Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Cookies  Ceník inzerce 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 16.10.2017 , svátek má
Treking > Tipy na výlet > Kubánkov, Puntík, Větřkovická hůrka

Kubánkov, Puntík, Větřkovická hůrka

Nenápadné kopečky mezi Frýdkem a Příborem

15.11.2009 | Ivan Zajíček

Tímto koutem Moravskoslezského kraje projížděl každý, kdo se vydal silnicí z Frýdku - Místku (291 - 308 m) směrem na západ (což býval kdysi mnohdy dobrý nápad) do Příbora (283 m) - rodiště slavného psychoanalytika Sigmunda Freuda (1856 - 1939), města ležícího na obou březích řeky Lubiny, směřující na sever do Odry.

Pohled na Palkovické hůrky

Projedeme obcemi Zelinkovice, Chlebovice, křižovatku u Rychaltic - a řítíme se na Příbor či dále na Nový Jičín "cestou smrti", která je dopravními nehodami proslulá. Teď uprostřed silnice natáhli v tomto kritickém úseku ocelová lana, což je dosti nezvyklý úkaz. Ale horolezecká karabina by se na ně asi nedala navléknout. Budiž - hlavně zdraví!

A právě oblast mezi Kateřinicemi na severu a Hájovem na jihu, 2 km před Příborem z východní strany, mi byla dlouho utajená. Navštívit tuto část svého rodného kraje mne přinutila skutečnost, že když jsem se jednou někdy v autobuse při návratu odněkud, asi z Alp, nečekaně probudil nad ránem u okna, nemohl jsem se v krajině zorientovat, i když mi bylo řečeno, že jsme již projeli město Příbor.

Připadal jsem si jako debil. Dost mně to štvalo. Procitl jsem až u motorestu Hroch u Fryčovic, kde si vždy dávám po návratu z Palkovických hůrek skvělého španělského ptáčka z okolních krav, ale místo rýže - s knedlíkem. Moravské opeřené ptáky ignoruji, cítím v nich tajuplnou chemii.

A asi by mi byl tento kout utajen navždy, kdybych se dnes 21.10. 2009 při cestě na mé oblíbené Vrchy (Sklenovská hůrka) - 424 m, nerozhodl jet poněkud netradiční cestou - ze Staré Vsi nad Ondřejnicí jsem odbočil na vesnici Trnávku, kde se před léty běhala proslulá drsná třicítka "Z Trnávka do Trnávky" a pokračoval dále směrem na Kateřinice. Ty jsou připomínány již v roce 1358 a v roce 1944 se zde zřítil starý zchátralý zámek.

Ať žijí sněhové řetězy!

Tady jsem u lesa (na mapě OSTRAVSKO označeného jako Hájek - 349 m) zaparkoval a kolem hájovny pochodoval dále na horizont, odkud již byla jako na dlani panoramata Beskyd. Tedy - ne celá, ale částečná. Však si rozumíme! To byl důvod, proč jsem zde zastavil.

Zpočátku jsem opět poněkud nechápavě hleděl směrem na jih, kde se míhalo jedno auto za druhým, než jsem pochopil, že je to ona část cesty před Příborem, kde jsem se tehdy v autobuse rozhlížel, nevěda, kde se nacházím. Sestoupil jsem k silnici, kde na obrovském billboardu psali, že sněhové řetězy jsou nyní u Mounfielda o 30% levnější, a přešel jsem opatrně frekventovanou silnici E 462. Vydrápal se v mokré trávě na protější vršek (349 m) s vysílačem, jenž není na mapě pojmenován. S takovou výškou si toho asi nezasluhuje. Však - co je malé, bývá mnohdy i milé!

A hle - co jsem spatřil! Vlevo Palkovické hůrky, kde tyčil jako maják nejvyšší Kubánkov (660 m), který měl ve svém horském objetí Babí horu (620 m) a Kabátici (601 m), přede mnou vypínají svou odlesněnou vrcholovou plošinu mé oblíbené Vrchy - Sklenovská hůrka (442 m), za ní Větřkovická hůrka (442 m), Kazničov (600 m) nad hradem Hukvaldy, Pískovna (584 m), Brdy (493 m), Červený kámen (690 m), Štramberská trúba (415 m), Bílá hora (557 m), Kotouč (532 m), Puntík (501 m), Libhošťská hůrka (493 m) a úplně vpravo Starojický kopec (486 m) s hradem.

Za tímto "podbeskydským" předvojem se tyčily na jihovýchodě hory ještě vyšší a vznešenější, jako Ondřejník se Solárkou (890 m) a Skalkou (964 m), posvátný Radhošť (1 129 m), Velký Javorník (918 m) a celé malebné Veřovické vrchy - klesající k Valašskému Meziříčí (305 m), kde se setkává Rožnovská a Vsetínská Bečva, aby dále pokračovala do Moravy. A jak už to bývá, bylo vidět mnoho dalších kopců a hůrek, nelze všechny pojmenovat.

Díky jasnému počasí to byl pohled pro bohy a na Ondřejníku, který je se Skalkou nejvyšší horou Podbeskydské pahorkatiny, se bělal sníh, který letos nečekaně napadl před týdnem v říjnu, nadělal spousty neplechy a na Lysé hoře (1 324 m) dokonce dosáhl 12.10.2009 vrstvy 110 cm. Což je i na královnu Beskyd, kde je nejvyšší výskyt srážek v ČR, v "oktobru" poněkud silné kafe. Uvidíme, zda vydrží do Nového roku, těžko říci.

Na vrcholku, kde se rozprostírá pole a vede k němu cesta z Hájova - vidím krásný osamocený strom, jehož navlhlé listí již hraje všemi kouzelnými barvami podzimu. Škoda, že neumím malovat jako můj přítel Alpský Skřítek. Krajinky jsou jeho specialita. Kráčím ke košatému samotáři, alespoň jej fotím a kochám se ze všech sil nádhernými výhledy.

Vznešený strom na horizontě

Zpátky se vracím okrajem pole okolo několika ořechů, kde si beru ze země do kapes hrst těchto napadaných plodů. Louskal jsem je jednu skořápku o druhou celou zpáteční cestu k autu. Ořechy prý posilují funkci mozku a to já při své počáteční skleróze potřebuji. Doma odevzdám "tři oříšky pro Marušku" - uvidím, zda-li tento čin bude náležitě oceněn.

Oblast směrem na západ, včetně Kateřinic, je CHKO Poodří - i když nejbližší vzdálenost k oderským břehům někde u Studénky je odtud asi 15 km. Ale i vody směrem na východ z těchto kopečků stékají do Ondřejnice, náležící k povodí Odry. Tak je to tady CHKO Poodří (82 km2) a Podbeskydí dohromady - dokonalá symbióza krajiny! Na první pohled logické - některé potoky z Beskyd tečou do Odry - no ni!

Je to zde však z geomorfologického pohledu poněkud složitější. Alespoň pro mne určitě. Na území Frýdecko - Místecka, Příbora, Kopřivnice i Nového Jičína se dle mapy a moudrých knih nacházíme na ploše Příborské pahorkatiny, jenž je podcelkem Štramberské vrchoviny, náležící k sv. části Podbeskydské pahorkatiny, která již patří k Západobeskydskému podhůří, ležícímu ve Vnějších Západních Karpatech.

Samotné asi 1 300 km dlouhé Karpaty, nacházející se na území sedmi zemí (Rakousko, Slovensko, Česká republika, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Ukrajina), se dělí na tři provincie - Západní, Východní a Jižní a jsou považovány odborníky za subsystém Alpsko - himálajského systému. Dále se dělí na Vnější Západní Karpaty, což je nyní náš případ, Vnitřní Západní Karpaty, Vnější Východní Karpaty, Vnitřní Východní Karpaty, Jižní Karpaty, Rumunské Západní Karpaty, Transylvánská vrchovina a Srbské Karpaty (většina autorů řadí Srbské Karpaty k systému Rodopy, pozn. red.).

Sklenovská hůrka (440 m)

Jen Západní Karpaty se mimochodem dělí rafinovaným systémem subprovincií a dalších částí jednotlivých oblastí na plných 126 lokalit. Ještě že se to nemusí děti učit ve škole! A co mne na tomto složitém dělení Karpat udivilo nejvíce je to, že Ostravská pánev, jako Severní Vněkarpatská sníženina, je také počítána k Západním Karpatům. Když koneckonců leží "vně Karpat", jak je obsaženo v názvu nížiny. A v seznamu hlavních řek Karpat - Visla, Dunaj, Tisa, Sáva, Dněstr a Prut tok Odry kupodivu chybí.

Tak jsem si dříve bláhově myslel, že Ostravská pánev (486 km2) leží podobně jako Moravská brána mezi Českým masivem a Karpaty. Nikoliv - Ostraváci jsou vlastně Karpaťané, žijící v Alpsko - himálajském systému. Asi proto nám dříve za socialismu tak chutnalo levné a voňavé Karpatské brandy se dvěmi hvězdami. Mea culpa!

"Vyzerá to z vonku naozaj" složité jako autobus - nechme to pro radost raději profesionálním znalcům, kteří se však mnohdy ani mezi sebou neumí pořádně domluvit. Asi to s chutí okoukali z parlamentů všech politických systémů na celé Zemi. Nevadí - hlavně, že je tady u nás krásně.

Vrchy na turistické mapě

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
máte-li rád malé kopečky (Besedová Lenka, 16.11.2009, 19:51 )
Pane Zajiček, objevujete-li lrád neznáme vydejte se jednou z Frenątátu pod Radhoątěm cestou necestou přes pole louky přes takzvané Březiny do vesnice Lichnov, podél "alkocesty" do ©tramberka, nad Lichnovem se pokochejte nádherným rozhledem na panorama Beskyd, pak si kousek vyąlápněte na okrajovku Červeného kamene kol dokola obejděte. Cestou navątivte rozhlednu na Raąkově kameni, zříceninu hradu ©ostýn a končit můľete opět v Lichnově pokud Č. kámen obejdete dokola, nebo můľe seběhnout dolů do Kopřivnice a u koupaliątě navątívit příjemnou hospůdku s krásným krbem a valaąskou kyselicí. Tuhle cestu jsme objevili jen tak náhodně, kdyľ jsme nutně potřebovali vyměnit boty v Sportisumu. Tak ľe i návątěva nákupního centra mnohdy stojí zato


Další související články:

+ Beskydy Moravskoslezské, Podbeskydská pahorkatina, Slezské Beskydy
+ Nízký Jeseník a Oderské vrchy
+ Ostravsko, kam na výlet
+ Rozhledna Okrouhlá, Staříč
+ Rozhledna Kanihůra u Bílova
Reklama
Výběr článků
Radegast Z Pinduly na Radhošť a Pustevny, turistika v Beskydech
Hory Na Poludnicu (1 549 m) za výhledy, turistika v Nízkých Tatrách
Hory Země skal. Vyberte nejkrásnější horu České republiky! Anketa.
Reklama
Populární treky
1. České hory Přechod Rychlebských hor a Králického Sněžníku po pěšinkách pohraničníků
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Nízkých Tater
3. Ukrajinské Karpaty Horhany (Gorgany) - výstup na dvojvrchol Syvulja
4. Via ferraty Naturfreundesteig a Traunsee Klettersteig na Traunstein, via ferraty v Rakousku
5. Rumunské hory Capatini, přechod dvou zapomenutých národních parků v Rumunsku
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Beskydy Bílé Karpaty Javorníky
Jeseníky Jizerské hory Krkonoše
Kysuce Krušné hory Malá Fatra
Malé Karpaty Nízké Tatry Roháče
Šumava Velká Fatra Vysoké Tatry
Hledej podle pohoří
Reklama
Témata našich článků…
Aktuální počasí Zverovka Sněžka Krkonoše, ubytování Soumrak Karlštejn Kamenná chata Roháče, ubytování Macocha Hranická propast Letní obloha Zámek Hluboká Elbrus, Kavkaz Kráľova studňa Javorníky Porubský bludný balvan Beskydy, ubytování Spacáky Gran Paradiso
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist