Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Cookies  Ceník inzerce 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 16.12.2016 , svátek má
Treking > Soutěže > Podzimní toulky po Vysokých Tatrách

Podzimní toulky po Vysokých Tatrách

soutěžní článek č. 8, Treking s Tilakem 2008

27.1.2009 | Viktor Novoborský

Koncem léta jsme obdrželi pozvánku na "pánskou jízdu" do Vysokých Tater, která se uskutečnila 23.10. - 26.10.2008. Tato akce nebyla první tohoto druhu v dané lokalitě, takže jsme se mohli řádně připravit a naplánovat trasu včetně noclehu na horské chatě.

Kolový štít (2 418 m)

Původní plán byl výstup na Rysy (2 499,6 m n. m), od kterého nás po telefonu odradil chatař, který nám sdělil, že bez kompletní horolezecké výbavy se nahoru nedostaneme. Koneckonců byl to poslední víkend před sezónní uzávěrkou mnohých turistických chodníků v TANAPu, který začíná 1.11. a končí 15.6. Vzali jsme do úvahy naše malé zkušenosti se zimními horskými výstupy a zvolili proto pohodovější a snazší trasu. Hrebienok - Skalnaté pleso - Velká Svišťovka - Chata pri Zelenom plese - Kolový priechod - Jahňací štít - Chata při Zelenom plese - Dolinou Zeleného plesa - stanica Štart - Tatranská Lomnice.

Den první

Je čtvrtek, krátce po jedné hodině odpoledne, a my vyrážíme směrem na Uherské Hradiště, Trenčín, Žilinu a přes Ružomberok do malé vesničky Vyšné Hágy, kde máme hlavní tábor. Na dálnici kousek za Ružomberokom začíná hustě sněžit a my tušíme, že nahoře to nebude žádná legrace. Vesnička Vyšné Hágy nás vítá zahalena do mlhy a s dvoucentimetrovou pokrývkou sněhu. Večer jsme strávili ve společnosti našeho slovenského parťáka a při vynikající Spišské borovičce. Před spaním jsme ještě nabalili batohy na dvoudenní pobyt v horách a zalehli.

Cestou na Skalnaté pleso

Den druhý

Páteční ráno bylo sychravé a nevlídné. Večerní sněžení přešlo pomalu v lehký déšť a do toho všeho ještě nepříjemná mlha. Z Vyšných Hágou jsme jeli električkou do Starého Smokovce, odkud jsme měli v plánu vyjet pozemní lanovkou na Hrebienok (1 269,2 m n. m). Jenže, co čert nechtěl, celý slovenský národ čekal na událost roku v podobě návštěvy Anglické královny, kterou chtěli vyvézt právě tam. Vzhledem k manévrům co se odehrávaly již cestou k lanovce se nás zmocnily obavy, zda ji bude možné využít k přepravě na Hrebienok. K našemu překvapení byla v provozu a my se tak mohli nechat vyvést nahoru.

Odtud jsme se vydali po červené značce směrem k Zámkovského chatě (1 475 m n. m). Pomalu jsme stoupali po Tatranské magistrále, přestávalo pršet a my se nořili do inverzní oblačnosti. Po několika výškových metrech jsme vstoupili do úplně jiného světa, než byl ten, do kterého jsme se ráno probouzeli. Byl to nádherný svět hor, výhledů a nekončící krásy. Obloha byla nádherně sytě modrá a pod námi se rozprostíralo moře z mraků.

První malá zastávka byla na Lomnické vyhlídce (1 529,2 m n. m), kde jsme udělali několik fotek a pokochali se Velkou Studenou dolinou a Slavkovským štítem (2 452,4 m n. m). Krásný pohled byl též na Nízké Tatry a Kralovu holi. Pokračovali jsme na Skalnaté pleso (1 751,1 m n. m), a jak už máme v Tatrách ve zvyku, cestou jsme vtipkovali na téma medvědi.

Je to vděčné téma a vždy se strhnou polemiky o tom, kdo by medvěda vidět chtěl, kdo ne, co by kdo dělal v případě, že by jej slyšel bručet před sebou, apod. No a jak jsme vtaženi do představ a nejrůznějších možných situací, tak se dívám a na zemi jsem zpozoroval medvědí stopy. Naše vtípky se téměř staly skutečnými a nám nezbylo nic než konstatovat, že chvíli před námi šel opravdu nějaký méďa. Po menším rozptýlení a fotografování pokračujeme po červené na Skalnaté pleso. Stále se rozplýváme nad inverzí a nemůžeme se nabažit kopců a hor, které vykukují nad inverzi.

Na Skalnatém plese si dáváme pivo a česnečku. Je tu poměrně čilý ruch a mnoho národností od Němců přes Poláky až po Maďary. Fotíme Lomnický štít (2 633,9 m n. m), na který jede každou půlhodinu kabinová lanovka a po občerstvení se vydáváme dál po červené značce do Sedla pod Svišťovkou (2 023 m n. m). Cestou se na chvíli noříme do mraku, který se ztratil tak rychle jako se objevil a opět si užíváme sluníčka a sněhu na severních stěnách.

Ze sedla máme krásny výhled na zasněženou severní stěnu Kežmarského štítu (2 556,4 m n. m) stejně tak jako na Čierny štít (2 429,0 m n. m), Kolový štít (2 418,1 m n. m), Jastrabí vežu (2 137,3 m n.m), Jahňací štít a v neposlední řadě na Belianske Tatry. Nyní nás čeká nejnáročnější část dnešní cesty a to sestup ze Sedla pod Svišťovkou k chatě pri Zelenom plese, kde chceme strávit noc.

Kamzík

Ještě nahoře v sedle jsme se opět přesvědčili o nerozumu a nezodpovědnosti některých milovníků přírody. Čtyřčlená skupinka složená ze dvou lidí důchodového věku, jednoho člověka ve středních letech a dítěte, kterému nebylo více než 4 roky, se před námi vydala dolů k chatě pri Zelenom plese. Celý sestup byl po sněhu a ledu do velkého ledového království, kam se téměř vůbec nedostaly sluneční paprsky.

Nejstarší členové této skupiny byli rádi, že se drží na nohou a pravděpodobně otec dítěte jej nesl celou cestu v náručí a na exponovaných místech, kde jsme my museli na všechny čtyři si dítě podávali. Na některých místech to musel být vyloženě hazard. Samozřejmě se nám nevyhnuly ani pády, cestou ze sedla dolů k chatě jsme spadli asi 3×. Žádné vážné karamboly, většinou šlo jenom o podklouznutí a krátké svezení po ledu, v lepším případě po sněhu. Jinak mačky jsme měli samozřejmě celou cestu v batohu na zádech, kde jim bylo dobře.

Někdy kolem třetí hodiny odpolední jsme dorazili k Chatě pri Zelenom plese. Ubytováváme se ve společné noclehárně, která je přímo v chatě. Kousek pod chatou je ještě jedna budova, kde je asi 50 míst na spaní. Po sprše dojídáme řízky s chlebem a jdeme do jídelny na pivo. Z jídelny je krásný výhled na Zelené pleso a na vrcholy nad ním. Před setměním jsme se ještě prošli kolem plesa, kde byla teplota lehce pod bodem mrazu.

Pod rouškou tmy jsme se vrátili zpět do chaty a dostali jsme chuť na krásně vonící klobásu s chlebem. Byla vynikající jenom mi trošku zhořkla poté, co jsem se dozvěděl, že stála 190 Sk. Celkově na mě Chata pri Zelenom plese udělala dojem, že se majitel snaží vytřískat co nejvíc peněz z horalů, ale to je čistě můj subjektivní názor. Noc byla celkem náročná, protože byl v chatě velký hluk z diskotéky, která se pořádala dole v jídelně.

Den třetí

Po bezesné noci vstáváme v sedm hodin ráno, balíme se a pomalu vyrážíme. Venku nás opět vítá sluníčko a lehká inverzní oblačnost dole v nížině. Naše první kroky vedou k teploměru, protože to vypadá, že je větší zima, než-li večer. První zdání klame, teploměr ukazuje dva stupně pod nulou. Jdeme po žluté značce kolem Belasého plesa na Kolový priechod (2 118 m n. m) a dále na Jahňací štít (2 229,6 m n. m).

Hned na úvod cesty prohodíme opět pár slov o medvědech v domnění, že na vrchol stoupáme dnes první. Po půl hodině cesty doháníme dvojici, která pomalu stoupá k plesu. Zdravíme se a naše výprava přebírá vedení. Rozhodli jsme se, že posnídáme u Belasého plesa, kde nás za pár chvil opět míjí naše známá dvojice. Po krátké pauze jsme se vydali směrem na Kolový priechod. Zde jsme šli více méně po sněhu a traverzování po zasněženém úpatí hory připomínalo putování na dalekém severu.

Dolina Zeleného plesa Cesta na Kolový priechod

Jakmile jsme přešli sněhová pole a začali strměji stoupat do sedla sníh se vytratil a nahradila ho travnatá políčka, na kterých dováděla kamzičí rodinka, která čítala dobrých patnáct členů. K našemu údivu bylo několik kamzíků nebojácných, zvesela se pásli ani ne metr od cestičky, po které jsme právě procházeli. Zde se vyřádili fotografové. Po malém zdržení u kamzíků jsme se dostali až k řetězům, které vedly až nahoru na Kolový priechod.

Toto místo bylo docela nebezpečné, protože skála, přes kterou vedly řetězy, byla hodně strmá a především místy pokrytá ledem. Nás navíc směrem dolů táhly batohy, což v kombinaci s ledem nebylo zrovna příjemné. Na Kolovém priechodě si dáváme menší odpočinek a kocháme se Zmrzlou vežou (2 312,1 m n. m) a pohledem směrem do Polska, kde byla zase krásná inverze a z ní vykukující kopečky. Poslední část výstupu na Jahňací štít vzdáváme asi po sto metrech, kdy přicházíme k dlouhé římse pokryté sněhem a především ledem. Po pravé ruce byly skály, o které jsme sem tam zavadili batohem a lehce nás popostrčili k okraji římsy. Za okrajem římsy bylo asi 20 metrů prudké kamenité klesání a potom už jenom prázdnota.

Tady jsme se dohodli, že sem nám to stačí a na chvíli se zastavili a rozjímali nad krásou sněhem pokrytých hor. Překvapivě nikdo z nás nebyl smutný, že jsme nedosáhli vytouženého vrcholu a spíš jsme se každý v duchu plácal po rameni, že máme rozum a zbytečně neriskujeme. Což se dá svým způsobem také považovat za vítězství. Vzhledem k tomu, že na Jahňací štít vede pouze žlutá značka, vydali jsme se opět stejnou cestou zpátky k Chatě při Zelenom plese. V chatě jsme si dali poslední vysokohorské pivo a vyrazili po žluté značce Dolinou Zeleného plesa dolů, směrem Tatranská Lomnice.

Po čtvrt hodině chůze zmizel sníh a omrzlé stromy se změnili už jen v mokré. Namísto modré oblohy a sluníčka jsme se vnořili do mraků a hustého lesa. Poobědvali jsme na rozcestí, odkud jsme se dali po zelené značce směrem k Sedlu pod Malou Svišťovkou. Zelená se za chvíli napojila na modrou značku, po které jsme došli až k lanovce, kde bylo přestupní místo s názvem "stanice Štart". Cesta po modré značce byla snad nekonečná a lehce ubíjející po těch dvou krásných dnech strávených na sluníčku a s nádhernými výhledy. Odtud už po asfaltové cestě do Tatranské Lomnice. V hlavním táboře ve Vyšných Hágou už na nás čekali další kamarádi z Čech, kteří kvůli pracovním povinnostem nemohli přijet dříve. Celý večer jsme vykládali, předháněli se, kdo má hezčí fotky, jedli halušky a vše řádně prolívali výbornou Spišskou borovičkou.

Slavkovský štít a Velká Studená dolina Nad Belasým plesem

Den čtvrtý

V neděli jsme se probudili do dalšího nádherného dne a řekli si, že si uděláme ještě malý výlet. Ve Vyšných Hagoch jsme nasedli na električku a jeli na Štrbské pleso (1 346,6 m n. m) odkud jsme jeli sedačkovou lanovkou k Chatě pod Soliskom (1 840 m n. m). Zde celá výprava zasedla ke stolu a shodla se, že vzhledem k minulým dnům, jim tento výhled bude stačit. Takže jsem se jako jediný vydal na Predné Solisko (2 093,3 m n. m) a protože je to méně náročný výstup, spíše procházka, tak je tu provoz jako na Václaváku.

Výstup na Predné Solisko je vtipný pro toho, kdo jej nezná. Člověk, který je tam poprvé si třikrát po cestě nahoru myslí, že už je na samém vrcholku. Takže není vyjímkou, že tam potkáte naříkající lidi, kteří se ptají ostatních sestupujících, zda už budou nahoře nebo je čekají další "skryté vrcholy". Z Predného Soliska je krásný výhled na Kriváň (2 494,7 m n. m), Štrbské Solisko (2 301,8 m n. m), Satana (2 421,9 m n. m), Prednú baštu (2 373,5 m n. m), Malou baštu (2 237,5 m n. m) a v neposlední řadě na celé Nízké Tatry.

Užitečné informace

Chata pri Zelenom plese Medvědí stopy Ráno v mlze Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
nuda (Jakub, 18.08.2015, 12:59 )
Jak jsem narazil na slovo lanovka, tak to pro mě přestalo být zajímavé. Chlapi styďte se.
nenuda (Michal, 18.08.2015, 14:20 )
Jasně, měli jít pěšky až do Starého Smokovce! Použili lanovku na 200 vm (což třeba z časových důvodů může mít význam), pak šlapali 3 dny pěšky 10x tolik. Ale jasně, kvůli nenudě takových děťátků Kubátků budou autoři v Tatrách muset chodit od Tesca v Popradu :-)
Na Elbrusu (-OB-, 19.08.2015, 06:34 )
jsem použil lanovku a nešlapal jsem to až od Černého moře. Mám se také stydět? :-)
reakce (maroun.x, 10.05.2009, 20:53 )
Viktor,moc fandíme a je to super....fandíme i Leoně,prtz záľitky v přírodě jsou nezapomenutelné a Já jenom obdivuju um lidí,kteři to hodí na papír a prezentují svůj pocit a záľitek,trochu více do hloubky...proto můj obdiv vąem....a mezi Námi-nenech se rozhodit Luboąem....jedna ruka netleská...
Trochu rodinna zalezitost (Vargovcik Lubos, 23.02.2009, 17:02 )
Nepochybuji o tom, ze kazda prace ma nejakou duchovni hodnotu, a ze autor se snazi do prace dat to nejlepsi z pohledu jemu vlastnich prozitych a hodnotnych zazitku. Bohuzel musim konstatovat , ze HODNOCENI a DISKUSE nad timto konkretnim prispevkem na mne pusobi jako dobre zorganizovana "rodinna akce" a "rodinne" poplacavani se po rameni. Trasu , kterou popisujete absolovovalo snad na tisice lidi (troufne si i takova nepripravena rodinka o ktere pisete) a domnivam se, ze dalsi pasivni popisny pristup muze na zajmce o tuto trasu pusobit vic negativne nez motivacne.I kdyz stopa medveda v tomto prostoru je fakt neco jako 8. div sveta. Zajdete si treba na "Stoh" do Male Fatry, tam by jste ziskal trochu konkretnejsi predstavu co to je potkat "medu". Skoda , ze jste se nezameril na neco konkretniho.Nejaky maly detail a ten rozepsal tak, aby jste ukazal tuto notoricky znamou trasu v jinem zajimavejsim svetle a nalakal potencialniho turistu vzit se a poznat Tatry z toho Vaseho jedinecneho pohledu.
Co je pro jednoho notoricky známé, můľe být pro jiného... (Daląí příbuzný, 23.02.2009, 18:55 )
Ale vľdyť jsme v té české kotlině vlastně vąichni jedna rodina, i kdyľ některé příbuzné fakt nemusíme. Opravdu zavrľeníhodná je zejména účast diskutujících co jsou uľ nějaký čas na onom světě, to uľ je ovlivňování z těch skutečně ale skutečně nejvyąąích míst. 8-))))
Re:Trochu rodinna zalezitst (Viktor, 28.02.2009, 13:58 )
No skoro pravda az na tu negativni reklamu pro tuto trasu. Trek to nebyl nejak extremne narocny az bych rekl, ze vesme pohodovy. Krom sestupu ze sedla k Chate pri Zelenom plese, coz byl docela zazitek a po te vystup pod Jahnaci stit, kde se slo po lede a po dost prikrych skalach, kde byly retezy. Opravdu to nebylo az tak moc lazo plazo jako v lete. A popravde tez nejsem prilis nadesen, ze se pod mym clankem a pod hlasovani vyskytuji cteri, kteri se vydavaji za ruzne cleny rodiny at zijici ci nezijici. A ze mi sem napisi znami co tento prodlouzeny vikend absolvovali s nami se mi nezda az tak hroze, nemyslite? A k te "Rodinne akci" v dnesni dobe internetu, mobilnich telefonu a jinym komunikacnich kanalu stacilo poslat odkaz k memu clanku na tri e-mailove adresy a o zbytek se postarali jini, coz je sice,ze si to precetli vsichni znami i neznami,ale jsem tehoz nzoru, ze mi to mohli rict osobne nebo po telefonu. Zase na druhou stranu nac ta diskuze potom je, ze?Popravde takove 3/4 lidi co se skryvaji pod ruznymi nicky vubec neznam a netusim o koho se jedna. Jsme tehoz nazoru,ze meda na magistrale je jen ojedinela zalezitost:-) Kdybych touzil po pritomnosti nejakeho brucouna zasel byhc do ZOO:-) K notoricky zname trase: my v tomto koutu Tater jeste nebyly a proto to aspon pro nas notoricky znama trasa nebyla a opet jsme si rozsirili obzory o nove vyhidky na Vysoke a Belanske Tatry. Tak snad jsem tak nejak zodpovedel a zareagoval na vsechny pripominky k memu clanku.
sorac (Viktor, 28.02.2009, 19:18 )
sorac za: pismenka,carky a chyby...psal jsme to ve spechu.. Nebyla by tu uplne spatna editace prispevku.
Super! (Pradědeček Ferdinand, 02.02.2009, 19:07 )
Bylo to tak krásné, ľe mi málem vyhasla fajfka.. . A vychladla voda v lavoru! Tak krásně o Tatrách nepsal jeątě nikdo -můj milý pravnoučku! Jen tak dál!Zavzpomínal jsem si na to, co uľ jsem dávno zapomněl! Pozdrav babičku Vlastu, mívala krásné golfky!
:-) (Viktor, 02.02.2009, 19:38 )
Tak nevim zda se nemam zacit bat :-D Protoze oba moji pradedove uz chodi po horach na onom svete. A popravde ani nevim zda se jeden z nich jmenoval Ferdinand.
Díky za pěkný záľitek (babička Vlasta, 02.02.2009, 17:52 )
Ahoj Viki, právě jsme dočetli Tvůj velkolepý slohový útvar se spoustou informací, záľitků a fotek. Já jsem viděla vąechny fotky a tyto tvé řádky, mi to krásně doplňují a vzpomínám na některá místa, která jsem také před X lety navątívila. Bravo a jen tak dále!
No... (Bob, 02.02.2009, 13:20 )
Trochu mi to připomíná ąkolní slohovou práci, napsanou tak, aby byla jednička. Moc ąťávy v tom ale není, byť by asi ta jednička byla. Pro horala poněkud nudné. Nehodí se do horské soutěľe , ale na ąkolní olympiádu.
RE:No... (Viktor, 02.02.2009, 13:57 )
To je vec nazoru, kam se clanek hodi a kam ne. Kazdopadne mi prijde podstatne vhodnejsi do "horske souteze" nez-li jeden z poslednich clanku, ktery je plny vulgarismu a proklinani kopcu. Na druhou stranu zase uznavam, ze clanek ve kterem pro turisty prileti vrtulnik, aby je zachranil je akcnejsi a ctenare vic vtahne do deje. Jeste jeden maly dotaz na Vas. Vy jste nekdy psal skolni slohove prace, tak abyste z nich zamerne dostal neco jineho nez za 1?
Jablka a hruąky.. (Bob, 02.02.2009, 14:31 )
Milý Viktore - pobavit čtenáře a chtít jedničku je opravdu o něčem jiném. Já jsm vůbec netvrdil, ľe je článek ąpatný...Kdybych ve slohovce psal ve ąkole to - co bych chtěl a ne to , co po mne suché kantorky chtějí, nikdy bych jedničku nedostal. Vy jste měl moľnost volby! Ale nabízím dýmku míru...!!
.. (Viktor, 02.02.2009, 14:51 )
S tema znamkama jsem to myslel tak, ze pokud jsem nekdy psal neco tak, aby to byla jednicka, tak jsem se to vzdy snazil napsat co nejlepe. Coz plati i o tomto clanku. Delal jsem co jsem umel. A hold nekomu to prijde ok nekomu ne. A tim prikladem s vrtulnikem jsem chtel rict, ze by se mi lip podaval ctenari,ktery dychti po akci a spadu. Jinak diky za nazor pro dalsi clanky si z toho vezmu ponauceni a pokusim se je zpracovat trosku mene nudne.
Podzimní toulky po Vysokých Tatrách (Hana Kratochvílová, 02.02.2009, 09:48 )
Viki, úľasné. Krásně napsané, informace vyčerpávající a docela se mi zdálo, ľe jsem tam byla s vámi - tak dobře jsi to čtenářům podal. Fotečky nádherný!!! Prostě jste s taťkem ąikovní kluci . Měj se pěkně a přeji úspěch v soutěľi.
Dekuji :-) (Viktor, 02.02.2009, 11:15 )
Ahoj, dekuji za chvalu:-) Gitus se tesila jak s vami pujdeme nekdy na prochazkou s malou Zirou, a ona uz to bude pomalu velka psi slecna,co?:-) Taky se mej pekne a pozdravuj!
Jednodenní túra (Kája, 30.01.2009, 23:50 )
Téměř totoľnou túru, ale v opačném směru, jsme absolvovali s manľelkou v říjnu roku 2005. Moc pěkné. Stačil nám na to tehdy jeden den, byli jsme aľ na vrcholu Jahňačího ątítu, ale bylo to bez klobásy i diskotéky:-). ąkoda, ľe jste nepouľili mačky, kdyľ jste je nesli v batohu:-(. Z Jahňačího ątítu je krásný rozhled! V tu samou dobu jako Vy jsme byli také v Tatrách. Za týden nádherného babího léta jsme postupně navątívili Kriváň, Baranec, Východní Vysokou, Slavkovský ątít, Svinicu, Hrubý ątít a Koprovský ątít. Dalo to dohromady přes 10 000 m převýąení:-). Na takové nádherné dny se nezapomíná...
Pocasi (Viktor, 31.01.2009, 10:09 )
Od toho patku az do nedele,kdy jsme vlastne odjizdeli bylo pocasi naprosto uzasny:-) Dole asi nic moc, ale patek a sobota nahore v horach stala opravdu za to:-) Jinak tura se dala s prehledem zvladnout za jeden den, ale my se nikam nehnali a pekne si to uzivali :-) mrzi me, ze jsem neposlal nejakou fotku Nizkych Tater z Predneho Soliska, protoze ty fotky tez stoji za to. Jinak klobokou dolu 10 000 m prevyseni. Evidentne mas manzelku hodne zapalenou pro hory:-)
Babí léto v Tatrách na konci října (Kája, 31.01.2009, 12:50 )
My byli v Tatrách 18.-26.10. jako kaľdoročně koncem října. Měli jsme od soboty na Kriváňi a dále na Baranci (jiľ vyąli článečky i s fotkami na Trekingu), Východní Vysoké a Slavkovském ątítě jasno, ve středu na Svinici uľ byly mraky. Ve čtvrtek dole prąelo a nahoře sněľilo, to jsme byli na Spiąském hradu. No a od pátku byla uľasná inverze a čerstvě posněľeno. Při výstupu na Hrubý ątít přes Szpiglasowu Przelecz z doliny Pieciu Stawów Polskich jsme raději pouľili mačky. S Tatrami jsme se rozloučili v sobotu Koprovským ątítem a návątěvou Symbolického cintorína. Snad se mi podaří někdy napsat i článečky s ostatních dní...
Mám radost :-)) (-OB-, 31.01.2009, 12:56 )
Mám radost, ľe tady chodí tolik pilných turistů. Také mám radost, ľe jsme se vąichni seąli v tomto termínu v Tatrách :-)). Já tam byl také, bylo opravdu nádherně. V sobotu jsme s kamarády ąli hřeben Malé Fatry, výhledy byly fantastické, v neděli jsme byli na Králové holi, kde byla rovněľ fantastická inverze (články jsou jiľ na tomto netu), počasí se pokazilo aľ v pondělí, kdy začalo prąet a sněľit ? a my jeli raději na Kysduce na Velké Vreteno ?
Tak to je mazec:-) (Viktor, 31.01.2009, 13:53 )
:-) To je opravdu nahodicka, ze tam bylo tolik lidi z tohoto webu:-) a trefili jsme na pekne pocasi:-) Jen tak:-)
S tím převýąením opatrně (Milan, 22.02.2009, 08:01 )
Kájo, nevím sice jak počítáą převýąení trasy, ale rozhodně se nesčítají nastoupané a sestoupané metry. Pouhým odhadem se mě zdá i 5.000 m mnoho. Asi máą ąpatný výąkoměr.
borovička (Peter (Syko), 30.01.2009, 11:47 )
Viktor nevedel som ľe máą aj takýto talent - gratulujem. "Ale tu borovičku sme vypili uľ prvý večer potom uľ sme popíjli moravský burčák a slivovicu." Peter
:-) (Viktor, 30.01.2009, 12:23 )
Ahoooj, nevím zda se tomu dá říkat talent, ale děkuji:-) Jak bylo na Kubě?:-) Kdyľtak poąli taťovi zas nějakou fotku s korytnačkou:-) Ta PFka byla super! Pozdravuj doma. Viktor
Pochvala (Martin, 29.01.2009, 07:11 )
za velmi originalne fotky zo znamych miest. Tie kamzíky sú úplne neskutočné. Uz aby sa dalo vyrazit von. A este ma prekvapilo rozhodnutie otocit sa tesne pod vrcholom Jahnacieho, to chce naozaj klobuk dole za zodpovednost.
Diky za pochvalu (Viktor, 29.01.2009, 09:29 )
Dekuji za pochvalu:-) jinak je jeste nekolik fotek z Predneho Soliska smerem na Nizke Tatry na tom videu na Youtube. Nejakym nedopatrenim jsem do redakce nezaslal ani jednu fotku z Predneho Soliska.


Další související články:

+ Soutěž Treking s Tilakem 2008; V. ročník
+ Mlynická a Furkotská dolina přes Bystré sedlo
+ Tatranské doliny, Vysoké Tatry
+ Vysoké a Belianské Tatry, Polské Tatry; Nakladatelství SKY 2008
+ Vysoké Tatry, ubytování a horské chaty ve Vysokých Tatrách
+ Opomíjený Furkotský štít? Vysoké Tatry
+ Výstup na Slavkovský štít, Vysoké Tatry
+ Výstup na Kôprovský štít, Vysoké Tatry
+ Slavkovský štít odměňuje širokým výhledem
+ Výstup na Kriváň (2 494 m), Vysoké Tatry
+ Výstup na Predné Solisko (2 093 m), Vysoké Tatry
+ Výstup na Rysy (2 499 m), Vysoké Tatry
+ Monkovou dolinou z vápencového světa do žulového
+ Vysoké Tatry - Kriváň (2 494 m)
Reklama
Témata našich článků…
Aktuální počasí Praděd Babia hora Macocha Karlštejn Žiarska chata Roháče, ubytování Macocha Hranická propast Rozhledny Zámek Hluboká Sluneční soustava Kráľova studňa Červená Lhota Vodopády Beskydy, ubytování Spacáky Gran Paradiso
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Velké Fatry
2. České hory Lužické hory - toulky po hradech, skálách a vyhlídkách
3. Alpy Výstup na Hoher Dachstein klasickou cestou
4. Rumunské hory Retezat, princeznou Jižních Karpat křížem krážem (1)
5. Ukrajinské Karpaty Hřebenem poloniny Piškoňa, Zakarpatská Ukrajina
Reklama
Témata našich článků…
Soumrak Radhošť Chata Barborka Soos Koberštejn Charbulák Paprsek Trosky Kaon Kaltenštejn Tesařík obecný Dachstein Házmburk Coulomb Velikonoce Higgsův boson Bouzov Aktuální počasí Ježek Elektron Nesmeky Keprník
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist