Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 5.12.2022 , svátek má
Treking > PR > Chystáte se na trek do zahraničí? Tohle jsou věci, které lidi často zapomínají

Chystáte se na trek do zahraničí? Tohle jsou věci, které lidi často zapomínají

Outdoor vybavení

5.12.2022 | Servis
Na treku

Jsou místa a hory, kde to nejde jinak než na těžko. A kde se vyplatí naložit si na záda několik kilogramů navíc. Což naznačuje nosit s sebou stan, jíst ze svých zásob a být připraven na rozmary klimatu. Rumunsko je velmi oblíbeným přechodem, ale se stejným batohem zdoláte úžasnou GR 20 na Korsice, Poloniny na Podkarpatské Rusi nebo budete kličkovat ohromnými národními parky Norska.

V horách se pohybuje velké množství neznámých. Každé prostředí má svá specifika, zejména co se týče klimatu a stupně divokosti, který souvisí s nákupem základních potravin, ale také s bezpečným přenocováním. Základní údaje o charakteru krajiny jsou zcela zásadní, stejně jako sdílené informace partnerů, se kterými se do "jámy lvové" chystáte. To zlikviduje případné nežádoucí kolize všeho druhu již na počátku v době, kdy si balíte batoh.

Ideální by bylo, kdybyste nikdy nepodceňovali území a jednotlivce. V rámci tohoto článku jemně upozorníme na nejdůležitější univerzální rady a návrhy ohledně výstroje a výzbroje, které jsou podstatné v kontextu několikadenního přechodu opuštěných horských hran, průsmyků a údolí, kde nemusíte za celou cestu potkat nikoho, kromě několika pastevců, ale navíc i v případě prodlouženého víkendu v pohraničním hvozdu.

Předpokladem je správný batoh a základní vybavení

Batoh, kletr, torna, to je to, kolem čeho se to točí. Zkrátka zavazadlo, které vám poslouží k přepravě základních věcí pro život venku. Slovo "základ" možná není úplně na místě, záleží na tom, jak moc je člověk vybíravý. A ten, kdo je, ten si to odnese. Skutečně. Existuje pár jedinců, kteří jsou schopni sbalit si hromadu zbytečných věcí, a na druhé straně posloucháte starší trampy, kteří vyprávějí, jak v pátek po práci skočili na vlak jen s huňatým potahem, lovečákem a lahví rumu. Smyslem tohoto článku je objevit rozumný kompromis mezi těmito dvěma možnostmi.

Co si dát do batohu, ideálně do horolezeckého batohu?

Jednoznačně postel, případně nějaký důstojný volitelný předmět. To bude záležet na tom, kam cestujete, v případě, že budete riskovat noc venku, jaká bude zrovna teplota, jaké bude množství srážek atd. V případě, že předpokládáme, že bude bouřka, přikloňte se k tomu, že si doma nechejte žďárák (bivakovací pytel) a vezměte si stan, v ideálním případě turistický stan.

V ideálním případě jezděte s parťákem, protože takto si budete moci zátěž rozdělit. Existují samozřejmě možnosti. Například tropičtí cestovatelé inklinují k tomu, že spíše, než stan potřebují hamaku s moskytiérou a plachtou - v případě, že se potřebuji zbavit hmotnosti, zvolím ultralehkou úpravu. V případě, že mám poslušné a rozhodné děti, které něco unesou, zvolím rodinný stan.

Na treku

Na základě dosavadních informací o podmínkách si musíte sami zvolit, jaký odpočinkový pytel budete potřebovat s sebou, zda lehčí a skladnější péřový odpočinkový pytel, nebo pytel se syntetickým potahem, který si lépe poradí s případnou vlhkostí. Na zimu sáhněte po teplém zimním odpočinkovém spacáku. A pod odpočinkový vak samozřejmě patří izolace v podobě spací karimatky nebo matrace.

Samonafukovací matrace jsou pravděpodobně nejpřednější a široce využívané, ale možná "gramáři" dávají přednost matraci bez pěny, skutečně i za cenu toho, že nebude tolik chránit, ale bude o poznání lehčí a skladnější. Několik jedinců se přiklání ke spací podložce bez pěny, která je téměř nezničitelná.

Základní drobnosti

Nyní, když víme, jak si bezpečně odpočinout, musíme vědět, jak najít místo, kam bychom měli jít. V důsledku toho je třeba mít s sebou mapu. Cestovatelé mají rádi papírové mapy, protože papírový náčrt se vám nevybije. A k tomu pohotovostní hodiny. Ale inovace pokročily a výhody náčrtu v univerzálním telefonu jsou obrovské. Přesto doporučujeme mít staženou offline verzi. Pro případ, že vás cestou do bivaku zastihne tma, je základem čelovka a náhradní baterie do ní. V ideálním případě taková, která také zahrnuje rudimentární světlo, pro případ nenápadného rozjasnění na nocovišti.

Nebo, pokud se chcete pohybovat na ulici po tmě, poslouží jako blikačka. Čelovka může v mimořádných případech sloužit i jako volba pro komunikaci v morseovce (SOS apod.). A tím se dostáváme k bezpečnosti, takže je zřejmé, že je třeba mít pro začátek vhodně připravený pomocný balíček, případně něco jako KPZ (krabička poslední ochrany - skauti budou vědět). Proč říkáme vhodně připravený? Kromě klasických léků přihodíte pár léků na přecitlivělost, brufen, něco na průjem atd. Další vhodnou pomůckou je multifunkční nůž, "typicky švýcarský armádní nůž". Praktická je kombinace nože, pilky a nůžek, případně šroubováku.

Trekingové hole vám mohou pomoci při dlouhých výklusech a uklidnit bolavá kolena nebo pomoci s rovnováhou v obtížném terénu. Kromě toho je lze využít jako oporu pod plachtou nebo je použít k přesunu pomalejších jedinců výpravy, což však vede ke zlomení tyčí. V závislosti na místě, kam cestujete, zvolte také vhodné sluneční brýle. Zejména pro místa, kde je hodně oslnivého slunce, se vyplatí nejlepší a nejvyšší úroveň filtru, a to kategorie 4. A k brýlím patří opalovací krém a repelent. A je skvělý nápad nosit sportovní hodinky, které vám poskytnou bohaté údaje o vašem vývoji a podstatných tělesných funkcí, zároveň slouží jako trasa a mapa.

Dílčí součet:

  • Batoh 45-60 litrů (větší opravdu nemá smysl, čím více místa máte, tím více věcí máte tendenci brát) s pláštěnkou
  • Vybavená lékárna
  • Bivakovací batoh (v ideálním světě dvojnásobná míra, tj. pro dva - stačí jeden na dvojici)
  • Čelová svítilna
  • Multifunkční nůž
  • Teleskopické násady (není nezbytné, vezměte si, kdo je na ně zvyklý)
  • Mapa oblasti (vždy papírová, GPS přístroj je další pomůcka na úvod)
  • Buzola / kompas
  • Hodinky
  • Sluneční brýle kategorie 3 nebo 4
  • Opalovací krém s lepším UV faktorem
  • Tří sezónní odpočinkové pytle (s tepelným komfortem odpovídající zóně, do které se chystáte)
  • Karimatka (volitelně pěnová/zabere víc místa, nebo samonafukovací/váží víc)
  • Stan odpovídající míře skupiny (pro pár, pro trojici)
  • Kreditní karta - podívejte se na srovnání kreditních karet

Oblečení vhodné do přírody

Oblékání do venkovního prostředí může být v některých případech spekulativní alchymie, zejména na dlouhé cestě. Začněme od nohou. Části oblečení, které máte přímo na těle, by měly být schopny odvádět veškerý pot z vašeho těla. Vyrobená vlákna, jako je polyester, jsou k tomu neuvěřitelně vhodná. Na druhou stranu tato vlákna budou, drsně řečeno, dříve zapáchat. Tímto způsobem je inzerována charakteristická volba, konkrétně merino rouno. Ve srovnání s polyesterem drží teplo lépe, když je vlhké. Vyberte si sami, k čemu se přikloníte.

Mluvili jsme o spodcích, spodním prádle a pravděpodobně i spodních tričkách. Další vrstvou, pokud si ji přejete, je několik druhů fleecové mikiny nebo ještě jednou z merina. Ta má srovnatelný význam jako spodní vrstva, ale díky vyšší gramáži slouží spíše jako izolace. A jako extrémní zateplení funguje péřová bunda.

V případě, že se s končícím dnem ochladí nebo jste na nějakém místě na svahu, kde je opravdu drsné počasí, je dobré mít ji v batohu na nějakém lehce dostupném místě. Ale o tom, co si dát do batohu, si popovídáme na závěr. V případě, že byste se nechtěli hned chránit péřovkou, ale prostě potřebujete něco proti větru, sáhnete po softshellu nebo nepromokavém kabátu. Cestovatelé dávají většinou přednost nepromokavému kabátu s dostatečnou prodyšností.

V případě, že v cíli očekáváte opravdovou bouřku, popřemýšlejte také o nepromokavých kalhotech. To ale přeskočíme. Tyto základní kalhoty by měly být alespoň z větší části větruodolné, jak je požadováno, ale také lehké a prodyšné, v ideálním případě rychleschnoucí, nebo s oddělitelnými nohavicemi. Nebo rovnou šortky, případně kompromis - tříčtvrteční šortky. Na noc je dobré se v chladnějších podmínkách převléknout do suchého trička a vzít si suché ponožky: prostě improvizované pyžamo.

Vaše boty musí být opravdu kvalitní

Vaše nohy by měly být obuty do bot, v ideálním případě do bot, které jsou již alespoň trochu opotřebované. Na těžší cestu, která zahrnuje pohyb po horských sutinách, jsou samozřejmě vhodné i pevnější boty, na lehčí cestu jsou vhodné i boty bez kotníku. Několik jedinců si ještě vezme boty na odpočinek. Sluší se uklidnit nohy během večera po výstupu v sandálech, skinnerskách, barefootech nebo skutečně v keckách. Tento druh druhé obuvi lze využít i pro případné koupání. A boty obsahují ponožky, které budou trochu koukat ven z bot, aby umožnily vlhkosti vzlínat. Je dobré mít jich několik na přezutí. Stejně tak spodní oblečení nebo tričko. Ale ještě jednou, není třeba to přehánět, vždyť na cestě se smíříte s pravdou, že nemusíte vonět.

A ještě jednou, s ohledem na podnebí, také počítejte s pokrývkami hlavy nebo rukavicemi. Hlava se může na ostrém slunci přehřát nebo přes ni uniká spousta tepla, takže sbalitelná čepice nebo kšiltovka neuškodí. Abyste si koupili kvalitní vybavení a nenechali při tom v obchodě spoustu peněz, využijte slevy na turistické vybavení !

Dílčí součet:

  • Funkční oblečení (syntetický materiál nebo merino vlny), podle počtu dní na cestě a náhradní (nemusí být každý den čisté, lze vyprat uprostřed treku)
  • Funkční ponožky (umělý materiál nebo merino fleece) - 2-3 páry
  • 2x funkční tričko (krátký nebo dlouhý rukáv podle zvyklostí, jedno se nosí přes den, druhé večer v chatě nebo v noci)
  • Izolační vrstva (péřovka, merino mikina - v podstatě teplá vrstva)
  • Softshellová bunda
  • Nepromokavá vrstva (Goretexová bunda)
  • Turistické kalhoty (neprofoukavé, ale prodyšné), případně šortky
  • Spodky - dlouhé spodky (v ideálním světě z merino fleece, lze využít jako vrstvu oblečení pod kalhoty v mrazech, v noci k odpočinku)
  • Nepromokavé kalhoty (lehké, sbalitelné, jednoduché na sbalení)
  • Turistické boty (vyšší nebo nižší lezecké boty ošetřené impregnací ještě nedávno na treku)
  • Lehká čepice nebo např. Buff šála
  • Tenké rukavice

Čistota na cestách

Někdo to chápe tak, že když je na cestách, jde čistota a hygiena stranou. Doporučujeme tento názor nesdílet a zabalit si potřebné věci. Zubní kartáček a z větší části spotřebované tuby zubní pasty se pravděpodobně budou hodit. Skutečně jsme slyšeli o případu, kdy si tremp zkrátil zubní kartáček. Existují předměty, tak nějak vše v jednom, které nahradí váš čisticí, mycí a prací prostředek, a navíc jsou ekologické a v jedné malé lahvičce.

Ti, kteří se musí po čištění osušit, využijí malý, stohovatelný, rychleschnoucí ručník. A můžete doplnit elegantního bílého nejlepšího společníka (latrínový papír) o navlhčenou formu. Ti, kteří trpí opruzeninami, by neměli podcenit postupující očistu, případně přibalit vhodný krém nebo vazelínu. A v současné době existuje také spousta způsobů, jak odpudit plíživé potvůrky. V závislosti na závažnosti komárů si můžete vybrat z mnoha způsobů ochrany - repelenty s deetem, náramky nebo sítě proti komárům.

Dílčí součet:

  • Zubní kartáček
  • Zubní pasta (střídmé balení)
  • Mýdlo (malé, cestovní)
  • Ručník (utilitární, tenký - kdo je trochu pankáč, utře se do úsporného trička, které přes den uschne na batohu)
  • Toaletní papír
  • Repelent

Jídlo, voda a vaření na čerstvém vzduchu

Když se člověk balí, obvykle jásá, že batoh není tak těžký. A pak zjistí, že zapomněl přibalit vodu. Hmotnost vody se nedá změnit. Vezme si jí tolik, kolik si myslí, že bude potřebovat. Na několika místech je pitné vody nedostatek, na jiných zase nadbytek. Opět záleží na oblasti a na tom, zda budete moci pitnou vodu obnovovat nebo získávat proséváním či čištěním. Variant na úpravu vody pro trekking je spousta. V každém případě byste měli mít alespoň jednu láhev, rozumná je láhev se širokým hrdlem a existují i skládací držáky s odlišným objemem. Ty vám po vypití ušetří poměrně hodně místa.

Množství vody navíc závisí na tom, zda jste si vzali vysušenou nebo konzervovanou stravu nebo poctivou výživu a kousek chleba k tomu. Pro ohřívání existují kompaktní, ale také méně objemné, stabilnější vařiče nebo vařiče kombinované s hrncem (Jetboil) vhodné pro přípravu sušené stravy, která je navíc mimořádně lehká a od nedávna mimořádně špičková. Několik konzervovaných pokrmů (např. Enterprise menu) lze ohřívat bez pomoci vařiče a kastrolu hodně zavázaného samozahřívací kapsli.

Pokud jde o nádobí a jeho přepravu, vyhrajete si s prostorem. V rámci ešusu buď zakryjete kartuši nebo dochucovadla, případně čaj či kávu. Z hlediska kapacity je skvělé mít v pytli několik sypkých přípravků. Ten by se v tu chvíli dal efektivně vytvarovat do přístupných prostor. Na přípravu jídla se hodí malý hrnec na vaření, na jídlo obvykle postačí bagr (jak říkají trempové lžíce s obloukem) nebo v současnosti dobře známé plastové lžíce, a pokud jste odmítli expediční stravu, kterou lze jíst přímo z balíčku, budete moci jíst rovnou z ešusů.

Pro přípravu vlastní stravy předepisujeme kuskus nebo červenou čočku pro případ - nevyžaduje extra dlouhé vaření, čímž se šetří palivo. Mezi další skvělé svačiny patří sušené maso, tyčinky, hroznový cukr nebo čokoláda. Samozřejmě nezapomeňte na zapalovač nebo křesadlo, který mějte jako posilu. A v případě, že si berete klasické konzervy, vezměte si s sebou otvírák na konzervy.

Dílčí součet:

  • Láhev na vodu
  • Termoska na zimu
  • Dezinfekce vody (při cestování mimo Evropu - lze osvětlit různými filtry, sterilizátory nebo kapkami vody)
  • Vařič (plynový nebo benzínový - obojí lze dopravit letadlem)
  • Palivo do vařiče (při plavbě v Evropě lze vzít z ČR, při plavbě do cílů k dispozici dle diskuse, je nezbytné se předem zeptat na věrohodnost nákupu plynových kartuší nebo zdrojů paliva)
  • Křemen, zápalky, zapalovač nebo jakýkoliv přístroj na rozdělání ohně
  • Nádobí (méně je v některých případech více, čaj se nemusí pít z hrnku, stejnou službu udělá i podšálek)
  • Příbory
  • Cestovní strava (vhodná k délce pobytu) Konzerva + otvírák - DEHYDRÁT

Doplňky, které vám ulehčí cestování

Existuje ještě několik věcí, které se mohou hodit. Vaše šaty, nebo zásoby výživy můžete roztřídit do jednoduchých látkových sáčků (Zip packs), které pak různě vetknete do volných míst v batohu. V případě, že očekáváte deštivé počasí, lze tyto obaly nahradit nepromokavými obaly nebo balíčky (Dry pillage). K dispozici je také vodotěsný kompresní obal na odpočinkový vak (příležitostná kompresní suchá plenka). Také řada reep šňůrek má četné využití, stejně jako páska Duct Tape do každého počasí. Náruživí fotografové a techničtí fajnšmekři na delších tůrách ocení nabíječky a powerbanky orientované na slunce. Vezměte si s sebou pytel na harampádí a v případě, že je to možné, noste vše s sebou.

Dílčí součet:

  • Vodotěsné pouzdro na mapu
  • Vodotěsný pytel (na cokoliv)
  • Fotoaparát / kamera
  • Nabitý mobilní telefon a nabíječka, solární nabíječka
  • Powerbanka
  • Náhradní tkaničky a baterie do čelovky
  • Dobíječka
  • Tenká repka (minimálně 5 m)
  • Duct Tape (odmotaný kus)
  • Pytel na odpadky

Jak vše nabalit?

A v současné době hypoteticky víme, co plus mínus potřebujeme. Teď už jen zbývá vyřešit, jak vše do batohu nacpat. Bez vaší síly to nepůjde, mimo jakoukoli pochybnost, ale musíme využít i naše hlavy. Rozptyl hmotnosti je navíc zásadní. Těžiště by mělo být co nejblíže k vrcholu zad, jak je to jen možné. To znamená: lehké a objemné věci dospod (odpočinkový pytel s nočním oblečením), objemné věci co nejblíže okrajům ramen (konzerva s jídlem, ešus s kazetou, powerbanka, bezpečně uzavřená láhev s vodou…). Stan nebo plachta či karimatka budou mít pravděpodobně položené nad nebo pod těmito těžkými věcmi. Lehčí a skladnější věci se nacpou do volných prostor od zad. Stanové sloupky je vhodné dát na bok batohu, stejně jako objemná pěnová podložka na spaní.

Věci, které můžeme potřebovat během dne, si můžete dát na přední stranu batohu nebo využít vnější kapsy na batohu. Mluvíme o nepromokavém kabátu, péřovce, papíru na latrínu, svačině. Drobnosti, jako je příbor nebo vitální tyčinka, mám pohodlně v kapsách na bederním pásu. Lékárnička, čistící prostředky a osobní věci jsou schované v horní části batohu. Nikdy nepodceňujte ani cestovní pojištění - zde se můžete podívat na srovnání cestovního pojištění .

A na závěr…

Mnozí z vás se s tím už setkali. Pro ilustraci, několikrát se stalo, že jste si z treku přivezli klasickou plechovku domů (více než jednou). Nepovedenými zásahy se člověk učí. A abyste nade vší pochybnost tyto chyby neopakovali, je dobré si výlet dobře promyslet už před balením batohu. Zejména v místech, kde to neznáme, je více než vhodné zjistit si co nejvíce údajů, jak je to jen možné. Například tak, abyste jednoduše nezjistili, že jaro přichází na severu o něco málo později a že vaše promyšlené přehoupnutí hřebenu v podstatě nebude myslitelný bez nesmeků.

Nebo že loď, která v létě jezdí každou hodinu, jezdí začátkem června jen v úterý a ve čtvrtek… Dále připravenost a setkání jsou další zásadní věci, které byste si měli přibalit. A nakonec, což je ze všeho nejdůležitější, měli byste se k přírodě chovat slušně a ohleduplně.

Reklama, turistika a výlety podle pohoří
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar

Z posledních článků vybíráme

28.11.2022 / Roman Waldhauser
Turistika · Výstup na horu Schüttkogel (2 049 m). Závěr podzimu v Rottenmannských Taurách (3)

Hora Schüttkogel (2 049 m) se zvedá poblíž obce Oppenberg a je ideálním vrcholem pro krátké dny druhé části podzimu. Do Oppenbergu se snadno dostaneme ze sjezdu č. 74 na dálnici A9 (směr od Liezenu na Graz) …

25.11.2022 / Dorek Čermák
Treking · Trek Šluknovským výběžkem k nejsevernějšímu bodu ČR. Projekt 13/9 - Ústecký kraj | Fotogalerie k článku

Prodloužené Indiánské léto pokračuje a Svatého Martina pozoruji z okna vlaku, který mě veze k severu republiky. Avšak ten jede na koni hnědém. Což je pro následující dny dobrá zpráva, protože krajina zůstane pod …

22.11.2022 / Roman Waldhauser
Turistika · Großes Bärneck (2 071 m) přes Schusterboden. Závěr podzimu v Rottenmannských Taurách (2) | Fotogalerie k článku

Pro druhý den jsme si v Rottenmannských Taurách vybrali výstup na vyhlídkový vrchol Großes Bärneck (2 071 m), který leží jihovýchodně od menšího horského a lyžařského střediska Donnersbachwald. Výs …

21.11.2022 / Otakar Brandos
Treky · Polonina Hyrlata v Bieszczadech křížem krážem (1). Přes hrad Čičva a Osadné na Balnicu a přes Hyrlatu do Cisny | Fotogalerie k článku

Koncem září konečně vyrážíme opět do Bukovských vrchů aneb do Biesczad. Ještě před státním svátkem, ať se vyhneme tomu davovému šílenství, které bude určitě okolo svatého Václava následovat. Konečně je ces …

20.11.2022 / Roman Waldhauser
Turistika · Hangofen (2 056 m) a Kühofenspitz (2 145 m). Závěr podzimu v Rottenmannských Taurách (1) | Fotogalerie k článku

Před nástupem zimy bývá vždy v Alpách nejkrásněji. Horské chaty jsou již zavřené, pastevecké samoty (almy) jsou zazimované a opuštěné, první várka sněhu na hřebenech je již pryč a na tu pořádnou a definitivně zimní …

18.11.2022 / Otakar Brandos
Příroda · Jelen evropský (Cervus elaphus), dříve lesní. Největší sudokopytník našich lesů a horských lesů

Jelen evropský (Cervus elaphus) je opravdu majestátné zvíře. Ať již díky vzrůstu a nebo mohutnému paroží, kterým je opentlena hlava dospělých samců. Jelen evropský (dříve jelen lesní), původní druh naší přírody, dosahuje …

17.11.2022 / Otakar Brandos
Skalní města · Pasecká skála ve Žďárských vrších. Parádní skalní vyhlídka a významná přírodní památka

Pasecká skála. Skaliska a vrchol ve Žďárských vrších, fantastická skalní vyhlídka a významná přírodní památka. Pasecká skála (819 m) patří k nejvyšším vrcholům Žďárských vrchů a Hornosvratecké vrcho …

16.11.2022 / Otakar Brandos
Treking · Červencové Jeseníky kolem Malého kotle. Trek přes Malý máj a Vodopád na Volárce na Alfrédku, Jelení studánku a Vysokou holi | Fotogalerie k článku

Konečně ubrečené červencové počasí slibuje těsně před úplňkem Měsíce chvíli oddechu a snad den či dva hezkého počasí. Proč toho nevyužít a neprotáhnout se během dvoudenního treku po horách a dolech Hru …

13.11.2022 / Otakar Brandos
Blog · Volný pád do horoucích uhlíkových pekel!? Zelený úděl jako pokračování Mao Ce-tungovy Velké kulturní revoluce?

Když si přečtu, jaké další socialistické závazky si dali soudruzi na probíhající klimatické konferenci v Egyptě, stále více se mně vkrádá na mysl, není-li zelený úděl jakýmsi ideovým pokračováním Mao Ce-tungovy Velké kul …

11.11.2022 / Otakar Brandos
Památky · Poutní kostel ve Staré Vodě na Libavě. Poutní chrám sv. Anny a sv. Jakuba Většího v zaniklé obci

Poutní kostel ve Staré Vodě patří k opravdu impozantním stavbám. A zvláštní, mimořádnou atmosféru mu dodává i místo - stojí v místě zaniklé vsi Stará Voda na okraji VVP Libavá jako jediná dochovaná stavba z …

7.11.2022 / Pavel Gejdoš
Aktualita · Jak vypadala žena z Mladečských jeskyní? Digitální rekonstrukce 31 tisíc let staré lebky

Jak vypadala sedmnáctiletá žena, která před 31 tisíci lety za doby kamenné pobývala na území dnešního Olomoucka, naznačil společný projekt brazilských a českých vědců. Lidskou lebku, kterou v Mladečských jeskyních u …

Velký Roudný Úplněk Chata Horalka Strečno Beskydy, ubytování Soumrak Luční bouda Nízké Tatry, ubytování Choustník Helfenburk Venušiny misky Hukvaldy Elbrus Afélium Zverovka Chalupská slať Šumava, ubytování Spacáky Mont Blanc Pluto Vosecká bouda Vysoký vodopád Cvilín Karlštejn Chata Šerlich Bouda Jelenka Pluto Jarní prázdniny Liška Matterhorn Hrad Lichnice Sirotčí hrádek Higgsův boson Opruzeniny Cumulonimbus Pohorky
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist