Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 30.9.2024
Treking > Vybavení na hory > Jak si vybrat stan, 10 rad k výběru vhodného stanu na hory a další outdoorové aktivity

Jak si vybrat stan, 10 rad k výběru vhodného stanu na hory a další outdoorové aktivity

Jak si vybrat stan - 10 rad pro výběr stanu. A rozhodně nespěchejte

24.3.2014 | Otakar Brandos, foto reprodukce

Výběru stanu byste měli věnovat dostatek času a zejména pozornosti. Kupujete si dočasné obydlí, které s vámi bude putovat při vašich vandrech či během dovolených. A dům, na který se nedá v nepřízni počasí spolehnout není opravdu vhodným domem…

Stan vhodný do extrémních podmínek

Při koupi stanu se jako první kritérium výběru obvykle uvádí účel, ke kterým budete stan obvykle vybírat. Já bych si tuto "stupnici" výběru dovolil poněkud posunout a jako první kritérium nastavit cenu. Cenu, jakou jste ochotni do koupě stanu investovat.

Teprve od ceny se bude odvíjet typ akcí, ke kterým je stan vhodný. Budete-li mít strop někde kolem jednoho tisíce korun, zamíříte někam do supermarketu, kde si budete v této hranici moci koupit stan, jenž je takovou lepší moskytiérou či slunečníkem, který se hodí na koupaliště, k večeru u rybníka nebo k nocování na zahradě u babičky během teplých letních nocí.

Čtěte také: Turistické stany; typy a konstrukce turistických stanů na hory

Pokud hodláte do koupě stanu investovat větší částky, pak si můžete dovolit plánovat náročnější akce či expedice. Kvalitní stan vhodný k pobytu v extrémních klimatických či horských a vysokohorských podmínkách za stokoruny rozhodně nekoupíte. Byť vás někteří prodejci budou přesvědčovat o opaku.

Po ujasnění výše investic se můžeme pustit do plánování účelů, ke kterým budeme stan používat nejčastěji. Výběr vám usnadní prezentace výrobců na internetu a nebo ještě lépe výstavy stanů, které se v posledních letech objevují stále častěji. Během těchto výstav si můžete vyhlédnutý stan nejen osahat, ale i vyzkoušet a přesvědčit se, zda-li vybraný stan vyhovuje vašim představám a kritériím a nebo zda-li bude třeba se poohlédnout po jiném modelu.

Rodinný stan

Po ujasnění ceny a účelu asi bude dalším kritériem pro výběr stanu jeho hmotnost. Pokud plánujete vícedenní treky, asi bude vybírat z menších a lehčích modelů stanu, protože každý kilogram v batohu navíc je na dlouhých přechodech opravdu znát. Také je vhodné zvážit obtížnost stavby vybraného modelu stanu; jinými slovy dobu, která je pro stavbu vybraného stanu zapotřebí.

V některých manuálech pro výběr se uvádí nutnost zvážit kvalitu použitých materiálů pro výrobu stanu, počet vrstev, konstrukci, tvar apod. To si, podle mého soudu, můžete dovolit přeskočit, neboť naprostá většina stanů je víceprutých se samonosnou konstrukcí a v srovnatelných cenových hladinách je kvalita stanů a použitých materiálů podobná. Tady bude spíše rozhodovat to, zda-li dáváte přednost domácím výrobkům a nebo produktům zahraničních společností.

Pak už můžete vybírat finální podobu stanu, třeba podle počtu a velikosti předsíní, podle značky a nebo třeba podle barvy…

Desatero pro výběr turistického stanu

1. Cena stanu

Cena stanu určuje nejen jeho kvalitu, ale i způsob použití, resp. typ akcí, které lze s ním podnikat. Supermarketový stan za stokoruny bude dobrý k rybníku či na zahradu, nikoliv však do Alp, na přechod Fagaraše v rumunských Karpatech a nebo na Kavkaz. Tady je vhodné podívat se po modelech v ceně řádu tisíců.

Do nejextrémnějších podmínek, např. na horolezecké expedice do Himalájí, kde budete tábořit ve velkých nadmořských výškách a v extrémních podmínkách se ceny stanů pohybují v cenových relacích nad 10 000 Kč.

2. Hmotnost sbaleného stanu

Podle účelu použití přihlížejte při výběru stanu také k hmotnosti. Pro dlouhé vícedenní přechody vybírejte stan především podle hmotnosti. Každý ušetřený dekagram je dobrý, nesmí to však být na úkor jeho kvality, odolnosti a stability stanu. Pro častější vícedenní táboření na jednom místě zase nějaké to deko navíc nehraje až takovou roli.

Hmotnost lehkých a kvalitních stanů pro dvě osoby se pohybuje někde kolem 2,5 kg. Hmotnost stanu pro 2 - 3 osoby se obvykle pohybuje někde okolo 3,5 kg. Velké rodinné stany váží i 7 a více kilogramů. Tady je to ale jedno, protože takovýto stan stejně budete vozit v kufru auta. Existují i malé stany či přístřešky pro jednoho s hmotností i pod 1 kg.

3. Kapacita stanu

Mezi tímto bodem při výběru stanu a tím předchozím by možná bylo vhodné dát rovnítko. Hmotnost stanu je celkem zásadně ovlivněna kapacitou stanu, tedy počtem osob, pro které je určen. Stan pro 4 osoby o hmotnosti 1,5 kg určitě nebude splňovat nároky, které na stan budou klást klimatické podmínky na hřebeni Nízkých Tater, Fagaraše či Vysokých Taur.

4. Značka stanu, výrobce

Máte-li jasno v prvních třech bodech, můžete začít svůj výběr konkretizovat. Jste-li patrioti, asi se budete poohlížet po nějaké domácí značce. Váš výběr však bude omezenější. Pokud patrioti nejste a je vám jedno, zda-li sáhnete po domácím a nebo zahraničním výrobci na globalizovaném trhu, budete mít mnohem širší výběr.

5. Voděodolnost tropika a podlážky

Záruka dostatečné voděodolnosti tropika i podlážky je již vcelku dobře ošetřena předchozími čtyřmi body. Přesto chce brát v úvahu i tuto vlastnost. V našich klimatických podmínkách vystačíte s tropikem, u kterého je voděodolnost uváděna někde na 3 000 mm vodního sloupce. V případě podlážky bych určitě nesahal po modelu s nižší odolností než 5 000 mm - 10 000 mm.

Na horách však dosti často fouká, takže do takovýchto podmínek bych určitě nebral stan s tropikem s nižší voděodolností než 5 000 mm. Do opravdu náročných podmínek pak stany s voděodolností alespoň 6 000 mm a nebo ještě lépe 10 000 mm.

Pokud plánujete koupi stanu na delší dobu pak je nutno počítat se stárnutím materiálu, především PUR zátěrů tropika a proto nějaký ten milimetřík vodního sloupce navíc není k zahození. V takovýchto případech bych doporučoval vybírat především z řad extrém, jak výrobci nejodolnější stany obvykle zařazují. Během používání voděodolnost stanu nepřímo zvýšíte i jeho správnou stavbou - pořádným vypínáním všech šňůr stanu…

6. Obtížnost a rychlost postavení stanu

Výrobci stanů své modely dnes sice koncipují tak, aby jejich stavba byla co nejjednodušší, přesto jeden nikdy neví. Pár podivných konstrukcí jsem za dobu svého průvodcování již viděl a jejich stavba, především ve větru, nebyla nic jednoduchého a příjemného. Určitě si vzpomenete na staré geodetické kopule Gemma, jejichž stavba byla náročná a především zdlouhavá. Proto bych tuto záležitost nepodceňoval a stan si pro jistotu osahal. Třeba právě na některé z výstav stanů.

7. Pevnost konstrukce stanu

Pevnost konstrukce stanů je již velkou měrou ošetřena splněním předchozích bodů (především 1 a 4). Pevnost konstrukce není dána pouze počtem prutů a počtem jejich křížení, ale zároveň použitým materiálem.

Obecně platí, že odolnější jsou kvalitní duralové pruty (obvykle slitina hliníku, hořčíku, mědi a manganu) než tyče laminátové, které častěji praskají. Většina výrobců sice dnes používá durawrapové pruty (laminát je potažen polyesterovou fólií, aby se při prasknutí netřepil), ale přesto dural vykazuje lepší vlastnosti.

8. Velikost úložných prostor ve stanu

V neposlední řadě hraje při výběru stanu velikost jeho vnitřních prostor, počet a velikost předsíněk i počet vchodů. Pokud plánujete, že budete ve stanu často vařit, je vhodné vybírat stan se dvěma předsíněmi a nebo velkou apsidou. Jednu na odkládání věcí a druhou právě na vaření. Předsíňka přece jen lépe odvětrává, ale také si v ní v případě převrhnutí vařiče nepropálíte podlážku. Pokud má "ložnice" stanu kapsy na odkládání (baterka, mapa atd.) tím lépe, tady však již záleží na vlastních potřebách či vkusu.

9. Odolnost tropika vůči protržení a ohni

Odolnost tropika je do jisté míry garantována vhodným výběrem v předchozích bodech. Naprostá většina kvalitních stanů má tropika i podlážky s ripstop úpravou, která zabraňuje proniknutí cizího tělesa materiálem a v případě jeho poškození zabraňuje dalšímu šíření trhlin. Materiály stanu (obvykle polyester) jsou sice hořlavé, avšak v absolutní většině mají nehořlavou úpravu.

10. Větrání stanu

Správné odvětrávání stanu je důležité nejen v teplých oblastech, abyste se neuvařili a stan se nepotil, ale také v chladných oblastech či obdobích roku. Určitě není nic příjemného, když se na vás po probuzení sypou jemné jehličky jinovatky, která se vysrážela na vnitřní straně vnitřního stanu z vydýchaného vzduchu.

Správná cirkulace vzduchu ve stanu má za cíl nejen udržování správné teploty, ale především odvádění přebytečné vlhkosti, která by se mohla ve stanu vysrážet. Pokud budete plánovat častější táboření na sněhu a nebo v zimě, je důležité, aby tropiko bylo prodloužené - mělo tzv. límec, který zabrání podfukování stanu a hrnutí sněhu dovnitř.

Závěr

Určitě bychom společně přišli ještě na další tipy a kritéria pro výběr stanu, podle mého však výše uvedené desatero bohatě postačuje. Pořadí jednotlivých bodů samozřejmě můžete prohazovat podle vašich kritérií důležitosti. Pokud například budete chtít za každou cenu růžový stan, budete mít omezený výběr a některé body budou muset jít stranou.

Sponzorovaný článek: Rodinné, kempingové i turistické stany můžete zakoupit v internetovém obchodě www.hawaj.cz.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
stan pro rodinu (Dan, 22.04.2018, 16:16 )
My teď jezdíme i s malejma dětma. Osvědčil se nám stan s tunelovým tvarem, je v něm více místa na všechny ty tretky, které s dětma taháme. Máme tenhle http://www.precisshop.cz/stany--3-4-osoby-/turisticky-stan-coleman-tasman-3/ má dobrý vodní sloupec a i podlážka je zdvižená, což se při dešti hodí.


Další související články:

+ Minitest turistických stanů
+ Špatná zkušenost s firmou Hannah
+ Turistická obuv; jak si vybrat vhodné turistické boty
+ Čelovky neboli čelové svítilny, typy a výhody
+ Karimatky, neboli podložky
+ Aby se vám dobře šlapalo…; Jak vybírat a ošetřovat turistickou obuv
+ Turistické batohy, konstrukce batohů
+ Jak si vybrat vhodné kolo pro cykloturistiku
Reklama
Výběr článků
Hory Treking s Tilakem 2014; vyhlašujeme jubilejní X. ročník autorské soutěže
Hory Srážky komet vysvětlují překvapivý objev oblaku plynu v okolí mladé hvězdy
Hory Engadinské třítisícovky potřetí (2), vysokohorská turistika ve Švýcarsku
Reklama
Témata našich článků…
Mohelenská hadcová step Jeseníky, ubytování Chata Plesnivec Veveří Bezděz Chata Borišov Dereše Šumava, ubytování Čergov Pičulín Čertovy skály Mauricius Praděd Polární záře Čičmany Les Ecrins Tribeč Mont Blanc Stolické vrchy Štramberská Trúba Mačky Vikštejn
Doporučujeme ke čtení

Solární nabíječky pro turistiku a treking - luxus nebo nezbytnost?

Hory

Solární nabíječky se v outdooru objevily poměrně nedávno. Se stále častějším používáním GPS, digitálních fotoaparátů…

Je táboření a bivakování v přírodě a na horách legální?

Táboření či bivakování je v českých, slovenských, ale třeba i rumunských či skandinávských horách běžná praxe. Ne vždy je však tato praxe tolerována, ne všude má "oporu" v zákoně. V posledních dvou…

Populární treky
1. Slovenské hory Baraniarky a Kraviarske, podzimní balada modré hřebenovky
2. České hory Ledopády v Pulčínských skalách; návštěva Pulčínských skal a ledopádů aneb úskalí turistiky na Valašsku
3. Rumunské Karpaty Maramureš, Suhard, Rodna a Sapinta, Sighet (1) - trek po hřebenech rumunských Karpat
4. České hory Králický Sněžník, procházka nad mraky - z Dolní Moravy k vrcholu Králického Sněžníku
5. Slovenské hory Roklinou Suchá Belá, Slovenský ráj a turistické trasy
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Reklama
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist