Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 22.2.2019
Treking > Blog > Stezka Valašska na Pustevnách

Stezka Valašska na Pustevnách

Úžasný chodník, bez kterého nelze žít a nebo další likvidace přírody?

22.2.2019 | Otakar Brandos, foto Petr Erban

Se stezkami v korunách stromů se v posledním desetiletí v České republice asi roztrhl pytel. Na přelomu roku 2018 a 2019 přibyla do rodiny těchto stezek zatím poslední. Jmenuje se Stezka Valašska a nachází se v Moravskoslezských Beskydech na Pustevnách. Jejím investorem je ostravsko-opavské biskupství.

Stezka Valašska na Pustevnách

Stezka v korunách stromů zvaná Stezka Valašska má podle zhotovitele celkovou výšku 54 metrů a délku 396 metrů. Z toho 225 metrů je ve věži vysoké 22 metrů. Součástí stavby je skleněný skywalk, lanový chodník nebo trampolínové hřiště, které má být nejvýše položeným v ČR…

Když jsem pročítal novinové články uveřejněné při příležitosti otevření stezky na Pustevnách, "bavil" jsem se podobně, jako nyní po výroku ministryně průmyslu o mobilních datech. Jen pár citací z různých online deníků hlavního proudu: "Dáváme lidem novou Stezka Valašska na Pustevnách alternativu při jejich návštěvě Beskyd," "…Lidé si tak mohou představit, jak se asi cítí při takových výstupech šerpové a horolezci v Himálaji," "…Jde o zajímavý projekt, který je na našich pozemcích. Doufám, že dostane lidi do přírody z nákupních center a děti od počítačů…" Spousta bohulibě znějících frází, za kterými je v reálu někde v pozadí slyšet pouze cinkot zlaťáků.

Stezka Valašska na Pustevnách

Stavba sama o sobě asi příliš negativní vliv na okolní prostředí nemá, však bylo pokáceno jen asi 27 stromů. Co ale zvýšený příliv lidí na již tak těžce zkoušené Pustevny, kde každoročně dosud zavítalo až 400 000 návštěvníků? Co další možné zvýšení zátěže na tak prostorově nicotnou lokalitu na území CHKO Beskydy? Ustojí to? Podle stavebního povolení se sice má jednat o dočasnou stavbu povolenou na dobu 20 let. Co ale s přírodou v širším okolí Pusteven potažmo Beskyd bude za těch 20 let?

Stavba z konstrukčního hlediska je jistě unikátní, podle mého soukromého názoru ale do hor nepatří. Vždyť "blbouni panelákovi", budu-li parafrázovat Bolka Polívku z jednoho známého českého filmu, se mohou klidně bavit i v údolí, kde to již příroda dávno schytala a není téměř co zničit. Opravdu je nutné tlačit na poslední fragmenty přírody u nás a budovat zde takovéto obří stavby?

Stezka Valašska na Pustevnách Stezka Valašska na Pustevnách

Nedávno to schytala Dolní Morava na Králickém Sněžníku, kde je rachot jako v létě někde na koupališti. A o sto metru dále cedule žádající návštěvníky, aby se z důvodu výskytu (tuším že) tetřívka chovali tiše. No to je jistě hodně platné… Kolik dalších podobných stezek naše hory ještě snesou? Kolik jich kompetentní orgány ještě povolí?…

Cena vstupného

  • Dospělý: 195 Kč
  • Děti (4 - 14let), důchodci od 65 let, ZTP: 150 Kč
  • Rodinné vstupné (max. 2 dospělí + 2 děti): 490 Kč
  • Otevírací doba

Otevírací doba

  • Leden - březen: 10 - 16 h
  • Duben, květen: 10 - 18 h
  • Červen - září: 9:30 - 19 h
  • Říjen, listopad: 10 - 16 h
  • Prosinec: zavřeno
Stezka Valašska na Pustevnách Stezka Valašska na Pustevnách

Děkuji kolegovi Petru Erbanovi za poskytnutí fotografií, bez kterých by tento článek nebylo možné publikovat.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Znásilnění Beskyd (Barbora, 25.02.2019, 18:01 )
Nechci jen kritizovat a věřím, že stezka přiláká lidi od počítačů co si budou připadat jako na Everestu. Jen teda nevím kam všichni ti výhledu chtivi turisté zaparkuji své miláčky. To jim postavíme další parkovací místa, buď u lanovky nebo na ladem ležící louce? Stezka je totiž jen špička ledovce a nabalují se na ni další a další potřebné služby, které přírodě jen ubližují. Mam dojem, ze v klidu se da do hor chodit jen když je skarede či uprostřed tydne. Naštěstí máme své oblíbené místa jinde a tam moc lidí nechodí, moc dobře s3 tam nezaparkuje a musí se ujít pár kilometrů a doufám, že to bude ještě dlouho.


Tipy na výlet v Beskydech, může vás zajímat

Z posledních článků vybíráme

5.2.2019 / Otakar Brandos
Vesmír · Nejvyšší hory ve Sluneční soustavě? Výška až 25 kilometrů a k tomu štítové sopky

Na Zemi je nejvyšší horou všem dobře známý Mount Everest. Avšak ten se svými 8 848 metry nadmořské výšky by nejvyšší hoře Sluneční soustavy nesahal ani po pás. A to doslova. Ve srovnání s nejvyšší horou ve …

29.1.2019 / Otakar Brandos
Turistika · Túra na Venušiny misky - nahlédnutí pod pokličku ledovcové dílny v Žulovské pahorkatině

Venušiny misky patří k turisticky nejatraktivnějším cílům Žulovské pahorkatiny. Pohoří sice malého rozlohou, ale velkého přírodními zajímavostmi. Bodejť by ne, když zdejší krajinu formoval kontinentální ledovec …

27.1.2019 / Otakar Brandos
Turistika · Prielom Hornádu, túra ve Slovenském ráji z Čingova přes Tomášovský výhled a Letanovský mlýn na Podlesok / Fotogalerie k článku

Řeka Hornád pramení v Nízkých Tatrách na východním úbočí hřebene mezi vrchy Krahulec (1 075 m) a Jedlinská (1 091 m), aby se po 286 kilometrech v Maďarsku její vody rozpustily ve vodách řeky Slaná. Při svém ústí dosahuje …

26.1.2019 / Otakar Brandos
Turistika · Túra na horu Jizera: Okruh z Josefova Dolu přes Čihadlo, Smědavu a Mariánskohorské boudy

Okružní túra na Jizeru, druhou nejvyšší horu Jizerských hor, čítá z Josefova Dolu nějakých 20 kilometrů. Túra na horu Jizera se dá naplánovat ve více variantách. My si poslední říjnový víkend vybrali nejdelší trasu vedoucí …

25.1.2019 / NA
Alpinismus · Aconcagua, výstup na vrchol: Na najvyšší vrchol Južnej Ameriky

Výškový mozgový edém (HACE) sa vyvinie vždy z miernej, stále sa sťažujúcej výškovej choroby a jeho symptómy sa začínajú prejavovať už po 12 až 24 hodinách. Túto chorobu spôsobuje nadmerné množstvo …

22.1.2019 / Václav Vágenknecht
Turistika · Krušné hory, turistika v okolí Perninku

V naší republice nalezneme bezpočet pohoří. Některá má člověk prochozená podrobně a jiná téměř nezná, Krušné hory se v mém případě řadí do druhé kategorie. Zavítal jsem do nich jen jednou. I proto jsem s potěšením přivítal …

18.1.2019 / Mirka Beňovská
Trek · Trek v Himálaji - Sagarmatha NP (2), itinerář dvoutýdenního treku

Po polévce se vracíme dolů do Dughly. Nejdříve kamenitým terénem nahoru, pak zase dolů. Přece jen postupně klesáme, tak se nám jde lépe než předchozí den. Rychle se ochlazuje. Fouká vítr a poprchá. Nasazujeme kapuce …

14.1.2019 / Dorek Čermák
Trek · První zimní přechod pohoří Rila: Tenkrát na Balkáně

Je druhý Vánoční svátek 26.12.1974 já s krosnou na zádech, která má 32 kg před nádražím v Brně a prší. Mám se připojit ke skupině dalších deseti lidí a dnes se přemístit do Prahy. To jsou veškeré mé informace …

13.1.2019 / Mirka Beňovská
Trek · Trek v Himálaji - Sagarmatha NP (1), itinerář dvoutýdenního treku

Nejdelší a nejdůležitější částí naší podzimní cesty po Nepálu byl dvoutýdenní trek v Himálaji. Vydali jsme se nejen na frekventovanou cestu do Everest Base Camp, ale také do východního údolí až k hoře Island …

9.1.2019 / Otakar Brandos
Turistika · Kremnické vrchy na podzim, přechod přes Kremnický štít a Zlatou studni do Brestové / Fotogalerie k článku

Kremnické vrchy jsou rájem turistů, cyklistů i lyžařů. Na hřebeni v okolí Skalky ve střední části pohoří je rušno celoročně. Přesto jsou zde místa, kde o turistu téměř nezavadíte. Především v okolí nejvyššího vrchu Flochová …

2.1.2019 / Otakar Brandos
Tipy na výlet · Lovecké chaty v Jeseníkách; tipy na výlet po zastrčených koutech Hrubého Jeseníku

Po Hrubém Jeseníku jsou rozesety desítky loveckých chat. Některé internetové zdroje dokonce hovoří o nižších stovkách loveckých chat. Většina loveckých chat v Jeseníkách stojí mimo turistických cest. Některé se choulí v …

Malý Roudný Úplňky Chata Horalka Strečno Jeseníky, ubytování Soumrak Luční bouda Malá Fatra, ubytování Choustník Helfenburk Venušiny misky Hukvaldy Ararat Afélium Zverovka Chalupská slať Krkonoše, ubytování Spacáky Mont Blanc Pluto Vosecká bouda Vysoký vodopád Cvilín Karlštejn Chata Šerlich Bouda Jelenka Pluto Jarní prázdniny Liška Matterhorn Hrad Lichnice Sirotčí hrádek Higgsův boson Opruzeniny Nimbostratus Pohorky
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist