Treking > Geomorfologie > Provincie a oblasti, geomorfologické členění Slovenska
Provincie a oblasti, geomorfologické členění SlovenskaČlenění na oblasti, subprovincie, provincie a subsystémy27.3.2008 | Otakar Brandos
Geomorfologické členění Slovenska je poměrně složité. Jména geomorfologických jednotek se používají v mapách, vědeckých publikacích, ale také učebnicích. Kodifikované stanovení jejich jmen je určujícím předpokladem jejich jednotného používání. Slovensko tak bylo včleněno do základní taxonomické jednotky - Alpsko - himalájského systému. Tento systém se pak dále dělí na subsystémy, provincie, subprovincie, oblasti a celky s podcelky a okrsky. Podrobné členění (geomorfologické) Slovenska naleznete v následujícím článku.
Diskuse k tomuto článkupřidat názor zobrazit celou diskusi
No jo, Otíku, to zcela chápu, ale kdo mi řekne, ľe zrovna Littovské kopy patří k Západním Tatrám, kdyľ Tichá dolina je dolina Vysokých Tater, které začínají aľ v Laliovém sedle..A Liptovské kopy leľí mezi Tichou a Koprovou dolinou...Taktéľ Roháče bývají někdy specifikované jako samostatný masiv, jindy jako součást Západních Tater. V tom vidím tu sloľitost, jinak je to brnkačka. Ahoj!
Ahoj Ivane, klidně se zastav v redakci, dám Ti ąkolení :-)). V kaľdém případě jsou Liptovské kopy součástí Západních Tater. Hranice mezi Východním a Západními Tatrami totiľ prochází tak trochu podivně - z ?aliového sedla přes doliny Kamenistá Tichá a Zadná Tichá do sedla Závory a následně přes Kobylí dolinku do Kôprové doliny a následně Kôprovou dolinou. Tedy nikoliv Tichou dolinou (jen jejím závěrem - dolinou Zadná Tichá). Hraniční je tedy Kôprovská dolina. Někdo někde někdy (hrozné spojení, co?) tu "Tichou" dolinu nepřesně opsal a od té doby se objevuje "problém" s Liptovskými kopami. Bu? jak bu?, jedno je 100% jisté - Liptovské kopy jsou podcelkem geomorf. podcelku Západní Tatry?
Někdo můľe namítat, ľe je podivné, jak ta hranice prochází - přes hřbety a doliny se sedly. Tak pto ty mám jiný příklad. Vem si Harmaneckou jeskyni v tzv. Harmaneckém krasu, který náleľí do Velké Fatry. Hranice mezi Velkou Fatrou a Kremnickými vrchy tady prochází po úbočí vrcholu Kotolnica (943 m).
Otíku, díky za daląí rozdělení Slovenska. Myslím, ľe jsi nastínil daląí horský rébus a totiľ ty horské celky s podcelky. Myslím si, ľe se v tom pořádně nevyzná ani ruská matka a ta obvykle rozumí vąemu. Ale i tak je to sakramensky poučné, díky!
Ahoj Ivane. Překvapuje mě, ľe jako inľenýr máą problém s tabulkami :-)). Tak tedy podívejme se na příklad (v návaznosti na druhou tabulku s podrobným členěním Slovenska). A vezmeme to pěkně pospátku. Minule jsi psal o červených vrąích. Ty jsou součástí Západních Tater. Západní Tatry jsou podcelkem celku Tatry, které náleľejí do Fatransko - tatranské oblasti. Tato oblast patří do subprovincie Vnitřní Západní Karpaty a provincie Západní Karpaty, které náleľejí do subsystému Karpaty. No a Karpaty jsou součástí nadřazeného Alpsko - himalájského systému, coľ jsou uľ celoplanetární měřítka :-)). Tedy systém - subsystém - provincie - subprovincie - oblast - celek - podcelek. A nemůľeą se ztratit?
Další související články:+ Podrobné geomorfologické členění Slovenska+ Nejvyšší vrcholy Slovenska, přehled vybraných pohoří + Základní typy a tvary reliéfu, nížiny a vysočiny + Rozlohy pohoří a dalších geomorfologických celků České republiky, žebříček + Geomorfologické členění České republiky - do subprovincií + Geomorfologické členění České republiky |
|