Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Kontakty  Cookies  Ceník inzerce  RSS 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 5.3.2020 , svátek má
Treking > Chaty, ubytování > Chata Lajoška

Chata Lajoška

Horská chata na Prednej holici, Volovské vrchy

16.1.2009 | Karol Mizla

Prológ

Tožkokrát ma potešila na duši,
že aspoň jeden článok si zaslúži.

Chata Lajoška. Perla rudohorských chát, oáza ticha v blízkosti ruchu mesta, kultové miesto, mekka košických turistov, útočisko smädných a hladných, potecha smutných, druhý domov… Takto a podobne možno charakterizova Chatu na Prednej Holici, všeobecne známu ako Chata Lajoška.

Chata Lajoška, Predná holica

Vyhžadávaná chata Lajoška (908 m) leží vo východnej časti Volovských vrchov, ktoré sú časou Slovenského rudohoria. Nachádza sa pri známej diažkovej turistickej trase Cesta hrdinov SNP, ktorá je označená červenou značkou a vedie z Devína na Duklu. Od okraja mesta Košice je vzdušnou čiarou vzdialená len 11 km. Na horskom bicykli najkratšou trasou z Košíc trvá cesta na chatu asi hodinu a štvr.

Chata Lajoška spolu s Chatou Čergov predstavujú jediné dve horské chaty na východnom Slovensku s trvalou prevádzkou (okrem tatranských Lajoška v zime chát), ktoré sa obnovili a zachovali v režime, ktorý chcel poruči vetru i dažďu. Neďaleké bývalé chaty (Csákyho chata na Tolhajskej a Békefiho chata na Vozárskej) nemali také šastie a obnovené neboli.

História Chaty Lajoška siaha do roku 1914, kedy pod vrchom Predná Holica (948 m) bola postavená prvá útulňa. V roku 1925 bola chata úplne prestavaná a obnovená, na čo mal hlavnú zásluhu vtedajší predseda odbočky Karpatského spolku kanonik źudovít Konrády (Lájoš-báči), po ktorom chata nesie meno. V roku 1928 postavili nad chatou na vrchu Predná Holica drevenú trojposchodovú rozhžadňu, ktorá existovala vyše 10 rokov.

V súčasnosti sa pripravuje výstavba novej rozhžadne, pomocnú ruku prisžúbili aj Mestské lesy Košice a Mesto Košice. Z rozhžadne bolo (a verme že bude!) vidie aj Vysoké Tatry, vzdialené 78 km. Teraz za týmito výhžadmi musia Košičania ís až na 1 246 m vysokú a od Lajošky 10 km vzdialenú Kojšovskú hožu. Počas II. svetovej vojny bola chata zničená, obnovená bola v roku 1951. Pri chate fungoval na lúke pod Prednou holicou aj lyžiarsky vlek a konali sa tu lyžiarske výcviky, v súčasnosti vlek neexistuje.

Lajoška na jeseň

V devädesiatych rokoch minulého storočia bola chata istý čas zatvorená a celá jej existencia bola značne ohrozená. Vďaka patrí Jánovi Gašparovi (znalec regionálnej histórie, o.i. autor vynikajúcej publikácie "Tatry - staré pohžadnice rozprávajú"), ktorý chatu v tom čase vzal do prenájmu od jej majiteža Klubu turistov mesta Košíc a chatu doslova postavil na nohy. V súčasnosti má chatu v prenájme Jožo Hažama. Súčasný duch chaty je zdravý a čoraz silnejší. Jej telo však časom chradne a vyžaduje si neustálu starostlivos.

Komplexnej obnove a rekonštrukcii sa chata nevyhne - ostáva veri, že na to potrebné zdroje budú. Ideu Klub priatežov Lajošky je načase uvies do života, mala by tomu pomôc aj pripravovaná nová internetová stránka (stará stránka je nefunkčná).

Vežmi cennou je chata najmä v zime, keď poskytuje útulné útočisko počas zimných túr, najčastejšie vedúcich popri chate 25-kilometrovou hrebeňovkou z Kojšovskej hole od chaty Erika cez Jahodnú až do Košíc. Niekožko desiatok metrov poniže chaty stojí Kaplnka Nanebovzatia Panny Márie (postavená v roku 1935, terajší stav je z roku 1991), pri ktorej sa v auguste na rovmomenný sviatok konajú pravidelné omše.

Od februára 2016 pôsobí na chate nova chatárka. Mladá trampka Janka Frániková je "dívka z hor" a aj vďaka nej panuje na chate pravá horská atmosféru, ochota a pohoda. Chata je otvorená denne od utorka do nedele a počas sviatkov a prázdnin.

i Volovské vrchy
Volovské vrchy náleží do oblasti Slovenské rudohoří a subprovincie Západní Karpaty. Volovské vrchy jsou rozlohou největším pohořím oblasti Slovenské rudohoří s celkovou rozlohou asi 1 320 km2. Délka hřebene dosahuje asi 70 km a šířka pohoří nepřekračuje 30 km. Stavba této části Karpat je značně složitá. To dokazuje i to, že Volovské vrchy dělíme do řady podcelků. Těmi jsou Havranie vrchy, Knola, Zlatý stôl, Hnilecké vrchy … «

Samotná chata má prízemie a dve podlažia. Na prízemí je vežká spoločenská miestnos, bar a kuchyňa. Na podlažiach sú izby. Sociálne zariadenie spoločné na prízemí. Ponuka jedál je široká a časom sa obmieňa. Výber nápojov všetkých druhov je mimoriadne pestrý a uspokojí každého podža chuti. Ceny sú turistické. Na chatu vedú viaceré značkované turistické značky: červená od východu z Jahodnej, červená od západu od Zlatoidských lúk, modrá z juhu od Hýžova a žltá zo severu od Košickej Belej.

Okrem značkovaných trás existujú i ďalšie neznačkované a dobré prístupy na túto rudohorskú chatovú perlu. Sú ideálne pre horský bicykel, v zime na bežkách. Pre peších turistov sú niektoré výstupy zdĺhavejšie. Spolu je týchto výstupových trás na Chatu Lajoška desa. V neďalekom okolí chaty sa nachádzajú viaceré zaujímavé lokality. Medzi ne patria Holý vrch (Tisícka či Zadná Holica), vyhliadková skala Loreley, Železný vrch, podhorské dediny Zlatá Idka a Opátka (bývalé banícke obce, ažilo sa zlato a meď). Podrobnejší popis týchto trás, ako aj okolitých lokalít, je však na ďalšie samostatné články.

Lajoška na bicykli

Epilóg

Tožkokrát som ju navštívil,
tožko moku tam popil,
tožko endorfínu vytvoril,
že jej vzdávam úctu a ďakujem
za každý tam strávený deň.

  • Chata Lajoška, Volovské vrchy - Slovenské rudohorie
  • Mobil: +421 940 922 350, +421 915 870 102
  • Web: www.lajoska.sk
  • Kapacita: 45 lôžok, počet izieb 12 na dvoch podlažiach
  • Prevádzková doba nonstop
  • Cena ubytovania/noc: zimná sezóna (1.10.-31.3.): 7,50 EUR (spacák)/10 EUR (prádlo), letná sezóna (1.4.-30.9.): 6 EUR (spacák)/ 8,50 EUR (prádlo)
  • Aktuality z chaty a okolia sú uverejňované na facebookovej stránke www.facebook.com/Horsk%C3%A1-chata

Chata Lajoška (Predná holica), turistická mapa

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Lajoska (Martia, 27.01.2018, 11:54 )
Lajosku už vežmi nemusím. Príde mi že sa to skôr zmenilo na horský hotel ako chatu. Ale aj tak na to mám dobré spomienky z minulosti.
Lajoška 750 (KarolM, 28.07.2017, 23:15 )
https://www.mtbiker.sk/forum/post1269724.html#p1269724
Chata Lajoška (-OB-, 17.09.2013, 19:41 )
má přes rok nové nájemce, je otevřena celoročně, najíst i napít tady dostanete, složit hlavu je rovněž kam. Ještě jednou děkuji za ochotné přijetí na chatě během mého Rudohorského Karpattreku v první polovině září.
Chata na Prednej holici (-OB-, 04.01.2012, 10:01 )
zvaná Lajoška je opět v nonstop provozu.
Dobrá správa (KarolM, 26.11.2011, 22:41 )
Dnes som vyšiel na Lajošku výnimočne pešo (takmer celá cesta k chate bola pod snehom - na lyže však málo a pre bajk veľa?). Nad Lajoškou sem-tam prekukovalo slnko. Chata takmer prázdna, avšak v krbe praskalo drevo a bolo tam príjemne. A nakoniec tá dobrá správa: chata už funguje non-stop!
Snad bude líp...? (Boris, 23.11.2011, 18:29 )
Po dlouhých odkladech jsem Lajošku konečně navštívil osobně. 4.listopadu letošního roku jsem vyrazil z Kojšova,abych přes Kojšovskou hoľu došel před setměním na chatu,kde jsem byl domluvený s kolegou "Baronem" z Košic na nocleh.Další den-v sobotu,byla naplánována akce košického KST při zdejší kapličce.Těsně před setměním,když jsem docházel k chatě,mě zastavili odjíždějící chataři,že v chatě už na mě čeká kolega a oni že jedou dolů na hokej.Po přivítání se po 10-ti letech s Baronem jsem se od něj dověděl,že tady byl i majitel,představil mu nové chataře a dovolil nám na chatě hospodařit bez něho i bez chatařů,navíc přihodil i hrnec výborného jeleního guláše abychom neumřeli hlady.Takže jsme na chatě zůstali sami a já mohl porovnávat příspěvky z internetu s vyprávěním Barona a se skutečností. Došel jsem k závěru,že zde uváděné nelichotivé skutečnosti už by chata mohla mít za sebou.S otvíračkou je to sice stále na štíru,ale v zásadě mimo sezónu o víkendech chata funguje.Co se týče zde popisované "doby plastové",podle vybavení v kuchyni i podle získaných informací je tohle už naštěstí pryč.I ráno po příjezdu chatařů a příchodu prvních hostů se káva a jiné tekutiny servírovaly ve skle.Co mne jako příznivce moků pěnivých potěšilo,že minimálně lahvové pivo je z malých českých pivovarů,konkrétně Nymburk a Pardubice.Sice bych uvítal nějaký slovenský ekvivalent,ale na výběr moc není.Takže lepší než europiva z Hurbanova či Šariše.Co bývá na výčepu jsem nestihl zjistit.Takže o jídlo a pití by neměla být nouze,uvidíme dál,jak se ke všemu postaví noví chatař-mladý manželský pár.Jinak chata a její atmosféra na mne zanechala ten nejlepší dojem,rozhodně bych rád doporučil.Ovšem vždy raději po tel.domluvě.Doufejme,že časem i tohle se změní a chata bude opět 100% jistotou v krásném pohoří Volovských vrchů.Přejme jí to!
Kontakt (KarolM, 03.05.2011, 12:55 )
Telefónne kontaktné čísla na chatu Lajoška (podľa oznamu na samotnej chate) sú: 0905 908 641, 0907 131 969, 0911 906 461 (predvoľba Slovensko 00421)
Obmedzená prevádzková doba ((: (KarolM, 20.10.2010, 15:27 )
Chata Lajoška funguje v obmedzenom režime len od piatku 12.hod. do nedele 18 hod. Možná je však dohoda otváracích hodín a ubytovania cez telefón 0908 445 881 http://www.lajoska.sk/. Tento režim má údajne fungovať do konca tohto roka.
??? (Boris, 21.10.2010, 12:28 )
Dotaz na Karola,nebo kdo bude vědět: ještě na Lajoške zuří ta "doba plastová",jak je napsáno níže?Od loňska plánuju návštěvu chaty,jsem na ni dost natěšený,ale sedět večer u kelímkového piva a dávat si večeři z plastu to teda nee! Díky za info.
Doba "plastová" (Ivan Zajíček, 21.10.2010, 13:28 )
Byl jsem tam před měsícem a mohu konstatovat, že útulnost chaty a kvalita piva (láhvová Plzeň) přehlušily onen stres z plastu. Jídlo je dobré -bohužel to je dle směrnic EU (tak mi to vysvětlil sympatický chatař a ještě sympatičtější chatařka). Takže -vyraž milý Borisi -snad to přežiješ ve zdraví. Je to krásná a útulná chatička -jedna z nejhezčích na Slovensku a jednička na východě.
nádobí (Boris, 22.10.2010, 22:00 )
Tak jo,nádobí s sebou:-) a hurá na Plzeň ze Šariše alias SAB-Miller...Budu muset přežít,ten kraj mě tam fakt láká.
Nový nájomca - aktuálne info (KarolM, 23.04.2010, 22:18 )
Na Lajoške je nový nájomca. Jedlo a nápoje sa podávajú výhradne v plaste (aj penivý mok!). Ceny piva sú vyššie, poháre štamgastov sú zlikvidované (((:
Smutný příběh... (Ivan Zajíček, 26.04.2010, 13:08 )
Milý Karolko! Vyjadřuji Ti hlubokou soustrast za to, že jsi přišel o svůj krýgel na Lajošce -je to rána z čistého nebe! V igelitu či plastu můžou být tak balené jahody (zapomněla vážení -na jahody mražený - v igelitu balený..) - ale ne ušlechtilý mok z ječmene našich předků . Slad a chmel -Božský tmel! Snad se to na Lajošce ještě stabilizuje , protože by to bylo nedůstojné. Já naopak jsem byl minulý víkend na chatě Inovec (Povážský Inovec) nadšen kvalitou piva Urpín v krásných krýglech . I halušky byly skvělé! Jo, časy se mění! Ale i tak pozdrav Lajošku! Zdraví Tě Ivan Představ si , že byl s námi na Inovci kamarád Aleš T. (1950) , který uměl v němčině celou báseň o skále Loreley od Heinricha Heineho (1797-1856) a já jsem byl pyšný na to, že se mi to podařilo přeložit. Krásná báseň - jako ta Tvoje skála!
Nový chatár (KarolM, 10.04.2010, 19:42 )
Chatár Jožo Haľama po vyše dvoch rokoch na Lajoške končí. Bol to dobrý chatár. Vzorne sa staral o chatu i návštevníkov (s pomocou ženy Marty a detí), za čo im patrí veľká vďaka! Nový chatár prichádza od Čergova - verme, že tiež bude dobrý. Lajoška - perla rudohorských chát - si to zaslúži!!
Přeji jen to nejlepší! (Ivan Zajíček, 11.04.2010, 09:47 )
Přeji krásné útulné chatě jen to nejlepší a novému chataři nechť se vše podaří! Košičané si to zaslouží a Volovské vrchy taktéž .Přeji Lajošce , nechť je její osud stejně tak dobrý, jako tomu bylo v Beskydech na Chatě na Kotaři, která rovněž v poslední době změnila nájemce a vše je OK! Držím palce a těším se na svou další návštěvu s noclehem s dobrými lidmi , pivem a borovičkou, jmenovitě na oba Karoly z Košic.
V?aka Karčimu Mizlovi (Vladimír Kováč, 18.02.2009, 18:43 )
Na Lajošku chodím od roku1956. Bol som tam velmi vela krát, v zime aj v lete. Vždy to bolo a je o nádhernej atmosfére a pohode, ktorá tam panuje. človek je akoby v inom svete, zabudne na všetky trable - tie ostanú dole. Ona vždy vykúzli pokoj v duši, v tom ma teda ešte nikdy nesklamala. ?akujem Karči, že si na stránkach tohto krasného časopisu našu Lajošku pripomenul. A vlastne všetkym, ktorí sa na jej dobrom mene podielaju - chatárom aj návštevníkom.
?akujem (Kristina Bartková, 28.01.2009, 09:19 )
Aj ja by som sa chcela po?akova za zverejnenie tohto článku. Je výborne, že sa takýto článok tu objavil a informuje aj neznámych ?udí o jedinečnosti tejto chaty a kráse jej okolia. Mamkin strýko( nebohý Vasi? Sadiv) bol dlhé roky jej správcom a celé roky naša rodina chodila na túto chatu, či vypomáha, alebo sa rekreova. Samozrejme , že to pokračuje aj našou generáciou, a nikdy nezabudnem ako sme každé leto tam chodievali. Síce som tam dlhší čas nebola, ale chystáme sa túto tradíciu, súčas nášho života, opä obnovi. Som ve?mi hrdá na to, že táto chata stále stojí a vzmáha sa. Všetkým, čo sa o to zaslúžili zo srdca ?akujem.
Teší ma to (Dežo, 10.02.2009, 18:54 )
Ve?mi ma potešil tento článok o Lajoške. Musíme si troška spropagova naše krásne turistické okolie Košíc, lebo ve?a Košičanov ani nevie kde to je. Dal som si námahu a tiež som napísal o Kojšovskej holi, kedy tam nefungovalo nič. www.tronkosice.sk/portrety/s uctou k Erike Teraz nás teší aspoň prevádzka čajovni Katka. Ešte raz-teší ma to.
?akujem (Vlado, 18.01.2009, 10:51 )
Je to dobre, že sa takýto článok objavil na takomto mieste. Chodieval som na Lajošku od detstva. ?akujem všetkým, ktorí sa o ňu starali, v posledných rokoch ju dobre viedol Juraj Mandula. Letný foto je z tohoto obdobia.
V?aka všetkým (Karol Mizla, 18.01.2009, 20:52 )
Áno, Juraj Mandula s manželkou Gitkou sa o chatu vzorne starali a tiež ju značne pozdvihli. škoda, že Juraj predčasne ukončil dlhodobý prenájom. Horské chaty potrebujú podnikavého vlastníka alebo dlhodobého nájomcu, aby sa o.i. mohli realizova nevyhnutné investície. Súčasný nájomca Jožo sa ve?mi snaží a držme mu palce. Verme, že Lajoška bude stále dostáva to, čo si zaslúži. Lebo dáva toho ozaj ve?a?
v?aka (karol sopko, 18.01.2009, 09:59 )
Karol v?aka za tento opis Lajošky. Chodievame na ňu obaja už desiatky rokov a objaja vieme čo nám dáva a prečo bez nej by sa nám ažšie žilo.Ako to hovorievala stará pani Mačingová z Vyšného Klatova- stačí sa len oprie o silný buk a do človeka sa vlieva sila a energia. A ?akujem,že si nezabudol na Jana Gašpara.Bez jeho obetovaných rokov na chate Lajoška a vrazených financií, by asi dnes bola z Lajošky už len chátrajúca ruina. Na Jana sa v tomto prípade presne vzahuje- každý dobrý skutok bude po zásluhe potrestaný.
Vyborne miesto (thailon, 17.01.2009, 12:52 )
Na chate som bol uz ani neviem kolko krat, no vzdy potesila, pomohla. Ci uz v zime, v lete, skoro rano ci v noci. Nikdy nas neodmietli, obsluha a ponuka vyborna. Som rad, ze take miesto pri Kosiciach existuje.
Už se těším.. (Ivan Zajicek, 17.01.2009, 12:05 )
šel jsem přes ní v roce 1983 ze Zlaté Idky do Košic a již tehdy byla milá, tehdejší chatař byl maratonec a na start slavného závodu v Košicích závodu chodíval pěšky. Tak se na ní těším znova a zdravím ji veršíkem:" Při dešti, bouři či sněhové vichřici, pod střechou chatičky netřeba čepici. Tulák se napije , ohřeje , osuší, něco jak štěstí se ozývá na duši!"
suhlas (pete, 16.01.2009, 20:16 )
je to velmi pekna oblast v okoli Kosic a to v kazdom rocnom obdobi
kontakt (ivana, 24.03.2011, 09:36 )
zdravim Vas.. nevie mi niekto nahodou poradit telefonne cislo na chatu lajoska !? cisla z internetu uz neplatia :o .. dakujem
nový kontakt (KarolM, 24.03.2011, 14:35 )
Budú platiť nové čísla (vyberá sa chatár) z prerobenej webstránky. Treba sledovať treking.cz ci lajoska.sk


Další související články:

+ Všetky cesty vedú na Lajošku
+ Trek přes Čiernou horu do Volovských vrchů, Rudohorský Karpattrek (1)
+ Hřebenovka Volovských vrchů na Kloptaň, Rudohorský Karpattrek (2)
+ Divočinou Volovských vrchů na Pipitku a za medvědy, Rudohorský Karpattrek (3)
+ Volovské vrchy, trek hlavním hřebenem pohoří
+ Vihorlat neboli Vihorlatské vrchy, ubytování na Vihorlatě
+ Muránska planina, ubytování a chaty na Muránske planině
+ Slovenský ráj, ubytování, horské chaty ve Slovenském ráji
+ Vysoké Tatry, ubytování a horské chaty ve Vysokých Tatrách
Reklama
Témata našich článků…
Aktuální počasí Praděd Babia hora Macocha Karlštejn Žiarska chata Roháče, ubytování Macocha Hranická propast Rozhledny Zámek Hluboká Sluneční soustava Krážova studňa Červená Lhota Vodopády Beskydy, ubytování Spacáky Gran Paradiso
Reklama
Populární treky
1. Karpattreky Trek z Malé Fatry do pohoří Žiar, Fatransko-turčanský Karpattrek (2)
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Nízkých Tater
3. Ukrajinské Karpaty Dvoudenní trek na Černou horu a Stoh dolinou Černého Čeremoše na pomezí Ukrajiny a Rumunska
4. České hory Dvoudenní přechod hlavního hřebene Hrubého Jeseníku
5. Rumunské hory Vilcan, hory polonin a krásných výhledů
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Hledej podle pohoří
Reklama
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | źubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist