Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Cookies  Ceník inzerce 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 5.11.2018 , svátek má
Treking > Cestování > Kambodža / Sen Monorom, Koh Rong a Phnom Penh

Kambodža / Sen Monorom, Koh Rong a Phnom Penh

Kambodža 2016 (2): Lidé, příroda a památky

17.10.2016 | Klára Mališová

Půda v okolí Ban Lungu je prodávána bohatším a mocnějším sousedům Kambodže. Nejen prales mizí pod razítky a podpisy smluv, ale taky budoucnost kráterového jezera Boeng Yeak Lom je v ohrožení. V současné době má toto jezero, včetně okolních pozemků, v pronájmu místní etnická menšina. I toto se má změnit. Bohužel ani místní lidé si nemyslí, že jezero bude čekat šťastná budoucnost.

Kambodžská svatba

Pokud máte v plánu si půjčit motorku a jezera s vodopády projet sami, tak mějte na paměti, že jezero Lumkut je těžké najít, nevedou k němu žádní ukazatelé. V období dešťů se cesta k vodopádům i jezerům promění v červenou a uklouzanou bahnitou past. Bez dostatku zkušeností je více než jisté, že to položíte.

Ubytování 7 USD/noc Tree Top Guesthous. Cesta z Kratie do Ban Lungu 8 USD. Vstupy k jezeru a dvěma vodopádům 3 USD. Jídlo na tržišti 1 USD. Řidič mota 35 USD - celý den.

Sen Monorom

Divočina, která začíná být mezi turisty velmi v oblibě, ale i tady se jim můžete vyhnout a půjde to určitě lépe než v Siem Reapu. V kraji Mondulkiri uvidíte divokou přírodu, která zatím stojí v pozadí zájmu politiků. Divoký prales, sloni a místní etnikum žijící v pralese, kde obdělávají svá pole s horskou rýží. Ani tady už není cesta tak náročná. Hodně času vám ušetří i to, že se sem celkem pohodlně dostanete z Ban Lungu minibusem.

Čtěte také: Minulá část článku Kampodža 2016 (1)

Ubytování 5 USD/noc Happy Elephant Guesthous, Cesta z Ban Lungu do Sen Monorom 8 USD (minibus). Avodáko shake 1 USD. Jídlo v guesthausu 2 USD.

Kampot

Kampot je město jako dělané pro nic nedělání. Potkáte zde spoustu seniorů z Evropy, USA a Austrálie. Jde o ten typ seniorů, u kterých si říkáte, že museli na vlastní kůži zažít Woodstock a nehodlají se smířit s tím, že ta doba už je dávno pryč.

Jezero Lumkut Koh Rong

Jen tady vám pán, ve věku vašeho dědy, ubalí jointa s takovým gryfem, že by to mohl přednášet a hned za rohem vás na kávu pozve sedmdesátiletý týpek s dredama až pod zadek. Chvílemi mě mrzelo, že neumím být tak ofrklá, abych se zeptala, zda si je můžu vyfotit. Mimochodem marihuana je v Kambodži nelegální, ale v Kampotu a na Koh Rongu to asi ještě neví.

Ubytování 8 USD/noc. Asijská masáž 5 USD/hodina. Cesta ze Sen Monorum do Kampotu (přes Phnom Penh) 10 USD. Jídlo 3 USD. Ledová káva 1 USD. Třtinový nápoj 0,25 USD.

Koh Rong

Původně to měl být Koh Rong Samuel, ale koho jsem potkala, tak ten tam mířil. Když oni tam, tak já jinam. Cesta na ostrov probíhala v klidu a to přesto, že pršelo. Loď vás zaveze do rybářské vesnice. Pokud máte ubytování rezervované na pláži Sok San, tak si budete muset vzít lodní taxi, které v době sezóny stojí 5 USD za osobu, mimo sezónu 30 USD.

Dejte si pozor - na tuto pláž se nemusíte vůbec dostat, pokud nebude dobré počasí. Myslete na to, než si na pláži Sok San zarezervujete ubytování. Já na ostrov dorazila mimo sezónu a s ubytováním nebyl problém. Dala jsem přednost guesthousu, který vlastní kambodžská rodina. Pokud vám nevadí hlučný bar hned vedle, asijská čistota a trocha té vlhkosti, tak jste tady správně. Odměnou vám bude fakt, že přispíváte místním, ochotným a vstřícným majitelům.

Zatopený les u vesnice Kompong Pluk Plovoucí vesnice Kompong Pluk

Koh Rong je party ostrov. Pořád je to baťůžkářský ráj se vším, co k tomu patří. Nakonec jsem měla štěstí, i co se počasí týče. Pršelo vždy od páté ráno do desáté hodiny dopoledne, pak už bylo pěkně. Pamatujte, že pokud jedete mimo sezónu, tak moře nebude blankytně modré a obloha nebude bez mráčku. I přesto stojí za to, tenhle tropický ráj s bílým pískem vidět.

Phnom Penh

Zbytek dní, které mi zbyly, jsem věnovala Phnom Penhu. Zprvu mě trošku mrzelo, že na hlavní město mám těch dnů moc a že jsem mohla déle zůstat v Ban Lungu. Jenže počasí neovlivníte. Právě kvůli počasí jsem se rozhodla svůj pobyt na ostrově zkrátit a v Phnom Penhu jsem tak trávila čtyři dny. Dnes musím říct, že nelituji a to nemám velké města ráda.

Phnom Penh je jiný. Jde o hlavní město, ale je poměrně malé a velmi dobře se v něm orientuje. A pokud nepatříte mezi pohodlné turisty, tak vám pro přesuny z bodu A do bodu B budou ve většině případů stačit vlastní nohy.

Specialita Kratie - krolan

Phnom Penh nabízí vše, co od Asie čekáte, ale naservírujete vám to v líbivé a něžné podobě. Hlavním lákadlem jsou tržiště. Ke zhlédnutí stojí všechny tři Centrální trh, Ruský trh i Psar Thmei. Mě se nejvíce líbil Centrální trh, který sídlí v nádherné budově, ve které je příjemně, i když jsou venku teploty, které jsou pro Středoevropana k nepřežití.

Toto tržiště mají v oblibě především turisté, pro místní obyvatelé je příliš drahé. Pokud ovšem při nákupech (teď nemám na mysli jídlo) upřednostňujete aspoň trošku zdánlivého řádu před chaosem, tak jste na správném místě. Psar Thmei zase nabízí tu správnou asijskou atmosféru. Nezapomeňte smlouvat!

Phnom Penh - olympijský stadion Phnom Penh - Centrální trh

V Phnom Penhu sídlí i mnoho organizací, které se snaží podporovat znevýhodněné skupiny místních obyvatel. Rozhodla jsem se podpořit projekt Friends. Dětem ulice nabízejí možnost zapojit se do pracovního procesu. Pod tento projekt spadá restaurace a salón s manikúrou.

To, co by žádný turista neměl opomenout při návštěvě Kambodže je krom chrámů Angkoru, také vězení S-21 a vražedná pole. Vězení S-21 je místo, které vás uvede do stavu hlubokých depresí. Celou hrůznost tohoto místa dokresluje obyčejnost třech betonových budov bývalé střední školy.

Už po prvních místnostech nebudete chtít nic vidět, nic slyšet… budete mít chuť otočit se a z toho místa vypadnout. Je jen pár míst na zemi, které vás donutí přemýšlet nad tím, že pokud by hned teď zmizelo lidstvo z povrchu země, tak si tato planeta oddychne. Je jen pár míst, které vás donutí se stydět za to, že patříte mezi lidskou rasu, která je schopna zrealizovat takto obludné věci.

Tržnice v Siem Reapu Pouliční občerstvení v Ban Lungu

Všechny výtvory lidské činnosti se najednou zdají absolutně bezvýznamné a nicotné. A přesně tohle je Kambodža. Nabídne vám lidství v jeho pravé podobě. Můžete spatřit úžasné chrámy, které jsou dokladem lidského umu a génia a za pár dní se ocitnete na místě, které vás donutí pochybovat o samé podstatě člověka.

Trocha základních údajů

Termín přelom července/srpna 2016. Celkem 21 dní. Let Praha - Paříž - Šanghaj - Phnom Penh a zpět. Cena zpátečních letenek 17 000 Kč (od jiných cestovatelů jsem zjistila, že šly koupit i za 13 000 Kč). Sbalila jsem se pouze do příručního zavazadla batoh DMM Flight 45 l. Útrata na místě 700 USD (ubytování, stravování, vstupy, dárky a prvotní nákup toho, co jsem si nemohla vzít na palubu letadla). Cena za pokoj 5 až 8 USD (pokoje většinou se studenou vodou).

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Moc pěkné (Kůstka Lubomír, 19.10.2016, 21:54 )
Děkuji za cestopísky - jsou bezva. Řekl bych skoro perfektní návod jak absolvovat Kambodžu. Nechť se daří 😃 Krakonoš


Další související články:

+ Kambodža, okruh chrámů zemí tisíce úsměvů
+ Výstup na nejvyšší horu Kambodže - túra na Phnom Aural neboli Mt. Oral
+ Thajsko, treking v národním parku Chiang Dao
+ Sopky Indonésie - blíže k bohům: Krakatau, Bromo-Tengger-Semeru, Kawah Ijen a Rinjani
+ Za Kalachy do Hindukúše, treking v Pákistánu
+ Kašmír a Himáčal Pradéš, cestování po Indickém Himaláji
+ V čajových horách Cameron Highlands - Malajsie, turistika
+ Srí Lanka, ostrov na čajovém lístku
+ Tuva, neobvyklé možnosti turistiky v Tuvě
+ Expedice Mongolsko, cesta do země modrého nebe
+ Uzbekistán v roce 1976; Buchara a Samarkand, fotogalerie
+ Kamčatka. Jak jsem honil medvědy na Kamčatce (1)
+ Neviditelná hora Sahand, cesta za íránskými troglodyty
+ Súdan: Smích a slzy černého Súdánu, občanská válka na východě Afriky
+ Střední Atlas, nejzelenější oblast Atlasu a Maroka
+ Antiatlas, nejjižnější pásmo pohoří Atlasu
+ Gorges du Todra, jedna z největších přírodních zajímavostí Maroka
+ Cascades d´Ouzoud, největší a nejkrásnější vodopády Maroka
+ Tazekka, národní park a hora v nejsevernější části Středního Atlasu
+ Přírodní a kulturní zajímavosti Maroka (3), rady
+ Přírodní a kulturní zajímavosti Maroka (2)
+ Přírodní a kulturní zajímavosti Maroka (1)
+ Královská města Maroka (1), Marákeš
+ Královská města Maroka (2), Fez
+ Rabat, hlavní město Maroka - královská města Maroka (3)
+ Meknes, královská města Maroka (4)
+ Sahara, největší poušť světa
Reklama
Na Trekingu dále naleznete
Naše rozhledny Skalní města
Naše vrcholy Vodopády
Ledovcová jezera Sedla a doliny
Jeskyně Památky
České hrady Slovenské hrady
Geomorfologie (ČR) Geomorfologie (SK)
Nejvyšší hory (SK) Nejvyšší hory (ČR)
Nejvyšší vrcholy Orografické členění
Rozloha celků Alpy
Karpaty Přehled pohoří
Reklama
Reklama
Vyhledat ubytování podle pohoří

1. Beskydy, ubytování a horské chaty v Beskydech
2. Javorníky, ubytování a horské chaty v Javorníkách
3. Jeseníky, ubytování a horské chaty v Jeseníkách
4. Jizerské hory, ubytování a chaty v Jizerských horách
5. Krkonoše, ubytování a horské boudy v Krkonoších
6. Orlické hory, ubytování a chaty v Orlických horách
7. Šumava, ubytování a horské chaty na Šumavě
CZ / SK
1. Malá Fatra, ubytování a horské chaty na Malé Fatře
2. Nízké Tatry, ubytování a chaty v Nízkých Tatrách
3. Oravské Beskydy, ubytování a chaty na Oravě
4. Roháče, ubytování a chaty v Západních Tatrách
5. Slovenský ráj, ubytování a chaty ve Slovenském ráji
6. Velká Fatra, horské chaty a útulny na Velké Fatře
7. Vysoké Tatry, ubytování a chaty ve Vysokých Tatrách
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Témata našich článků…
Proton Pravčická brána Holubyho chata Na Turoldu Házmburk Borišov Kašparova chata Bezděz Gluon Litice Lysá hora Retezat Frýdštejn Úplněk Jarní prázdniny Mont Blanc Loket Soumrak Brouci Kuiperův pás Batohy Říp
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Plesa Štrbské pleso, nejznámější a druhé největší pleso slovenských Tater
2. Geologická památka Panská skála, čedičové varhany u Kamenického Šenova
3. Naše vrcholy Praděd, nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a pátá nejvyšší hora v ČR
4. Propasti Hranická propast, nejhlubší propast v ČR
5. Vesmír Černá díra: Extrémně podivný objekt, z jehož osidel neunikne ani foton
6. Horské chaty Téryho chata: Vysoké Tatry, cena a recenze ubytování na Téryho chatě
7. České hrady Karlštejn, jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších českých hradů
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist