Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Cookies  Ceník inzerce 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 12.5.2021 , svátek má
Treking > Chaty, ubytování > Švýcárna (1 287 m)

Švýcárna (1 287 m)

Turistická chata pod Pradědem na hřebeni Jeseníků

24.10.2007 | Otakar Brandos

Švýcárna je asi nejznámější a nejoblíbenější turistická chata v Jeseníkách. Předchůdcem dnešní chaty Švýcárna byla salaš z roku 1829, kterou nechal vystavět kníže Lichtenstein na místě opuštěného ovčáckého Česnekového domu.

Švýcárna

První salašníkem na Švýcárně se stal Švýcar Johan Aegerter a již v té době sloužila Švýcárna turistům jako útočiště před nepohodou, kde bylo možno zakoupit jednoduchou stravu či pořídit nouzový nocleh. Švýcárna se tak vlastně stala první turistickou chatou na území Jeseníků.

Na konci 19. století se stále narůstajícím počtem turistů přestal původní objekt vyhovovat a tak jej kníže Lichtenstein nechal v roce 1887 strhnout a postavit chatu novou, která již sloužila výhradně potřebám turistů. Švýcárna byla na svou dobu vybavena přepychově a z její verandy se otevíral výhled na Praděd (1 492 m), nejvyšší horu Hrubého Jeseníku.

Švýcárna

Podoba chaty se téměř nezměnila až do velké rekonstrukce, která proběhla v letech 1952 – 1953, kdy byly v původně půdních prostorech vybudovány další pokoje. Švýcárna je oblíbená i dnes. Slouží lyžařům i turistům, s oblibou ji vyhledávají turisté, kteří se rozhodli zdolat hlavní hřeben Hrubého Jeseníku.

Chata Švýcárna leží zhruba uprostřed hřebene mezi sedlem Skřítek a Ramzové nedaleko střediska Ovčárna pod severozápadními svahy Pradědu. Příjemné prostředí dřevěné horské chaty i dobrá kuchyně s poměrně příznivými cenami dělají ze Švýcárny opravdu vyhledávanou horskou chatu. Restaurace je otevřena od 9.00 do 17.00, pro ubytované do 22.00 a déle.

  • Turistická chata Švýcárna, Kouty nad Desnou 74, 788 11 Loučná nad Desnou
  • Mobil: +420 737 249 573, 602 514 174
  • E-mail: info@figura.cz
  • Web: www.figura.cz
  • Kapacita 48 lůžek ve 2 - 8 l pokojích
  • Cena ubytování 500 Kč zahrnuje i snídani
  • Otevřeno celoročně
  • Poloha: 50° 06,110´ N, 17° 12,828´ E, 1 287 m

Turistická chata Švýcárna, turistická mapa

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Kulinářský zážitek (Udiven Znechucen, 28.01.2020, 16:09 )
V našich končinách není kultura pohostinství zrovna uspokojivá, ale co jsou schopni na švýcarně nazvat frankfurtskou polévkou, je maxikřivárna ! To něco za 58 Kč mdlé chuti a nevalného pachu, připomínalo výplach hrnce z minulého dne a ještě naředěného - a je zisk ještě větší. Po upozornění v kuchyni na kvalitu polévky, proběhla mezi personálem tichá pošta a věc byla uzavřena! Jedno víme určitě, příště na Švýcarně nejíst!
diskuze (Dana Doubková, 26.08.2018, 08:53 )
Velice náročná cesta z Červen.sedla a zpět,jídlo velice chutné,obsluha vstřícná,usměvavá.byli jsme s přítelem poprvé a další rok na shledanou..Dana a Míla
x (Martina Zahradníčková, 31.07.2018, 09:36 )
Hrozná chata díky arogantní obsluze a v žádném případě si nedávejte tureckou kávu,břečka nad břečku!!!!!
Supr (Jitka, 24.09.2016, 15:20 )
Byli jsme tady před týdnem, po 25 km šlapání v dešti jsme byli vděční za sucho, teplo a horkou polívku. opravdu horská chata se vším všudy a měli báječný borůvkový koláč. pak jsme pokračovali dál na sedlo a víkendový výšlap jsme si moc užili.
Při posledním (-OB-, 19.09.2016, 21:09 )
treku v Jeseníkách jsem nemohl nenavštívit chatu Švýcárna. Až na protivného spolustolovníka nemám ke Švýcárně připomínek. Obsluha rychlá a ochotná, jídlo solidní a za rozumnou cenu. A bufetový výdej? Na mnoha chatách tomu tak dnes je a já si pro to pivo k pultu nemám problém dojít… Za mne spokojenost.
Vyhněte se obloukem (Pavel, 30.09.2015, 14:48 )
Vůbec nedoporučuji chatu Švýcárna, co se týče jídla- děsné, ohřívané ve várnicích nevalného vzhledu za šíleně předražené peníze.Ubytování je rovněž na hrozné úrovni, nevím, zda hřeší na to, že chata leží na hlavním tahu. Personál jen krčí rameny, že to není jejich a jsou samé výmluvy, vůbec se nesnaží...
Bohuzel je to tak (Ludek, 17.07.2016, 17:57 )
Cerstva zkusenost je takova, ze veskere kouzlo horske chaty, ktere jiste Svycarna mela se vytratilo implementaci bufetoveho vydeje jidel do jinak stylove restaurace. Neosobni pristup personalu, kdy pro pivo je potreba si dojit k vycepu, byt je lokal poloprazdny. Celkove chata pusobi zanedbanym dojmem jak uvnitr tak venku. O cenach jidel a napoju se nebudu zminovat, to je vec provozovatele jak si je nastavi.
hrůza (Dalimil, 12.10.2014, 21:20 )
podle mě do Švýcárny ještě nedorazila tržní ekonomika, proto se k hostům chovají jako v RAJ v roce 84. Neochota, hulváctví za vysokohorskou přírážku...
Je to tak i jinde (Zdenda, 16.10.2014, 10:48 )
Švýcárna nemusí nijak usilovat o zákazníky, má jich pořád hromadu.Proto to tam tak vypadá. Před chatou zaparkovaný nový nádherný Jeep Moab Unlimited v kůži (předpokládám majitele nebo nájemnce chaty), ale na nářadí pro cyklisty pověšené na tabuli před chatou už cca 1500 Kč nezbylo, vysomrovalo se od EU. Navíc je vesměs nepoužitelné, chybí typické cyklistické položky jako třeba inbusy, nýtovač, stahováky, centklíč apod. Hlavně, že je tam hasák :-). Podobná situace je i na jiných turisty hojně navštěvovaných chatách, naposledy mě naštvali svým přístupem na Malé Prašivé v Beskydech. Ceny jak v Grandhotelu, ale zákazník je jim spíš na obtíž. Proč by se měli snažit, když mají pořád plno.
Obsluha Švýcárna (Hel, 03.09.2012, 12:39 )
my byli před 14 dny ubytováni na Švýcárně a obsluha byla super, příjemní chlapíci
Chata (LukᚠLenon, 20.08.2012, 17:30 )
prošla pravděpodeobně rekonstrukcí, vypadá vevnitř poměrně luxusně. To ovšem přineslo změny v cenících a hlavně teď nabízí pouze jeden druh ubytování v ceně 300kč za osobu!
Svycarske hodinky (Malous, 23.01.2012, 20:50 )
Letos v lednu jsme si tu dali jidlo a pivo. Ponekud zvlastni zpusob obsluhy - vydejni okenko, ale vsechno funguje jak ma. Pasujici suvenyry se svycarskym krizem a personal profesionalni. PLUSY: Fakt dobra Plzen, dobre jidlo, ciste WC MINUSY: Snad jen to, ze obsluha nezanasi RESUME: Doporucuji. Skoda, ze jsme tam neprespali. Cekal nas zcela traumatizujici zazitek na chate Barborka, ale o tom vice v diskuzi k chate Barborka.
Posezení na Švýcárně (Petr, 06.07.2011, 11:00 )
Včera jsme byli na Švýcárně s přáteli. Bohužel plně souhlasím s předešlými názory. I když byl ten den svátek tak to majiteli nic neříká a pro jistotu ani neotevřel venkovní bufet. Uvnitř restaurace fungovala, ale po rekonstrukci ztratila svůj horský styl. Pro nás milovníky hor je tato chata již pouhým nádražním bufetem včetně arogantní obsluhy.
Arogantní obsluha (Luděk, 19.07.2011, 20:06 )
Byl jsem tam předloni a arogantní obsluha už tam byla tehdy, no arogantí je možná přiliš silné slovo, spíše bych řekl neochotná. Měli jsem tam nocleh, byli sme po večeři docela jsme tam udělali útratu a já dostal chuť na hranolky s tatarkou - číšník mou objednávku tehdy odmítl pro mě z nepochopitelného důvodu, přitom tam jídlo s hranolkama podávali a kuchyň byla otevřena. V loni sem byl zde znovu a obsluha byla OK (na hranolky jsem nedostal chuť :-) ). Letos zde chceme opět přespat, ale jak tady čtu příspěvky o rekonstrukci mám z toho docela obavy, že budu zklamaný, hold Švýcarna má pro mě kouzlo klasické horské chaty.
xx (Musín, 03.10.2012, 14:16 )
Znᚠlepší chatu než Švýcárna?Já ne pesonál supr ubytování taktéž jezdím tam už padesát let vždy spokojenost
Švýcárna (jirka, 07.10.2012, 19:15 )
Mᚠpravdu taky už dlouho jezdím nejen na Švýcárnu a ta Švýcárna je nejlepší,škoda chaty Vřesová studánka zdraví Mušin
Šílená obsluha (Jenda, 24.06.2011, 11:11 )
Chata je na krásném místě, tím to bohužel končí. Obsluha je směšná a má nemístné poznámky, jídlo jako z bufetu, nic moc, příště se ji vyhnu...
Na Švýcárně (-OB-, 29.06.2011, 08:59 )
jsem přespal toto pondělí. Obsluha byla vpohodě a ochotná, pivo se točilo do desíti, prostě klasika. Dokonce ani ten výdejní pult (zmíněno v jiném příspěvku) není tak strašný, při náporu lyžařů v zimě naopak asi zrychlí výdej. Je ale pravdou, že dřívější provedení bylo pěknější. Přesto na Švýcárnu určitě ještě zavítám.
Konec romantiky (Petr, 04.01.2011, 13:58 )
Konec romantiky v Jeseníkách, tak by se dala nazvat rozsáhlá rekonstrukce horské chaty Švýcárna, která se nachází, jak asi spousta milovníků hor ví, na trase z Pradědu, nebo Ovčárny na Červenohorské sedlo. Pokaždé, když jsem okolo šel nebo jel na kole, jsem se na chatě zastavil. Příjemná obsluha, prostředí skoro domácí, prostě absolutní pohoda. Naposledy jsem se na chatě stavil na polévku a výborné pivo, tedy doplnit energii na konci loňské zimi, kdy jsem si vyrazil na hřebenovou tůru ze Skřítku na Červenohorské sedlo. To byla ještě stará dobrá Švýcárna. Jaké však bylo pro mě překvapení, kdy jsem vyrazil při inverzním počasí ze sedla na Praděd a zpět. Dobrá nálada mě opustila hned po vstupu do restarace. Obsluha nikde, místo ní vydějní pult jako někde v bufetu. To se snad majitel zbláznil. Nechápu důvod tohoto počinku. Vždyť tam bylo tak příjemně. Připadal jsem si jak na vlakovém nádraží v Olomouci. I přes to jsem se posilnil, do chaty se budu vracet stále, ale kouzlo této chaty je navždy pryč.
Ja kurva..! (Horal neabstinující.., 04.01.2011, 14:15 )
Ja kurva! Beze slov...
Zažitky z Barborky (Iva, 20.06.2009, 10:37 )
Co na to říct- hrůza a děs!!! Už před lety jsme tam nocovaly a žádná změna.Teda jedna ano- je to ještě horší než předtím.Jak říkáte,jídlo odporné a v podstatě žádný výběr,a co se týče personálu, kdyby tam nebyl,nic se nestane.Barborky je škoda, je na krásném místě a dala by se z ní udělat pohodová horská chata.
Nepatřící komentáře (-OB-, 22.06.2009, 17:41 )
Nepište prosím komentáře - diskusní příspěvky pod články, ke kterým se nehodí. Máte-li negativní zkušenost s Barborkou, napište to příště, prosím, pod článek o Braborce a nedělejte "ostudu" příjemné Švýcárně.
Omluva (Iva, 19.12.2009, 09:00 )
Omlouvám se za nesprávné zařazení komentáře o chatě Barborce pod chatu Švýcárnu,stalo se to omylem,nebyl to úmysl.Komentář jsme zařadili i pod chatu Barborku.Na Švýcárně jsme byli vždycky spokojeni,jen nás mrzí,že nynější nájemci nám už nedovolí nocovat na Švýcárně i s malým psem,takže tam už nemůžeme přespávát při našich přechodech Jeseníku.Z tohoto důvodu jsme nocovali na Barborce...
Borůvkový sen na švýcárně (Ivan Zajíček, 13.07.2008, 19:09 )
Na chatě jsem přespal s přítelem Chřestýšem tento čtvrtek 10.7.2008 a předně jsem byl překvapen tím, že kromě nás tam spal pouze jeden pán s dítětem. jinak vůbec nikdo. šli jsme přechod Jesníků ze Skřítku přes Ztracené kameny, Pecný, Jelení studánku, Vysokou holi, Ovčárnu a Praděd (mlha) , následující dne jsme pokračovali přes Klínovec na červenohorské sedlo, Vřesovku, Trojmezí, šerák do Ramzové. Personál v chatě byl velmi milý a jako specialitu jsme ochutnali likér modré barvy, ve kterém plavaly celé borůvky, které cítím v puse ještě dnes v neděli. Dělá prý se to z rumu, ostatní nebylo prozrazeno. Mohu říci, že jsem tak málo lidí o prázdninách v Jeseníkách ještě neviděl, pouze šerák díky lanovce byl téměř plný. Vidět bylo naštěstí v pátek až po Orlické hory, Beskydy ale byly v oparu. Takže si na švýcárně tento barevný likér nezapomeňte objednat, ve větším množství však působí zákeřně...!
Borůvkový sen na švýcárně (Ivan Zajíček, 13.07.2008, 19:09 )
Na chatě jsem přespal s přítelem Chřestýšem tento čtvrtek 10.7.2008 a předně jsem byl překvapen tím, že kromě nás tam spal pouze jeden pán s dítětem. jinak vůbec nikdo. šli jsme přechod Jesníků ze Skřítku přes Ztracené kameny, Pecný, Jelení studánku, Vysokou holi, Ovčárnu a Praděd (mlha) , následující dne jsme pokračovali přes Klínovec na červenohorské sedlo, Vřesovku, Trojmezí, šerák do Ramzové. Personál v chatě byl velmi milý a jako specialitu jsme ochutnali likér modré barvy, ve kterém plavaly celé borůvky, které cítím v puse ještě dnes v neděli. Dělá prý se to z rumu, ostatní nebylo prozrazeno. Mohu říci, že jsem tak málo lidí o prázdninách v Jeseníkách ještě neviděl, pouze šerák díky lanovce byl téměř plný. Vidět bylo naštěstí v pátek až po Orlické hory, Beskydy ale byly v oparu. Takže si na švýcárně tento barevný likér nezapomeňte objednat, ve větším množství však působí zákeřně...!


Ubytování a horské chaty v Jeseníkách

BARBORKA, horská chata JELENÍ STUDÁNKA, turistická útulna
Chata Barborka Malá Morávka
793 24 Karlova Studánka

Detail ubytování …
Jelení studánka Jelení studánka
hřeben Jeseníků

Detail ubytování …
RYSÍ SKÁLA, TURISTICKÝ PŘÍSTŘEŠEK POD VÁPENNOU, TURISTICKÝ PŘÍSTŘEŠEK
Rysí skála Rysí skála
Jeseníky

Detail ubytování …
Pod Vápennou Pod Vápennou
Jeseníky

Detail ubytování …

Další související články:

+ Horská chata Švýcárna, Hrubý Jeseník
+ Chata Šerák, Jiřího chata na Šeráku
+ Chata Ztracenka, levné ubytování v Jeseníkách
+ Horská chata Rabštejn, Jeseníky
+ Útulna Jelení studánka, Jeseníky
+ Jeseníky (Hrubý Jeseník); horské chaty a útulny, ubytování v Jeseníkách
+ Podzimní přechod hřebene Jeseníků
+ Chata Paprsek, horský hotel uprostřed lesů
+ Vřesová studánka, Jeseníky
+ Červená hora, Jeseníky
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist