Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 19.3.2024
Treking > Testy > Digitální fotoaparát, jak na výběr vhodného a kvalitního digitálního fotoaparátu

Digitální fotoaparát, jak na výběr vhodného a kvalitního digitálního fotoaparátu

Digitální fotoaparáty, kurz horské fotografie (2)

8.12.2012 | Otakar Brandos

Jak vybrat digitální fotoaparát, když je na trhu neuvěřitelně široká nabídka? Jak si vybrat z řady digitálních fotoaparátů, které již v roce 2006 začaly na trhu převažovat nad do té doby dominujícími fotoaparáty "analogovými"? Digitální fotoaparát nezachycuje obraz na fotografický pás, nýbrž na čip a obraz ukládá v digitální formě. Takovýto obraz lze pak přímo zpracovávat v počítači s pomocí dostupných nástrojů.

Digitální zrcadlovka Nikon

Obraz většiny digitálních fotoaparátů je získáván s pomocí CMOS a nebo CCD snímačů. CMOS snímače (z anglického Complementary Metal Oxide Semiconductor) se používají tam, kde hraje důležitou roli cena. CMOS snímače jsou založeny na standardní technologii, kterou se vyrábějí např. paměťové čipy. Kvalita získaného obrazu je však nižší než v případě použití CCD snímače (z anglického Charged Coupled Device). Neopomenutelnou výhodou je naopak nižší spotřeba proudu.

Čtěte také: Kurz horské fotografie (1), historie fotografie

CCD snímače mají oproti CMOS čipům řadu výhod. Jsou sice dražší, avšak mají lepší světelnou účinnost. To se projevuje ve vyšší kvalitě obrazu, především v případě horších světelných podmínek.

Jaké rozlišení digitálního fotoaparátu zvolit

Volba rozlišení fotoaparátu bude záviset na tom, co a jak budete chtít fotografovat. Dnes jsou sice běžně k dostání kompaktní fotoaparáty s rozlišením 12 Mpx (megapixelů), ba dokonce 20 Mpx (v případě fotoaparátu Sony CyberShot DSC-RX100) na tato přemrštěná čísla však nehleďte. Pro zhotovení fotografie velikosti A4 vám již postačí fotoaparát s rozlišením 5 - 6 Mpx!

U kompaktů s takto vysokým rozlišením (12 Mpx a více) jsou obvykle používány nepříliš kvalitní CMOS snímače, jejichž velikost bývá i značně poddimenzována. V případě již zmíněného fotoaparátu Sony CyberShot DSC-RX100 je velikost čipu pouhých 13,2 × 8,8 mm.

Druhou stránkou věci je kvalita optiky. U kompaktů používané objektivy jsou natolik nekvalitní, že osazení čipem 5 Mpx by bylo až příliš. Snímky trpí neostrostí, barevnou chybou a dalšími neduhy, které neodstraní sebedokonalejší (běžně používaný a normálním smrtelníkům dostupný) software.

Jaký typ fotoaparátu zvolit?

Volba typu fotoaparátu závisí na řadě faktorů. Ne nepodstatným je stav vaší peněženky, tedy kolik chcete do fotoaparátu investovat. Druhým faktorem je, jaké nároky máte na výslednou kvalitu snímků no a třetím, za jakých podmínek a kde budete nejčastěji fotografovat. Zhodnocením jednotlivých faktorů pak máte na výběr ze tří základních kategorií fotoaparátů:

  • kompaktní fotoaparáty
  • EVF zrcadlovky, kompakty s výměnným objektivem
  • digitální zrcadlovky

Kompaktní digitální fotoaparáty

Naprostá většina fotografů vystačí s nejběžnějšími fotoaparáty, kterým říkáme kompakty. Tyto malé a opravdu subtilní krabičky mají množství automatických programů, dostačující optický rozsah a především malé rozměry a nízkou hmotnost.

Canon PowerShot A810

Tyto fotoaparáty vystačí pro zachycení většiny běžných fotografií krajiny, rodinných oslav aj. Stačí vložit baterky (a samozřejmě paměťovou kartu), zapnout a fotit. O nic dalšího není potřeba se starat, vše zajistí právě ony programy. Pokud tedy nemáte ambice profesionálního fotografa, vystačíte s běžnými kompakty. Některé fotoaparáty této kategorie mají dnes i výměnný objektivy, takže se částečně stírají rozdíly s následující kategorií.

Výhody

  • malé rozměry
  • jednoduchost ovládání
  • nízká hmotnost

Nevýhody

  • nižší kvalita fotografií a větší obrazový šum
  • nemožnost výměny objektivu (vyjma několika modelů na našem trhu)

Digitální fotoaparát Canon PowerShot A810

Efektivní počet pixelů 16,0 Mpx
Velikost snímače 1/2,3
Minimální ohnisková vzdálenost 28 mm
Maximální ohnisková vzdálenost 140 mm
Optický zoom 5x
Citlivost ISO 100, 200, 400, 800, 1 600
Rychlost závěrky 15 - 1/2000 s
Velikost LCD 2,7 palce
Paměťové karty SD, SDHC, SDXC
Video ano
Napájení 2× AA baterie
Cena do 2 000 Kč

EVF digitální zrcadlovky (Electronic ViewFinde)

Náročnější fotografové se asi poohlédnou po fotoaparátech této kategorie. Pokud si budete občas chtít "pohrát" s nastavením fotoaparátu a přizpůsobit režim snímané scéně ručně, pak EVF zrcadlovka je vhodnou volbou. Tyto fotoaparáty mají řadu funkcí navíc oproti běžným kompaktům.

Panasonic Lumix DMC-G5

EVF zrcadlovky využívají místo optického hledáčku hledáček elektronický, přesto vidíte v hledáčku fotografii tak, jak bude zachycena snímačem obrazu. Tyto fotoaparáty bývají vybaveny objektivy s velkým optickým rozsahem, tzv. zoom či ultrazoom (10 - 15 ×), a stabilizátorem obrazu. Nutno podotknout, že dnes do této kategorie většinou spadají "kompakty" s výměnnými objektivy a rozdíl mezi těmito kategoriemi se stírá.

Výhody

  • vcelku malé rozměry
  • relativně nízká hmotnost
  • dobrá obrazová kvalita
  • možnost použít plně manuálního režimu
  • objektivy s velkým optickým rozsahem
  • u některých fotoaparátů sáňky pro externí blesk

Nevýhody

  • větší rozměry ve srovnání s kompakty
  • LCD hledáček není přece jen to pravé ořechové
  • vyšší obrazový šum ve srovnání s digitálními zrcadlovkami

Digitální fotoaparát Panasonic Lumix DMC-G5

Efektivní počet pixelů 16,1 Mpx
Velikost snímače 17,3 x 13,0 mm
Citlivost ISO 60, 200, 400, 800, 1 600, 3 200, 6 400, 12 800
Rychlost závěrky 60 - 1/4000 s
Velikost LCD 3,0 palce
Paměťové karty SD, SDHC, SDXC
Video ano
Napájení Akumulátor
Cena asi 18 000 Kč

Digitální zrcadlovky

Fotografové, kteří mají vysoké nároky na výslednou kvalitu fotografií a chtějí se fotografováním opravdu zabývat naplno, určitě sáhnou po fotoaparátech v této kategorii. Tyto digitální jednooké zrcadlovky jsou označovány také jako DSLR (z anglického Digital Single Lens Reflex). Obraz do optického hledáčku odráží přímo z objektivu zrcadlo či hranol, takže obraz v hledáčku je bez zkreslení či časového zpoždění.

Canon EOS 1100D

Podstatnou výhodou zrcadlovek je možnost použití výměnných objektivů. Různé objektivy se totiž hodí pro různé scény. Při fotografování portrétů budeme používat jiný objektiv než v případě fotografování krajiny, architektury či sportovních scén. Lze využít množství filtrů, systémové blesky a dalšího příslušenství.

Výhody

  • vysoká obrazová kvalita
  • nízký obrazový šum
  • velký výběr objektivů a možnost manuálního ostření
  • možnost připojení externího blesku a dalšího příslušenství

Nevýhody

  • vyšší váha a rozměry
  • vyšší cena

Digitální fotoaparát Canon EOS 1100D

Efektivní počet pixelů 12,2 Mpx
Velikost snímače 22,2 x 14,7 mm
Citlivost ISO 100 - 6 400
Rychlost závěrky 30 – 1/4000 s + Bulb
Velikost LCD 2,7 palce
Paměťové karty SD, SDHC, SDXC
Video ano
Napájení Akumulátor
Cena asi 11 500 Kč

Digitální fotoaparát Nikon D3100

Efektivní počet pixelů 14,2 Mpx
Velikost snímače 23,1 x 15,4 mm
Citlivost ISO 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200, 6 400, 12 800
Rychlost závěrky 30 - 1/4000 s + Bulb
Velikost LCD 3,0 palce
Paměťové karty SD, SDHC, SDXC
Video ano
Napájení Akumulátor
Cena asi 11 500 Kč

Čím se řídit při výběru digitální zrcadlovky?

Kvalita zrcadlovek různých značek je podobná. Klidně můžete vybírat podle oblíbenosti značky. Na prvním místě byste měli hledět na kvalitu optiku a také velikost snímače. Čím větší, tím lepší.

Pokud jde o baterie a paměťové karty, pak tyto záležitosti nemá dnes cenu příliš řešit. Kapacity i formáty obojího jsou dnes dostatečně vysoké a kompatibilní. Co bychom ale v každém případě řešit měli, tak to jsou objektivy, neboť ty mají zásadní vliv na výslednou kvalitu obrazu. Proto se budu objektivům věnovat v příštím pokračování kurzu horské fotografie.

Největší mýtus?

Za největší mýtus při výběru digitálního fotoaparátu považují rčení: "Čím větší rozlišení (čím více megapixelů), tím kvalitnější fotoaparát". Toto v žádném případě neplatí. Jednak s nekvalitní optikou a malým snímačem je vám 20Mpx fotoaparát k ničemu, kvalitní fotografii z něj nevydolujete. A pak nastane dilema, jak zálohovat tak velké soubory. Vždyť jedna fotografie má pak klidně 10 MB a více. Na DVD se jich příliš nevejde, flešky nejsou příliš spolehlivé, externí disky jsou relativně drahé a také nemusí být nejspolehlivější…

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Myslím, že s vaší (-OB-, 09.12.2012, 19:37 )
námitkou nemohu zcela souhlasit. Jde o to, jakou kvalitu obrazu by dával Nikon D70 s CMOS ve srovnání s CCD. Ono vám fotky totiž mohl zašumět třeba ne zcela povedený A/D převodník a nebo ne tak subtilní software. QE u CCD dosahuje v průměru 60 % (u některých vlnových délek až 90 %), kdežto u CMOS jen asi 25 %. Zajímavé je i srovnání tepelného šumu neosvětleného snímače, resp. dark current neboli "temný proud". U CMOS činí "dark current" 100 až 2 000 pA/cm2, kdežto u kvalitních CCD snímačů jen 2 až 10 pA/cm2. Takže CMOS se rve do dnešních digitálů především z důvodů snížení výrobních nákladů. Na družicích, v astronomických teleskopech a dalších hitech zařízeních se využívá výhradně CCD. Což, troufám si tvrdit, potvrzuje závěry v mém článku.


Další související články:

+ Astrofotografie na internetu
+ Barevný vesmír - neuvěřitelné fotografie z vesmíru
+ Duha, jak ji málokdy vídáme
+ Digitální zrcadlovka pro každého
Reklama
Výběr článků
Hory Cesta na Gerlachovský štít
Hory Výstup na Velký Choč od severu z Jasenové
Hory Za kameny a skálami Novohradských hor
Reklama
Témata našich článků…
Sněžka Polární záře Roháče, ubytování Barborka Jeseníky, ubytování Červená Lhota Téryho chata Říp Praděd Propast Macocha Skalnaté pleso Čičmany Lysá hora Měsíc Mars Čertovo jezero Litice Kvarky Frýdštejn Helfštýn Lomnický štít Štrbské pleso Chopok
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Velké Fatry
2. České hory Lužické hory - toulky po hradech, skálách a vyhlídkách
3. Alpy Výstup na Hoher Dachstein klasickou cestou
4. Rumunské hory Retezat, princeznou Jižních Karpat křížem krážem (1)
5. Ukrajinské Karpaty Hřebenem poloniny Piškoňa, Zakarpatská Ukrajina
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist