Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Kontakty  Cookies  Ceník inzerce  RSS 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 29.11.2019 , svátek má
Treking > Příroda > Lov vlka v TANAPu, genocida vlků na Slovensku

Lov vlka v TANAPu, genocida vlků na Slovensku

Genocida vlků na Slovensku s úředním posvěcením!

13.3.2016 | Otakar Brandos

Myslíte si, že odstřel ohroženého druhu šelmy (třeba vlka) v národním parku není možný? Myslíte si, že národní parky slouží jako bezzásahové území k ochraně krajiny, fauny a flóry? Myslet si to můžete, ale v některých zemích střední Evropy tomu tak dodnes není.

Tatranský národní park. Jeden z nejcennějších přírodních celků nejen na Slovensku, ale v Karpatech vůbec. Laik by řekl, že národní parky slouží k ochraně přírody, její jedinečné fauny a flóry či k zamezení kejklů developerů s jejich plány na vybetonování krajiny. Stejného názoru jsou asi i přírodovědci.

Turistům může občas připadat, že národní parky slouží k zaměstnávání lidí buzerujících turisty, aby nechodili tam, kam by snad chodit neměli. Ať již jsou ty zákazy důvodné a nebo nikoliv. Developeři pak chápou národní parky jako území, která je potřeba dobýt. Vždyť jejich smělé plány krajinu "obohacují o odvážné a s krajinou ladící" výtvory…

Lov ohrožených druhů na Slovensku jako samozřejmost?!

Všichni až na posledně jmenované možná žijí v domnění, že v národních parcích je něco jako zákaz lovu naprostou samozřejmostí. Tím tuplem u druhů, které jsou kriticky ohrožené a požívají zákonné ochrany. Mezi takovéto druhy patří i vlk obecný (Canis lupus). Proto mě doslova zaskočil článek na stránkách TANAPu "Dajme šancu vlkom". Odkaz naleznete dole pod článkem.

Čtěte také: Liška obecná, takřka neviditelný inteligentní lovec

Z uvedeného článku se dozvíte, že terénní pracovníci evidují na území TANAPu 4 až 5 vlčích smeček s 5 až 7 jedinci. V Tatrách by tak v současné době mělo žít okolo 20 až 30 vlků. To je sotva polovina optimálního stavu…

Vlk je přitom, nejen na území TANAPu, druhem původním, jenž v krajině jako vrcholný predátor plní selektivní funkci u volně žijící zvěře. Proto je více než zarážející, že je každoročně v době od 1. listopadu do 15. ledna povolen odstřel vlka i v ochranném pásmu TANAPu. V souladu se slovenským zákonem o myslivosti č. 274/2009 a na základě schválení Ministerstva pôdohospodárstva SR.

Lov vlka řeší § 57 uvedeného zákona. Podle mého však ani jeden z vágně formulovaných článků uvedeného paragrafu není dostatečným důvodem pro povolování lovu vlka. Cituji:

(1) Ak ide o pernatú zver s dobou lovu, vlka dravého a šakala zlatého, povoľuje v čase ochrany ich lov ministerstvo za týchto podmienok:

  • a) v záujme verejného zdravia a bezpečnosti,
  • b) v záujme bezpečnosti vzdušného priestoru,
  • c) aby sa zabránilo závažným škodám na úrode, hospodárskych zvieratách, lesoch, chove rýb a vodnom hospodárstve,
  • d) na ochranu rastlinstva a živočíšstva,
  • e) s cieľom výskumu a vzdelávania, obnovy populácie, navrátenia druhov do ich biotopov a na držbu a chov nevyhnutný na tieto účely,
  • f) aby sa za prísne kontrolovaných podmienok a na základe výberu povolil odchyt, držba, chov alebo iné rozumné využívanie určitých vtákov v malom rozsahu.

Dříve byl lov vlka povolen dokonce od 1. října (do roku 2012)! Přijde vám to absurdní? Slovenským úředníkům nikoliv! Ti každoročně vydají povolení k odstřelu velkého počtu vlků. Tento lov má pak negativní vliv nejen na populaci vlků na Slovensku, nýbrž i na populaci vlka v sousedních zemích. Proč? Protože vlk migruje. Jeden z bieszczadských vlků s elektronickým obojkem se z Bieszczad přesunul až do Pienin a Tater. Tedy do míst, kde může být legálně loven… Ze zmíněné studie si dovolím citovat:

"Vlčici založili telemetrický obojok. Na začiatku monitorovania sa držala spoločne so svorkou ôsmich vlkov na ploche 270 kilometrov štvorcových (v Bieszczadech, pozn. red.). Koncom novembra začala jej migrácia smerom na západ, kedy postupne prešla z pohoria poľsko-ukrajinsko-slovenských Bieščad cez viaceré prihraničné pohoria lemujúce poľsko-slovenskú štátnu hranicu až po pohorie Tatry. Následne sa dostala do vlastného územia poľského TPN a slovenského TANAP-u. V území TANAP-u sa vyskytovala viac ako 1,5 mesiaca. Juhovýchodne od mesta Poprad sa niekoľko krát pokúšala prekročiť severnú diaľnicu D 1, pravdepodobne v smere z Levočských vrchov do Slovenského raja alebo do Nízkych Tatier. Po jej opakovaných neúspechoch prešla do pohoria Pieniny."

Každoročně je na území Slovenska legálně uloveno okolo 100 až 150 vlků. O nelegálních úlovcích statistiky mlčí. To při početnosti vlčí populace (jejíž početní stavy nejsou přesně známy) na Slovensku odhadované okolo 200 až 400 jedinců může představovat i přes 50 % vlčí populace! Což na životaschopnost vlka v této části Karpat musí mít doslova genocidní účinky. Na území TANAPu bylo za posledních 6 let uloveno 31 vlků. To by znamenalo likvidaci celé tatranské populace. Pokud by nebyla průběžně doplňována migrujícími jednotlivci.

Slovenská právní úprava je v příkrém rozporu s evropskou!

Na to, že slovenská úprava zákona o myslivosti je v příkrém rozporu s evropským právem již vícekrát upozornily nevládní organizace. A mají pravdu. Slovenská úprava je skutečně v příkrém rozporu s evropskou směrnicí o stanovištích č. 92/43/EEC (znění viz např. zde ), která po všech členských zemích EU požaduje chránit nejen přírodní společenstva, ale taxativně i řadu rostlinných a živočišných druhů. Vlk je v tomto výčtu dokonce řazen k druhům prioritním!

Osobně celou záležitost vnímám jako selhání slovenských zákonodárců. Selhání, které má negativní důsledky i pro okolní země. K článku se proto ještě hodlám vrátit. Postupně budu žádat o vyjádření k této problematice řadu kompetentních úřadů, organizací i jednotlivců. Tedy pokud se nějakých reakcí dočkám.

Hory Turistika na Šumavě: Křemelná, Sněžné jámy a bývalé Paště a…

Když se v souvislosti se Šumavou mluví o Křemelné, většině lidí se vybaví jedna ze zdejších…

Hory Jak jsem nechtěla na Králický Sněžník, zimní výšlap z polské strany

Protože loňská zima byla na sníh přece jen bohatší než ta letošní, vyvstalo přede mnou jednu únorovou sobotu…

Hory Rašeliniště Orlických hor, tajemná příroda českých hor

Rašeliniště jsou velice atraktivními místy naší přírody. Zajímavá jsou pro přírodovědce, kteří zde nalézají vzácné…

Hory Velká Fatra v mlze a dešti aneb jak kolegu překabátilo Pendolino

Před svatým Václavem obvykle vyrážíme na hory. Nejinak tomu bylo minulého roku, kdy volba padla na Velkou Fatru a útulnu…

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Vlk (Roman, 18.03.2016, 16:54 )
Teď už chybi k dokonalosti jenom članek na strankach TANAPU že diky neukazněnym turistum kteři nedodržuji turisticke značeni mizi populace vlka v tatrach.
No ono bohatě (-OB-, 18.03.2016, 17:10 )
stačí, že tam již jsou články o úbytku kamzíků "díky" turistům. Pytlačení nepřiznaj ani na skřipci :-))
Příroda je až na posledním místě... (Roman Wald., 17.03.2016, 13:31 )
V německé Lužici žije dnes možná více vlků než na celém Slovensku. Jsou tam hýčkáni a lidi jsou pyšní, že tam jsou (pronikají i na sever Čech na Kokořínsko a do pohraničních hor). Kdyby vlkovi v Německu kdokoliv zkřivil chlup,zavřou ho, že zčerná a musel by se odstěhovat z kraje snad až k moři. Na Slovensku je v posledních letech ochrana přírody pouze jen na papíře a hory jsou plundrovány a devastovány nehorázným způsobem. Ze Slovenska se v této oblasti stává banánová republika, kde praktická ochrana je až na posledním místě - stačí se po většině slovenských hor dnes jen projít a občas promluvit s místními lidmi!
Noo, (honzek, 15.03.2016, 23:51 )
když se podívám na SK politickou scénu, tak se ničemu nedivim. A s tím co se tam děje teď po volbách, to na nějaké zlepšení nevypadá, spíš opačně...
Ano, máš sice pravdu, ale (-OB-, 16.03.2016, 01:19 )
u nás ta politické scéna je tak nějak v bleděmodrém. Nebo černo -červeno - modro - hnědém. Možná že je to boj s větrnými mlýny, přesto si myslím, že vzdát to nesmíme. Řiďme se heslem M. R. Štefánika, kterého osobně považuji za jednoho z největších Slováků, pokud ne vůbec největšího: "Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem". Tedy nevzdávat se. Za žádnou cenu :-)
Najprv si pozametaj (Borek, 16.03.2016, 13:55 )
pred svojimi dvermi a potom kritizuj. U vás sa vo vláde držia už od sametovej revolucie a to dosť mocne komunisti a u nás si ani neškrtli. No a čo sa týka vlkov, tak ich počet je stále rastúci a nie klesajúci. A pozri sa na to, že na Morave sa objavili dvaja a hneď bola kampaň na ich zastrelenie, lebo zadrhli asi 50 ovcí. Je to tak, že najlepšie sa vychovávajú cudzie decká a kritizujú susedia.
Borek (Lukáš Lenon, 16.03.2016, 15:00 )
I já budu vychovávat cudzie decká, neb to tvé Slovensko prostě posvětilo pytláctvý,o kterém se zmiňuješ. Takže neryp do naší legyslatyvy, neboť U NÁS SE VLCI PROSTĚ STÝLET NESMÝ! To že je nějaký ubožák upytlačí, to je bohužel fakt. U vás jste ro těm ubožákům ale povolili! To že sy říkají polovníci je už vedlejší, protože kdo vlka střelý ubožák prostě JE!!! A to, že jsou jejich počty rostoucí, je jemom demagogický kec, na ospravedlnění lovu. Že ty jsi taky polovník? :)) Jo a komunisty sem nepleť...
Hele chlapi, není (-OB-, 18.03.2016, 17:16 )
cílem se tady pozurážet. To problém nijak nevyřeší. Kritizovat dění v sousední zemi je, Borku, legitimní, obzvlášť když toto dění ovlivňuje záležitosti doma. Ohradit se proti partajím u sousedů je, Lukáši, rovněž legitimní a není potřeba oponenta dehonestovat. Odstřel vlka na Slovensku opravdu negativně ovlivňuje vlčí populaci např. v našich Beskydech. To potvrzuje článek, který jsem vyštrachal na serveru Šelmy.cz - http://www.selmy.cz/vlk/ohrozeni-vlka/


Další související články:

+ Vlk, rys i medvěd se vracejí do českých hor… ale nemají to jednoduché
+ Kočka divoká (Felis silvestris)
+ Rys ostrovid (Lynx lynx), ostražitý obyvatel horských lesů
+ Z deníků vlčích hlídek (2) - Rysí stopovačka na prvním sněhu, aneb jak se stopuje rys
+ Medvěd hnědý, největší volně žijící šelma v Karpatech - počty medvědů na Slovensku, v Rumunsku
+ Kamzík horský (Rupicapra rupicapra), symbol tatranské přírody
+ Svišť horský tatranský (Marmota marmota latirostris)
+ Ježek, populární zástupce řádu hmyzožravců
+ Motýli v České republice: Největší, nejvzácnější a nejkrásnější denní a noční motýli
Reklama
Témata našich článků…
Volubilis Krkonoše, ubytování Furkotka Domica Bezděz Chata Plesnivec Slaměnka Javorníky Hluboká Macocha Cvilín Apuseni Svaté pole Perseus Osoblažsko Bernina Vihorlat Blesk Roháč obecný Slunce Spacáky Viklany
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Reklama
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Jeskyně Jeskyně Na Turoldu, kras a jeskyně Pavlovských vrchů
2. České hrady Karlštejn, jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších českých hradů
3. Tipy na výlet Dlouhé stráně, přečerpávací vodní elektrárna v CHKO Jeseníky
4. Naše vrcholy Studniční hora a krkonošská tundra
5. Chaty Chata Návrší, horská chata a levné ubytování na Králickém Sněžníku
6. Vesmír Rychlost světla, nejvyšší rychlost šíření informace ve vesmíru
7. Přírodní rezervace Soos, rezervace a rašeliniště u Františkových Lázní
Reklama
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist