Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 11.9.2017 , svátek má
Treking > Časopis > Otakar Brandos

Otakar Brandos

Profil šéfredaktora portálu Treking.cz

7.11.2007 | RED

Vydavatel a šéfredaktor magazínu Treking, spolumajitel Nakladatelství SKY s.r.o., ročník 1969. Má dceru, školou povinnou, která jej nyní v horách někdy doprovází. Specializuje se na slovenské hory, ukrajinské a rumunské Karpaty, Skandinávii a hory bývalého Sovětského svazu. Procestoval arabské země severní Afriky, především Maroko a Alžírsko, které navštěvoval dlouhodobě a opakovaně.

Autor na Kavkaze

Po studiích na elektrotechnické fakultě pracoval v oboru rok, po té se začal na plný úvazek věnovat cestování, fotografování a psaní. Nejdříve jako redaktor časopisu Turistika a hory a později i jako průvodce pro stejnojmennou sportovně zaměřenou cestovní kancelář.

Průvodcovské činnosti se intenzivně věnoval po dobu osmi let, opakovaně vystoupil na Mont Blanc, řadu vrcholů v Grajských Alpách a Walliských Alpách, na Kavkaze. Této činnosti se věnuje i dnes, avšak již jen pro malé skupiny klientů, především na Kavkaze, v Karpatech a Skandinávii.

Články o těchto regionech publikuje především v magazínu Treking, na stránkách www.treking.cz a www.karpaty.net. Je autorem či spoluautorem asi deseti turistických průvodců, a již po slovenských horách jako Vysoké Tatry, Západní Tatry, Nízké Tatry, Slovenský ráj a Muránska planina, Velká Fatra, Malá Fatra a Chočské vrchy atd., nebo po dalších regionech jako ukrajinské Karpaty, rumunské Karpaty či Kavkaz, autorsky přispěl do několika dalších publikací jiných vydavatelství.

Články autora


+ Přechod Malé Fatry. Fatransko-tatranský Karpattrek (1), hřebenovka ze Strečna do Telgártu
+ Neutronové hvězdy. Miniaturní hvězdy a nebo extrémní atomová jádra?
+ Přechod Moravskoslezských Beskyd, Beskydský Karpattrek (1) aneb beskydská hřebenovka
+ Mont Blanc. Výstup na nejvyšší evropský vrchol, trasa výstupu tzv. normálkou z Francie
+ Gran Paradiso. Výstup na Paradiso normálkou, Grajské Alpy
+ Dombaj - Západní Kavkaz, reportហpsaná na Kavkaze (2)
+ Mohelenská hadcová step, skalní step a národní přírodní rezervace u Mohelna
+ Polonina Krásna s krumpáčem, Zakarpatská Ukrajina
+ Západní Tatry, přechod - nejnáročnější hřebenovka Slovenska
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Skalné brány v Súľove (Juraj Švolík, 19.07.2011, 09:00 )
Dobrý deň, vo svojom článku o Súľovských vrchoch spomínate šesť skalných brán. Chcem sa informovať, či sa dá upresniť ich poloha. Gotická a Obrovská sú jasné, Malá by mohla byť táto http://www.proces.sk/users/Juraj/Sulov/Mala_brana.JPG V Hlbockej doline poznám http://www.proces.sk/users/Juraj/Sulov/Hlbocka_dolina.jpg ale mohlo by to byť aj okno nad Hlbockým vodopádom. Úplne neznáme sú mi Skalná vráta a Kamenný polmesiac, navyše zasa poznám bránu v doline Čierneho potoka http://www.proces.sk/users/Juraj/Sulov/Cierny_potok.JPG Tak Vás chcem poprosiť o info, ako je to v skutočnosti, lebo iné informácie som na webe ani osobne nezískal. Ďakujem.
Možná, že skalních (-OB-, 24.07.2011, 09:00 )
bran je více, já při přípravě turistického průvodce narazil jen na šest. Připravím po prázdninách článek na webovky, nyní se omlouvám ze Slovenska.
pozdrav (Magdaléna Popelářová, 03.10.2010, 22:40 )
Pane Brandosi, čtu vaše články od doby, co jsem začala pracovat s počítačem, což jsou, bohužel, pouza dva roky.Jsem už zasloužilá důchodkyně a vždy mne vaše články fascinovaly, zvláště o slovenských Fatrách.Pocházím totiž z podhůří, tedy z turčianské "zahrádky".Váš styl jsem považovala zpočátku za plod daleko staršího autora a mám radost, že máme mladé vašeho typu.Jen teď se mi nelíbí nové titulky, jsou mnohem méně čitelné než dříve. Zkuste se na to zeptat i jiných čtenářů Trekingu.Přeji stálou dobrou kondici a těším se na další články. Taky musím brzy vyrazit na Borišov.S pozdravem bába Magda.
Děkuji, ale mladý již nejsem, (-OB-, 04.10.2010, 07:45 )
to je přece člověk do 25 :-)). Alespoň podle některých zaměstnavatelů, kteří požadují věk do 25, ukončené VŠ vzdělání a 15 let praxe :-)). Titulky jsem před několika týdny nově nastyloval, doufal jsem, že je stíny zatraktivní. Protože se ale neosvědčily, přišlo více "ztížností", tak jsem je odstranil (v IE do nejnovější verze nefungovaly, IE nepodporuje "standardy" CSS 3. Doufám, že nyní jsou již titulky vpořádku.
Jizerka - Sklárna (-aa-, 31.03.2010, 19:19 )
http://www.treking.cz/chaty/penzion-sklarna.htm?full_discussion=true&id_comment[]=5443#diskuze Tohle platí, vyzývám Vás na kontrolní pobyt. Doufám že všechny recenze nejsou stejně "mimo".
Díky za pozvání, ale (-OB-, 01.04.2010, 11:01 )
nepřál bych vám vidět můj plánovací kalendář :-)). Do podzimu naplánováno, rozplánováno, takže Jizerky hrozí nejdříve až v zimě na běžky.
Jsem na tom podobně... (-aa-, 01.04.2010, 22:47 )
Nejlépe je na Jizerce od začátku listopadu do Vánoc. Všichni nakupují v hypermarketech, hřebeny jsou vymetené, když je sníh tam sem tam běžkař, když není tak celý den třeba taky nikdo. Letní davy cyklistů či zimní běžkařů nejsou. A s přibližujícími se svátky na Jizerku přichází vánoční nálada... Tak třeba to je tip na nalezení okénka v kalendáři :-)
Nazdar draku!!! (Petr Elbl, 17.02.2010, 14:48 )
Co hvězdičky, ještě je zkoumáš? Pokud chceš, ozvi se na e-mail. Čau Petr.
Překvápko! (-OB-, 17.02.2010, 15:12 )
Ahoj. No to je překvápko! Kde se touláš? Od našich studií resp. společného působení v Brně jsem Tě neviděl. Jo, hvězdičky mě zajímahjí stále, na mail se rád ozvu, ale kde jej získám? :-)). Můžeš, prosím, napsat na náš redakční mail redakce@treking.cz? Díky!!!
Skandinávie (Roman Kašpar, 15.12.2008, 18:07 )
Dobrý den, ve Vašem profilu jsem se dočetl, že jednou z aktuálních vášní ve Vašem "cestovatelském portfoliu" se stala Skandinávie. Chtěl bych se tedy zeptat, zda náhodu neplánujete vydání nějakého tématicky zaměřeného dílka o tomto úžasném hroském světě. Moc podobných publikací v čR na toto téma není, pokud jsou, postrádají kupříkladu kvalitní mapové podklady apod. Půl roku, jež jsem strávil ve švédsku a trošku procestoval Norskem, mě řadí o do ranku nadšeného zájemce o podobný turisticko-literární počin. A jistě nejsem v čR sám... Předem díky za odpově?, zdraví Roman z Bílých Karpat.
Skandinávie, bedekr (-OB-, 15.12.2008, 18:22 )
Rovněž přeji příjemný den. Přestože jsem ve Skandinávii pobyl poměrně dlouho a prochodil poměrně horských oblastí, povolaným se k psaní bedekru o tomto regionu necítím. Ano, o vydání takovéhoto bedekru uvažujeme, ale v horizontu dvou až tří let, dříve takto rozsáhlou oblast nedokáží zpracovat. I tak se bude ale jednat o kolektivní dílo.
Trochu ke kritice pádového faktoru u Hudyho. (Miloš, 19.03.2008, 00:17 )
Kritik Otakar Brados studoval elektrotechniku jako já, ale o víc jak desetiletí později a je vidět, že ta matematika už tam byla o mnoho slabší, protože matematická definice pádového faktoru je přesná jako každá správná slovní matematická úloha. Kritika je vždy snadná stejně jako asi psaní turistických průvodců. Dovolím si tipnout obor studia - silnoproud. Nebo se mýlím? Tak se mějte, zdvihnul mi adrenalin. turista jeden vysokohorskej. Miloš z Liberce.
Omyl, pane? (-OB-, 19.03.2008, 10:48 )
Omyl, pane. Studoval jsem se specializací vf, tedy obor, kterému slangově říkám "duchařina". A právě matematiku v tomto oboru docela upotřebíte. Váš příspěvek nechápu, žádnou definici jsem v článku totiž nepsal, jde o citaci "Hudyho". Příště trochu lépe čtěte a váš žlučník zůstane v klidu :-)).
čsl.-polská státní hranice v Karpatech, pro p. Brandose (Jaroslav Sovinský, 15.01.2008, 17:02 )
Vážený pane kolego, dovolil jsem si toto oslovení, nebo lidé, kteří se zabývají cestováním, trekingem, outdoorem apod. jistě kolegové jsou. Nedávno jsem si pořídil Vašeho průvodce po Ukrajinských Karpatech, jehož jste spoluautorem. Chci Vám na prvním místě poděkovat, za zpracování tak skvělého díla. Již jsem si jeho části pečlivě prostudoval, zejména úvodní info (příroda, historie a lidé) a brzy se pustím podrobněji i do studia túr. Mám velikou radost, že se na našem knižním trhu tato práce objevila. Přeji Vám současně mnoho zdaru v další (a to nejen publikační) činnosti. Těším se, že Vašeho průvodce brzy použiju v terénu, a to i s dalšími kolegy. Píši Vám i proto, že se oblastí Podkarpatské Rusi již delší dobu zabývám, psal jsem o ní ve své diplomce, později v publikaci o státních hranicích československa. často o ní hovořím i při výuce (působím na Katedře ústavního práva na Právnické fakultě v Olomouci). Též státní hranice jsou již delší dobu předmětem mého zájmu, a to teoreticky i prakticky. Se skupinou kumpánů (kámoši z výšky a z vojny) te? absolvujeme na etapy akci Pěšky kolem čR, bu? po hranici nebo v její blízkosti. Ve všech ročních obdobích. Pořizujeme samozřejmě i příslušný fotografický materiál, který pak též používám na přednáškách. Pokud jde o státní hranice, mám již delší dobu sen a plán, provést (do r. 2018, ke 100. výročí Republiky) zdokumentování bývalé čsl.-polské hranice na P. Rusi, tedy hlavního karpatského hřebene. I na tomto místě Vám chci poděkovat za Vašeho skvělého průvodce, který mi bude v realizaci tohoto plánu nápomocen. Výsledkem akce by tedy mělo být zpracování toho, nakolik je hraniční značení zachováno a pořízení příslušného komplexního foto-materiálu. Již nyní s pomocí kolegů dávám dohromady foto-archiv týkající se tohoto úseku hranic. Chtěl bych Vás v této souvislosti případně poprosit o spolupráci v této oblasti a byl bych Vám velmi vděčný, pokud byste měl o spolupráci zájem. Současně bych měl na Vás velkou prosbu. Je mi jasné, že už máte Ukrajinské Karpaty prochozené křížem krážem. Mohl byste mi prosím případně zaslat některé fotografie s čsl. hraničními kameny a stručným popisem jejich polohy? Měl bych zájem zejména o tzv. základní hraniční kameny, to jsou ty, které mají v čitateli římskou číslici a ve jmenovateli arabské číslo 1, případně hlavní hraniční kameny, tj. ty, které nesou arabské číslo bez zlomku. Moc by mě potěšila i fotka hraničního kamene na Stohu (bývalé čsl.-polsko-rumunské trojmezí). Mám v archivu jeho stav z 20. let. minulého století. V průvodci píšete, že "to připomíná starý trojmezný hraniční kámen" (str. 270), tj. z toho vyplývá, že se ten kámen zachoval, v což jsem ani nedoufal. Budu Vám velmi vděčný a děkuji předem. Polohy kamenů chci postupně přenést do map. V Kyjevě jsem pořídil nové mapy Ukrajinských Karpat v měřítku 1:100.000, poměrně velmi solidní, již jsem si s jejich pomocí zčásti "přehrál" túry Vámi popisované. Tyto mapy nyní pokrývají celé území Ukrajiny, zjevně vychází z vojenských map, nesou ruské! názvosloví a legendu. Vydává je Kyjevská vojensko-kartografická fabrika. Budete-li mít zájem, mohu Vám dát k nahlédnutí fotky, které byly pořízeny čsl.-polskou rozhraničovací komisí na P. Rusi ve 20. letech minulého století v souvislosti s vyznačováním státní hranice. Jsou tam opravdové unikáty (hranice, příroda, lidé). Je pak samozřejmě možné srovnat tehdejší stav a stav nynější. Mějte se moc hezky, přeji mnoho zdaru. Jaroslav Sovinský, Olomouc
Stoh (Radim Friedrich, 18.02.2010, 17:28 )
Vážený pane Sovinský, ten původní hraniční kámen na bývalém trojmezí na Stohu již tam bohužel není, je tam nový kámen ve tvaru válce s vybledlým nápisem CCCP (stav z roku 2003).
hranice (kristian, 26.07.2012, 17:26 )
Pracoval som údržbe štátnych hraníc s ČR, PL, H, preto by ma zaujímala Vaša publikácia o hraniciach aj to pokračujete peši po hranici.
Čest Vaší památce, Jaroslave! (Student, 05.04.2022, 13:05 )
Pan Jaroslav Sovinský bohužel už několik let Karpaty nezdolává, byl to dobrý a inspirativní člověk a prima učitel. Tenhle náhodně nalezený příspěvek mi jen připomněl hezké vzpomínky na něj. Čest jeho památce!
Tak to je opravdu smutná zpráva. (-OB-, 05.04.2022, 13:53 )
S J. Sovinským jsem si jednu dobu často dopisoval a vždy to bylo velice inspirativní. Velká škoda takovýchto skvělých lidí.


Reklama
Témata našich článků…
Slovenský ráj Švýcárna Sněžka Krkonoše, ubytování Karlštejn Kamenná chata Beskydy, ubytování Ještěd Hranická propast Podzimní hvězdná obloha Zámek Hluboká Elbrus, Kavkaz Krážova studňa Loket Porubský bludný balvan Jeseníky, ubytování Spacáky Gran Paradiso
Reklama
Populární treky
1. Rumunské hory Vilcan, hory polonin a krásných výhledů
2. Ukrajinské Karpaty Přes Ploskou poloninu a údolím Černé Tisy do Jasině - dva dny sám v horách Zakarpatí
3. Karpattreky Beskydský Karpattrek (5), hřebenovka Kysuckých Beskyd
4. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Západních Tater - Roháčů, nejnáročnější hřebenovka Slovenska
5. České hory Dvoudenní přechod hřebene Krkonoš, hřebenovka nejvyšších českých hor
Reklama
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist