Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 15.6.2022 , svátek má
Treking > Příroda > Čeleď mandelinkovití (Chrysomelidae). Brouci

Čeleď mandelinkovití (Chrysomelidae). Brouci

Mandelinkovití - velice rozmanitá a početná čeleď brouků

25.6.2017 | Otakar Brandos

Mandelinkovití (Chrysomelidae) jsou velice početnou čeledí brouků s řadou podčeledí. Např. rákosníčci (Donociinae), dřepčíci (Alticinae), krytohlavci (Cryptocephalinae) aj. Mandelinkovití jsou zastoupeni asi 36 000 druhy, z toho v České republice asi 550 druhy. Předpokládá se ale, že čeleď může zahrnovat až okolo 50 000 druhů.

Mandelinka bramborová

Mandelinkovití patří mezi menší brouky. Nejmenší měří jen asi 1 až 2 mm, větší až 20 mm. V ČR je z mandelinkovitých největší mandelinka topolová (Melasoma populi) dorůstající až 13 mm, ve světě je největší Coraliomela quadrimaculata dorůstající přes 30 mm.

Asi nejznámějším představitelem mandelinek u nás je mandelinka bramborová, která může škodit na bramborách. Je snad nejznámějším představitelem této čeledi, která se v řadě případů vyznačuje velkou žravostí a vysokou reprodukční schopností. Vždyť některé druhy mandelinkovitých mají u nás jedno, dvě i tři pokolení ročně, v jižní Evropě i více.

Čtěte také: Mandelinka nejskvělejší, nejbarevnější z našich mandelinek

Brouci z čeledi mandelinkovití jsou velice často pestře zbarveni. Především druhy s kovovým zbarvením, které může být zlatavě zelené, zelené, modré, modrofialové či fialové. Některé druhy mají pigmentózní zbravení - červené, oranžové, žluté, zelené i černé. U některých druhů se dokonce střídá pigmentózní zbarvení na krovkách s kovovým zbarvením štítu. Nebo obráceně. Podobně rozmanitá je i stavba jejich těla - od oválných a silně vyklenutých až po ploché a válcovité či téměř okrouhlé.

Mandelinkovití se objevují především na stanovištích s bohatou vegetací. Většina druhů této čeledi nepatří k vybíravým, jsou polyfágní. Menší počet patří k oligofágním druhům a pouze malé procento mandelinkovitých patří k monofágním druhům. Fytofágní jsou nejen dospělci, ale i larvy.

Mandelinky jsou rozšířeny celosvětově. Nejvíce druhů dává přednost nižším polohám od nížin po pahorkatiny. Což je zřejmě dáno, vzhledem k jejich potravním zvyklostem, nejbohatšími rostlinnými společenstvy. Výrazně méně druhů se objevuje ve vyšších pahorkatinách a nižších horských polohách a jen opravdu malé procento mandelinkovitých se objevuje i v horských oblastech.

Treking.cz - diskuze
Reklama
Témata našich článků…
Země Pravčická brána Rýchorská bouda Hrad Sovinec Bludné balvany Barborka Šerlich Macocha Pluto Sluneční soustava Motýli Matterhorn Burkvíz Zvířetník Karlštejn Slunce Cumulus Červená Lhota Čelovky Kvasar Opruzeniny Orlík
Reklama
Na Trekingu dále naleznete
Naše rozhledny Skalní města
Naše vrcholy Vodopády
Ledovcová jezera Sedla a doliny
Jeskyně Památky
České hrady Slovenské hrady
Geomorfologie (ČR) Geomorfologie (SK)
Nejvyšší hory (SK) Nejvyšší hory (ČR)
Nejvyšší vrcholy Orografické členění
Karpaty Alpy
Reklama
Vyhledat ubytování podle pohoří

1. Beskydy, ubytování a horské chaty v Beskydech
2. Javorníky, ubytování a horské chaty v Javorníkách
3. Jeseníky, ubytování a horské chaty v Jeseníkách
4. Jizerské hory, ubytování a chaty v Jizerských horách
5. Krkonoše, ubytování a horské boudy v Krkonoších
6. Orlické hory, ubytování a chaty v Orlických horách
7. Šumava, ubytování a horské chaty na Šumavě
CZ / SK
1. Malá Fatra, ubytování a horské chaty na Malé Fatře
2. Nízké Tatry, ubytování a chaty v Nízkých Tatrách
3. Oravské Beskydy, ubytování a chaty na Oravě
4. Roháče, ubytování a chaty v Západních Tatrách
5. Slovenský ráj, ubytování a chaty ve Slovenském ráji
6. Velká Fatra, horské chaty a útulny na Velké Fatře
7. Vysoké Tatry, ubytování a chaty ve Vysokých Tatrách
Vybíráme z obsahu…
1. Jeskyně Jeskyně Šipka, pravěké obydlí lovců mamutů ve Štramberku
2. Jeskyně Zbrašovské aragonitové jeskyně: Hydrotermální jeskyně Hranického krasu, Teplice nad Bečvou
3. Naše vrcholy Praděd, nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a pátá nejvyšší hora v ČR
4. Rozhledny Rozhledna Černá studnice (Schwarzbrunnberg) u Smržovky
5. Vesmír Mléčná dráha neboli naše Galaxie - náš mateřský galaktický hvězdný ostrov
6. Horské chaty Luční bouda: Krkonoše a ubytování na Luční boudě, ceny a společná noclehárna
7. Moravské hrady Helfštýn: Hrad, který byl založen loupeživým rytířem
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist