Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 28.11.2021 , svátek má
Treking > Treky, turistika > Belianské Tatry aneb zakázaná tatranská hřebenovka

Belianské Tatry aneb zakázaná tatranská hřebenovka

Belianské Tatry: výpad do uzavřené části Tater hřebenem Belianských Tater

25.10.2010 | Otakar Brandos

Belianské Tatry jsou vyjma naučného chodníku v Monkové dolině pro turistický ruch uzavřeny. V roce 1978 byly turistické chodníky uzavřeny a turisté se tak na krásné vápencové hřebeny mohou jen mlsně dívat, přírodní rezervace Belianské Tatry je hermeticky uzavřena. Návštěva této oblasti tak není legální, proto v žádném případě nenásledujte autora tohoto článku.

Ždiarska vidla z hřebene Belanek

Důvodem uzavření Belanek je prý špatný stav turistických chodníků a ochrana zvěře, především kamzíka horského. Jak se daří přírodu chránit nevím, ale v době uzavření Belanek tady žilo asi 180 kamzíků, dnes jen něco přes 100 kusů vycházeje ze statistik, které zveřejňuje samotný TANAP… No a o stavu chodníků jsem se byl přesvědčit sám. Vím, nesmí se to, ale ono se nesmí ani pytlačit a těžit dřevo v přírodních rezervacích (prý bezzásahová území), přesto se tak děje…

Z Tatranské Kotliny lze vyrazit po zelené turistické značce po široké lesní cestě. Na rozcestí Šumivý prameň (895 m) se zelená značka odpojuje od modré TZ a míří strmě vzhůru. Brzy opouštíme lesní cestu a po pěkné pěšině míříme vzhůru do doliny zvané Čierná dolina Rakúska, kterou jsem vždy považoval za Dolinu siedmich prameňov. Jak se zdá, podle nových map jde pod tímto názvem jen o horní část doliny Rakúska…

Vzrostlým lesem s řadou jedlí, smrků a modřínů a s občasnými výhledy na Vysoké Tatry. Ani ne po jeden a půl hodině se objevuje pěkná turistická chata Plesnivec. Kousek za ní opouštím značený turistický chodník a po dobře patrné pěšině mířím pod Skalné vrata vzhůru na hlavní hřeben Belianských Tater.

Pod bělostnými vápencovými skalisky, kde karabinami cinkají horolezci pokračuji strmým výšvihem na hřeben, z nějž se otevírají krásné výhledy na Spišskou Maguru i na zářivě bílá skaliska Pienin. Dostávám se ke Skalním vratům, jejichž nápadný zub je z údolí opravdu nepřehlédnutelný.

Skaliska táhnoucí se od Skalních vrat silně připomínají Ohniště v Nízkých Tatrách, chybí jen ona pověstná skalní brána. Následuje strmé stoupání v četných serpentinách až po vrchol zvaný Bujačí vrch (1 947 m), ze kterého se otevírají dech vyrážející pohledy na Vysoké Tatry i na další pokračování hřebene samotných Belanek. Nazpět jsou vidět naopak Skalní vrata, vrchol Faixová (1 489 m) a na jihu Nízké Tatry a Slovenské rudohoří.

Přes Bujačí sedlo (1 903 m) pokračuje chodník po oble modelovaném hřebeni na vrchol Belianská Holica (1 981 m) a Predné Jatky (2 011 m) a přes Košiare (2 012 m) a Prostredné Jatky (1 950 m) dále na Zadné Jatky (2 020 m). Neustále se otevírá fantastické panorama Vysokých Tater od Lomnického štítu, Kežmarských štítů, přehlédnout nelze ani Pyšný štít (2 621 m), Baranie rohy (2 526 m), Kolový štít (2 418 m) a Jahňací štít (2 226 m), jenž patří k pouhým osmi turisticky přístupným štítům slovenské části Vysokých Tater.

Prohlédnout fotky k článku


Z Hlúpeho sedla (1 936 m) začínáme traverzovat po pěkném chodníku vrch Hlúpy (2 061 m) a scházíme do Vyšného Kopského sedla (1 934 m), kterým prochází zeleně značený naučný chodník Monkova dolina - Kopské sedlo. Z Kopského sedla se již po značeném chodníku dostáváme do Kopského sedla (1 750 m), kterým rovněž prochází modře značený turistický chodník spojující doliny Zadné Meďodoly a Predné Meďodoly.

Přes Predné Kopské sedlo (1 778 m) začínáme sestupovat do Doliny Bielych ples a k ledem pokrytému Velkému Bílému plesu, kterému společnost dělá Trojrohé pleso v blízkosti bývalé Kežmarské chaty, po které dnes nezůstalo téměř ani stopy. Na jejím místě tak dnes stojí jen turistický přístřešek s lavičkami. Nejsme tady ale sami, u chodníku se popásá kamzík, jenž nám ochotně pózuje. Je vidět, že je na lidskou společnost zvyklý a že mu nijak nepřekážíme.


Zobrazit místo Belianské Tatry na větší mapě

Z rozcestí u Velkého Bílého plesa pokračujeme po zelené turistické značce přes Rakouskou požanu k chatě Plesnivec, která je našim útočištěm během setkání s kolegy z Ukrajiny a Polska. Doliny se již krčí ve stínu, nebo sluníčko se schovalo za hlavní hřebene Vysokých Tater a osvětluje hřebeny Belianských Tater barvící se do ruda.

Chodníky v této části Belianských Tater erozí ohrožené nejsou (až na jeden asi 10 metrový úsek nad Kopským sedlem), usměrněný turistický ruch by se do této klidně pustit mohl. Alespoň podle mého názoru…

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Hurá, ale s rozumem (Toska, 31.07.2012, 15:57 )
Kažpopádně jsem pro otevření všeho, co jde, pro nás hodné a po horách v neúnosné míře nezlobivé. Na druhou stranu je nutno za každou cenu uchovat kamzíka jako divokého tvora. Když jsme letos v červenci v mlze pod Širokým sedlem napočítali 14 kusů, to bylo radosti ! O pár dní později se jich v Červené dolině mezi davy turistů takřka proplétají celé … rodiny. Zatím si řízek z ruky neberou, ale kdo ví, co bude za rok. Jeden ze slovenských spolustoupajících chtěl přísahat, že … očul z chlpatej tlamy na chodníku stojaceho rohatého drzáňa : „Tak kto sa tu bude uhýňat – ja alebo ty ?“.
Zpřístupnění části Belánek (Monika, 31.07.2012, 13:17 )
Ahoj, Belánky jsme procházeli letos začátekem července. Ubytovaní jsme byli ve Žďiaru a dle našeho pana domácího se bude příští rok otevírat chodník na Vidlu a chodník po hřebeni. Takže kdo ví, ale vypadá to, že se snad dočkáme :-)
upřesnění....informace (Petr M., 07.11.2010, 18:29 )
Tome a spol. Upřesním informaci, že spolku starajíce se o Monkovu dolinu šlo o snahu znovuotevření - zpřístupnění ,,značkové cesty - žlutou" cestičky na Ždiarsku Vidlu a to ztroskotalo na ministerstvu životního prostředí a Tanapu...nevím přesně jak to tenkrát bylo, ale vyzval jsem Jožiho Pitoňáka a ten vám to snad upřesní, díky mu za to, že snad něco napíše....Oto, nejsi první ani poslední, kdo půjde přes hřeben a udělá si zakázanou radost do života...opravdu by to chtělo otevřít aspoň na chvíli, mimo páření kamzíků, třeba na měsíc, to by stačilo pro pravé turisty.....
To je hned ina (Tom, 08.11.2010, 01:05 )
Pokial sa presadi navstevny mesiac, tak potom prosim, ale do tej doby si myslim, ze propagacia turistiky v "zakazaneych oblastiach" nevedie nikam. Rozhodne tym nezabranis tomu co sa deje okolo Sliezkeho domu, ci v oblastiach tazby. To musis zacat boj niekde inde a inymi nastrojmi. Takto mame skor nakrocene k tomu, ze sa na turistov bude pozerat ako na skodnu, a nikto sa s tebou bavit nebude. Napada ma ista analogia s debatou okolo zakazanych usekov plavby na Teplej Vltave. http://www.raft.cz/clanek.aspx?ID_clanku=1177 Kazdopadne tento clanok o Belankach mi nepripada ako by mal prispiet k zachrane situacie v zone polomu. Mimochodom, predmetom ochrany v tatrach nikdy nebol smrek, ale uzemie ako take, takze nejakych par kilometrov polomu by spravne nemalo statut ochrany menit. Ale priznajme si, predsalen sme v strednej europe nieco malo cez dvadsat rokov po revolucii, tak kto by tu cakal pravny system.
takže raději mlčet, jo.... (Petr M., 06.11.2010, 10:37 )
Tome, nezlob se, ale píšeš to velmi libozvučně, to co se děje v Tatrách - stavby monstrozních lyžařských svahů, oprava Sliezkoho domu, atd., škodí přírodě daleko více, jak turista v prostoru Tater...připadá mi to tak, že jsi pro, aby se porušovaly předpisy a zákony, ale radši o tom neříkat, nepsat...jenom aby nás nezačali kontrolovat více ochranáři, co porušujeme....to je ta připosraná povaha čechoslováků. Není lepší si přiznat, že některé zákazy jsou opravdu porušovány a jsou zbytečné?Naopak, na webu je to odvaha přiznat pravdu, která bude asi po zásluze náležitě potrestaná veřejností......
zákazy a nařízení..... (Petr M., 06.11.2010, 13:29 )
Tome a další ...Jenom si vem, že zákazy a zákony a nařízení vymýšlí ,,jenom" člověk, po tom člověku přijde jiný člověk s jiným nařízením a ty předešlé nařízení se zase mění, do je prostě lidstvo!!!!.....přikazovat, zakazovat, ale jenom pro někoho.Tatry všeobecně nelikviduje člověk,ale sam příroda, člověk tomu napomáhá, např. vysadbou smrku, který není ideální strom k úpatí hor, kde řádí ogkány a silné klima...potom se to popadané dřevo těží a tam už škodí člověk s lesními stroji, říkají někteří znalci...?? nevím, ale to dřevo se musí nějak vytěžit, něž přijdou jiní škůdci a tak pořád dokola.....jak už kdosi tady napsal, v Alpách není tolik zákazů... A jízda na kolech na V.Fatře je zakázána a to je zase jiné téma, ale jalovice plundrují chodníky asi víc....No a buď z toho moudrý(keep smiling)
zakazy a nariadenia (Tom, 06.11.2010, 21:29 )
Z toho, co sa deje v Tatrach od r. 2003 je mi viac nez nanic. Ani v polomovom pase nevidim nic tragicke. Ano, nie je to sceneria lahodiaca oku, ale je to nieco, co k horam proste patri a proste sa to stalo a malo to svoje priciny. Ked sa na to nasadi harvestor ci stavebna firma, tak sa obnove nepomoze (myslim, ze dobrym prikladom mozem byt ceska a nemecka Sumava). Belanky su zatvorene z urcitych dovodov a uplny dopad nasich vyletov neodhadne nikto, pretoze sme vacsinou "len laicky turisti". Na zaklade toho co sa tam deje a co by sa tam diat malo si mozeme len nieco mysliet a na zaklade toho sa k celej situaci postavit. Co sa deje okolo cesty Slobody, na Sliezskom dome, ci v jedlotlivych zonach parku (tazby, vystavby, zjazdovky...) je vec druha. Samozrejme, ze je to ovela horsie nez nase vylety, ale clankami o turistike v "zakazanej oblasti" tomuto nepomozes. Naopak v tom vidim takmer anarchiu, pretoze nazor "ked ini mozu, chcem aj ja" je pre nase narody rovnako charakteristicky ako ona priposranost. Niekde sa tazi? Dobre, ja tam skusim nieco postavit. Niekde sa stavia? Tak ja si tam kludne mozem vybehnut na vylet. Niekto tam bruzda po kopcoch? Tak preco by nechodili aj dalsi? Co bude dalej, kde je ta hranica? Preco by za chvilu nebol bufet na Havrane? Zatial nie som presvedceny o spravnosti tejto cesty. Ked vezmem do uvahy koncentraciu turistov v Tatrach a v Alpach, tak Alpy nepotrebuju tolko regulaci, pretoze je tam dost miesta pre vsetkych. Tatry o tento priestor prichadzaju - nie vinou prirody, ale prave vinou cloveka.
Tome, kde je pravda... (Petr M., 06.11.2010, 23:01 )
Tome, z toho co se stalo v Tatrách je a bylo mi nanic a popravdě jsem měl slzu v oku, vzalo mi to vzpomínky...krajina se změnila. Vzal jsem si v práci volno a jel jsem s motorovkou(pilou)pomáhat. Sám píšeš.... Co sa deje okolo cesty Slobody, na Sliezskom dome, ci v jedlotlivych zonach parku (tazby, vystavby, zjazdovky...) je vec druha ... já tvrdím, jaká druhá!!!Proboha živého, nepřísluší mě nikoho hodnotit, ale bufet na Havraně by jsi nechtěl, tak jako já, to si nedovedeu ani představit, ale to že se legálně v části Tater staví zábavný park ti nevadí?Ten bufet nemusí být na Havranu, dole v údolí ve Ždiaru mám mnoho známých a bufetů a jiných potřebných podnikatelských záměrů by přivítali místní, kteří mají i spolek, kdy se starají o Monkovu dolinu a přírodě opravdu pomáhají a diskuze o otevření hlavního hřebene taky již řešili na ministerstvu, ale opět to ztroskotalo na byrokracii člověčí. Ždiar a lidé kteří tam žijí, potřebují práci a díky horám, kterých si opravdu váží(někteří) si to zaslouží, nejde o to zakládat horské atrakce jako koloběžky a asfaltové cesty,jde o to, lidi seznámit s kultůrou ve kteréti lidé žili a žijí a předávají si jí z generace na generaci a ne nalákat ,,obyčejného konzumního člověka a vyštvat horalové".....Polské Tatry jsou příkladem, nejsou zde omezení....
Korektnost (Tom, 06.11.2010, 00:21 )
So zaujmom som si precital clanok o Belankach. Je pravda, ze hrebene lakaju a ze zakazane ovocie chui najlepsie. Nemam nic proti turistom, ktori obcas porusia zakaz, ktory sa im zda byt nezmyselny. Sam som sa dostaval do podobnych situacii. Rozhodne vsak nesuhlasim s tym, ze sa taketo clanky volne publikuju na pomerne slusnom webe, za ktory tieto stranky povazujem. Belanky su raz zavrete, tak sa tam proste oficialne nechodi. Ak tam chete ist, tak prosim, ked tam nenechate ani stopu, a nevyse vas nikto nechyti, tak sa vsetko blizi idealnemu stavu, ale ked sa niekto chvali svojimi vykonmy na webe, tak to ma za nasledok len prehnanu iniciativu ochranarskej zlozky a dalsiu buzeraciu. Preto, nez nieco vylepite na web, budte prosim ason trochu loajalni, ked uz nie voci horam, tak spon voci ludom s podobnym citenim ako mate vy sami.
Ahoj Tome, (-OB-, 07.11.2010, 12:45 )
Tvé připomínky chápu a zčásti akceptuji, ale tento článek vůbec nebyl myšlen jako nějaé chlubení, ale spíše popichnutí. Ten stav v Beliankách, respektive v části tohoto okrsku, je podle mého názoru neudržitelný. Určitě bychom přírodě nijak neublížili, kdyby se chodníky otevřely. Řekněme třeba od 1.9. do 15.10., abych se Belanky vyhnuly největšímu prázdninovému náporu a milovníci hor, kteří by sem určitě zavítali, se tady nemuseli plížit. Pokud vezmu tvou první větu zcela doslovně a brali bychom "zákonnost" jako nepřekročitelnou normu, pak by se ani v roce 1989 nepodařilo svrhnout bolševika, protože to přece bylo "mimo zákon". Uvedený příklad je sice trochu mimo zaměření webu, ale nic jiného mne mne v rychlosti nenapadlo.
Pripomienky (Tom, 08.11.2010, 01:25 )
V tom pripade ostava verit, ze clanok si precitaju skor osvieteni ludia, ktori ho pochopia ako popichnutie, a nie ako pozvanku na cunder, pretoze nie kazdy je ochotny sa prisposobit vhodnemu terminu navstevy (ktora vlastne nie je stanovena). Ale za +- mesiac otvorenia v tej spravnej dobe by som sa kludne postavil. Akurat neviem ako to maju kamzici s parenim, ale to je jedno, hovorme len o vhodnom termine.Inak ako hovoris o zakonnosti, som presvedceny, ze toto je trochu jemnejsi pripad nez pad totality (aj ked v pripade tazby a vystavby je to cista anarchia a skoda kazdej rany urcenej kompetentnim, ktora by padla vedla).Verim vsak, ze uzavery maju svoj zmysel a ako take by sa mali respektovat, alebo sa ich porusovanim nechvalit pred kazdym blbcom.Inak sa nam moze stat, ze raz nahodnemu cu(nd)rakovi odpadne cigareta a okrem polomu, ktory je predsalen dielom prirody nas bude mrziet este aj nieco ine.
Tak se přece jen (-OB-, 08.11.2010, 11:11 )
na něčem shodneme :-)). Kamzíčí říje obvykle probíhá na přelomu října a listopadu (viz náš web na adrese http://www.treking.cz/priroda/kamzik.htm, proto jsem napsal návrh termínu od 1.9. do 15.10. Trasa by se klidně mohla i zpoplatnit, myslím, že nějaké to euro by každý turista klidně dal. Peníze by se pak mohly investovat zpětně do údržby chodníků, budování informační infrastruktury i ochrany přírody. Podobně jako například v sousedním Polsku. Pokud jde o náhled na turisty, pak ochranáři je stejně vnímají jako škodnou již od samotného založení parku, tento jeden ani dalších deset podobných již toto nazírání nezhorší.
Skodna (Tom, 08.11.2010, 17:50 )
No, to je pravda, ale su to turisti, co do parku nosia prachy. Aj pre stat je to drahe hobby. Jedine, ze by dobehol jednorazovy investor (co sa vlastne deje a je to na dve veci). Vsade, kde nejaky system funguje, je zalozeny na rovnovahe a nie na diktate jednej zaujmovej skupiny. Ale na to nasinec este asi nedozrel.(Inak to vies, ze sa zhodneme, pisal som to hned na zaciatku, ze rozdiel medzi nami dvomi je len ten, ze ja sa vykrocenim mimo zavedene pravidla - pokial som presvedceny o ich opodstatneni - nechvalim verejne).
Zákazy jsou v Tatrách porušovány daleko více...ale kým? (Petr M., 02.11.2010, 17:24 )
Zákazy jsou v Tatrách porušovány daleko více...ale kým?Ochranář je člověk,pastevec dobytka taky, lesník taky a turista bude ten který škodí přírodě?Je to hodně diskutabilní, téma,kdo více škodí...Pamatuji doby, kdy po Beliankách chodilo procesí lidí, autobusy lidí na hřebenu je vidět erozní poškození, ale né od turistů,ale od pastevectví a těžby lesa.....patřím mezi ty, kteří asi porušují zákony v Tatrách,ale nijak nevybočuji, chovám se k přírodě ohleduplně, nenechám v terénu žádný odpadek a víceméně fotím a pak doma u fotek vzpomínám na tu zakázanou krásu. Ten kdo vlastní průkazy horolezeckého oddílu, či průkaz ochranáře do zakázaných prostor může a milovník přírody ne? To je asi dobou a zákazy, které stejně lidé budou porušovat. Po uvedeném hřebenu jsem šel již několikrát,no tak mě kamenujte....uvědomělí občané. A co říkáte na nové ,,atrakce" v Tatrách, ty vám nevadí?
Zákaz (Michal, 27.10.2010, 17:16 )
Nevím o jakám zákazu mluvíte. U chaty Plesnivec, žádný zákaz není, dokonce je tam modrá značka a udržovaná pěšinka. Na zákaz jsme narazili až na druhé straně. (Chtěli jsme jít oficiálně dolinou, ale kolega si koupil GPS...) Chápu zákazy, ale ať platí pro všechny. Především zakázat těžbu a zrušit asfaltové cesty k chatám. Zásoby může donést člověk nebo kůň. Jestli chete Tatry bez lidí a zákazu jedte do Rakouska. Na tak malé kopečky chodí jen pár lidí a obvykle to není ani národní park.
GPS (Znalec, 27.10.2010, 21:58 )
GPS -zkratka znamená - "kde proboha su "nebo taky "kde pi..o si?", takže vzhůru do výšin!
Belianská třináctá komnata (Ivan Zajíček, 27.10.2010, 09:51 )
Taky mám svůj "hřích", před 8 roky jsem neodolal a ze Širokého sedla (túra z Žiaru do Tatranské kotliny přes Kopské sedlo) si "odskočil" na majestátní pyramidovitou Vidlu - silný zážitek. Ale travers hory směrem od sedla se mi zdál ještě "nezacelený", trochu to pořád "ujíždělo". Jak to vypadá směrem k Muráni či k Bujačímu vrchu , to nevím, snad je to tam lepší. Nahoře to již bylo úplně v pohodě-skoro jako by se tam nikdy nechodilo. Pikantní je , že Belianky jsou vidět i z Lysé hory v Beskydech -až se tají dech! Pilsko a Babia hora jsou od nich nalevo.
Belianky (LukášLenon, 25.10.2010, 18:27 )
Pane Brandos,před lety jsem v jedné staré knize uviděl fotku Havrana a Vidly a začal hodit po horách,takže mám k Beliankám velmi vřelý vztah,ale myslím,že nabádání lidí k nezákonné činnosti,na webu není jaksi nejvhodnější.Ikdyž to v tom článku vysloveně není řečeno,mnoho lidí to nejspíš napadne.Přestože si o tom zákazu myslíme to samé,ten zákaz tam je. Ale článek a fotky jsou dobré,takže je to možná závist,že sem se tam ještě"neodvážil"!:-)
Ahoj, uvedený článek (-OB-, 26.10.2010, 15:25 )
není myšlen jako nabádání k porušování pravidel pohybu v NP. Porušení NŘ jsem si vědom, zvědavost ale přemohla obavy z možného postihu. Navíc když jsem viděl, jak se vesele těží v blízkosti chodníku vedoucího k chatě Plesnivec, jsem nedodolal hřeben navštívit.
Ještě drobnost (LukášLenon, 26.10.2010, 18:58 )
Myslel jsem to spíš tak,že to jako návod mnoha lidem může přijít...Jinak to odhodlání chápu,těžbu vídám často na místech,kde si defacto nemůžu vlastně ani odplivnout.To pak má člověk pocit,jakoby ta pravidla platila jen pro některé,třeba aby nezahlédly těžbu v NP:)
Propagacia pohybu mimo ZTT (JanoP, 26.10.2010, 19:28 )
Ocitnúť sa v takomto nádhernom prostredí a nikomu o tom nič nepovedať - to skoro nie je možné. Avšak povedať a napísať sú dve rôzne veci. A napísať a zverejniť aj návod na opakovanie chodenia mimo ZTT je už dosť ďaleko za hranicou etickosti. (Aj mňa moje "mimoznačkové" zábery hodne "pália"...)
Nejde o neetičnost ani (-OB-, 26.10.2010, 19:56 )
nabádání, ale o seznámení se s realitou. Existují snahy o otevření alespoň částí Belanek turistům, ale odpůrci argumentují špatným stavem chodníků a potřebou ochrany ohrožených živočichů. K tomu připravuji článek a chtěl jsem vědět vocogo. Chodníky jsou O.K. no a s ochranou ohrožených druhů - svišti z Belanek během uzávěru zmizeli (v minulém roce bylo vysazeno několik odchycených kusů v oblasti Širokého sedla a početní stavy kamzíků klesly zhruba o třetinu. Já vždy argumentují Grajskými Alpami, resp. NP Gran Paradiso. To je rozlohou asi tak dvakrát větší než TANAP a díky větší vertikální členitosti mají asi 4× větší území, na kterém mohou kamzíci hledat obživu. No a jejich na této ploše (podle údajů z NP) asi 4 000 ks spolu s asi 7 000 ks kozorožců a stády krav, která se tady pasou. A turisté se smějí pohybovat všude, žádná podobná omezení tady neexistují.
Etika (JanoP, 08.11.2010, 20:41 )
Každý si zodpovedá za svoje priestupky a svoje prehrešky. Porušovanie pravidiel fair-play kýmkoľvek iným ma neoprávňuje k rovnakému porušovaniu. (Nemôžem skryť svoje prešľapy za prešľapy iných.)
Play (Fair, 08.11.2010, 21:05 )
Voluntas regis suprema lex!
Etika vs. zákon (KarolM, 26.10.2010, 20:17 )
Krásne fotky z nádhernej oblasti! A považujem za etické, že ich autor zverejnil a tak umožnil aj osatným podeliť sa so ?zakázanou? krásou : )). A nemýlme si etiku so zákonom. Veď možno všetky holoruby vrátane tých v NP sú v súlade so zákonom (pretože množstvo udelených výnimiek môže byť nekonečné). Je to však etické?? Na Slovensku máme všelijaké nezmyselné zákazy a naša príroda je v daleko horšom stave ako v krajinách, kde tých zákazov je oveľa menej.


Další související články:

+ Výstup na zapomenutý Trzydniowiański Wierch za neobvyklými tatranskými výhledy
+ Přechod přes Rysy (2 499 m) aneb po stopách turistů císaře pána
+ Vysoké Tatry, nejvyšší karpatské pohoří; ubytování a horské chaty ve Vysokých Tatrách
+ Výstup na Predné Solisko (2 093 m), Vysoké Tatry
+ Cez Baranie sedlo, Vysoké Tatry
+ Gerlach s vodcom, Vysoké Tatry
+ Vysoké Tatry - Východná Vysoká (2 429 m)
+ Podzimní toulky po Vysokých Tatrách, soutěžní článek č. 8, Treking s Tilakem 2008
+ Mlynická a Furkotská dolina přes Bystré sedlo
+ Tatranské doliny, Vysoké Tatry
+ Vysoké a Belianské Tatry, Polské Tatry; Nakladatelství SKY 2008
+ Vysoké Tatry, ubytování a horské chaty ve Vysokých Tatrách
+ Opomíjený Furkotský štít? Vysoké Tatry
+ Výstup na Slavkovský štít, Vysoké Tatry
+ Výstup na Kôprovský štít, Vysoké Tatry
+ Slavkovský štít odměňuje širokým výhledem
+ Výstup na Kriváň (2 494 m), Vysoké Tatry
+ Výstup na Predné Solisko (2 093 m), Vysoké Tatry
+ Výstup na Rysy (2 499 m), Vysoké Tatry
+ Vysoké Tatry - Kriváň (2 494 m)
+ Monkovou dolinou z vápencového světa do žulového
+ Na vrchol Svinica (2 301 m) neboli tatranský Matterhorn ze Slovenska? Blbost, z Polska je to správně!
Reklama
Výběr článků
Hory Co je to treking, turistika, alpinismus a horolezectví? Definice pojmů
Hory Na vrchol Svinica (2 301 m) neboli tatranský Matterhorn ze Slovenska?
Hory Karpatiatour 2009
Reklama
Populární treky
1. Apeniny Monti Sibillini, nezapomenutelná apeninská hřebenovka - hory v Itálii
2. Vysoké Tatry Přechod přes Rysy aneb po stopách turistů císaře pána, Vysoké Tatry
3. Alpy Okolo Tre Cime a ferrata na Toblinger Knoten
4. Rumunské hory Přechod pohoří Rodna, rumunské Roháče
5. Kavkaz Kavkaz, reportហpsaná na Kavkaze (1) - Prielbrusí a Bezengi
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Hledej podle pohoří
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | źubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist