Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Kontakty  Cookies  Ceník inzerce  RSS 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 27.5.2020 , svátek má
Treking > Chaty, ubytování > Chata pod Chlebom

Chata pod Chlebom

Ubytování pod hřebenem Malé Fatry, kontakt a cena ubytování, otevírací doba a recenze návštěvníků horské chaty

22.9.2007 | Otakar Brandos

Chata pod Chlebom (1 423 m) stojící pod horou Chleb je snad nejznámější horská chata Malé Fatry. První chata stála pod Chlebom již na počátku 20. století. Tato stavba však lehla popelem 3.11.1944, kdy ji na sklonku II. světové války vypálili ustupující Němci.

Chata pod Chlebom

Druhá chata pod Chlebom byla postavena brzy po válce, avšak i ta lehla popelem v roce 1982. Pak v této části Malé Fatry nebylo dlouho žádné zázemí, resp. bylo, ale fungovalo zcela nahodile.

Teprve v posledních asi dvou desetiletích je na chatě, která je vlastně bývalou hospodářskou budovou původní velké Chaty pod Chlebom, živo a otevřeno permanentně. Kapacita chaty narostla díky zařízení společné noclehárny na půdě (povale). Spaní na matracích ve vlastních spacích pytlích.

Chata pod Chlebom je nejsnáze dostupná ze Snilovského sedla, kam se naprostá většina turistů dopraví kabinkovou lanovkou z Vrátne. Na chatě, která je otevřená celoročně, se běžně vaří, takže návštěvník nezahyne ani hladem ani žízní. V případě obsazení pokojů je možné spát v chatě v jídelně na rozkládacích lehátkách. Provozní doba chaty od 7.00 do 22.00.

Chata pod Chlebom, jídelna Chata pod Chlebom, matrazenlager

Chata pod Chlebom se zapojila do našeho projektu Karpattreků. Na Chatě pod Chlebom si již můžete zakoupit Karpattrek pas pro Fatransko-tatranský Karpattrek.

Historie Chaty pod Chlebom

První chata pod Chlebom byla postavena již v roce 1930. Od prvních prací v únoru 1930 do jejího otevření 21.12.1930 neuplynul ani rok. Prvními chataři se stali manželé Hájkovi. Chata pod Chlebom v roce 1945, reprodukce Chata turistické veřejnosti sloužila jen krátkou dobu, do druhé světové války. Během SNP byla první chata 3.11.1944 vypálena německými vojáky.

Brzy po osvobození Slovenska se žilinský KSTL pouští do obnovy chaty. I přes poválečné těžkosti při obnově chaty se díky nadšení členů KSTL daří novou chatu dát do provozu již 3.11.1945, byť jen v omezené míře. Kompletní výstavba chaty byla ukončena až v roce 1947.

Chata pod Chlebom v roce 1947, reprodukce

Na Chatu pod Chlebom se vracejí původní chataři, kteří tady hospodaří do roku 1949. Postupně se střídá řada chatařů až v 70. letech přechází objekt do rukou Interhotelů Ružomberok. Podnik se však o chatu příliš nestaral, což nepřímo vedlo k její skáze o velikonočním pondělí 12.4.1982, kdy Chata pod Chlebom vyhořela do základů. Zůstala stát pouze hospodářská budova, která je základem dnešní chaty.

Pohled na Chočské vrchy a Západní Tatry Velký Kriváň z cesty od Chaty pod Chlebom Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
2017 nespokojenost (vitek, 05.10.2017, 19:41 )
Spali jsme zde na konci září po 3. během několika posledních let, poloha uprostřed přechodu hlavního hřebene je skvělá. Množství lidí na chatě bývá však kvůli lanovce enormní až nechutné a odpovídá mu bohužel i nálada obsluhy. Přes vynikající polévky však kvalita některých jídel šla za poslední roky hodně dolů a pivo, které bylo před několika roky naprosto senzační, bylo loni pouze standardní a letos naprosto nepitelné. Je to škoda.
opravte si (Turanec, 10.02.2015, 17:33 )
v česku je velka noc v decembri?:)
Jejda, díky (-OB-, 11.02.2015, 10:38 )
za upozornění. Někdo má ale Velikonoce celý rok :-)
Na Chatě pod Chlebom (-OB-, 09.12.2013, 18:26 )
jsme trávili velice příjemný večer a noc z neděle na pondělí. Počasí sice nepřálo, ale na chatě bylo velice příjemně a teplíčko, na čemž měl velkou zásluhu opravdu ochotný a příjemný chatař. Už se těšíme na příští návštěvu někdy v zimě a nebo brzy na jaře.
zážitky září 2013 (Jana, 22.10.2013, 13:45 )
Chata je díky auto-dostupnosti v pěkném stavu, velký výběr jídel i nápojů. Spaní na povale nebylo moc příjemné z důvodu velkého počtu nocležníků v jedné místnosti. Na 4 standartních matracích vedle sebe má spát 6 lidí, navíc do uliček přibydou další nocležníci, kteří nebyli objednáni, takže se vám tam sejde 40 nocležníků na ploše 60m2, což není za 8Euro vůbec příjemné. Obecně na mě chata působí dojmem předraženosti.
září 2013 (sysel, 02.10.2013, 21:07 )
na chatě jsme spali a vše naprosto super, zamluvení ubytování mailem, výborné jídlo, velmi ochotná obsluha, povala naprosto luxusní (vytopeno na 20st)... nemám co bych vytknul, tohle je paráda, doporučuju!!!
Pochvala (Ametysta, 27.08.2013, 19:01 )
Chata pod Chlebom je skvělý a úžasný útulek pro všechny utrmácené,leč na zážitky z přechodu hřebenovky bohaté pocestné! Jídlo a pití kvalitnější a výtečnější než v interhotelu, milá obsluha i úžasná paní chatařka s nepřehlédnutelným psím doprovodem :-). Zažila jsem tady mnohem lepší a vstřícnější přístup než ve svých skoro rodných Jeseníkách. Tahle chata je pověstnou "třešničkou na dortu" celé nádherné Malé Fatry.
Spokojenost (kuty, 28.01.2013, 13:59 )
Ahoj, na chatě sme se stavili včera při skialpové túře z Vrátné. Ceny jídel i pití mně přišly naprosto pohodové. Polévka i čepované pivko bylo výborné. Personál příjemný. Díky a rádi se zase zastavíme :-) Kluci z Uherského Hradiště
Otřesná zkušenost z povaly (Hassan, 04.11.2012, 16:49 )
Na podzim jsme strávili jednu noc na povale. Otřesné! O půlnoci přišla parta ožralých Čechů a dělali bordel do tří do rána. Na okřikování nás spících vůbec nebrali zřetel, díky nim se na povale nevyspal vůbec nikdo. Ráno, když jsme jako z prvních odcházeli, jsme šlapali lidem na hlavy, protože spali v uličce, kudy se prochází. Šlápl jsem na psa, pak někomu na hlavu...žádný med s velkým batohem jít sehnutý pod střechou a šlapat po lidech a psech. Když jsme vylezli ven, venku spali lidé ve spacácích na stole před chatou. Docela jsem jim záviděl,jistě se vyspali mnohem lépe. Příště mě na povalu už nikdo nedostane, radši budu spát venku před chatou. Pavel
Na Chatě pod (-OB-, 13.09.2012, 22:10 )
Chlebom jsem přespal v pondělí. Obsluha příjemná, ceny vcelku příznivé. I díky příznivému počasí velká spokojenost.
Bašta (Toska, 12.05.2012, 21:18 )
Stavili jsme se v březnu a květnu - pokaždé perfektní domácí jídlo. Ať halušky nebo šošovicová ... boží! Lákávé je sjet celý jídelníček!
Jak pravíš -je tomu tak!! Diky horskému Bohu! (Ivan Zajíček, 13.05.2012, 21:19 )
Vždy jsem měl tentýž pocit hladu, chutě i štěstí z krásného horského lokálu. Koreňovica vždy potěšila!Hoši za pultem byli rovněž vždy super! Už se tam zase moc těším! Ale i na starou chatu s podélným lokálem vzpomínám s láskou a se slzou v zaječím oku!Zastihl jsem ji naposled s přítelem Šulekinem 3.9.1980-pak jsme sešli do Túran na vlak do Ostravy.Šli jsme třídenní přechod z Fačkovského sedla přes Martinky a chatu pod Suchým (2 noclehy). Dnes byl to šel tři týdny.., ach jo!
Těžká historie (František Rak, 03.03.2012, 06:02 )
Na Malou Fatru jsme jezdili dříve pravidelně. Převážně lyžovat s Přerovskými strojírnami. Chatě pod Chlebom jsme říkali chata Generál, nevím proč, možná si to pletu. Nádherný kraj, chata tehdy ještě před druhým vyhořením. Všude perfektní lidé, krásné tůry, nejhorší byla na Stoh. Proto jsme se mu vyhýbali a šli okolo po žluté. Není snad chaty, od Aše po východní Slovensko, která by nevyhořela. Je to tragédie, mělo by se více dbát na požární ochranu. Všude. Požár v horách se nedá uhasit. Těším se na tuto chatu v letošním roce. Ahoj všichni. František Rak, Přerov
Co se dá dělat (Michal, 08.08.2011, 23:10 )
Byli jsme tam letos v létě a pocity jsou dvojí. Na jednu stranu vynikající personál a velice obstojná kuchyně za přiměřený peníz. Je aľ neuvěřitelné kolik lidí byli schopni za ten jeden večer nasytit, napojit a ubytovat - ti co se nevejdou tak můľou spát venku pod stanem. Na druhou stranu nevyhovující podmínky v oblasti toalet - o moľnosti se umýt ani nemluvím. Osobně to nechápu. Vzhledem k dostupnosti chaty, by si na pořádnou rekonstrukci určitě vydělala. A nemuseli bychom spát na osmilůľkovém na pokoji s cizími lidmi a povlékat pozvracené polątáře a peřiny.
Rekonštrukcia chaty (Chatárka Janka, 07.08.2012, 21:41 )
Síce neskoro, ale aj tak mi nedá reagovať na Michala - keby chata patrila nám, už dávno by vyzerala úplne inak. A ešte presnejšie - alebo keby sme aspoň mali nájomnú zmluvu dlhšie ako na rok. To je totiž holý fakt - každý rok podpisujeme novú zmluvu s majiteľmi na JEDEN ROK a každý rok s vyšším nájmom...takževšetky tie peniaze, ktoré by sme my okamžite dávali na rekonštrukciu a zlepšenie mhygienických podmienok, končia u ľudí, ktorí na chate ešte ani raz neboli...na Slovensku je to tak. Nesťažujeme sa, robíme čo môžeme, snažíme sa aspoň o čistotu a dobrú kuchyňu, pretože viac Vám všetkým bohužiaľ ponúknuť nemôžeme, čo ako by sme chceli...Janka a Drahoš
Kritizovat nemám co (Ros»a Rzyman, 17.07.2009, 00:38 )
Po treku v úmorném vedru od Chaty pod Suchým jsme byli přivítáni nádherným úsměvem slečny Zuzanky, ubytováni v příjemném a čistém pokojíku za sluąných 6 Euro ve vlastním spacáku, napojeni báječně vychlazeným pitím a nakrmeni velice dobrým jídlem. Zkrátka, bylo mi tady dobře a určitě se rád vrátím. Chatu pod Chlebom můľu za sebe kaľdému jen doporučit.
SNěHOVÉ PODMÍNKKY (Radek, 15.02.2009, 22:16 )
14.2. 2009 - výąka sněhu okolo 130 cm místy i 180cm. Větąinou prachový sníh. Místy zmrlý od větru okolo 10m/s. jinak skvělá podmínky....
reakcia (andrej, 19.11.2008, 21:18 )
ahoj, 20.10. ste sa tesne minuli s vymenou zachodov, instalaciou noveho umyvadla a noveho cerpadla, ktore vyriesilo tlak vody. v tychto dnoch sa bude malovat, takze zmiznu aj vsetky tie plesne a do zimy by malo byt vsetko ok. AD sprcha - na ktorej takto vysoko polozenej chate je k dispozicii? borisov, suchy, kamienka, stefanicka, durkova - vysoke tatry ani nespominam - neviem o ziadnej sprche... myslim, ze na gruni je, ale asi len studena - naozaj nemozete cakat vsetko :D andrej z toho noveho personalu
Příjemné zprávy (-OB-, 20.11.2008, 09:26 )
Ahoj a díky za zajímavou informaci o probíhající rekonstrukci. Určitě se do vánoc zastavíme na "kontrolu" :-)).
Sprchy (Funttomas, 20.11.2008, 13:03 )
Andrej: sprchu s teplou vodou má ątefánička, Smrekovica, K?ačianska Magura, Grúň, Solisko, Zamka, Brnča, Plesnivec a ľiarska chata.
sprchy (andrej, 20.11.2008, 22:41 )
s tou sprchou je to fakt tazke - ono cely ten system s vodou na chate na to proste nie je postaveny - chata berie vodu priamo z pramena - a tepla voda - ked sa osprchuju traja ludia - tak ten treti uz ma studenu vodu - ako vyberies z plnej chaty tych troch? ...cez predlzeny vikend 28.10. sme mali na chate na 4 dni jednu partiu z opavy - 27 ludi - jasne, ze mali k dispozicii aj sprchu, ale to sa osprchuju prvi a potom pocuvas, ze nejde tepla voda - no nejde, ked nie je nekonecna. stefanicka - netusim, ako to maju vyriesene tam, ale vsetky ostatne chaty, ktore menujes sa nedaju porovnat - beriem, ze ked sa chce, vsetko sa da, ale ked ides niekam na vikend, tak sa to da vydrzat aj bez...
Sprcha (Funttomas, 20.11.2008, 22:54 )
Andrej: verím, ľe s vodou tak vysoko je to ťaľké. Je to fakt a kaľdému sa nedá vyhovieť k úplnej spokojnosti. Na ątefáničke majú na sprchovanie vyhradené večerné a nočné hodiny. Cez deň teplá voda slúľi pre kuchyňu. Mnoľstvo spotrebovanej teplej v sprche je obmedzené intenzitou prúdu. Ke? pridáą nad tretinový výkon, jednoducho začne tiecť studená voda :-). Takto sú ?udia nútení ąetriť vodou a teplej vody sa dostane kaľdému. ľelám ve?a zdaru pri práci na chate.
personál (Zuzka, 06.02.2009, 11:32 )
Ahoj, matně si vzpomínám, ľe se před pár lety hledal někdo jako brigádník na léto na chatu pod chlebom. Bude se zase hledat? Jake jsou podmínky? Diky Zuzka
Brigáda na chate pod Chlebom (JANKA, 11.02.2009, 23:07 )
Ahoj Zuzka ! Brigádnikov h?adáme stále, ak máą záujem, napíą mi na mail chatarka@chatachleb.sk , napíąem Ti podrobné informácie.
Ubytování (Ivan Zajíček, 12.02.2009, 15:22 )
Zdravím na chatu pod Clebom paní Janku! Je si moľno na onom E -mailu objednat nocleh na duben 2009 pro 4 -5 osob? Díky. Ivan Zajíček
Rezervácia ubytovania (Janka, 13.02.2009, 11:41 )
Áno, na tomto maili si môľete rezervovať ubytovanie ako aj získať čerstvé informácie o počasí a snehových podmienkach na Chlebe, treba uviesť presný dátum a počet osôb.Na stránke ww.chatachleb.sk nájdete aj telefónne kontakty a čoskoro aj fotogalériu s aktuálnymi obrázkami z chaty a okolia. Teąíme sa na stretnutie!
říkají si TURISTICKÁ UBYTOVňA POD CHLEBOM (Ivan Zajíček, 20.10.2008, 15:29 )
Shodou okolností jsem tam byl včera s ľenou a vnukem, na razítku mají uvedeno TURISTICKÁ UBYTOVňA, tak tomu asi to ostatní odpovídá. Ale roząířili jídelníček a obsluha je vskutku milá. Avąak stále nostalgicky vzpomínám na starou dobrou chatu, která před léty vyhořela tak jako ta pod Rozsutcem.
zamyąlení (Lea, 20.10.2008, 13:27 )
Byli jsme tam ve čtyřech tento víkend ze soboty na neděli. Obsluha a personál byli super, ale toalety, plíseň po zdech, jedno umyvadlo, kterému téměř neąel otočit kohoutek, o sprąe jsme si mohli nechat jen zdát...hrozné...byl to asi jedniný, ale o to hroznějąí záľitek, z jinak exkluzivního víkendového putování po Malé Fatře. Neskutečná ąkoda.
To vąechno odnes....čas (Muki, 23.12.2008, 20:03 )
Je to pryč a určitě Ti zůstaly uľ jen dobré vzpomínky na Malou Fatru.Věřím,ľe dnes Lea voní,je osprchovaná,a krásná. Veselé vánoce na chatu i pro Leu.


Praděd Mléčná dráha Zverovka Zámek Hluboká Beskydy, ubytování Soumrak Kamenná chata Roháče, ubytování Macocha Sovinec Hranická propast Hukvaldy Elbrus, Kavkaz Polární záře Chata Borišov Porubský bludný balvan Jeseníky, ubytování Spacáky Gran Paradiso Pluto Borový vodopád Vosecká bouda Helfštýn Cvilín Chata Šerlich Bouda Jelenka Ceres Babí léto Motýli Matterhorn Konopiště Drahotuš Proton Čelovky Cirrus Turistické batohy

Malá Fatra, horské chaty a útulny

CHATA POD SUCHÝM TURISTICKÁ ÚTULNA JAVORINKA
Chata pod Suchým Chata pod Suchým
Suchý

Detail ubytování …
Útulna pod Kľakom Úbočí hory Kľak
Malá Fatra

Detail ubytování …
Reklama

Chata pod Chlebom, turistická mapa

Další související články:

+ Chata na Grúni (970 m), Malá Fatra
+ Chata pod Kľačianskou Magurou, Malá Fatra
+ Chata Vrátna, Malá Fatra
+ Turistická chata Horec, Martinské hole
+ Přechod hlavního hřebene Malé Fatry
+ Malá Fatra a Chočské vrchy, turistický průvodce
+ Malá Fatra, obecné informace
+ Malá Fatra na sněžnicích
+ Malá Fatra v zimě
+ Výstup na Veterné, Lúčanská Malá Fatra
+ Baraniarky, boční hřeben Malé Fatry
+ Výstup na Malý a Velký Rozsutec, Malá Fatra
+ Přírodní šou v podání Malé Fatry
Reklama, turistické trasy a výlety podle pohoří
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar

Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist