Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Kontakty  Cookies  Ceník inzerce  RSS 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 18.11.2018 , svátek má
Fotogalerie
Treking > Vybavení na hory > Jak vyrazit na ledovec

Jak vyrazit na ledovec

Bezpečný pohyb v ledovcových terénech

5.11.2014 | Jakub Cejpek

Ledovce jsou krásné i zrádné zároveň. Představují fascinující prostředí, kterým můžete putovat daleko do odlehlých krajin i stoupat vysoko na vrcholky hor, ale které je také plné nástrah. S jistou dávkou patosu lze říci, že se pohyb po ledovci podobá ruské ruletě. Jak z této hry vyjít z čistým štítem a neskončit na dně bezedné trhliny? Ve zkratce - nechoďte sami, ale raději ani ve dvou.

Pojďme si projít letem světem, na co všechno je třeba dát si pozor. Následující řádky rozhodně nejsou vyčerpávající metodickou příručkou, snaží se nicméně pokrýt základní aspekty pohybu v ledovcovém terénu.

Co s sebou?

Že je základem úspěchu každé výpravy dobrá svačina, o tom není sporu. Ve výčtu materiálu se ale zaměříme především na výbavu technického rázu.

Základem jsou mačky alespoň s deseti hroty, které jsou kompatibilní s pohorami. Tyto pak musí být dostatečně tuhé aby umožňovaly jejich uchycení. Pokud se chcete vyhnout promrzlým prstům při nasazování maček, porozhlédněte se po poloautomatických nebo automatických modelech.

Čtěte také: Bouřky - existuje na horách a v přírodě spolehlivá ochrana před bouřkou?

Cepín, symbol všech horolezců, nesmí chybět. Na dlouhé pochody je vhodnější delší, o který se můžete pohodlně opírat, naopak pro příležitostné použití se hodí kratší, který neční z batohu jako telegrafní sloup. Dbejte na to, aby byl zobák dostatečně ostrý. Praktickou, ale nikoliv samozřejmou součástí, je poutko, které zabrání ztrátě a usnadní brzdění v případě pádu. Standardním vybavením je sedací úvazek, na který pověsíme:

  • karabiny (1x HMS, 3 x s pojistkou západky)
  • jistící a slaňovací pomůcku (např. ATC-Guide, Petzl Reverso…)
  • pomocné REP-šňůry, tzv. prusíky (o 6 mm, délka 2 × 1,5 m, 1 × 3 m, 1 × 5 m)
  • sešitou plochou smyčku délky 120 cm
  • lehký blokant (např. Petzl Tibloc)
  • 1 - 2 šrouby do ledu

Při vyprošťování z trhlin, o kterém bude řeč dále, výrazně usnadní práci kladky. Tyto mohou být buď nouzové (např. Ultralegere) nebo i v kombinaci s blokantem (např. Bezedné trhliny na vrcholovém hřebeni, Pisco, Peru Microtraction). Vyzkoušejte si nejlépe sami, jaký je rozdíl v práci s těmito pomůckami v porovnání se šmodrcháním prusíků.

Na ledovci se navazujeme na lano, které by mělo být typem buď jednoduché, nebo poloviční. Vhodné je s takovou povrchovou úpravu, která brání nasáknutí vody vzhledem k častému kontaktu s mokrým sněhem. Optimální délka je 60 metrů. Nezapomeňte na horolezeckou přilbu.

Klíčové je umět s daným materiálem správně zacházet. Nespoléhejte se na to, že budete lovit manuál z batohu, když váš parťák bude viset v trhlině.

Není radno zapomínat, že samotné trhliny nepředstavují při pohybu po ledovci jediné objektivní riziko. Díky vrtkavým rozmarům počasí nám zde hrozí jak úžeh a zánět spojivek (kvalitní sluneční brýle a ochranný krém s sebou), tak i podchlazení a omrzliny. Druhé jmenované hlavně v případě pádu do trhliny a jiné krizové situace. Nemalým strašákem, především v zimních horách, mohou být laviny. V takovém terénu je nezbytnou součástí výbavy lavinový set (vyhledávač, sonda, lopata) a adekvátní způsob plánování trasy.

Lanové družstvo

Jak již bylo naznačeno, osamělí chodci na ledovci se nemálo podobají sebevrahům, nicméně ani lanové družstvo dvojic je bezpečnosti na míle vzdálené. "Ideální" je v tomto případě partnerská dvojice, kdy nabušený borec s 25 kilovým batohem vybírá cestu labyrintem trhlin pro svou křehkou drahou polovičku, která váží 50 kg i s postelí. Co se stane v případě jeho pádu, si dokážete se základními znalostmi fyzikálních zákonů jistě domyslet.

Lanové družstvo na ledovci

Nejlepší je na ledovci chodit v čtyřčlenném až pětičlenném družstvu. Propadne-li se první, druhý je při jištění jeho pádu povalen, ale brzdí nalehnutím na cepín, takže třetí, čtvrtý, atd. již má dostatek času se účinně vzepřít. Na druhou stranu neplatí pravidlo, čím více, tím lépe. V mnohačlenném družstvu o sobě lidé nemají přehled a více lidí má už i problém se prakticky vejít na 60 m lano.

Pokud jsou horolezci opravdu jen dva, spojí se lanem tak, že mezi nimi je cca 12 m středního úseku lana, koncové zbylé části lana má každý z lezců smotané a připevněné nejlépe na batohu. Tyto koncové části lana jsou důležité pro případnou záchranu a vytažení spadlého lezce z ledovcové trhliny.

Navázání na lano do oka sedáku probíhá buď pomocí osmičkového uzlu (na konci lana), nebo pomocí dvou protisměrně orientovaných karabin se šroubovací pojistkou zámku, které se zacvaknou do vůdcovského uzlu nebo alpského motýlu uprostřed lana. Použití brzdících uzlů mezi lezci je dvojsečné - v případě příhodných sněhových podmínek mohou dopomoci zabrzdění pádu, komplikují ale prusíkování a vytahování.

Vraťme se však k samotným ledovcům. Vznikají v klimaticky příznivých oblastech, kde dochází k hromadění sněhu. Je to především nad úrovní sněžné čáry ve vysokých horách a v arktických oblastech. Jako nejdůležitější předpoklad pro tvorbu ledovce asi každého napadne chladné klima s teplotami hluboko pod bodem mrazu. Není to však zcela pravda. Prvořadou roli sehrává především množství sněhových srážek. Co se týče teplot, pak jsou pro vznik ledovců významné nikoli nízké teploty, ale spíše teploty, kolísající okolo bodu mrazu …více

Při jištění za současného pochodu je naprostou nutností, aby lano spojující lezce bylo mírně napnuté! Lidé v lanovém družstvu musí vzájemně koordinovat svůj postup, ti zadní nesmí příliš spěchat, aby se lano neprověsilo. Je to důležité proto, aby při propadnutí některého z lezců lano pokud možno ihned působilo. Při současném pochodu navázaných lidí na ledovci je nutno dávat pozor zvláště při postupu na svahu.

Záchrana

Naprostým základem je zvládnutí techniky brzdění cepínem. Můžete znát 10 variant kladek, ale když pád nezastavíte, budou vám k ničemu. Důležité pro efektivní brzdění na sněhu je správné držení cepínu. Cepín se musí držet za hlavici, hrotem proti směru pohybu. A to jak při výstupu, traverzu, tak i sestupu. Cepín je dobré mít k ruce připojen i poutkem!

Pokud nedošlo při pádu do trhliny ke zranění, nabízí se pro možnost sebezáchrany Pád do trhliny prusíkováním (případně za použití Tiblocu a dalších blokantů). V případě početného družstva je nejsnazší spadlého vytáhnout společnými silami jen prostým tahem nahoru.

Situace může být komplikovanější, pokud postižený není schopen spolupráce a zachránce je jen jeden nebo dva. Pro tyto účely je nezbytné osvojit si techniku záchrany pomocí kladek (Loserolle, Flaschenzug), případně pomocí sofistikovanějších pomůcek jako je Mammut Rescue.

Pro zbudování pevného štandu na povrchu ledovce slouží buď ledovcové šrouby (led) nebo kotva z cepínu, tzv. deadman (měkký sníh). Pro nouzové slanění lze využít Abalakovy hodiny (led, vybavte se speciálním šťáradlem) nebo sněhovou hrušku (tvrdý sníh).

Co říci závěrem?

Bez jakékoliv nadsázky je nutné konstatovat, že při pohybu po ledovci jde o život. Objektivní nebezpečí je vysoké a nikdy jej nelze zcela eliminovat. Snažte se tedy alespoň snížit to subjektivní, vzdělávejte se, trénujte dané techniky a užívejte si hor bezpečně.

Informace v tomto článku zdaleka nejsou kompletní a nepokrývají veškerou problematiku pohybu po ledovci. Slouží především jako informativní materiál pro představu, jakou komplexní otázku pohyb po ledovci představuje. K nabytí odpovídajících znalostí v dané oblasti je nejvhodnější absolvování specializovaného praktického ledovcového kurzu, který zahrnuje simulaci reálných situací a jejich řešení.

Brždění

Autorem článku je cestovatel, fotograf, horolezec a dobrodruh tělem i duší Jakub Cejpek, který je členem Rock Point Teamu. Z nejrůznějších outdoorových aktivit dává přednost veškerému vertikálnímu sápání - ať už jsou to skály v českých luzích a hájích, tovární komíny nebo zasněžené vrcholky šestitisícovek.Kromě nesčetných výprav do oblíbených Alp ho v uplynulých letech vítr zavál do všech koutů světa - od indonéské džungle po bolivijské Altiplano.

Chcete se toto naučit naživo?

Stačí do 15. prosince zajít do některé z prodejen Rock Point nebo na www.rockpoint.cz a nakoupit zboží adidas za více než 1 000 Kč, odhadnout kolik výškových metrů nastoupal Libor Uher v rámci tréninku na expedici na Broad Peak v období od 1. července 2013 do 30. června 2014 a přihlásit se do soutěže na www.vyhrajtenadzimou.cz nebo přímo na prodejně odevzdáním soutěžního lístku.

Hlavní cenou pro 6 soutěžících, kteří se nejvíce přiblíží správné odpovědi, je účast na čtyřdenním adidas Outdoor kempu, který se uskuteční v průběhu března 2015 na dohled takřka třítisícové rakouské hory Dachstein.

Brždění na ledovci v lanové družstvu

Účastníci si vyzkouší skialpinismus, ledolezení nebo třeba záchranu z ledovcové trhliny. Pod vedením horských vůdců zjistí nejen jak vytáhnout svého parťáka z trhliny, ale především jak samotnému pádu do trhliny předejít. Na skialpech je čeká zajímavá túra s nádhernými výhledy na zasněžené alpské vrcholy, panenské sjezdy v hlubokém sněhu, ale i základní školení k vyhodnocení lavinového nebezpečí. Třešničkou na dortu pak bude ledolezení po obřích rampouších či zmrzlých vodopádech.

Treking.cz - diskuze
Reklama
Výběr článků
Hory Z Čadce do Turzovky, kysucký trek přes Javorníky
Hory Tour de France, po stopách nejslavnějšího etapového závodu
Hory Sveti Nikola, výstup na nejvyšší horu ostrova Hvar zvládnou i nesportovci
Reklama
Témata našich článků…
Lysá hora Jeseníky, ubytování Štefánička Čertovy kameny Drahotuš Žiarska chata Borišov Vtáčnik Ski Donovaly Praděd Hukvaldy Maroko Pravčická brána Slunce Spišský hrad Les Ecrins Kvarky Cirrostratus Fačkovské sedlo Kulové hvězdokupy Spacáky Chabenec
Reklama
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Turistika Suchá Belá, túra turisticky nejatraktivnější roklinou Slovenského ráje
2. Turistická poradna Jídlo a pití na treku. Horský jídelníček a speciality z vaší kuchyně (2)
3. Rumunské Karpaty Apuseni je vhodné pre každého, Rumunsko a turistika
4. Naše vrcholy Železná hůrka, nejmladší sopka České republiky
5. Vesmír Jaká je tloušťka kůry a rozložení moří na Měsíci? Sondy GRAIL ukázaly novou tvář Měsíce
6. Chaty Bezručova chata. Chata KČT na Lysé hoře v Beskydech
7. Rozhledny Rozhledna na Borůvkové hoře, Rychlebské hory
Reklama
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Túry a lokality podle pohoří
Beskydy Bílé Karpaty Javorníky
Jeseníky Jizerské hory Krkonoše
Kysuce Krušné hory Malá Fatra
Malé Karpaty Nízké Tatry Roháče
Šumava Velká Fatra Vysoké Tatry
Hledej podle pohoří
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist