Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 23.9.2023 , svátek má
Treking > Chaty, ubytování > Chaty: Jiřího chata na Šeráku v pohoří Hrubý Jeseník

Chaty: Jiřího chata na Šeráku v pohoří Hrubý Jeseník

Jiřího chata na Šeráku v Hrubém Jeseníku, kontakt a cena ubytování

19.2.2008 | Otakar Brandos

Šerák. Poslední výrazný vrchol severní části hlavního hřebene Hrubého Jeseníku. Vrchol Šeráku hostí turistickou chatu zvanou Jiřího chata na Šeráku již více než jedno století.

Chata na Šeráku, Jeseníky

První turistická chata na Šeráku byla postavena již v roce 1888 tehdejším německým sudetským turistickým spolkem. Neveliká dřevěná stavba měla malou noclehárnu se 14 lůžky a malou hospodu. Ve stejném roce však byla vypálena neznámým pachatelem.

Avšak již o rok později vzniká na jejím místě nová, tentokráte již kamenná chata. Její stavbu financoval z větší části vratislavský kardinál Jiří Kopp, podle jehož křestního jména nesla chata i své jméno – Georgschuthaus. A své jméno – Chata Jiřího, si vlastně zachovala do dnešních dnů. Stavba chaty byla dokončena v roce 1894, ve stejné podobě přetrvala chata až do roku 1927, kdy byla přistavěna terasa a několik dalších částí. Do chaty dnes platí zákaz vstupu se psem.

Od této přestavby pak slouží chata bez výraznějších vnějších úprav do dnešních dnů. Vnitřní prostory však prodělaly v posledních letech větší změny, což se projevilo i na růstu cen. Přesto jde o příjemnou horskou chatu se solidní obsluhou, pěknou restaurací, jen je však potřeba sáhnout hlouběji do kapsy než je tomu například v nedalekých Moravskoslezských Beskydech.

Chata na Šeráku je nejsnáze přístupná z Ramzové po červené turistické značce (asi 6,5 km) a nebo opět z Ramzové po zelené turistické značce přes Obří kameny. Z chaty na Šeráku lze pokračovat po hlavním hřebeni Jeseníků na Červenohorské sedlo, Praděd a případně přes Ovčárnu a Petrovy kameny dále na Jelení studánku a Skřítek.

Chata Šerák na turistické mapě

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
"THE BEST" (Pavel M., 13.08.2017, 20:05 )
Na Ramzovou a Šerák jsem se dlouho těšil. Okolí, lanovka, příroda, všechno nádhera. Bohužel tohle všechno zhatila návštěva restaurace na chatě Jiřího pod Šerákem. Problém nastal ihned při příchodu, jelikož jsme měli, (já a má těhotná přítelkyně) s sebou pejska (klidný vychovaný oříšek, na vodítku, košík po ruce). Restaurace bylo označená zákazem pro pejsky, což nemám problém akceptovat. Ale že budeme trestáni za to, že s sebou toho pejska máme a nebudeme si moci ani objednat normální jídlo na terasu nás značně zarazilo, (nabídka párku, nebo klobásku s tím, že na terasu nic jiného nedostanu nás šokovala). S prosbou a návrhem, jsme nabídli možnost kauce za nádobí a jídlo si sami odneseme a nádobí zase vrátíme byla pouze strohá odpověď NE. Vysvětlení jsem z paní servírky nedostal, zato mě stihla něco popovídat o volech. Jiný kraj, jiný mrav pravda. Bohužel ani paní provozní (pokud se o ni vůbec jednalo), nedokázala ze sebe dostat více než jen slovíčko NE. Možná naučený scénář, nevím. Kterou zimu na této chatě zamrzli netuším, ale ať je raději na Šeráku věčná mlha a člověk do tohoto zařízení netrefí. Bude mít větší štěstí, než si myslí. Za mě opravdu THE BEST !!! Pavel M. Břeclav
Spokojenost (Jarek, 21.07.2016, 08:03 )
7.7.2016 Krásný výlet z Červenohorského sedla na Šerák. Vycházíme v 6.30 hodin ráno. Chvilku po 9. hodině jsme u chaty. Mají otevřeno, a k našemu údivu i objednání jídla včetně polévky nebyl problém. Byli jsme velmi spokojeni. Výhled perfektní, obsluha vstřícná.
hrůza (Petra, 07.05.2015, 21:20 )
Dne: 7.5.2015 Krásný výlet s hrozným zážitkem v chatě na Šeráku. Příšerná protivná servírka, nesnáší zákazníky a pro psy-i malé-je vstup přísně zakázán!Pivo do kelímku s příplatkem. Jídlo špatné. Doporučuji jídlo a pití s sebou a posedět pod chatou s výhledem.
hrůza (Petra, 07.05.2015, 21:20 )
Dne: 7.5.2015 Krásný výlet s hrozným zážitkem v chatě na Šeráku. Příšerná protivná servírka, nesnáší zákazníky a pro psy-i malé-je vstup přísně zakázán!Pivo do kelímku s příplatkem. Jídlo špatné. Doporučuji jídlo a pití s sebou a posedět pod chatou s výhledem.
Nikdy více! (Lenka, 15.06.2014, 20:59 )
Arogance mladého pingla 14.6. 2014 nemá obdoby. A se psem tam raději ani nechod'te.
balada o šeráku (petrák, 02.05.2014, 12:55 )
v životě jsem nikam nepsala recenzi, hodnocení, ale v případě Chaty Jiřího jiné cesty není po celodenní túře, kilometrech v nohách a větrem ofúkané vkročily jsme hladové a znavené do chaty vyhlášené místo jídelního listku a pozdravů vyhodil nás pikolík od baru se slovy "sem už mi nelezte, tuhle místnost zavíráme" vypoklonkoval nás a my jen hlady skomíráme následně dodal, že bohužel, že jen do pěti se zde vaří škoda, že jsme přišly 5:20 a oni naši jedinou naději na zahnání hladu takto zmaří a když přicházela po nás další "výprava" tří dalších turistů byl personál evidentně hodně nešťastný z nově příchozích hostů každá z nás tu nechala 6 kil za noc i se snídaní leč cena odpovídající snaze zaměstnanců to zcela jistě není!!
Tak to (-OB-, 21.07.2014, 21:15 )
jste ještě dopadla dobře a měla docela "kliku". Já bral v pátek 18.7. za kliku dveří do zdejší knajpy marně již v 16.20. Jednoduše bylo zavřeno. O prázdninách… Nebýt lanovky, která sem vyveze dostatek dojných krav, asi by se majitel zdejšího podivného lokálu více zamýšlel nad otevírací dobou a přístupem k pocestným.
Novoroční zklamání (Petr Jahoda, 06.01.2013, 21:06 )
Co 1.1.2013 ? Paprsek na běžkách nebo Šerák pěšky ? Nebudu si první běžky tuto sezónu kazit ledovatou stopou a klistrem vyrazíme na Šerák. Z Ramzky hoďku a půl, docela to jde. Na chatě nás čeká překvapení "Dnes otevřeno do 13:00". Na telefonu byl čas 13:10. Opravdu mají již zavřeno, nebudeme obslouženi, musí strašně uklízet. Měli jsme jít raději na Paprsek, tam by se to nestalo. Docela to nechápu "náš zákazník, náš pán" zřejmě už i na horách neplatí.
Otevíračka? (Kačka, 08.04.2012, 13:38 )
Pokud mají otevřeno celoročně, znamená to že i na svátky = Velikonoční pondělí? Chci utéct od chlapů :)
leden 2012 (Oz, 01.02.2012, 03:17 )
Strávili jsme na chatě víkend na sněľnicích a sjezdovkách a dojem z chaty je velice dobrý. Chata je sice v omezeném provozu (zjevně jeątě zcela neskončila rekonstrukce), ale pokoje jsou zcela nové, čisté a vkusně zařízené, některé s vlastním WC a sprchou. Pozor, sprcha je v rámci ąetření vodou na ľetony (1 den/1 osoba/1 ľeton), voda teče 3 minuty. Nabídka jídel je omezená, ale stačí (klasické knedlíkové hotovky, smaľený sýr apod.), nechybí tradiční borůvkové knedlíky a sluąná jedenáctka ©erák. Jen snídaně je poněkud fádní. Jedinou výraznějąí vadou je snad jen ten číąník, je dost roztrľitý, nepozorný, zapomnětlivý a spíą se vykecává s hosty, neľ aby obsluhoval, ale podle mne je to tím, ľe je tam nový; snad se zapracuje, protoľe hlavní slovo v restauraci má mladá příjemná servírka, která zastává i práci recepční a narozdíl od svého kolegy vąe v pohodě stíhá. Chatu provozuje stejně jako celý skiareál firma Bonera. Na horskou chatu mozna zbytecny luxus, ale celkovy dojem fajn.
6 z 10, nad ocekavani dobre (Malous, 23.01.2012, 20:46 )
Chata Jiriho na Seraku ma snad nejhorsi recenze ze vseho, k cemu lze napsat komentar. Musim poznamenat, ze nepravem. Je tam novy cisnik, mozna i provozovatel, takze se nebojte nepratelskeho prijeti nebo nesmyslnych cekacich lhut. Cisnik kvuli kteremu mel Serak strasne recenze dela ted na chate Barborka pod Pradedem, viz moje recenze chaty Barborka. PLUS: V pul jedenacte jsme dostali obed, vyber v celku solidni, ceska klasika. Polevka byla trochu dochucena nejakym glutasolem, ale slo to. Veproknedlo jsem mel lepsi, ale opet to slo. Cisnik byl pratelsky a trochu dokonce vtipkoval. Pracuje tam od zacatku 2012. Dzus s vodou z vodovodu namicha bez problemu. I espresso dela slusny. MINUSY: Zakaz vsupu se psy. Trochu sterilni prostredi, ale cisto RESUME: Prijemne posezeni, mily personal, prumerna, stravitelna kuchyne.
Spokojenost (Skunkiee, 27.05.2011, 08:53 )
Tak jsem před měsícem při túře po Jeseníkách zaąel na pivko na chatu Jiřího na ©eráku. A jak tak tu čtu ty kritické komentáře, kroutím hlavou. Obsluha byla příjemná (mladá příjemná slečna), rychlá..Naprosto skvělé pivo ©erák, uvnitř teplo a útulno, krásný výhled od chaty, příznivé ceny..Byl jsem velice spokojen, pěně jsem si odpočinul a jeątě se na mě mladá sličná číąnice celou dobu příjemně umívala :)
Totální zklamání (evelyn, 26.04.2011, 14:01 )
Taky jsme se vypravili na ©erák a do chaty Jiřího o letoąních Velikonocích. Při vstupu do chaty to byl ąok, plné stoly prázdných misek od polévky, sklenic od nápojů, kde bylo volno neuklizené stoly! Obsluha evidentně nestíhala! Pan majitel by se měl zamyslet, zda jeden člověk stíhá vąe, roznáąet, uklízet stoly a účtovat! Ochota raději pomlčet. WC hrůza, o toaletním papíru si nechte jen snít. Po půlhodině čekání,ľe si nás u stolu někdo vąimne jsme se zvedli a odeąli. Takľe nedoporučuji. Na Chatě Jiřího nemají o turisty zájem.
Šerák (Musin, 23.11.2013, 13:55 )
Jezdím na Šerák od padesátého páteho roku,pamatuju když zásobování jezdil koník a vždy jsem byl velmi spokojen někdy se i hrávalo a taky jsme spávali naproti v kosovce,vřdy super a krásné vzpomínky
chata ne šeráku (Nezval Zdenek, 24.04.2016, 16:09 )
Chatu znam také ze padesatých let,zasobovaní koněm se saněmi,stará bouda,klavír,pohoda,dnes nostalgie
Komerční jeseníky (R+V, 12.09.2010, 19:43 )
Krásná tůra...aľ Na Chatu Jiřího na ©eráku. Čekat na 1 Pivo a dvě polívky půl hodiny??Paráda,a ty lidové ceny...A naąemu pejsekovi se taky líbilo.Zlatá ©výcarna. Naątěstí vyąlo počasí..
Velké zklamání (karin, 21.06.2010, 12:13 )
Souhlasím, ľe i pro nás byla chata ©erák velkým zklamáním. Máme fenku, která ąla odhodlaně s námi, ale bohuľel jsme zjistili, ľe s námi nemůľe do restaurace. Do teď jsem nezaľila, ľe by to bylo nějaký problém. Vąichni, kdo jsme tam měli psa mi dá určitě za pravdu, ľe kdyľ uľ tam pes nemůľe dovnitř, měli by aspoň přzpůsobit nějakou část, kde toho psa můľem nechat. Dát tam misku z voudou by byl asi taky velký problém!!!
Re:Pejsci (Skunkiee, 27.05.2011, 08:54 )
Pejsci dovnitř nemohou, ale miska s vodou problém není, viděl jsem jich tu několik přichystaných za dveřmi.....
Nezájem! (Renata a Jirka, Moravská Třebová, 03.01.2010, 20:21 )
Po výstupu k chatě nám arogantní personál velmi rychle zkazil náladu. Bez pozdravu, bez odpovědi, kam se máme usadit. Pouze aroganí pohledy s nezájmem. Víme jistě, ľe uľ se tu neukáľeme.
Svatá pravda (Filip, 05.01.2010, 19:40 )
Obsluha je tam uľ pár let otřesná. Ani pivo si neumí roztočit. To stejné je obsluha u sedačky. Stejný majitel.
Chata (sedlo, 11.11.2009, 21:40 )
Hm, no já jsem byl letos v srpnu zklamám. Po několika letech jsem navątívil chatu. Jídlo hrůza a cena za ubytování 590 Kč za člověkonoc, no neberte to. Okolí nádherné, ale na ©výcarnu to prostě nemá.
Vyznání ©eráku... (Ivan Zajíček, 11.11.2009, 13:42 )
"I kdyľ ses ©eráku, ponořil do mraků, přes bílou oponu dovedu číst! Za mnou je Keprník, napravo Jeseník, pode mnou Lipová, nalevo Ramzová...Naproti - kdo by řek, je chata Paprsek, do ní cesta vedla , tam z Kladského sedla..Rozhlédnu se po kraji, kde mračna plují, dívám se potají, vnímám tu vůni!" Chata na ©eráku má zkrátka kouzlo, jiskru, poskytuje přístřeąí , hanuąovické pivo i skvostné výhledy. Spolu se ©výcárnou a jiľ neexistujícími chatami Vřesová studánka a Alfrédka je to místo mého srdce horala. Do těchto míst zavítala i manľelka Císaře Frantiąka Josefa I. - krásná bavorská princezna Alľběta , zvaná Sissi. Jeho ľenou se stala v roce 1854. Kdybychom ąli z Čerňavy neznačenou cestou na Troják a dále do Branné, viděli bychom tam u cesty v lese u lovecké chaty její památníček.
nejoblíbenějąí místo (Jiří Viąňa, 11.11.2009, 12:44 )
Nejoblíbenějąí místo naąí turistické rodiny. Spolu s okolím - Keprník, Vozka


Další související články:

+ Horská chata Barborka, Jeseníky
+ Horská chata Švýcárna, Hrubý Jeseník
+ Útulna Jelení studánka, Jeseníky
+ Bouda pod Jelení studánkou, Jeseníky
+ Chata Ztracenka, levné ubytování v Jeseníkách
+ Penzion Rejvíz, Rejvíz a levné ubytování
+ Hrubý Jeseník, základní informace
+ Podzimní přechod hřebene Jeseníků
+ Vřesová studánka, Jeseníky
+ Červená hora, Jeseníky
Reklama
Témata našich článků…
Sněžka Elementární částice Šumava, ubytování Zverovka Jeseníky, ubytování Rozhledny Téryho chata Říp Propast Macocha Praděd Sluneční vítr Čičmany Lysá hora Měsíc Mars Černé jezero Litice Proton Higgsův boson Hukvaldy Zimní hvězdná obloha Štrbské pleso Lomnický štít
Reklama
Populární treky
1. Karpattreky Trek z Malé Fatry do pohoří Žiar, Fatransko-turčanský Karpattrek (2)
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Nízkých Tater
3. Ukrajinské Karpaty Dvoudenní trek na Černou horu a Stoh dolinou Černého Čeremoše na pomezí Ukrajiny a Rumunska
4. České hory Dvoudenní přechod hlavního hřebene Hrubého Jeseníku
5. Rumunské hory Vilcan, hory polonin a krásných výhledů
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Hledej podle pohoří
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist