Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | Produkty | Více…
Ceník inzerce 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 6.12.2021 , svátek má
Treking > Soutěže > Výstup na Pico del Teide, Kanárské ostrovy

Výstup na Pico del Teide, Kanárské ostrovy

Tilak Treking 2005; soutěžní článek č. 2

1.3.2006 | Pavel Liprt

Ostrov Tenerife je největší ze sedmi obydlených ostrovů v souostroví Islas Canarias. Kanárské ostrovy jsou autonomním společenstvím Španělska v severním Atlantiku západně od pobřeží Maroka a Západní Sahary.

Pico de Teide

Na následujících řádcích bych chtěl popsat jeden listopadový den na největším z Kanárských ostrovů, na ostrově Tenerife. V tento den jsem se vydal pokořit nejvyšší horu, která je za dobrého počasí viditelná z velké části ostrova. Jedná se o 3 718 metrů vysokou Pico de Teide a jelikož Kanárské ostrovy náleží Španělsku a na kontinentální části tuto nadmořskou výšku nic nepřevyšuje, jde současně o nejvyšší horu Španělského království.

Před třetí hodinou ranní odjíždím od pobřeží z městečka Adeje po silnici TF 28 směrem na severovýchod. Teplota vzduchu na začátku cesty je 19 °C. Následně projíždím obcí Chayofa a v La Camella odbočuji na TF 51, po které přijíždím do městečka Arona. Zde již teplota klesla na 12 °C.

Pokračuji stále po silnici TF 51 přes La Escalonu až do městečka Vilaflor ve výšce 1 466 m n. m., nejvýše položené osady na Kanárských ostrovech. Zde se opět napojuji na silnici TF 21 a po chvíli jsem na hranici národního parku Teide, jehož dlouhé oficiální jméno zní: Parque Nacional de Las Caňadas del Teide.

Okolo čtvrté hodiny přijíždím na malé parkoviště vysekané z lávy, nacházejícím se na 40. kilometru Caňadaské silnice ve výšce 2 300 m n. m. Je úplně jasno, teplota v závětří +2 °C, vlhkost 58%.

Převlékám se, rozsvěcuji čelovku a vydávám se na cestu. Dále už jen po svých, pořád nahoru a nahoru. Po chvíli míjím zamčenou závoru, zabraňující vjezdu aut. Chůze po celkem široké vozové cestě, po které mohou jezdit i džípy, je příjemná. Cesta stoupá a dlouze se klikatí po mírných pemzových svazích vytrvale vzhůru na východní straně Pico de Teide.

Chata

Po několika kilometrech přicházím do míst, kde jsou slavná "Teidská vejce" Huevos del Teide. Jsou to obrovité kulovité útvary ze ztuhlé lávy o průměru až pět metrů v počtu asi 30 kusů, které se rozprostírají na ploše čtyř kilometrů čtverečných. Není na světě tolik zřetelných pozůstatků vulkanické činnosti jako v obrovité kaldeře Las Cañadas na ostrově Tenerife.

Cesta poté začíná stoupat mnohem prudčeji. K odbočce cesty na Montaňa Blanca přicházím přesně po hodině chůze. Stále je úplně jasno, teplota v závětří +1 °C, vlhkost 30%. Zde odbočuji z vozové cesty vpravo a stoupám strmými serpentinami v suťovém svahu, po jehož levé straně se táhne tmavé lávové pole.

Asi po půl hodině mám za sebou nejstrmější úsek a dostávám se do relativně ploššího terénu s obrovskými, nápadně zaoblenými skalními bloky. Tomuto místu se říká Estancia de los Ingleses (Angličanův oddych).

Dále následují zprvu táhlé, později strmější serpentiny přes Estancia de los Alemanes (Němcův oddych) vzhůru k horské chatě Refugio de Altavista, jejíž červená střecha se přede mnou objevuje až na poslední chvíli. Chata byla postavena před více než sto lety a od té doby několikrát rozšířena. Objekt se nachází ve výšce 3 260 m n. m.

Pokračuji po širší, místy i dlážděné cestě vlevo od chaty. Vede po lávovém proudu a chvílemi stoupá i dosti strmě. Po ní přicházím na terasu Rambleta ve výšce 3 555 m n.m, kde se nachází příčná cesta v podobě solidního dlážděného chodníku, který vede vpravo na vyhlídkovou plošinu Mirador de la Fortaleza a vlevo k vrcholové stanici lanovky.

Pico de Teide, vrchol

V poslední části cesty (od stanice lanovky na vrchol) se jedná o strmý výstup - 150 metrů převýšení. Nikoliv však v suti, jak jsem očekával, nýbrž po upraveném chodníku z kamenů s občasnými schody! Nohy, ztrápené předchozím výstupem, na prvním schodu ostře zaprotestovaly, ale potom si zvykly. Po necelé půlhodině je KÓTA 3 718 m n. m. dosažena! Teplota na "vulkanicky zahřáté" zemi a v závětří +4 °C, vlhkost 71%, fouká silný vítr.

Z několika otvorů ve skále kaldery unikají vulkanické plyny – výrony sirovodíku s teplotou až 100 °C, jehož oxidací vznikají nálety síry. Vítr poté roznáší do okolí intenzivní sirný zápach (zápach zkažených vajec). Pro svůj nádherný tvar patří Pico de Teide mezi nejpohlednější sopky na naší planetě a se svou výškou 3 718 metrů je třetí nejvyšší sopkou na Zemi. Samotný vulkán je tvořen převážně fonolitem (znělcem) a představuje díky tomu světovou raritu.

Ještě před šesti hodinami jsem byl dole u Atlantiku skoro v nulové nadmořské výšce. Nyní se nacházím na nejvyšším bodu kráteru Pico de Teide o průměru asi padesát metrů, který je lemován nerovným okrajem. Je stále jasno a slunko barví okolní hory do hnědočervena.

Hřejivé sluneční paprsky se plazí po ztuhlé lávě a vdechují jí tak život. Za hranicí kaldery však během mého výstupu přibyla oblačnost a tudíž z okolních ostrovů je vidět pouze La Gomera. Taktéž z vlastního ostrova toho moc není vidět.

Pohled z vrcholu

Zajímavý pohled je na vzdálenou hradbu Riscos de la Fortaleza na severu, částečně skrytou v oblacích. Na východě na chvíli zahlédnu slavnou astronomickou observatoř Observatorio Astronómico del Teide, která stejně jako hřeben Cumbre Dorsal mizí v mracích, halících pobřeží celého ostrova.

Hluboko dole, tam, kde se mraky u pobřeží roztrhly, jsou města. Jsou tak neskutečně hluboko! Hezká podívaná je na pláně Caňadas v kotli centrální kaldery, uprostřed nichž se nacházejí skalní útvary Roques de García. Následuje sestup stejnou cestou. Teprve teď je vidět, co všechno se muselo zdolat. Po třech hodinách a dvaceti minutách docházím k autu.

Cesta letadlem

Zpáteční letenka z Prahy na Tenerife stojí od 9 000,- Kč (záleží na roční době a letecké společnosti).

Pronájem automobilu

Cena za pronájem auta na jeden den činí včetně pojištění 33,85 Eur (podle typu automobilu).

Cesta autem od pobřeží je dlouhá cca 55 km a trvá okolo jedné hodiny.

Lanovka na Pico de Teide

Kdo si netroufá na pěší výstup, může zvolit lanovku délka lanovky 2 482 m, dolní stanice ve výšce 2 356 m, horní stanice ve výšce 3 555 m, převýšení 1 199 m, kapacita lanovky 35 osob/kabinka, délka jízdy 8 – 10 minut, jízdenka tam a zpátky stojí 22 EUR lanovka je v provozu každý den od 9 do 17 h (16 h) v případě dobrého počasí. http://www.telefericoteide.com.

Občerstvení a ubytování - chata Refugio Altavista

Chata je otevřena od konce března do října (nutno ověřit telefonicky, na internetu). V chatě je většinou k dostání voda, polévka a lehké teplé jídlo. Je zde možnost přespání (kapacita cca sto lůžek), v zimě ve spacáku v nouzové místnosti. Během celého výstupu je chata jediné místo, kde se dá sehnat (nebo také ne) pitná voda!

Pěší výstup z parkoviště na vrchol - cesta nahoru 4 hodiny a 35 minut (dle průvodce je cestu možno zvládnout za 3 h 40 min), cesta zpět 3 hodiny a 20 minut (dle průvodce je cestu možno zvládnout za 2 h 30 min.), výškový rozdíl cca 1 400 m.

Povolení k výstupu na vrchol

Přístup od stanice lanovky na vrchol je možný jen na základě povolení, které vydává kancelář správy národního parku "Patronato del Parque Nacional" v hlavním městě Santa Cruz de Tenerife (nachází se poblíž náměstí Espana v ulici Emilio Calzadilla č.5 ve 4. patře, zvonek u domovních dveří je docela nenápadný). Je k tomu potřeba pouze pas a jeho fotokopie a návštěva této kanceláře ve všední den od 9,00 hod. do 14.00 hod.

Povolení se většinou dostane bez problémů a zdarma. Paní úřednice si každého zapíše do velké knihy včetně přesně vymezeného času výstupu. Je pravda, že tato procedura nebolí a nic nestojí, pouze se musí absolvovat cesta do hlavního města, což je někdy záležitost jednoho dne. Povolení je možné získat i pokud se člověk zúčastní organizovaného zájezdu některé z místních cestovních kanceláří nebo má rezervované místo ke spaní na Refugio Altavista.

Mapy

  • Kompass č.233 Teneriffa 1 : 50 000
  • Freytag – Berndt Tenerife 1 : 75 000
  • Marco Polo Tenerife 1 : 100 000

Průvodce

  • Freytag – Berndt Tenerife
  • Turistický průvodce Rother

Počasí

V zimě je většinou na vrcholu sníh, někdy i ve spodních částech hory (už od výšky cca 2 000 m n.m.). Občas je vrchní část Pico de Teide zledovatělá a výstup je možný pouze s mačkami. V případě nepříznivého počasí (mlha, sněžení, silný vítr) se výstup nemusí podařit. Silný nárazový vítr o rychlosti vichřice je možné zde zažít takřka po celý rok, stejně jako hezké počasí.

Informace o počasí možno zjistit na internetu - http://www.iac.es/.

Informace o Tenerife na internetu http://www.puntoinfo.idecnet.com.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi

Další související články:

+ O berlích na Pico del Teide
Reklama
Témata našich článků…
Aktuální počasí Praděd Babia hora Macocha Karlštejn Žiarska chata Roháče, ubytování Macocha Hranická propast Rozhledny Zámek Hluboká Orlické hory Kráľova studňa Červená Lhota Vodopády Beskydy, ubytování Spacáky Gran Paradiso
Reklama


Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Velké Fatry
2. České hory Lužické hory - toulky po hradech, skálách a vyhlídkách
3. Alpy Výstup na Hoher Dachstein klasickou cestou
4. Rumunské hory Retezat, princeznou Jižních Karpat křížem krážem (1)
5. Ukrajinské Karpaty Hřebenem poloniny Piškoňa, Zakarpatská Ukrajina
Reklama

Poslední diskusní příspěvky

Brouk roháč obecný (Lucanus cervus), největší v ČR
 05.06.2023 72 příspěvků
Rozhledna a hrad Štramberská Trúba ve Štramberku |
 04.06.2023 1 příspěvek
Česko - Slovensko, cyklo přejezd celé bývalé repub
 02.06.2023 2 příspěvky
Polák velký (Aythya ferina), ptáci v Česku | Treki
 25.05.2023 2 příspěvky
Parádní rozhledna Panorama - Kabátice (532 m) | Tr
 12.05.2023 2 příspěvky
Trek v Posázaví během Velikonočních svátků | Treki
 09.05.2023 1 příspěvek
Cyklostezka Odra a Nisa neboli Rujana na kole | Tr
 09.05.2023 1 příspěvek
Turistika: Potštátsko a Libavá, tipy na výlet | Tr
 08.05.2023 2 příspěvky
Rešovské vodopády, vrch Špičák a hrad Sovinec | Tr
 04.05.2023 2 příspěvky
Túra na Medvědí vrch a Orlík, trasa v Jeseníkách |
 01.05.2023 6 příspěvků
S modrou po zelené, soutěž fy Columbia a Mapy.cz |
 29.04.2023 1 příspěvek
Jeseníky: Petrovy kameny a Vysoká hole pěšky | Tre
 29.04.2023 9 příspěvků
Trek přes Moravský Blaník, Bílý kámen a hrad Brníč
 28.04.2023 2 příspěvky
Přechod přes Krušné hory, Smrčiny a Český les | Tr
 05.04.2023 1 příspěvek
Hřebenovka přes Krušné hory, Smrčiny a Český les |
 05.04.2023 1 příspěvek
Jarní prázdniny 2024, termíny jarních prázdnin ČR
 02.04.2023 1 příspěvek
Beskydy jaro34 hledám kamarádku | Treking.cz
 01.04.2023 1 příspěvek
Zemětřesení v Rakousku probudilo sopku v Česku | T
 01.04.2023 2 příspěvky
Sopky: Venušina sopka (654 m), Nízký Jeseník | Tre
 01.04.2023 1 příspěvek
Dalimilova rozhledna stojí na Větrově (918 m) | Tr
 31.03.2023 5 příspěvků
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist