Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 23.1.2024 , svátek má
Treking > Treky, turistika > Zimní Končistá (2 537 m), túra ve Vysokých Tatrách

Zimní Končistá (2 537 m), túra ve Vysokých Tatrách

Zimní výstup na Končistou, Vysoké Tatry

18.3.2011 | Tomáš Malátek

Na tento vrchol nevede oficiální turistická cesta. Přesto pokud jste členem OEAV nebo jiného horolezeckého spolku, nic vám nebrání v jeho legálním zdolání. Lano, ale tentokrát nechejte doma. I v zimě si vystačíte jen s mačkami případně cepínem.

Vysoká z Lúčneho sedla

Doporučená trasa vede od Popradského plesa přes Tupou do Lúčneho sedla. Odtud se stoupá vzhůru na vrchol. Tuto variantu bych alespoň v zimě nedoporučil. Výstup od Popradského plesa do sedla po Ostrvou je hodně fyzicky náročný. Serpentinový chodník je pohřben sněhem a v kombinaci s tím sklonem se budete drápat raději napřímo vzhůru což stojí strašně sil.

Po prvním neúspěchu o zdolání tedy přehodnotím trasu a výchozím bodem jsou tentokrát Vyšné Hágy. Odtud po páté hodiny vyrážím. Je sice ještě tma, ale svítání na sebe nenechává dlouho čekat. V jeho obrysech ční přede mnou dnešní cíl - Končistá. Tento 2 538 m vysoký drobek budí svou výškou určitě respekt. Proto nikam nespěchám a volím poklidné tempo. Je krásně jasno, hvězdy svítí a počasí zdá se bude opět vydařené.

Míjím poslední stavení a žlutá turistická značka se noří do lesa. Tento úsek je poměrně krátký a brzy začínají stromy mizet a nahrazuje je kleč. To už svítá a východ prozařují první paprsky Slunce. Docházím k zamrzlému potoku Malý Šum. Tento ústí ve Štolské dolině, kam směřují mé kroky. Váhám, zkusit štěstí a následovat dvojici stop vedoucí po jeho toku? Potok je lemován hustou hradbou poměrně vysoké kleče a je zde určitě pěkné množství sněhu. Střídající teploty, ale vytvořili poměrně silný firn. Tudíž sníh by problémem být nemusel, jen tak kleč…

Cesta do Štôlské doliny

Riskuji a brodím se prvními větvemi kleče. Několikrát musím lézt i po čtyřech a podlézat husté větve. Slyším hučící vodu potoka tekoucí pod sněhem. O koupel bych moc zájem neměl. Kleč řídne a koryto potoka se rozšiřuje. Jen už není celé zamrzlé a musím využívat kamenů.

Prohlédnout fotky k článku


Na úpatí Štôlské doliny potok mizí a mě čeká pěkně prudký svah vzhůru. Naštěstí i v pečících paprscích firn stále drží. Obouvám mačky a drápu se nahoru. Je potřeba zrychlit abych dolinou prošel a nemusel brodit. Uvažuji, že zpět to bude peklo. Toho sněhu zdá se je zde více než dost.

Míjím červenou Tatranskou magistrálu a pokračuji stále vzhůru dolinou k Lúčnému sedlu ležící ve výšce 2 168 m n.m. Snažím se držet po levé straně na úbočí svahu Končisté abych později ušetřil nějaký výškový metr. Míjím "první" výstupový žlab. Tento se při pohledu z Tupé zdál mírnější a nechám si jej na případný sestup.

Lúčné sedlo

Podle GPS jsem v Lúčném sedle, ale žlab nikde??? Po levici jen rozložitý suťovitý terén, ve kterém spatřuji náznaky chodníku. Musím být tedy správně… Postupně kameny mizí a objevuje se souvislá sněhová pokrývka. Sklon se sice přiostřuje a na firnu se moc příjemně nejde. Tedy brodit se sněhem by asi také nebylo to pravé. Je zde spousta stop. Zdá se, že rozhodně nebudu první mířící na vrchol. Konečně se orientuji a vidím kamenité brázdy po obou stranách. Takže ano tohle je opravdu ten žlab, co z Tupé vypadal tak prudce!


Zobrazit místo Končistá, Vysoké Tatry na větší mapě

Ani se mi nechce věřit, že ten skalní výčnělek přede mnou je už vrcholový koník. No je to opravdu snadný výstup. Všechny metry jsem si nestoupal už ve Štolské dolině. Lehké rozčarování z obtížnosti mi spraví, až zdolání vrcholu.

Výhledy z vrcholu

Za pěkného počasí poskytuje vrchol opravdu překrásné rozhledy. Koukat na ty impozantní skály čnící se z Batizovské doliny. Mít nejvyšší vrchol Gerlach jako na dlani. Krása je i pohled na druhou stranu do Zlomiskové doliny. Tam je k nepřehlédnutí Vysoká. Za stěnou Satana na mne vykukuje i Kriváň. Na jihu v dálce z oparu vystupuje celý hřeben Nízkých Tater. Co se týče rozhledu, je to opravdu lehce dostupné místo nabízející rozhled na "celé" Tatry.

Vysoké Tatry jsou podcelkem Východních Tater, které se dělí na již zmiňované Vysoké Tatry a Belianské Tatry. Samotné Východní Tatry jsou však pouze podcelkem nadřazeného geomorfologického celku Tatry
Tatry, který vedle Východních Tater zahrnuje i Západní Tatry často nesprávně pojmenovávané jako Roháče. Vysoké Tatry jsou jediným pohořím Slovenska, které má velehorský charakter. Má všechny znaky vysokohorské krajiny - velkou nadmořskou výšku, vysokou členitost a bohatství různých skalních forem - štítů, skalních stěn, věží «

Ke slovu přichází zdolání nejtěžšího místa tohoto vrcholu - koníka (zvláštní cca 3 - 4 m vysoký balvan). Jeho obtížnost by byla k smíchu nebýt toho srázu padající do Batizovské doliny. Pocit obtížnosti ještě umocňuje to, že k němu vede uzounká kamenná "lávka". Přesto pro někoho urostlého jako já. Je jeho zdolání hračkou. Rukami se chytám "sedla" pravou nohou se zapírajíc o výčnělek a jsem nahoře! Na "hřbetě" je i skoba pro slanění a jak zjišťuji tak cestu dolu mi usnadní i kousek smyčky co je uvázán v jeho sedle.

Sestup z Končisté

Po užití vrcholu přemýšlím co dál. Zdá se, že by se dal prozkoumat hřeben na severu. Sestup do Vyš. Pastrňákovy branky je v těchto zimních podmínkách obtížnější. Je zde cca 2 m dlouhý úsek římsy zaváté prašanem. Odtud sestupuji kousek dolu, abych brázdou vystoupal až nahoru (pravděpodobně) na Severní vrchol Končisté. Zde "hřebenovka" končí a dál už pokračuje jen členitý terén, který by bez jištění v zimě velký hazard. Vracím se tedy zpět s tím, že teď vyzkouším jižní hřebenovku.

Od koně je opět členitý terén tvořený velkými kamenitými bloky. Opět bez jištění v zimě dost nebezpečné tudíž sestupuju kousek na západní stranu pod hřeben. Scházím tedy až k "přechodovému" místu, využívanému při cestě mírnějším žlabem co začíná před Lúčným sedlem. Vystupuju úplně nahoru, abych měl skoro celou hřebenovku. Odtud mám celý hřeben jako na dlani. Vypadá schůdné a nebudu se muset vracet Štôlskou dolinou.

Na hřebenu jsou sice techničtější místa, ale převážně jde jen o pohyb v suťovitém/ kamenitém terénu který navíc ze západní strany není moc strmý a nabízí spousty "únikových" cest dolu do Štôlské doliny. Jediná skalka se obchází východní stranou. Jinak se stále stačí držet na západní straně a směřovat dolu na jih. Nad Batizovským plesem skála už skoro mizí a jde se po trávě. Kousek za ním sestupuji dolů a napojím se na žlutou co mne zavede zpět do Vyšných Hágů.

Více informací o výstupu a další foto na mém blogu: http://toomoox.blogspot.com.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Končistá v lete (JanoP, 19.06.2012, 18:03 )
Krátky slovník slovenského jazyka: pokoriť - 1. ponížiť, potupiť: cítiť sa pokorený; 2. zvíťaziť nad niekým, premôcť, podmaniť: vojsko pokorilo nepriateľa. --*-- Kto sa dokáže v svojich vyjadreniach vystríhať takýmto výrazom, určite tým nič nestratí, naopak len získa. Asi je správnejšie, ak chodíme do hôr prekonávať svoje limity. --*-- Skutočne je vhodnejšie neopisovať podrobnými textami túry, ktoré sú mimo rámca povoleného, pretože sú zjavnými návodmi na opakovanie. Fotozábery z takýchto túr, z "neštandardných" miest, sú dokumentmi, ktoré rozširujú celkový obraz, a preto sa vnímajú asi menej kriticky. --*-- 4. Hodnotenie ťažkosti horolezeckých túr je veľmi subjektívne a pri zimných túrach je to osobitne ošemetné. --*-- Vrcholová skala sa nazýva Nákova. --*-- (Nabrať ešte niekedy odvahu na dokončenie celého prechodu hrebeňom (Malá Končistá a najmä úplná samota ubili sebadôveru)...)
Končistá (Jirka, 02.04.2011, 13:22 )
Já tam byl 2 dny zpět a cesta Zlomiskovou dolinou aľ nahoru úplně v pohodě s mačkama:)Slunce svítilo,sněhu málo a hlavně sednutého po obědě uľ kaąovitého
Nekonečný problém.. (Max, 19.03.2011, 16:31 )
V podstatě jde v zimě jen o bezpečnost člověka -příroda chrápe pod sněhem. Tedy je to jen o bezpečnosti člověka - počasí, kvalitě ledu nebo sněhu, případném jiątění, orientaci a kondici. A vhodném oblečení pro zhorąení podmínek či nouzový bivak. Kdyby se to legálně povolilo vąude, tak se "český i slovenský národ" bude pomalu jeątě více "vylidňovat" (holkám se dnes nechce rodit) ..berte to přátelé tak -kdo chce tam jít i tak, a» jde! Ale kráčet v zimě podle GPS...? A pak se divit? Něznaju..!I kdyľ článek je dobrý a pisatel asi i znalec.
Nekonečný problém.. (Tomáą, 19.03.2011, 20:58 )
Pisatel se přizná, ľe je amatér a občas dost riskuje :-) GPS bych rozhodně nezatracoval. V mlze a můľe být hodně dobrým pomocníkem. Snad se to zítra na MF nepotvrdí a počasí se vybere. S GPS také nehrozí překvapení, ľe si seknete vrchol jako se povedlo mě. Místo na Predne Solisko jsem vylez na ©tbské Solisko :-) Nemilé to překvápko tam skončit bez jiątění, solo na jeho vrcholu. http://toomoox.blogspot.com/2011/02/20110201-vysoke-tatry-bystra-lavka.html Jak se říká: Co vás nezabije to vás posílí. Beru to jako trenink na Gerlach, který snad v brzké době pokořím. Jen co se dovybavím základním horolezeckým vybavením a klapne počásko.
Tomáą, nechcem ti bra» ilúzie, avąak (KarolM, 19.03.2011, 22:28 )
Gerlach nikdy nepokoríą! Aj Končistá ti len dala...
Iluze (Tomáą, 21.03.2011, 19:54 )
To se jeątě uvidí. V nejbliľąím moľném termínu se o to určitě pokusím. Pokud se zadaří tak napíąi report: Jak turista pokořil Gerlach :-)))
Iluze zdolána (Tomáą, 01.04.2011, 15:08 )
A teď mudruj :-) http://toomoox.blogspot.com/2011/04/20110330-vysoke-tatry-gerlachovsky-stit.html
Asi jsi to vůbec nepochopil... (Ema, 03.04.2011, 08:40 )
Je vidět, ľe jsi KarolM vůbec nepochopil... Jsi prostě horský borec.
Opravdu, nepochopil. (Zdeněk, 03.04.2011, 15:24 )
Tys fakt nic nepochopil, to se mi ani nechce věřit. Pokorně poděkuj Gerlachu, ľe ti dal.
Vąetkým Tomáąom (Gerlach, 03.04.2011, 22:28 )
Ovládnu» ma, premôc» ma. Vľdy mi to pripadá smieąnym. Smieąna je µudská namyslenos», trúfalos», pýcha. Môľte ovládnu» svoj strach, môľte premáha» seba pod mojim trónom, ale nie mňa. Vľdy ostanem nezvládnutým, nepremoľiteµným a slobodným. Aj keby ma zadrôtovali oceµovými lanami lanoviek, aj keby tu vystavali hotely s piatimi hviezdičkami. Áno, zniči» ma môľte. Ale nemôľete ma premôc» a pokori».
Slovíčkaření (Tomáą, 05.04.2011, 16:04 )
A není to jedno ? Pokořil jsem výzvu stanout na jeho vrcholu. Tak je to uľ lepąí ?
Masívní poruąení návątěvního řádu Tanapu (Zdeněk, 18.03.2011, 23:02 )
©tôlska dolina je návątěvním řádem výslovně zakázaná bez vyjímky pro vąechny, horolezec, nehorolezec, cituji: 1. Návątevníci národného parku sa môľu v sprievode oprávnenej osoby pohybova» mimo turistických a náučných chodníkov na celom území národného parku okrem lokalít: f) ©tôlska dolina ohraničená zo severu hrebeňom Ostrva - Končistá a z juhu turistickým chodníkom (magistrálou), Dále cituji: 1. Horolezectvo a skalolezectvo sa môľe vykonáva» na celom území národného parku okrem lokalít: f) ©tôlska dolina ohraničená zo severu hrebeňom Ostrva - Končistá a z juhu turistickým chodníkom (magistrálou) Dále cituji: 2. Horolezci môľu vstupova» do vysokohorského prostredia aj mimo turistických a náučných chodníkov a v čase sezónnych uzáverov turistických a náučných chodníkov len za účelom nástupu na horolezeckú túru so stupňom »aľkosti horolezeckej klasifikácie vyąąím ako II.stupeň Takľe shrnuto, byli jste tam naprosto nelegálně a navíc vůbec neznáte návątěvní řád Tanapu! Nevím, jak jste přiąli na to, ľe členství v horolezeckém spolku k tomuto opravňuje? ;-)
A kdo návątěvní řád neporuąuje (Honza, 19.03.2011, 09:50 )
Mnozí lidé chodí z Daxnerova sedla na Kriváň lehčí neznačenou cestou, mnozí chodí na Furkotský ątít a mnozí chodí od Kopského sedla na Jahňací ątít (tentýľ případ jako tato trasa) a to trasa na Jahňací ątít je značena kamennými muľíky. A co turisté, kteří chodí na Svią»ovku před 15.6. Bohuľel současný návątěvní řád TANAPu je hodně zastaralý, jiľ se chystá jeho aktualizace, podle které bude moľno legálně bez vůdce jít na několik daląích ątítů.
Masívní poruąení návątěvního řádu Tanapu (Tomáą, 19.03.2011, 10:09 )
Dobrá výstup ©tôlska dolinou není opravdu legální a proto asi ten doporučováný výstup přes Tupou http://www.sprievodca.ta3.szm.com/koncista.html Zato v samotném výstupu na Končistu bych problém neviděl, ač uľ kvůli tomu, ľe výstup mimo ľlab by splňoval UIAA I případně jsem stále na nástupu :-) Horolezecké túry s I. a II. stupňom »aľkosti sa môľu vykonáva» len v letnom období, ak je to nevyhnutné na zostup a v zimnom období od 21. decembra do 20. marca v obidvoch smeroch, keď terén tejto »aľkosti sa metodicky vyuľíva na zimný výcvik.


Další související články:

+ Cez Baranie sedlo, Vysoké Tatry
+ Vysoké Tatry - Baranie sedlo (2 389 m)
+ Gerlach s vodcom, Vysoké Tatry
+ Vysoké Tatry - Východná Vysoká (2 429 m)
+ Podzimní toulky po Vysokých Tatrách, soutěžní článek č. 8, Treking s Tilakem 2008
+ Mlynická a Furkotská dolina přes Bystré sedlo
+ Tatranské doliny, Vysoké Tatry
+ Vysoké a Belianské Tatry, Polské Tatry; Nakladatelství SKY 2008
+ Vysoké Tatry, ubytování a horské chaty ve Vysokých Tatrách
+ Opomíjený Furkotský štít? Vysoké Tatry
+ Výstup na Slavkovský štít, Vysoké Tatry
+ Výstup na Kôprovský štít, Vysoké Tatry
+ Slavkovský štít odměňuje širokým výhledem
+ Výstup na Kriváň (2 494 m), Vysoké Tatry
+ Výstup na Predné Solisko (2 093 m), Vysoké Tatry
+ Výstup na Rysy (2 499 m), Vysoké Tatry
+ Monkovou dolinou z vápencového světa do žulového
+ Vysoké Tatry - Kriváň (2 494 m)
Reklama
Výběr článků
Hory Útěk na Slavkovský štít
Hory Nezapomenutelný zimní Salatín
Hory Bukovské vrchy s dětmi, přechod hřebene
Reklama
Populární treky
1. Apeniny Monti Sibillini, nezapomenutelná apeninská hřebenovka - hory v Itálii
2. Vysoké Tatry Přechod přes Rysy aneb po stopách turistů císaře pána, Vysoké Tatry
3. Alpy Okolo Tre Cime a ferrata na Toblinger Knoten
4. Rumunské hory Přechod pohoří Rodna, rumunské Roháče
5. Kavkaz Kavkaz, reportáž psaná na Kavkaze (1) - Prielbrusí a Bezengi
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Hledej podle pohoří
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist