Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Cookies  Ceník inzerce 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 7.11.2021 , svátek má
Treking > Testy > Cestovatelský průjem, léčba a medikamenty

Cestovatelský průjem, léčba a medikamenty

Průjmová onemocnění, léky u nás běžně užívané

16.12.2014 | Ondřej Hůlka

V srpnu jsem se účastnil trekingu v Pákistánu. Přestože pracuji jako zdravotnický záchranář, rozhodl jsem se neakceptovat možnou slevu na zájezdu (pro zdravotníka s vybavenou lékárnou) a utajit své zaměstnání. Měl jsem pocit, že pokud bych se CK přihlásil, mohl bych být jediný, kdo bude mít nějakou lékárnu, poté co se ostatní účastníci zájezdu dozví, že CK zajistila zdravotníka.

Vzhledem k tomu, že jsem se do těchto končin chystal poprvé, trochu jsem si prostudoval dostupné materiály o případných zdravotních rizicích návštěvy této oblasti. Zaměřil jsem se na výškovou nemoc, běžné úrazy, alergické reakce a zejména na zažívací problémy.

Osobní lékárna vážila 2 kg. Bohužel jsem ji měl v batohu, který mně a dalším šesti účastníkům (z deseti) do Islamabádu nepřiletěl. Ubytovali jsme se v lepším hotelu, kde v ceně byla i snídaně. Druhý den jsme tedy posnídali vaječné omelety, polosyrová volská oka a tak dále.

Čtěte také: Malárie, zdravotní rady na cesty

Druhý den se u prvních dvou účastníků začaly objevovat křeče do břicha, teplota a úporný průjem. V mém případě byl pouze normální průjem a křeče snesitelné, tak jsem vyžebral od jednoho ze šťastných, kterým batoh dorazil, jednu tabletku Endiaronu a zbytek řešil dietou. Ke dvěma hůře postiženým se později přidal ještě další jeden.

Když se po třech dnech čekání na batohy rozhodujeme odjet z Islamabádu s tím, že si nejdůležitější vybavení pro trek koupíme ve Skardu, je stav všech tří účastníků stále stejný, ne-li horší. Přidala se i zvýšená teplota, v jednom případě i výrazné zežloutnutí kůže (což mě trochu nahnalo strach).

Před odjezdem jsem provedl inventuru všech léků, které měla naše skupina. Výsledek byl pro mne deprimující- pár tablet Carbosorbu (živočišné uhlí), Endiaronu, plato Entizolu a pár Brufenů, nějaká antibiotika na respirační infekci. Nic pro případ alergie, žádná antibiotika s účinkem na bakteriální průjem.

Vydal jsem se tedy do lékárny. Zde jsem nakoupil (překvapivě levně) jak antibiotika a další věci, tak i injekční kortikoidy a diuretika včetně stříkaček a jehel. Jediné, co jsem nesehnal, byl Carbosorb. To mě mrzelo, protože naše zásoba byla opravdu malá a já tento lék považuji za nejvhodnější pro drobné zažívací problémy a zřejmě bych jej užíval i preventivně (má schopnost navázat různé škodliviny).

Poznámka k nákupu v lékárně v cizině

Je nutno znát název účinné látky, protože vlastní lék se patrně bude jmenovat úplně jinak než u nás. Například acidum acetylsalicylicum je účinná látka léku Anopyrin. Druhou možností je popsat lékárníkovi potíže a spolehnout se na jeho vědomosti, problém je, že k léku nedostanete žádný příbalový leták takže se vůbec nedozvíte co to vlastně jíte.

Po dalším dnu (jízda autobusem po Karakoram highway) se stav "průjmařů" nezlepšil, postupně docházelo k úbytku síly a velkému vyčerpání. Přes počáteční nedůvěru k antibiotikám všichni začali s užíváním Norfloxacinu 400 mg (u nás Nolicin) - startovací dávka dvě tablety a pak dále po 12 h do odeznění potíží. Stav se u všech tří zlepšil již po prvních 12 hodinách, k přerušení léčby pak mohlo dojít po dvou dnech.

Třináctý den došlo k další závažné zdravotní komplikaci, když jeden z členů výpravy snědl syrovou ostravskou klobásu, kterou si vakuově zabalenou dovezl z Čech (teplota se pohybovala okolo 30 °C). Dostavil se úporný průjem, zvracení a velmi brzo i naprosté vyčerpání (byl rád, že se mu podařilo vyplazit se s potřebou ze stanu).

Dramatické na celé situaci bylo zejména to, že jsme se již nacházeli v kempu Urdukas na ledovci Baltoro ve výšce přes 4 000 m - nejméně tři dny chůze zpět do Askole a den džípem do nejbližší nemocnice ve Skardu. K tomu bylo ještě velmi špatné počasí.

Jeho spolubydlící mu velmi brzo od začátku potíží podali antibiotika, které měli od svých předchozích potíží. Léčbu jsem ještě doplnil o větší dávky Carbosorbu pro navázání případných toxinů. Všichni jsme se modlili, aby se stav co nejdříve zlepšil a my byli schopni sestoupit po svých. Ke zlepšení naštěstí došlo (nedovedu si představit řešení dehydratace u člověka, který není schopen pít, když není dostupná infuzní terapie).

Letos mi kamarád vyprávěl o podobné dramatické zkušenosti z indických hor, kde několik dní čekal se svým kamarádem na přílet vrtulníku. Kamarád nebyl schopen chůze po náhlém záchvatu velmi akutního průjmu s krví ve stolici. Stav se prý zlepšil v nemocnici po podání několika tablet. Závěr lékařů byla améba (tu, ale prý diagnostikují u většiny cestovatelů).

Tato zkušenost mě vedla k tomu, abych zpracoval následující text, zabývající se problematikou zažívacích problémů při cestách do nejvyšších hor planety tak, aby byl pokud možno použitelný v celé oblasti (Himálaj, Karákoram, Hindúkuš, Pamír) a aby byl použitelný i pro úplného laika.

Průjmová onemocnění

Text, zabývající se problematikou zažívacích problémů, nelze začít jinak než konstatováním, že nejlepší je zůstat zdráv nebo se o to alespoň pokusit dodržením určitých zásad, které mohou riziko zažívacích problémů výrazně snížit. Protože se jedná o zásady obecně známé, i když v našem případě bylo právě porušení těchto zásad příčinou všech problémů, uvedu jen ty nejdůležitější.

Pití

Balené by mělo být bezpečné, ale je potřeba dát si pozor odkud je vytaženo týká se i brčka - nádoba se špinavou, byť studenou vodou, určitě není nejideálnější způsob chlazení nápojů. Pití z vody (čaj, káva) je bezpečné pouze, je-li servírováno vařící.

Studeným šťávám a šťávám z "čerstvého" ovoce se příště určitě vyhnu. Jedinou výjimkou je snad nápoj, který si připravíte sami z vody buď převařené nebo dezinfikované přípravky k tomu určenými. Nápojům z mléka bych se vyhnul velkým obloukem.

Jídlo

Ovoce a zeleninu jíst pouze takovou, kterou si můžu oloupat. Hotové jídlo jíst pouze takové, které je čerstvě a hlavně dostatečně tepelně upravené (ta volská oka už si opravdu příště nechám ujít). Velmi se mi také líbila rada pro milovníky jídel připravovaných na ulici ve velkých hrncích a na pánvích - nechat si nandat z prostřed, z místa s největší teplotou.

Původci průjmových onemocnění

Obecně lze říci, že původci průjmových onemocnění se přenášejí stolicí. K vlastní nákaze pak dochází snědením kontaminované potravy nebo vypitím kontaminované vody. V oblasti je kanalizace většinou buď nedokonalá nebo úplně chybí, mikroorganismy se tak můžou buď přímo kontaminovanou vodou nebo pomocí hmyzu velmi snadno dostat zpět do potravinového řetězce.

Nejčastější příčinou průjmu jsou: bakteriální infekce - velmi hrubý odhad je 80 %, giardióza okolo 12 %, gastrointestinální viry 5 %, améby 1 % a zbytek pak mají na svědomí cyklospory, kryptosporidium a Dientamoeba fragilis. Důvodem k průjmu pak může být i otrava jídlem, přesněji toxiny, které vyprodukovaly bakterie obsažené v jídle. Procentuální zastoupení jednotlivých původců se může lišit podle jednotlivých oblastí.

Bakteriální průjem

Je nejčastějším důvodem průjmu, má náhlý a poměrně razantní začátek, pravděpodobný je i výskyt horečky, zvracení, může se vyskytnout i krev ve stolici. Horečka a zvracení většinou po 12 až 24 hodinách odezní a zůstane pouze průjem, který neléčený může trvat od několika hodin do dvou týdnů a většinou by se měl zdravý jedinec být schopen i bez léčby dočkat jeho konce.

Na čekání ale většinou nebývá dostatek času, nehledě na to, že čekání na WC není příliš příjemné. Naštěstí je tu účinná léčba která zabírá prakticky na všechny bakterie způsobující průjem (pohybujete se v oblasti, kde antibiotika nejsou běžným lékem a bakterie si nestihly vytvořit rezistenci).

Účinná jsou chinolonová antibiotika Norfloxacin (u nás preparát Nolicin) a Ciprofloxacin. Doporučený způsob užívání je 1 tableta Norfloxacinu (400 mg) každých 12 hodin do úplného odeznění příznaků, pak lze léčbu vysadit. Jako první dávku lze pro rychlejší nástup účinku vzít dvě tablety.

Pozor však u užívání antibiotik - antibiotika obecně mohou vyvolat závažnou alergickou reakci!! Doporučuji se již při jejich získávání domluvit s předepisujícím lékařem. V případě výskytu jakékoli nežádoucí reakce je třeba okamžitě léčbu přerušit. Bylo by dobré mít i léky kterými se dá alergická reakce zmírnit - antihistaminika (Zyrtec) nebo kortikoidy (Hydrocortison) nejlépe oboje.

Účinek antibiotik na bakteriální průjem je většinou velmi rychlý, v našem případě došlo ke zlepšení stavu po 12 hodinách a k úplnému odeznění příznaků do 36 hodin.

Giardióza

Giardióza je parazitární infekce, která je způsobena parazitem - prvokem Giardia Lamblia (u nás se někdy říká Lamblióza). Důležité je, že prvoci giardia začnou způsobovat první příznaky po jednom až dvou týdnech po jejich požití.

Onemocnění je charakterizováno náhlým vířením střev, zvýšenou plynatostí, dvěma až pěti řídkými stolicemi denně. Onemocnění může mít pravidelný denní průběh, např. ranní průjmy a pak může následovat den téměř bez problémů. Intenzita problémů se může lišit den ode dne, infekce může přetrvávat měsíc i déle.

Léčba Metronidazol 500 mg (lék Entizol) 2× denně jednu tabletu po dobu pěti až deseti dnů alternativou je Tinidazol 500 mg (u nás jsem nenašel lék s touto účinnou látkou, ale mohl by být k dostání v lékárnách ve vaší destinaci) doporučené dávkování je první den 4 tablety najednou druhý den pak jen dvě a mělo by být vše OK. Pozor! Oba léky se nesmí kombinovat s alkoholem.

Amébóza

Onemocnění je způsobeno měňavkou Entamoeba histolytica. Průběh nemoci je většinou mírný, střídají se dny mírného průjmu s dny s normální stolicí, případně i zácpou. Velmi zřídka se objevuje onemocnění provázené amébovou dysenterií, kdy má nemocný častý průchod malých kousků krvavé hlenovité stolice spojené s křečemi břicha. Léčba amébózy je totožná s léčbou giardiózy.

Průjmová onemocnění způsobené viry

Léčba virových průjmů a jiných zažívacích problémů bohužel zatím neexistuje (jako u většiny virových onemocnění), takže si s infekcí musí organismus sám poradit. Doporučit lze dietu a je možné použití střevních dezinficiencí, které mohou zabránit sekundární bakteriální infekci.

Použití léků u nás běžně užívaných při léčbě průjmu

Léky ovlivňující motilitu (pohyb) střev

Reasec, Imodium. Jedná se o léky, které neléčí průjmové onemocnění likvidací jeho původce, ale pouze omezí pohyb střeva, takže vám může umožnit opuštění WC a velmi usnadnit cestování. Tyto léky lze kombinovat s antibiotiky.

Střevní dezinfekce

Endiaron, Endiform - se užívají u průjmů s předpokládanou infekční etiologií, účinkují i na améby a guardie. Endiform je lék, který kombinuje střevní dezinficiens a spazmolytikum (tlumí bolestivé střevní spazmy - křeče).

Střevní adsorbens

Smecta, Carbosorb zjednodušeně lze říci, že se jedná o léky schopné navázat různé škodliviny. Oba léky lze použít u infekčního průjmu, Smecta pak bývá doporučována i u gastritid (zánět žaludku), Carbosorb u otrav.

Antiemetika

Antiemetika jsou léky proti zvracení. Přestože se nejedná o léky proti průjmu, uvádím je zde, protože jejich použití může zkrátit dobu pro možnost nasazení léků, podávaných ústy. Problém je, že tabletová forma není vhodná pro pacienta který zvrací a injekce by měl podávat člověk, který k tomu má vzdělání (zdravotník). U nás dostupný je Thiethylperazini hydrogenas (lék Torecan), vyrábí se jak tablety, tak i injekce. Podává se 1tableta 3× denně.

Závěr

Předchozí text by mohl vyvolat dojem, že problematika "cestovatelských" průjmů je složitá, a že nejlepší způsob léčby je zkusit něco (nebo vše najednou) a buď to zabere nebo ne. Vzhledem k tomu, že je většinou nemožné bez výtěru přesně určit původce průjmu, bych při uvažování o způsobu léčby této komplikace volil následující způsob:

Zvážit stav nemocného - pokud je průběh nemoci "snesitelný", zkusit léčbu střevními dezinficiensy (Endiaron, Endiform). Nezabere-li, pokud jsme v časové tísni nebo je-li průběh nemoci natolik dramatický, postupovat jako u bakteriálního průjmu (jak bylo výše uvedeno jedná se nejčastější příčinu průjmových onemocnění v oblasti).

Pokud pacient zvrací a není schopen v sobě léky udržet tak dlouho, aby se mohly vstřebat, je jejich podávání zbytečné a je nutno začátek léčby odložit až do okamžiku, kdy nemocný bude schopen léky alespoň částečně vstřebat.

V případě podezření na otravu jídlem a dramatického průběhu onemocnění doporučuji kombinaci antibiotik a Carbosorbu ve větších dávkách 2 až 4 tablety několikrát denně.

Pokud by se stav nemocného nezlepšil i přes léčbu antibiotiky do dvou tří dnů nebo se jeho stav zhoršuje, vyhledejte lékaře! Samozřejmostí je dostatek tekutin, pacient trpící průjmem je ohrožen především dehydratací! V případě vleklého, ale snesitelného průjmu, doporučuji nechat si provést výtěr a postupovat podle jeho výsledků, toto doporučuji i v případě, že jste si průjem přivezli sebou domů.

Léky omezující pohyblivost střev bych použil jen pro případ, kdy se potřebuji někam přemístit a po cestě nebude možno si odskočit (pohyb po městě, cesta autobusem …). Pokud ale máte tyto léky odzkoušené a nemáte s jejich užíváním problémy, tak proč ne. Já byl ale svědkem okamžiku kdy se takto zablokovaná střeva najednou rozhodla znovu rozeběhnout, samozřejmě v okamžiku, kdy rozhodně nebylo kam si odskočit, a moc času též svému majiteli nedala…

Důležité upozornění tento text jsem napsal jako vodítko pro cestovatele do míst s nedostupnou zdravotnickou péčí (hory, oblasti bez lékařské péče). V místech s dostupnou lékařskou péčí je vždy v případě zásadních zdravotních problémů lepší vyhledat lékaře!

Treking.cz - diskuze
Reklama
Výběr článků
Hory Ovčí vrch, Krasíkov a Vlčí hora. Po sopečných kopcích Tepelské vrchoviny a…
Hory Když na Vysokou Bětu mrholí, turistika v CHKO Blanský les
Hory Karavanky, přehlížený slovinsko-rakouský hřeben
Reklama


Témata našich článků…
Rozhledna Sitno Krkonoše, ubytování Ďurková Budzogáň Vartovka Štefánička Barborka Orlické hory Dolní Morava Hadí vrch Hazmburk Maroko Panská skála Supernovy Čachtický hrad Piz Bernina Volovské vrchy Cirrus Kubínska hoľa Planetka Ceres Spacáky Šerlich
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Hledej podle pohoří
Vybíráme z obsahu…
1. Turistika Železné hory křížem krážem. Lichnice, Vildštejn, Kočičí hrádek…
2. Turistická poradna Jídlo a pití na treku. Horský jídelníček a speciality z vaší kuchyně (2)
3. Rumunské Karpaty Apuseni je vhodné pre každého, Rumunsko a turistika
4. Naše vrcholy Komorní hůrka, jedna z nejmladších sopek v České republice
5. Chaty Bezručova chata. Chata KČT na Lysé hoře v Beskydech
6. Vesmír Hnědý trpaslík, záhadný objekt na pomezí planet a hvězd
7. Rozhledny Kurzova věž, rozhledna na Čerchově v Českém lese
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist