Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Cookies  Ceník inzerce 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 23.6.2022 , svátek má
Treking > Chaty, ubytování > Útulňa Andrejcová (1 420 m) v Nízkých Tatrách

Útulňa Andrejcová (1 420 m) v Nízkých Tatrách

Turistická útulna na hřebeni Královoholských Nízkých Tater

17.4.2007 | Otakar Brandos

Útulna Andrejcová (útulňa) je pěkná a nově zrekonstruovaná turistická útulna s hospodářem (od 15.5. do 31.10 nonstop, v zimním období jen o víkendech a svátcích). Útulna Andrejcová se nachází na hlavním hřebeni Nízkých Tater pod vrcholem Andrejcová.

Andrejcová

Podle návštěvního řádu NAPANTu lze Andrejcovou využít k přenocování (max. dvě noci v případě nepříznivého počasí) během přechodu hřebene Nízkých Tater. Útulna Andrejcová je jedním z mála míst, kde lze během, na Slovensku velice populárního treku - hřebenovky Nízkých Tater, přespat.

Srubová stavba útulny Andrejcová z roku 1968 se nachází asi 100 metrů od turistického chodníku. Při příchodu od západu (od Velké Vápenice) je útulna dobře viditelná, při příchodu z opačného směru je zastíněna kosodřevinou a nepozorný turista by ji mohl minout (označeno tabulkami).

Andrejcová

Odbočka k útulně Andrejcová je zhruba 100 metrů západně (vpravo) od rozcestníku na rozcestí s modrou TZ vedoucí sem z obce Pohorelá (v sousedství jsou Boží muka), útulna se tedy nachází na severním úbočí pod hlavním nízkotatranským hřebenem. V těsném sousedství útulny je upravený pramen vody (Zimná voda), kterýžto zdroj nezklame ani v parném létě. Za útulnou je kontejner na odpadky (ty si ale stejně každý pořádný turista odnese s sebou) a suchý záchod.

Po opravě útulny Andrejcová se její ubytovací kapacita zvýšila. Za předsíní se nachází chodba se schodištěm na "půdu", kde ve vlastních spacácích může přespat 10 lidí. Dole v hlavní místnosti je dvojposchoďová postel pro 11 lidí. Na karimatkách na zemi se může vyspat dalších 9 lidí. Kapacita útulny je tedy 30 nocležníků. Pro případ, že by útulna Andrejcová byla beznadějně plná, lze přespat na louce u útulny v zapůjčených 12 stanech. Celková kapacita dalších 31 míst. Nepřízeň počasí lze také přečkat v některém z dalšíých blízkých srubů, např. při modré turistické značce vedoucí do obce Pohorelá. Srub se nachází vedle turistického chodníku kousek pod rocestníkem "Pod Úplazíkom", asi 20 minut chůze pod hřebenem.

Průvodce, Nízké Tatry

Správce útulny Andrejcová zde zřídil kuchyni s výčepem, takže turista zde má možnost zakoupit nejen polévku a další základní jídla (klobása apod.), ale i čepované pivo a další. K ubytování na útulně je nutná rezervace, stačí formou SMS. Ta vám musí být potvrzena. V útulně je výkonná pace, dřevo je vždy připravené. Občerstvení je zajištěno po celý den.

Andrejcová Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Andrejcová je (-OB-, 30.06.2013, 12:33 )
v dobré kondici a stále vyhledávaná, avšak při silnějším dešti již začíná zatékat střecha. Dřevěný šindel pracuje a prasklinami kape voda do podkroví.


Praděd Mléčná dráha Zverovka Zámek Hluboká Beskydy, ubytování Soumrak Kamenná chata Roháče, ubytování Macocha Bezděz Hranická propast Hukvaldy Elbrus, Kavkaz Polární záře Chata Borišov Porubský bludný balvan Javorníky, ubytování Spacáky Gran Paradiso Pluto Velický vodopád Vosecká bouda Helfštýn Cvilín Chata Šerlich Bouda Jelenka Ceres Babí léto Motýli Matterhorn Konopiště Drahotuš Proton Čelovky Cirrus Turistické batohy

Nízké Tatry, horské chaty a útulny

RAMŽA, turistická útulna CHATA M. R. ŠTEFÁNIKA
Ramža Ramža
Hlavní hřeben

Detail ubytování …
Štefánička Pod Ďumbierom
977 01 Brezno

Detail ubytování …

Útulna Andrejcová, turistická mapa

Další související články:

+ Turistická útulna Ramža, Nízké Tatry
+ Ďurková, neboli Turistická útulna pod Chabencom
+ Kamenná chata pod Chopkom, Nízké Tatry
+ Chata M. R. Štefánika (Chata pod Ďumbierom)
+ Útulna pod Štrosy, Starohorské vrchy
+ Chata Björnson, Jasná – Nízké Tatry
+ Srub pod Úplazíkom, Nízké Tatry
+ Chata Jarabatá, Nízké Tatry
+ Přechod hlavního hřebene Nízkých Tater
+ Přechod hřebene Nízkých Tater; Fatransko-tatranský Karpattrek (10), hřebenovka…
+ Turistický průvodce Nízké Tatry a Starohorské vrchy
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist