Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Cookies  Ceník inzerce 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 11.11.2019 , svátek má
Treking > Treky, turistika > Furkotská dolina a Mlynická dolina

Furkotská dolina a Mlynická dolina

Dolinový přechod přes Bystrou lávku ve Vysokých Tatrých

3.5.2008 | Otakar Brandos

Další z řady popisovaných túr Vysokých Tater, kterou zahájíme na Štrbském plese. Od plesa pokračujeme kolem hotelu Fis a dolní stanice lanovky na Solisko po žlutě značeném TCH do Mlynické doliny. Chodník vede nejprve lesem, v jehož horních partiích je množství borovice limby. Ta se v této dolině objevuje ve větším množství i v pásmu kosodřeviny.

Vodopád Skok, Mlynická dolina

Od vodopádu Skok s malým Plesem pod Skokom (1 698 m) pokračujeme vzhůru nad skalní práh vodopádu. Chodník je částečně exponován a v nejstrmějších úsecích zajištěn fixními řetězy. Zejména v horní části na kluzkých skalních plotnách dáváme pozor.

Určitě se na skalní hraně na chvíli zastavte a poseďte a v klidu si vychutnejte pohledy na Štrbské pleso, do tatranského podhůří i protilehlý hřeben Nízkých Tater. Následně z levé strany obejdeme poměrně velké Pleso nad Skokom (1 801 m) a pokračujeme skalnatým dnem několikastupňové skalnaté Mlynické doliny vzhůru.

Vysoké, Belianské a polské Tatry

Nejprve projdeme plochou a značně travnatou Zadnou Polanou, kterou vede pěkně upravený dlážděný chodník. Jen o kousek výše nad dalším skalním prahem Mlynické doliny jsou po levé ruce dvě plesa - Vežké plieska (1 977 m). Tady procházíme mezi velkými skalními bloky. Dostáváme se do závěru Zadní polany, kde se chodník prudce stáčí vlevo a vede mezi Malé Kozie pleso (1 946 m) a Nižné Kozie pleso (1 941 m). Za zády budeme mít masív vrcholu Satan v hřebeni Bašt.

TCH dále stoupá a prochází kolem Capieho plesa (2 072 m), které zůstává dále po pravé ruce. Odsud již vede závěrečné stoupání do Bystrého sedla, respektive do sedýlky zvaného Bystrá lávka. Nejprve sutí, pak skalnatým terénem, který je místy exponovaný a v nejt잚ích úsecích odjištěn fixními řetězy.

Bystrá lávka je relativně úzké a značně strmé. Některým nezkušeným turistům působí přechod tímto sedlem značné těžkosti. Někdy těsně po studiích jsem tady "zachraňoval" jednu německou turistku (asi z bývalé NDR), která se tady vydala ve střevících (!) a doslova zašpuntovala sedlo… Silná to žena…

Mlynická dolina

Sestup do Furkotské doliny je o něco mírnější a kratší. Sestoupíme k nádhernému Vyšnému Wahlenbergovu plesu, které vděčí za své jméno švédskému botanikovi Goranu Wahlenbergovi.

Kolem tohoto krásného plesa sestoupíme o jeden skalní práh níže k Nižnému Wahlenbergovu plesu. Přitom se nám otevírá zajímavý pohled na skalní věže jižní rozsochy Ostré. Uveďme si ty nejvyšší a nejvýraznější - Liptovská veža (2 268 m), Ostrá veža (2 192 m) či Sedielková kopa (2 062 m). V jejich stěnách vede množství horolezeckých cest. V minulosti pod plesem stávaly horolezecké tábory, ještě někdy v polovině 80. let jako školou povinný jsem jedním takovým procházel. Stany s kamennými ohrádkami mi v paměti utkvěly dodnes.

Furkotská dolina

Cesta zprava obchází Soliskové pliesko a Nižné Wahlenbergovo pleso a již se dostáváme do pásma kosodřeviny. Tady využijeme modrou odbočku k Chatě pod Soliskom anebo využijeme alternativní část této túry a pokračujeme dolů po žlutě značeném TCH k magistrále. Nejprve kosodřevinou kolem Furkotských ples (jsou ukryta v hustém porostu kosodřeviny) a dále lesem, kde roste větší množství borovice limby. Přicházíme na rozcestí s červeně značenou magistrálou, odkud to máme na Štrbské pleso již jen asi 25 minut (tady odbočíme vlevo).

Celou túru lze samozřejmě absolvovat i v obráceném směru, kdy můžeme využít lanovky na Solisko a ušetřit tak spoustu metrů stoupání.

  • Obtížnost: středně těžká túra
  • Délka túry: 6 až 7 hodin
  • Celkové převýšení: výstup 1 000 metrů, sestup 1 000 metrů
  • Základní trasa: Štrbské pleso - Mlynická dolina - vodopád Skok - Bystré sedlo - Wahlenbergova plesa - Chata pod Soliskom - Štrbské pleso
Vyšné Wahlenbergovo pleso Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Vecná a slušná diskusia (JanoP, 04.07.2013, 20:58 )
1. Sebaovládanie a dodržiavanie všeobecných pravidiel slušnosti je určite osožnejšie než naopak. __ 2. Skutočne, každý, každulinký diskutér by si mal v každom okamihu uvedomova, že - či sa mu to páči alebo nepáči, pozdáva alebo nepozdáva -, reprezentuje svojím prejavom nielen seba samotného. __ 3. Pravidlá pre pohyb a pobyt návštevníkov prírodných parkov sú vždy stanovené tak, aby čo len možno najoptimálnejšie riadili tieto aktivity návštevníkov a zabezpečovali ich bezpečnos. Ak sa niekto rozhodne ís menovaný okruh opačným smerom, svet sa tým nezrúti a zrejme je vežmi nepravdepodobné, že by bol za to napríklad pokutovaný, ale na niektorých inkriminovaných tesných miestach môže vytvori kolízne situácie. Takýto "protichodec" si má by svojho počínania plne vedomý a ak je to nutné, má da prednos tým ktorí idú s predpísanom smere, resp. nesmie ich nijako ohrozi. Posledná požiadavka však platí všeobecne. __ 4. Každý, kto bez zjavnej príčiny, a priori kýmkožvek pohŕda, alebo sa necháva ovplyvňova predsudkami, vystavuje tým predovšetkým vežmi zlú vizitku sám sebe. __ 5. Vecná diskusia a filozofovanie (zjavne myslené ako plané, jalové táranie) sú dve rôzne veci.
Správný směr (Toska, 03.05.2013, 12:53 )
je beze sporu ten popisovaný, neb jedině tak lze po sestupu Furkotskou dolinou kontinuelně zakončit výlet ve Furkotce.
jak jsou ti lidi obdivuhodne chytri... (Luke, 02.05.2013, 13:27 )
Vite,chytraci,proc Slovaci ze vseho nejvic pohrdaji prave Cechama? Protoze jsme strasne chytri,vsemu rozumime,vsude jsme byli trikrat.Jestlize i v mapach je JASNE znazorneno,ze je povoleno jit od Mlynicke do Furkotske,mysli se tim,ze naopak to povoleno NENI.Jenom my,chytri cesi,muzeme filosofovat nad tim,ze je pohodlnejsi vyuzit lanovku a nejdulezitejsi jsou stejne dobry boty... Jestlize sprava narodniho parku nejak rozhodla,mame povinnost se podle toho zaridit,nebo zustat doma. Osobne,kdykoliv potkam tak szl ze sidliste a ted tvori pravidla a prekazi mi na retezu,mam chut mu flusnout do jidla.Coz mimochodem delaji kuchari v tatranskych hotelich,jakmile zjisti Cecha. A proc tak asi?
mi kousek vypadl (Luke, 02.05.2013, 13:31 )
* takovyho blba,co vylezl ze sidliste a ted tvori pravidla...
Víš, Luke, (-OB-, 02.05.2013, 14:28 )
každý blb nadává do blbů jiným a vůbec si nedovede připustit, že by mohl být blbem sám. Dodržuj pravidla, která mají smysl. Pokud budeš dodržovat veškerá pravidla, pak se v životě sám ani nevychčiješ… Je opravdu zbytečné si šídlištní mindráky ventilovat v diskusích.
Nechápem, prečo (Lucia, 04.05.2013, 20:34 )
by mali by tatranskí kuchári takí somári ak ty. Za seba - neber si kuchárov do huby.
Protože (Eviana, 04.07.2013, 09:36 )
Protože nám takový vůl jako Luke kazí pověst :(
Směr cestzy (Jana Klodová, 31.10.2011, 19:49 )
Také jsem si letos v červenci tuto trasu prošla v protisměru a nebyla jsem sama, kdo se tam takto vydal. Ikdyž byl nahoře sníh, myslím, že cesta v opačném směru je lepší, protože výstup nahoru nebyl tak strmý. Využili jsme lanovku na Solisko, čímž jsme si opravdu ušetřili značný kus cesty. Trochu zácpa byla nahoře na Bystré lávce, protože přes řetězy může jít jen jeden člověk, ale zdrželi jsme se jen asi 20 minut. Vřele doporučuji tento směr. Opačně bych nešla, ten poslední úsek pod vrcholem je opravdu krutý a lépe se zdolává cestou dolů.
Úvaha k zákazům (flashmike, 02.01.2010, 13:00 )
I já Vám děkuji za názor. Je Váš, a máte na něj právo. Já netvrdím, že stanovený jednosměrný pohyb přes Bystrou lávku není pitomost (nebo třeba i přechod přes Priečné sedlo, atd.) Zastávám však názor, že pokud je něco stanoveno, má se to dodržovat, a pokud s tím já nesouhlasím, mám proti tomu bojovat, ale až do změny to respektovat. Jak jste sám zcela místně a trefně poznamenal něco o turistech v jarmilkách a teniskách, (doplňuji, že tito mohou mít i boty či výbavu za milión), tito "takéturisté" jsou dle mne velkým nebezpečím a problémem v horách. Pamatuji si už kdysi před lety, ještě s mým otcem, když mi ukazoval Tatry, setkal jsem se už tenkrát zde s těmito takyturisty, kteří svým pohybem přispívali k "bezpečnosti" své a svému okolí. Typickým příkladem je výstup na Rysy, který dnes spíše připomíná pouť než túru. Svou poslední túru si pamatuji spíše jako boj o řetězy či boj o právo primárního pohybu bez ohledu na bezpečnost svého okolí či sebe samotného, samotný vrchol připomínal spíše sladký bonbon obalený obrovským rojem šílených vos. Od té doby jsem tam už raději nebyl. Mám za to, že právě tato (a podobná) skutečnost v komplexním pohledu dává za nutnost vytvořit omezení, či dokonce zákazy, neboť osvěta formou jasné informace o náročnosti trasy zjevně nepadá na úrodnou půdu - viz Rysy - všechny průvodce i mapy nebo servery uvádí, že se jedná o náročný výstup a sám jistě nejlépe znáte realitu. Proto chápu či se snažím pochopit pravidla určovaná HS. Když si však teď uvědomím, že prvotně byla diskuze na to, zda se dá Bystrá lávka přejít z obou stran, tak teď píšu k tomuto tématu zcela irelevantně, takže všem, co mají rádi hory a pohyb v nich, přeji PF 2010 a howg.
smer cesty (rocek, 20.06.2008, 22:30 )
Opravdu se dá jít z Fukortské do Mlynické doliny?Měl jsem za to ,že trasa je jednosměrná.Chodí tam takhle někdo?Hodilo by se mi to.Dík za odpově?.
Odporúčaný smer (Funttomas, 23.06.2008, 10:07 )
Rocek: smer pochodu z Mlynickej do Furkotskej doliny cez Bystrú lávku je odporúčaný nie prikázaný. Toleruje sa aj postup opačným smerom, aby bola trasa prístupná pre lanovkových turistov idúcich od Chaty pod Soliskom. Ak nemusíš ís v protismere, tak radšej zvo? odporúčaný smer od vodopádu Skok k Wahlenbergovým plesám.
úvaha (Eviana, 04.07.2013, 09:41 )
Ono je to opačně asi víc nebezpečný, klouže to a člověk se pak snadno může skukálet po šutrech bůhvíkam
Ušetříš čas? (-OB-, 24.06.2008, 18:06 )
Ahoj. Cestou od lanovky Furkotskou dolinou ušetříš poměrně hodně času, kterou můžeš věnovat fotografování a kochání se skvělými panoramaty. Doporučený směr nemusí vždy být nejrozumnější a nejvhodnější? V případě přechodu Mlynická - Furkotská dolina nevidím mnoho rozumných důvodů :-)) pro doporučený směr?
smer cesty (rocek, 01.07.2008, 21:28 )
Díky moc všem za info,ještě uvidím jak se rozhodnu,ale je fajn,že se dá jít oběma směry.Nevím totiž kolik budu mít času.
směr trasy (mike, 05.07.2008, 13:44 )
Doporučoval bych držet se obvyklého směru. Trasa není dlouhá, za těch 7 hodin se dá zvládnout pohodlným tempem, a Bystrá lávka je opravdu strmá. Za špatného počasí by opačný směr mohl být nebezpečný. Ve směru dolů se tam špatně jde, a to zvláště dětem nebo oněm nezkušeným turistům ve střevících. Loni jsem tam potkal dvě rodiny s 12letými dětmi, které se při pohledu na prudký svah z Bystré lávky do Mlýnické doliny (opačný směr) akorát rozbrečely a nechtěly jít dál.
jen jeden směr (flashmike, 30.12.2009, 14:42 )
Nejedná o doporučený směr, ale o taxativně příkázaný, byť nijak extra nekontrolovaný. Od chaty Pod Soliskom se může jít do Furkotské doliny, ale nesmí se přecházet přes Bystrou lávku. Chce to číst upozorňující tabule po cestě. Stejně tak je jednosměrný provoz od Téryho chaty na Zbojnickou chatu přes Priečne sedlo. Opačně je to také zakázáno. Respektive, abych byl přesný, je přikázán jednosměrný pohyb, tudíž pro někoho to může znamenat, že pokud to není zakázáno, ale jen přikázáno, tak se to přece může, že?!
Pitomost (-OB-, 30.12.2009, 15:23 )
Ahoj. V době psaní článku žádné takové tabule v terénu rozhodně nebyly (narozdíl například od Priečneho sedla). Pokud je tomu tak nyní, pak je to stejně pitomost, protože ze Soliska je cesta lepší a s menším převýšením. Proč nevyužít lanovky, že. Pitomosti rozhodně poslouchat nebudu, ať si ji vymyslel kdokoliv. To se nepovedlo ani bolševikovi a nepovede se to ani těm dnešním "bolševikům".
Pitomost?Proč? (flashmike, 31.12.2009, 12:03 )
Nevím, kdy byl článek napsán, respektive, kdy autor putoval popsanou trasou. Tabule o jednosměrném pohybu vždy stála ve směru od chaty pod Soliskom do Furkotské doliny, skoro v místě, kde je křižovatka TZ, myslím, že modrá a žlutá, jedna TZ vede z Furkotské doliny, teď nevím barvy TZ. Stála tam už za těch Vašich bolševiků, co vím, tak tam stála i v červenci 2005. Co se týče poznámky o bolševikách, měl jsem pocit, že se jedná se o seriózní, apolitický web, respektive diskuzi. Já nemám s bolševikem nic společného, ale jsem přesvědčen, že se daná pravidla mají respektovat, zvlášť v horách. Stejně tak můžete mít jiný názor na avizované lavinové nebezpečí, můžete je označit rovněž za pitomost, nebo bolševický manýr, který nebudete respektovat. Já jsem přesvědčen, že jednosměrný pohyb přes Bystrou lávku (dříve Bystré sedlo) má své logické opodstatnění, stejně tak v Priečnom sedle. Hezký den.
Názor vám nikdo nenutí (-OB-, 31.12.2009, 12:29 )
Díky za názor. Danou trasu jsem absolvoval snad 10×, 15× (již nevím) a přiznám se, že jsem zmíněnou tabuli nikdy neviděl. Já vám váš názor neberu ani vám nenutím ten svůj. A už vůbec vás nepřirovnávám k bolševikovi, to jste špatně pochopil. Proti rozumným pravidlům nic nenamítám a sám je respektuji (třeba v případě zmíněných lavin), ale v případě přechodu mezi Furtkotskou dolinou a Mlynickou dolinou žádný rozumný důvod nevidím. Přechod je snadný, mnohem snadnější než v případě Priečneho sedla. No a pokud je důvodem bezpečnost turistů, pak by HZS v těchto případech udělala lépe, kdyby třeba formou tabulí informovala turisty o obtížnosti přechodu a také o tom, že vyšmajdané tenisky, jarmilky a další plážová obuv není tou nejvhodnější. Tím by se pro bezpečnost udělalo více než je zjednosměrnění přechodu a v případě Priečného sedla přeložení řetězů do nesmyslného a opravdu obtížného terénu. Turisté, kteří na to nemají pak tady plápolají jako přezralé ovoce na stromě a ucpávají celou trasu.
Politiku ne ... (Jarmila, 01.01.2010, 09:21 )
Flashmike: "Co se týče poznámky o bolševikách, měl jsem pocit, že se jedná se o seriózní, apolitický web, respektive diskuzi." Flashmike, souhlasím, ANO, i já si velmi cením toho, že na tomto webu nenatrefím na politiku ani různé politické narážky. Mrzí mě, že se to tady vyskytlo. Sem to rozhodně nepatří !!!
No tak (-OB-, 01.01.2010, 11:19 )
Ale no tak, nebuďte tolik prudérní :-)). Jedna zmínka o komkoliv snad z webu politický web nedělá. Mně šlo o to, že když je něco dáno nařízením či zákonem ještě neznamená, že to není pitomost. Věřte, že kdyby (naštěstí silný a vlivný) polský turistický svaz (PTTK) neřekl, že uzavření Orlí stezky v Tatrách pro individuální turistiku je pitomost, tak dnes byste na Orlí stezku mohli již jen za mastný peníz s horským vůdcem. Kdyby polští majitelé pozemků a někteří ochranáři neřekli, že totální zákaz pastvy v Tatrách je pitomost, pak by tatranské doliny na polské straně zarůstaly bolševníkem, kontryhelem a dalším plevelem, jak je tomu na slovenské straně Tater. Kdyby slovenští turisté a tatranské obce léta neprosazovali otevření dalších štítů pro turisty, pak by se o tom ani neuvažovalo, jako je tomu dnes například v případě Baraních rohů. Vždyť je to přece dáno zákonem, že? Jasně, tvrdit o něčem, že je to pitomost je samo o sobě pitomost, ale když to podepřete rozumnými argumenty? Pokud se zbytečnosti a absurdnosti nebudou nazývat pravými jmény, pak se nikdy nic nezmění. A právě o to mi šlo u onoho přechodu. Snad jsem to napsal alespoň trochu srozumitelně a nebudu obviňován z politizace tohoto webu :-)).
bystre sedlo? (pier, 04.05.2008, 13:28 )
Popisovana tura vedie uz par rokov spravne cez Bystru lavku a nie cez Bystre sedlo, chodnik bol pretrasovany z dovodu ochrany nejakych rastlin a velkej erozie zostupoveho svahu do Furkotskej doliny. Aj tak mnoho ludi chodi po starej znacke s malou odbockou na Furkotsky stit.
Bez debat (-OB-, 09.06.2008, 14:33 )
Díky za připomínku, o překladu trasy vím (myslím že o tom před lety informoval časopis Tatry), ale myslím, že pro běžného turistu je rozumnější uvádět Bystré sedlo. Jednak v turistických mapách je uváděno Bystré sedlo a jednak ten či onen zářez (Bystrá lávka) v hřebeni je pro běžného turistu pod rozlišovací mezí a zůstává Bystrým sedlem?


Další související články:

+ Furkotský štít (2 405 m), Vysoké Tatry
+ Opomíjený Furkotský štít? Vysoké Tatry
+ Furkotská dolina, Vysoké Tatry
+ Mlynická dolina, Vysoké Tatry
+ Výstup na Rysy (2 499 m), Vysoké Tatry
+ Zimní Rysy 2 503 m, Tilak Treking 2006
+ Slovenská svatební cesta V, Rysy - Vysoké Tatry
+ Výstup na Slavkovský štít, Vysoké Tatry
+ Výstup na Kriváň (2 494 m), Vysoké Tatry
+ Výstup na Kôprovský štít, Vysoké Tatry
+ Orlí stezka, krása polské části Tater
+ Výstup na Jahňací štít
+ Doliny Vysokých Tater
+ Tatranska plesa
+ O jednom televizním seriálu
+ Tatry čtvrt roku poté
+ XX. ročník Šerpa rallye
+ Týden VHT 2006, Karpatský turistický spolek
+ Tatranské putování, Polské Tatry
Reklama
Populární treky
1. Apeniny Monti Sibillini, nezapomenutelná apeninská hřebenovka - hory v Itálii
2. Vysoké Tatry Přechod přes Rysy aneb po stopách turistů císaře pána, Vysoké Tatry
3. Alpy Okolo Tre Cime a ferrata na Toblinger Knoten
4. Rumunské hory Přechod pohoří Rodna, rumunské Roháče
5. Kavkaz Kavkaz, reportហpsaná na Kavkaze (1) - Prielbrusí a Bezengi
Reklama
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Hledej podle pohoří
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | źubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist