Abychom se vyhnuli komplikacím, tak jsme přechod naplánovali na první týden října. Sice již v noci přimrzalo, vstávali jsme v šest za rozednění a chodili spát v šest večer se slepicemi, ale stálo to za to, a byl to vlastně můj jediný kompletní přechod tohoto pohoří.

Červené vrchy

Do Tater se tehdy zásadně jezdilo nočním vlakem (viz Zdeněk Šmíd - Proč bychom se nepotili, aneb jak se chodí po horách). Embéček nebylo mezi obyvatelstvem zase tolik a lístek z Pardubic do Štrby stál obrovských 65 Kč. Při mém tehdejším platu 2 000 Kč čistá ruka to bylo docela za pakatel.

Z Tatranské Štrby jsme vyjeli zubačkou na Štrbské pleso a odtud busem do Podbanského. Hned ze začátku nás čekal nejrizikovější úsek přes Liptovské kopy, které geograficky patří ještě k Západním Tatrám. Občas se chybně uvádí, že Vysoké Tatry od Západních odděluje Tichá dolina, ale pravdou je, že je to až dolina Kôprová dolina.

Červené vrchy od Smrečin od Polské Tomanové

Abychom se trefili do kopců, tak jsme museli vyrazit po žluté do Tiché doliny a kousek za rozcestím se zelenou odbočit doprava po neznačené cestě, která se sice postupně ztrácí, ale to už jsme před očima měli orientační bod - Všiváky (1 811 m). Dál je to přehledné, kopce jsou holé a správný směr se dá dobře uhlídat. Krížna (2 039 m), Holý vrch (1 934 m) a Veľká kopa (2 052 m).

Celý tento úsek jste hodně "na ráně", protože se není kam schovat. Avšak mimo sezónu jsme měli štěstí. Za Veľkou Kopou se hřeben stáčí o 90°na východ přes Tichý kopec (1 949 m) klesá do sedla Závory. Ze Závor traverzujeme Svinicu, kdysi tu vedla zelená značka, ještě je znát, jak jsou zatřené značky na kamenech. Kdysi vůbec vedlo v Tatrách spousta značených cest, které postupně úředníci rušili a rušili, což vede k tomu, že už do Tater raději nejezdím.

Traverz nás dovede do Ľaliového sedla, které geograficky odděluje Vysoké Tatry od Západních. Tady vede po hřebeni polská červená, na chvíli je klid. Následuje Kasprový vrch (1 949 m), na který vede lanovka ze Zakopaneho, dál Goričková (1 912 m) a Kondratova kopa (2 005 m).

Pokračuje úsek přes Červené vrchy, které jsou tvořeny vápencem. Malolučniak (2 104 m), Kresanica (2 122 m), s nejvýše položenou propastí na Slovensku Malou Kresanicou a Temniak (2 095 m) s výhledy na Giewont. Tady červená odbočuje do Polska a hřeben se lomí k jihu, kdy je potřeba po hranici sestoupit do Tomanovského sedla.

Vápencová část Západních Tater

Ze sedla krásný výhled do Polska na Kominy Tylkowe, také tvořené vápencem. Pod sedlem dáváme bivak. Další den pokračuje neznačený úsek (v 60. letech tudy vedla podle starých map legální modrá turistická značka) přes Polskou Tomanovou (1 977 m), Smrečiny (2 068 m) a Veľkou Kamenistou (2 127 m) do Pyšného sedla, kde začíná červeně značená hřebenovka. Tím máme za sebou rizikovou část přechodu. Z Blyště si děláme krátký odskok na nejvyšší horu Bystrou (2 248 m).

Z Bystrého sedla sestupujeme na noc do Račkovej doliny, kde tenkrát stála salaš. Potřebovali jsme totiž doplnit vodu, takže bohužel tu ztrátu výšky jsme museli podstoupit. Kdo si to pamatuje, tak cesta k salaši vedla kosodřevinou, různě se kroutila a salaš byla vidět, až když jste od ní 20 m . Když jsem uviděl salaš, uviděl jsem ještě někoho, kdo mě přinutil zabrzdit tak prudce, že do mě Slávek zezadu narazil. "Co blbneš vole?" povídá. "Medvěd vole", povídám, spíš šeptám já a házím zpátečku a Slávka tlačím zpátky do kleče.

Tak to bylo mé první a zároveň poslední setkání s méďou ve volné přírodě. Samozřejmě tam hodoval na zbytcích po takyturistech, asi tak dvě hodiny jsme vyčkávali schovaní v kleči, než se uráčil volnou chůzí odkráčet. Samozřejmě jsme se na spaní pořádně zalígrovali v boudě, ale noc proběhla klidně. Další den se vracíme do Gáborova sedla, stoupáme na rozložitý Klin (2 173 m) a Hrubý vrch (2 137 m), ze kterého odbočuje jedna ze zajímavých bočních rozsoch, kterých na jih Západní Tatry vysílají několik, a to přes Jakubinou.

Kamzíci

Cesta vede stále po hranici až na Volovec (2 063 m), kde se hřeben zase lomí o 90°na jih a začínají Roháče, tedy centrální část Západních Tater. Hned Ostrý Roháč (2 088 m) prověří naše schopnosti. Severní část hřebene je mírně namrzlá a použití řetězů je víc než nutné. Následuje Plačlivé (2 125 m), ze kterého odbočuje další významná jižní rozsocha přes Baranec. Odtud sestupujeme po žluté do Žiarského sedla na bivak. Pod sedlem je pramen.

Čtvrtý den - technicky nejnáročnější úsek Tri kopy (2 136 m), Hrubá kopa (2 166 m) a Baníkov (2 178 m), vše zajištěno řetězy.

Vrcholy Západních Tater

Jsme docela rádi, že jsme zvolili směr z východu na západ a tyhle úseky mohli lézt směrem nahoru. To je vždycky snadnější. Následuje již snadnější Pachoľa (2 167 m) a Spálená (2 083 m). Poslední technický úsek jsou Skriniarky, skalnatý hřeben na Salatín (2 048 m). Odtud již hřeben klesá přes Brestovou do travnatého sedla Pálenica, kde se krásně bivakuje.

Další část na poslední den je opět vápencová, nejprve jsme vyšli na Sivý vrch (1 805 m), krásný vápencový vrchol s bludištěm skalek a odtud scházíme po zelené boční vápencovou rozsochou přes Ostrou a Babky do Jalovce na autobus. Bus nás dovezl do Liptovského Mikuláše, odkud se ještě na noc vracíme domů.

Plačlivé s Ostrým Roháčem

Tak vzpomínám na nejkrásnější slovenskou hřebenovku a přemýšlím, jestli by to dnes šlo takhle ještě risknout. Co říkáš Otakare?

PS: Fotky jsou opět dobové, třicet let staré, focené na invezrzní film původně jako diapozitivy.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Risknut to ide (Rasto, 29.10.2011, 13:25 )
Risknut to ide aj dnes a myslim, ze relativne v pohode.
Ano, risknout to jde, ale (-OB-, 29.10.2011, 17:53 )
na Trekingu k takovéto činnosti navádět nemůľeme :-)).
To ano (rast, 29.10.2011, 22:17 )
To ano, to je pravda, asi by to nebolo vhodne, ale je to tam naozaj krasne, nadhera. Divocina. Ine pohlady na Tatry, proste parada.
Ano, zejména ty neobvyklé pohledy (-OB-, 29.10.2011, 22:39 )
na Kriváň, do Nefcerky i na Temnosmrečinská plesa jsou velice zajímavá. Také to tam trochu znám :-)).
Ochrana prírody (Pavel, 12.12.2011, 15:11 )
Návątevný poriadok Tatier je debilný, v rozpore s ústavou (to predsa platilo za socializmu, ľe majitelia akéhosi preukazu majú väčąie práva) a treba proti nemu bojova» vąade, kde sa dá. Tým, ľe som pä»krát preąiel hrebeňom Liptovských Kôp, som nikdy nikomu neublíľil. Ten návątevný poriadok je robený tak, aby "horskí vodcovia" mali viac zákazníkov. Napríklad na výstup na Končistú alebo na prechod cez Baranie sedlo predsa ľiadneho vodcu nepotrebujem.
Chybička se vloudila (JanoP, 28.10.2011, 18:39 )
Obrázky sú zrkadlovo otočené. Predpokladám, ľe to nebol úmysel (napr. vytvori» nové Tatry; na hádanku je vhodné vopred upozorni»). Odporúčam napravi», pretoľe inak vzniká dezinformovanos», ktorá by mohla ma» potenciálne nepríjemné následky.
Myslíą jako: (Jerry, 29.10.2011, 15:45 )
Jean, co to bylo venku za ránu? Auto chtělo jet doleva pane. No a? ®ádná cesta tam nevedla. Oto dá se to napravit, i kdyľ nemyslím, ľe vąechny diáky jsem dal do skeneru obráceně, třeba zrovna Ostrý Roháč a Plačtivô jsou na svém místě, kamzíci také byli na jiľním svahu, JanoP by měl být konkrétní
Konkrétne sú zrkadlovo otočené (JanoP, 30.10.2011, 06:40 )
obrázky 2, 3, 6, 7 (a ak si uplatnil /ste uplatnili rovnaký postup pri vąetkých záberoch, potom aj ostatné).
Nazdar pani (lendl, 28.10.2011, 09:23 )
30 rokov nazad som takisto bol kazdym rokom na hrebeni ZT a podla nalozenej krosne (vtedy miesto batohu) bolo rozoznat, ze nie som len jednodenny turista. Dovolim si nesuhlasit s tym, ze vtedy bola situacia lepsia z hladiska pristupu roznych statnych organov. Skor naopak. Vtedy v tejto oblasti okrem strazcov Tanapu operovali aj prislusnici policie a pohranicnej straze ako slovenskej tak polskej a tito pani boli hodne neprijemny. Dnes tu mame len panov z ochrany prirody. Mozno je to len moja naivna predstava, ale mam pocit, ze pozorujem u tychto panov nepatrny priklon k zdravemu rozumu, zrejme pod tlakom nenavisti verejnosti. Takze nemyslim, ze teraz je to horsie. Este 2 male poznamky: - listok do Strby stal asi skor 64Kcs, lebo vtedy postupnost cien bola 48, 56, 64... - ako som sa ucil v zemepise tak ZT a VT oddeluje Laliove sedlo, potom je velmi nelogicke aby hranicu tvorila Koprovska dolina a Lipt. kopy patrili do ZT
Ąaliové sedlo je správně, hranice (-OB-, 28.10.2011, 09:43 )
pak ale pokračuje přes sedlo Závory a Kôprovskou dolinou. To je problém zaľitého stereotypu, kdy si turisté myslí, ľe hranice mezi celky probíhají po hřebenech a nebo dolinách. Ono je to ale občas "ątrejchle" i úbočími. Liptovské kopy tedy jednoznačně patří do podcelku Západní Tatry, nikoliv do podcelku Východní Tatry. Jak je to s přístupem orgánů nedokáľí posoudit, nikdy jsem s pány stráľci ľádný konflikt neměl, snad jen dvakrát menąí slovní "přestřelku" :-)).
asi máą pravdu (Jerry, 28.10.2011, 14:34 )
kdo si má 30 let pamatovat cenu jízdenek, do Popradu to bylo myslím za 72.- Nikdy jsem nepsal, ľe přechod byl bez rizika, jenľe páni policajti to při prvních mrazech jistili z dalky a ľádnej socialistickej stráľce Tanapu nebyl takovej magor, aby vysedával s dalekohledem na Bystrej. Byla to přeci jen práce jako kaľdá jiná a přístup k práci za oněch dob snad jeątě dobře pamatujeą. V zeměpise jsme se za blahých dob učili i jiné daląí nesmysly, ale na to ti OB fundovaně odpověděl. Dovolím si ocitovat knihu Západné Tatry z roku 1977 od Jána Halaąa: " Na juhu, na československej srane, tihne sa paralelne s hrebeňom hlboké koryto Tichej doliny a za ňou ąiroko rozloľený masiv Ve'lkej Kopy, kteý sa sice morfologicky (cez sedlo Závory) napája eąte na Vysoké Tatry, ale celým svojim charakterom zaraďuje sa do Západných Tatier. Delidlom medzi oboma horstvami nie je teda Tichá dolina (ako sa súdilo), ale aľ následujuca dolina Koprova". Omlouvám se za stříąku nad o, tu neumím na české klávesnici napsat
Ahoj Jerry, ô (-OB-, 28.10.2011, 17:22 )
napíąeą snadno - zmáčkneą Alt a na numerovce vy»ukáą 0244 - no a máą pěkné ô neboli o se stříąkou :-)).
"Historické slovné relikvie" (JanoP, 16.12.2011, 10:21 )
Slov, ktoré obsahujú písmená ô a ä je v slovenčine neveµa, preto by sme si ich mali chráni». Hláska ô sa vyskytuje len u nás a dáva obzvláą» názvom nezameniteµnú i nenahraditeµnú farbu, "historickú vôňu", poéziu či poetiku.
Po kratąí odmlce (-OB-, 16.12.2011, 10:42 )
poznámka, se kterou mohu po deląím čase 100% souhlasit :-)). Ono, ô je na Slovensku stále vzácnějąí. Pro mne má nezaměnitelný zvuk, oobitý poetický rytmus, jenľ mi vľdy připomene období, kdy jsem se přistěhoval na, pro mne tehdy neznámý, Liptov. Liptov, který jsem si hned první den zamiloval a na nějľ se velice rád a hlavně velice často vracím ze začouzeného (a rodného) Ostravska. Naątěstí to mám jen kousek, nějakých 200 km. Vąechny ty, kdoľ usilují o odstranění ô ze slovenského jazyka povaľuji za barbary ničící kulturní odkaz naąich předků.
ok (lendl, 28.10.2011, 20:59 )
s tou cenou to bola len recesisticka poznamka, s tou geografiou sa dam poucit, ale o tych roznych magoroch, ktori v tejto oblasti za sociku posobili by som vedel svoje povedat, ale nehovrim, ze teraz je to vyrazne lepsie
Ahoj Zbyňku, jeątě jednou díky za opravdu pěkný článek, (-OB-, 27.10.2011, 09:05 )
rád jsem jej u nás na Trekingu zveřejnil. Abych odpověděl na tvou otázku v závěru článku - dnes by se v Tatrách takovýto přechod uskutečnit nedal. Bohuľel. Tedy alespoň ne legálně bez nebezpečí oplétaček s orgány. ©koda, turisté postupně přicházejí o moľnosti krásných treků. Ten úbytek skvělých přechodů ale začal jiľ před vyhláąením TANAPu, začal po I. světové válce po rozpadu Rakousko - Uherska, kdy Tatry (a nejen je), protla nová hranice. No a hřebíček do rakve tomu za»al TANAP. No alespoň tak dnes nejsou drancující dřevařské firmy a pytláci nikým ruąeni, mohou svou "bohulibou" činnost podnikat beze svědků.
Jo jenľe... (Jerry, 28.10.2011, 14:44 )
jeątě v ąedesátých letech se dal u Vyąného Hincova plesa postavit letní tábor, dodnes je v naąích příručkách uváděn jako příklad nevhodně postaveného, neb se pomalu utopil ve vodách jezera. Dnes musí člověk, který vylezl tak jednoduché krtince jako MB, Dom,Dufourąpici a pod. platit za to, kdyby se chtěl podívat na nejvyąąí horu Slovenska s doprovodem moľná o něco fyzicky zdatnějąího a vědomostmi oplývajícího tatranského vůdce. Pro nečlena ČHS s 30 letou praxí poněkud pokořující ne?


Další související články:

+ Přechod přes Skriniarky, vysokohorská turistika v Západních Tatrách
+ Roháče a Liptovské Tatry, dvoudenní přechod
+ Na roháčský Volovec s dětmi
+ Přes Volovec na Končistou a na Trzydniowiański Wierch
+ Výstup na zapomenutý Trzydniowiański Wierch za neobvyklými tatranskými výhledy
+ Přes Rákoň z polského Podhalí na slovenskou Oravu Západní Tatry - Roháče
+ Přes Baníkov (2 178 m) z Liptova na Oravu
+ Výstup na Baranec (2 184 m), Západní Tatry
+ Výstup na Klin, Západní Tatry
+ Bystrá (2 248 m), na nejvyšší vrchol Západních Tater
+ Tri dni plné Tatier, Červené vrchy a Orlia Prť
+ Zimní Roháčská plesa na konci léta, Západní Tatry
+ Za výhledy na vrchol Babky, Západní Tatry
+ Přechod hlavního hřebene Západních Tater
+ Západní Tatry - Roháče, ubytování v Roháčích; chaty a útulny
+ Turistický průvodce Západní Tatry - Roháče
Reklama
Výběr článků
Hory Cesta Inkov, Salkantay trek a Machu Picchu
Hory Karpatská expedice, po hranicích I. ČSR na Zakarpatí, I. část
Hory Chopok, Skalka a Vajskovský vodopád - dvoudenní trek neznámou částí Nízkých Tater
Reklama
Reklama
Populární treky
1. Apeniny Monti Sibillini, nezapomenutelná apeninská hřebenovka - hory v Itálii
2. Vysoké Tatry Přechod přes Rysy aneb po stopách turistů císaře pána, Vysoké Tatry
3. Alpy Okolo Tre Cime a ferrata na Toblinger Knoten
4. Rumunské hory Přechod pohoří Rodna, rumunské Roháče
5. Kavkaz Kavkaz, reportáž psaná na Kavkaze (1) - Prielbrusí a Bezengi
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Hledej podle pohoří
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist