Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Cookies  Ceník inzerce 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 23.10.2018 , svátek má
Treking > Treky, turistika > Letní putování z Bratislavy na Horňácko (1)

Letní putování z Bratislavy na Horňácko (1)

Malé Karpaty

15.9.2017 | Štěpán Švácha

Malé Karpaty, to je nepříliš vysoké, přesto však výrazné pohoří, které vystupuje z rozlehlých rovin slovenského Podunají přímo v Bratislavě a pokračuje v délce okolo 100 km téměř až k Novému Mestu nad Váhom. Vyznačuje se rozlehlými, převážně bukovými lesy, romantickými skalnatými vrcholy, dalekými rozhledy a zejména četnými zříceninami hradů, které v dávné minulosti střežily severozápadní uherskou hranici a obchodní stezky do českých zemí.

Skalnatá

Přes blízkost slovenské metropole není tento kraj zasažen masovou turistikou. Musím přiznat, že jsem dosud znal Malé Karpaty spíš jen z vlaku projíždějícího Bratislavou, nebo jako vzdálený hřeben na obzoru z jihomoravské Pálavy. Nyní však mám v plánu většinu pohoří projít, zavítat i do slovenských Kopanic potom se podívat na nejvyšší hřeben Bílých Karpat na Moravském Slovácku.

1. den - Z Bratislavy na Pajštún

Když přijíždím na nádraží Bratislava - hlavná stanica, blíží se k polednímu. Nádraží mi docela připomíná to hlavní ostravské, jen poněkud živější. Po krátké zastávce v nádražní restauraci zamířím k autobusu. Potřebuji se přiblížit k vrcholu Kamzík. Obloha je zatažená, počasí výrazně chladnější než v minulých tropických srpnových dnech. Na túru se počasí zdá být ideální; jenže zanedlouho bude vše jinak.

Čtěte také: Hřebenem Malých Karpat

Městský autobus brzy zamíří vzhůru k Novému mestu, kde vystupuji a vyrážím spíš intuitivně, než najisto, ulicemi vzhůru. Mraky se rozestupují a vypadá to, že bude opět horký den. Prosluněné ulice jsou v neděli chvíli po poledni zcela liduprázdné. Konečně vstupuji do bukového lesa a potkávám houbaře s téměř prázdným košíkem, čemuž se v dlouho panujícím suchu vůbec nedivím. Pak uvidím první červenou značku, a když se nad korunami stromů objeví anténa televizní věže, je mi jasné, že mířím správným směrem.

Zahlédnu rozměrnou ceduli zvoucí na Turistickou rozhlednu, vzdálenou 700 metrů. Tomu neodolám a po chvíli se ocitám na upravené mýtině, zvané Americké námestie. Patnáct metrů vysoká dřevěná rozhledna z roku 2016 v nadmořské výšce 380 m nabízí výhled vlastně jen jedním směrem, ale stojí za to. Bratislavský hrad mám pod sebou jako na dlani, velmi dobře je vidět také Petržalka a lesknoucí se hladina Dunaje.

Kamzík z Turistické rozhledny

Následně zamířím k nedalekému Kamzíku. Na vrcholu vysokém 439 m stojí od 70. let mohutná televizní věž, jedna z dominant slovenské metropole. Přímo ve věži funguje luxusně se tvářící restaurace. Na luxusní restaurace si příliš nepotrpím, můj trekový oděv a krosna by tam myslím stejně působily nepatřičně. Raději přejdu k nedalekému parkovišti, kde se nachází několik stánků s občerstvením a u jednoho z nich uhasím žízeň pivem.

Vykročím po červené značce, Štefánikově magistrále, vinoucí se po hřebenech Malých Karpat z Bratislavy do Brezové pod Bradlom. Magistrály se budu víceméně držet celé následující tři dny. Cesta se klikatí rozlehlými bukovými lesy, občas přerušenými mýtinou. Čím dále od města, tím méně výletníků, později potkávám už spíš jen cyklisty.

Za rozcestím Vypálenisko po modré odbočím k Pánově lúce. Je to přívětivé místo s výhledem na již vzdálenější Kamzík, asi by se zde dobře přenocovalo. Ale zatím jsem toho moc neušel, proto pokračuji lesem dál. Před prudkým klesáním zahlédnu mezi stromy na protějším kopci siluetu zříceniny hradu Pajštún, kam mám namířeno.

Pajštún Pajštún

Ještě před tím však navštívím vesnici Borinka. Pod návsí se nachází příjemná hospůdka modernějšího střihu jménem Pajštúnka. Ještě jsem nevečeřel, objednávám proto si nakládaný hermelín a pivo. Čeká mě pěkný výšlap, musím překonat převýšení okolo 250 m. Když dojdu celý splavený k bráně, slunce už zapadá.

Pajštún, jeden ze soustavy hradů chránících západní uherskou hranici, se vypíná na zdejší skále už od 13. století. Za třicetileté války odolal i Švédům, roku 1809 se však již neubránil francouzským dobyvatelům a ti jej vyhodili do povětří. Nad vstupem do hradu návštěvníka překvapí pověstní maskaróni; kamenné lví hlavy, které kdysi podpíraly dnes již neexistující pavlač. Jeden spadl a leží v prostoru před bránou, ostatní pořád shlíží na příchozí z výšky.

Pajštún Výhled z Pajštúnu Výhled z Pajštúnu ráno

Na hradbách se kochám úžasným výhledem. Kromě Borinky a okolních záhorských obcí je vidět zejména nejjižnější část Malých Karpat s Kamzíkem, Devínskou Kobylou a dalšími vrchy. Na jihozápadě se ve večerních červánkách rýsuje dokonce obrys Alp. Stan postavím na plácku vedle ohnišť a za zpěvu cikád usínám.

2. den - Přes Somár a Skalnatou na Piesok

Budím se okolo šesté hodiny a po snídani vyrážím. Po přechodu vrcholu Kozlisko (537 m) přicházím k osadě Košarisko. Na mapě je vyznačeno koupaliště, třeba bude možné se trochu smočit. Stojí tam rekreační středisko slovenské policie. Bazén opravdu spatřím, avšak za plotem nic nenasvědčuje tomu, že by byl určen pro veřejnost. Nevadí, po ránu je stejně ještě trošku chladno. Aniž bych se zastavoval, pokračuji na rozcestí Kozí chrbát, kde se opět napojuji na Štefánikovu magistrálu.

Čeká mě výstup na vrchol Somár (649 m). Počítám s tím, že výstup bude náročností odpovídat jeho nelichotivému jménu, ale není tomu tak; stoupání je spíš mírné. Odlesněný vrchol poskytuje výhled prakticky do všech stran; naposled mohu přehlédnout nejjižnější část Malých Karpat s Kamzíkem, poprvé uvidím severně výrazný vrchol Vysoké. Výhled do Záhorie je v dnešním opět už horkém dni omezen oparem.

Somár Somár

Pokračuji bukovými lesy bez výraznějších záchytných bodů. Tím je až sedlo Pezinská Baba, kam přicházím těsně před polednem. Prochází tudy silnice spojující města Pezinok a Malacky. V okolí stojí několik stravovacích a ubytovacích zařízení, otevřený je však pouze motel. Bohužel nevedou točené pivo, musím se spokojit s lahvovým. Z jídel, která mě na lístku zaujala, momentálně není žádné. Nakonec objednávám jen smetanovou polévku.

Takto posilněn stoupám od Pezinské Baby směrem k vrcholu Čmelok (709 m). Stojí zde vysílač a o kus dál jakási podivná vojenská věž, obklopená cedulemi varujícími před nebezpečným zářením. Raději se moc nepřibližuji.

Skalnatá

Na vrcholu Skalnaté (704 m) roste pěkný modřínový lesík; když jím projdu, otevírá se zatím nejkrásnější výhled mé cesty, především na střední část pohoří. Mezi vrchy, pokrytými rozlehlými lesy, rozeznávám výrazný vrchol Vysoké, Vápennou, ve větší dálce Záruby, úplně na horizontu matný obrys Považského Inovce.

Ze Skalnaté cesta prudce klesá a po půl hodině přicházím do sedla Čermák. Až zde potkávám první větší skupinu lidí. Louka působí upraveně, je zde několik ohnišť a studánka s vydatným pramenem. V části louky se smí podle informační cedule tábořit. Já však mám pro dnešek domluvené ubytování v osadě Piesok, proto se vydávám po žluté z kopce dolů.

Piesok je součástí nejznámějšího Slovenského vinařského města Modra. Zde však není po víně a vinařství ani památky; jedná se o klidnou chatovou oblast v lesích a na pasekách. Vlastní město leží až o pět kilometrů dál a mnohem níže. Chata Lesanka, ve které jsem si domluvil ubytování, je přízemní dřevěná stavba, téměř stejná jako vedlejší spřízněná Chata pod Lesom. Ubytovává mě milá, trošku popletená starší paní, která tu s rodinou chová dva psy, sedm koček a koně. Za noc platím 12 EUR.

Je teprve pozdní odpoledne, a protože bych ocenil teplou večeři a pivo, vydávám se na průzkum okolí. Zjišťuji, že Piesok je klidný až příliš; veškerá restaurační zařízení fungují buď přes víkend, nebo již byla úplně zrušena. Zbývá pouze Zochova chata. Někdejší obyčejná turistická chata byla adaptována na noblesní čtyřhvězdičkový hotel. Odpovídá tomu samozřejmě i cenová hladina. Avšak jiná možnost není, proto usedám na terase restaurace. Musím říct, že grilovaná telecí pečeně s bramborovou kaší, přinesená číšníkem v bílých rukavičkách, byla opravdu vynikající. Odcházím lehčí o více než 20 EUR, ale v příjemné náladě.

Chata Lesanka

Když se vracím k chatě Lesanka, je mi jasné, že tu dnes nebudu ubytován sám; na terase sedí další hosté. Je to sympatický mladý manželský pár z Litoměřic. Pro svoji úplně první výpravu na Slovensko zvolili netypicky, prý na základě doporučení slovenského známého, tento kraj. První dva dny chodili převážně vinicemi okolo Pezinku a Modré, až došli nahoru na Piesok. Zítra mají v plánu nedalekou Velkou Homoli s rozhlednou a hrad Červený kameň. Chvíli si vyměňujeme dojmy ze svých cest a pak se odebereme do svých pokojů.

Treking.cz - diskuze
Reklama
Témata našich článků…
Saturn Chalupská slať Vosecká bouda Hrad Sovinec Zámek Hluboká Šerák Šerlich Macocha Merkur Sluneční soustava Motýli Matterhorn Hukvaldy Zvířetník Konopiště Pluto Cumulus Velhartice Bouřky Černá díra Opruzeniny Jelení hřbet
Reklama
Na Trekingu dále naleznete
Naše rozhledny Skalní města
Naše vrcholy Vodopády
Ledovcová jezera Sedla a doliny
Jeskyně Památky
České hrady Slovenské hrady
Geomorfologie (ČR) Geomorfologie (SK)
Nejvyšší hory (SK) Nejvyšší hory (ČR)
Nejvyšší vrcholy Orografické členění
Karpaty Alpy
Reklama


Vyhledat ubytování podle pohoří

1. Beskydy, ubytování a horské chaty v Beskydech
2. Javorníky, ubytování a horské chaty v Javorníkách
3. Jeseníky, ubytování a horské chaty v Jeseníkách
4. Jizerské hory, ubytování a chaty v Jizerských horách
5. Krkonoše, ubytování a horské boudy v Krkonoších
6. Orlické hory, ubytování a chaty v Orlických horách
7. Šumava, ubytování a horské chaty na Šumavě
CZ / SK
1. Malá Fatra, ubytování a horské chaty na Malé Fatře
2. Nízké Tatry, ubytování a chaty v Nízkých Tatrách
3. Oravské Beskydy, ubytování a chaty na Oravě
4. Roháče, ubytování a chaty v Západních Tatrách
5. Slovenský ráj, ubytování a chaty ve Slovenském ráji
6. Velká Fatra, horské chaty a útulny na Velké Fatře
7. Vysoké Tatry, ubytování a chaty ve Vysokých Tatrách
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Jeskyně Jeskyně Šipka, pravěké obydlí lovců mamutů ve Štramberku
2. Jeskyně Jeskyně Na Pomezí: Otevírací doba a cena vstupného jeskyně Na Pomezí, Rychlebské hory
3. Naše vrcholy Vozka, 5. nejvyšší hora Hrubého Jeseníku
4. Památky Dřevěný kostel v Kunčicích pod Ondřejníkem, tip na výlet v Beskydech
5. Vesmír Mléčná dráha neboli naše Galaxie - náš mateřský galaktický hvězdný ostrov
6. Horské chaty Chata na Čiháku, turistická chata KČT v Orlických horách
7. České hrady Karlštejn. jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších českých hradů
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist