Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 24.11.2015 , svátek má
Treking > Cestování > Bezpečnostní situace na Zakarpatské Ukrajině

Bezpečnostní situace na Zakarpatské Ukrajině

Jaká byla situace v srpnu 2014?

19.8.2014 | Otakar Brandos

Bezpečnostní situace v Zakarpatské oblasti Ukrajiny během naší srpnové návštěvy byla dobrá, nesetkali jsme se s žádnými problémy ani během cesty ani během pobytu. Situace na hranicích ve Vyšném Nemeckém stabilní, přechod však poměrně rychlý. Ubylo osobních automobilů a prakticky zmizely kamióny. Při lednové i srpnové návštěvě jsme na příjezdu viděli stát jediný kamión!

Obchody jsou dosud dobře zásobeny, na benzinových pumpách je dostatek pohonných hmot za příznivé ceny. Litr naturalu 95 stál v průměru 16 - 17 hřiven při kurzu asi 1,70 Kč za hřivnu. V některých oblastech se však již začínají objevovat první výpadky v zásobování i v dodávkách energií. Alespoň podle ukrajinských médií.

Poloninská idylka

Pokud jde o situaci na východě Ukrajiny, tam bych cesty v žádném případě nedoporučil. Probíhá zde "regulérní" občanská válka, která si vyžádala již pravděpodobně tisíce životů a na útěku je okolo jednoho miliónu (!) obyvatel. Navíc se obě z bojujících stran dopouštějí válečných zločinů. Ať separatisté, tak ukrajinská armáda a polovojenské bojůvky.

Situace na východě je nepřehledná, zprávy našich a západních médií, stejně jako ukrajinských i ruských je nutné brát s jistou rezervou. Obyvatelé válkou postižených oblastí prchají především do Ruska, což do jisté míry může odrážet nálady tamních obyvatel, které nedokumentuje žádná ze stran konfliktu. V oblastech bojů zůstávají obvykle jen rodiny s dětmi a sociálně slabší, kteří nemají ani na zakoupení jízdenky na vlak či autobus…

Bezpečnostní situace na Zakarpatské Ukrajině

Má letos význam plánovat cesty do ukrajinských Karpat?

9.4.2014 | Otakar Brandos a Aleš Kučera

Ukrajina je v hledáčku našich i evropských médií již delší dobu. Člověk neseznámený s reálnou situací si z mnohdy protichůdných a nejasných zpráv nedokáže udělat obrázek, co se v této lidnaté a rozlohou 603 700 km2 po Ruské federaci druhé největší evropské zemi vlastně děje (následují Francie s 547 030 km2 a Španělsko s 505 000 km2).

Cesta do Siněvirské Poljany

Jaká je dnes bezpečnostní situace na západní Ukrajině a v ukrajinských Karpatech? Má cenu letos vůbec uvažovat cestu do těchto končin a nebo vybírat z jiných destinací? Přiznám se, že ani mně ani kolegovi Aleši Kučerovi, se kterým situaci průběžně monitorujeme a na Ukrajině jsme byli v lednu v době vrcholících protestů (kdy zemi bezprostředně hrozilo vyhlášení výjimečného stavu a uzavření hranic) se nedaří situaci jasně hodnotit.

Čtěte také: Na ukrajinských silnicích - poplatky, dopravní předpisy a dokumenty

Nedaří se nám to ani za sledování ukrajinských, ruských, českých, slovenských či některých nezávislých britských deníků. Situace je značně nepřehledná, rychle se měnící a plná nevyřčených velmocenských hrátek. Ale protože se na nás jako na "znalce" této oblasti obrací stále více lidí s žádostí o informace o bezpečnostní situaci, zaktivizovali jsme v Zakarpatské a Lvovské oblasti své kontakty. Nažhavili jsme telefonní a emailové linky a připravili krátkou zprávu tak, jak to vidí naši dlouholetí přátelé přímo v oblasti.

Na Zakarpatské Ukrajině je dnes klid a bezpečno, byť bezprostředně po krizi na Majdanu docházelo k útokům na veřejné činitele. Kriminální živly okrádaly cestující a vyžadovaly výpalné pro "hrdiny". To byl jeden z důvodů, proč se v řadě oblastí zformovala domobrana… Policie de facto přestala fungovat nebo byla dehonestována a ztratila jakoukoliv vážnost.

Dnes je ale v tomto regionu klid, což je dáno především tím, že Zakarpatci se nikdy o politiku příliš nestarali a pěstovali své brambory a rajčata či chovali ovce, jak se vyjádřil jeden kolega z Rachovského okresu… Proto v současné době turistice na poloninách nic nebrání. Kraje na východě či v oblasti Kyjeva mají sice jiné podmínky a situace je v nich nepřehledná, ale ty nejsou předmětem této zprávy.

Samozřejmě, že nálady a atmosféra mezi lidmi - vyhecované nenávistnou kampaní v médiích, mohou před volbami 25.5.2014 vést k místním potyčkám… Ale těžko předvídat, i jak se na místní úrovni budou znesvářené strany měnit v regionální politice.

Průjezd hranic je bez vážnějších komplikací, byť v minulém měsíci v době jistého politického vakua došlo k blokování hranic na ukrajinské straně nacionalisty. Obecně lze však řící, že na hranici s Rumunskem (Sighetu Marmatiei) nebo s Maďarskem (Berehovo nebo Kosoň) zažijete menší buzeraci.

Služby i obchody fungují normálně, stejně tak veřejná doprava či maršrutky. Silnice jsou ale stále v zoufalém stavu a plné děr, stav bych hodnotil jako nejhorší za posledních 20 let. Proto vlastním autem raději ne. Nemluvě o tom, že dnes se dovolat spravedlnosti u policie, která je v rozkladu, je téměř nemožné.

Pomník UPA; do debat se raději nepouštějte!

Bohužel nečinnost policie může vést v ojedinělých případech k porušování předpisů ze stran místních opilců nebo "rádobymafiánů". Pokud se nám za poslední půlrok podařilo natankovat u pumpy tak nekvalitní, nebo pančované palivo, které v podstatě zničilo motor. Tento stav se díky bezvládí může ještě zhoršit. Tato situace, kdy nevládne ani stará ani nová parta, nefunguje státní správa, kontrola ap. vyhovuje i takovýmto šmelinářům.

Pro turisty může být příjemnou zprávou skutečnost, že kurz hřivny vůči euru i dolaru dramaticky klesá (14 hřiven / 1 dolar, tedy asi 1,50 Kč, 1 EURo = 16 Hřiven, přičemž v lednu to bylo 1 EUR = 11 Hřiven), takže v již tak levném kraji bude ještě levněji. Svými cestami tak můžete alespoň v malém podpořit místní mikroekonomiku. Situaci budeme monitorovat i nadále a v případě jakýchkoliv podstatných změn vás budeme na těchto stránkách informovat.


Pozn.: Jak podle mého názoru informují česká média? Toť velice častý dotaz čtenářů. Podle mého soukromého názoru česká média informují velice tendenčně a povrchně - bez znalosti hlubších souvislostí. Ještě jednou podtrhuji, že je to soukromý názor, který nikomu nenutím, nakonec na základě různých zahraničních zdrojů si úsudek může udělá každý sám. Nejlépe si u nás vedou na Aktálně.cz nebo Lidovky.cz, kde se alespoň občas objeví nějaká objektivnější zpráva přímo od zpravodaje z Ukrajiny.

Velkým zklamáním pro mne osobně je Idnes.cz (vrcholem demagogie a novinářského selhání třeba články L. Palaty) a Novinky.cz potažmo ČTK (u článků ani nezjistíte autora) a asi nejhůře na tom je Česká televize. Její zprávy již dávno nejsou zpravodajstvím, ale žurnalistikou. V poslední době mně osobně ale připomínají více než žurnalistiku propagandu toho nejhrubšího zrna, podléhající "oficiálním" proklamacím (jak ukrajinské, tak proruské skupiny).

Ukrajinci a Rusíni, Rusové, Rumuni, Maďaři - Zakarpatí je opravdu multilingivní

Cenzura v době internetu a stále lepší jazykové vybavenosti čtenářů je hloupým snažením… Zajímavé analýzy u nás například vycházejí na Literárkách.cz, které bývají navíc řádně ozdrojovány a tudíž i zpětně ověřitelné.

Řada nezávislých médií odkazuje (a někdy i překládá) zprávy takových deníků jako je The Guardian či Le Monde. Není od věci přečíst si informace o tom, jak to vidí Rusové či přímo Ukrajinci z různých regionů, aby člověk předešel naprosto jednostranným úsudkům - viz například Krymskaja pravda, Ukraina sevodňa, Ria novosti, Uzhgorod.in, Zakarpattya.net aj. Přiznám se ale, že i po přečtení celého výše odkazovaného názorového spektra je pro mne situace na Ukrajině těžko pochopitelná i uchopitelná a generální soud udělat nedokáži…

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
značení na trase (Aleš, 14.05.2014, 14:59 )
Děkujeme za zprávu, bohužel tento rok nemáme žádné prostředky na obnovu značení (mým regionem je Usť Čorná), ale i přesto bychom značení alespoň svépomocí udržovali. Budu vděčný za podněty a fotky stavu rozcestníků a značení. Můžete mně poslat pár postřehů ke značení na e-mail? Díky Aleš


Další související články:

+ Karpaty v blátě a mlze
+ Jak cestovat do ukrajinských Karpat? Co mě čeká na hranicích s Ukrajinou?
+ Ukrajina - počasí, geografie, ambasáda ČR
+ Ukrajina, hraniční přechody na Zakarpatskou Ukrajinu
+ Cena volání z Ukrajiny, "zlaté" tarify českých operátorů jako z Marsu
+ Na Hoverlu (2 061 m) nejkratší cestou; Zakarpatská Ukrajina
+ Černohorská polonina, Ukrajinské Karpaty
+ Horhany (Gorgany) - výstup na dvojvrchol Syvulja
+ Ťapeš (1 324 m) aneb koločavská Lysá hora
+ Potulky poloninou Svidovec
+ Napříč Krymským pohořím
Reklama
Výběr článků
Hory Galaktický zabiják, dvojice interagujících galaxií NGC 1316 a NGC 1317
Hory Jak vybírat stan? 10 rad pro výběr stanu. A rozhodně nespěchejte
Hory Nezapomenutelný dvoudenní trek za humny Ostravy? Vandr údolími Setiny a řeky Moravice
Reklama
Témata našich článků…
Kadovský viklan u Kadova Malá Fatra, ubytování Chata Smědava Bouzov Gutštejn Chata Borišov Krížna Vihorlat, ubytování Pieniny Melechov Drahotuš Mauricius Praděd Sluneční erupce Levoča Olperer Čergov Blesk Chočské vrchy Jeskyně Šipka Pohorky Spišský hrad
Reklama
Doporučujeme ke čtení

Solární nabíječky pro turistiku a treking - luxus nebo nezbytnost?

Hory

Solární nabíječky se v outdooru objevily poměrně nedávno. Se stále častějším používáním GPS, digitálních fotoaparátů…

Je táboření a bivakování v přírodě a na horách legální?

Táboření či bivakování je v českých, slovenských, ale třeba i rumunských či skandinávských horách běžná praxe. Ne vždy je však tato praxe tolerována, ne všude má "oporu" v zákoně. V posledních dvou…

Populární treky
1. Slovenské hory Baraniarky a Kraviarske, podzimní balada modré hřebenovky
2. České hory Ledopády v Pulčínských skalách; návštěva Pulčínských skal a ledopádů aneb úskalí turistiky na Valašsku
3. Rumunské Karpaty Maramureš, Suhard, Rodna a Sapinta, Sighet (1) - trek po hřebenech rumunských Karpat
4. České hory Králický Sněžník, procházka nad mraky - z Dolní Moravy k vrcholu Králického Sněžníku
5. Slovenské hory Roklinou Suchá Belá, Slovenský ráj a turistické trasy
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist