Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Cookies  Ceník inzerce 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 24.2.2021 , svátek má
Treking > Blog > Když je v Ostravě mínus dvacet aneb rodný dům

Když je v Ostravě mínus dvacet aneb rodný dům

Na běžkách ve Vítkovské vrchovině

24.2.2021 | Ivan Zajíček, ilustrační foto archiv

Prudké mrazy napadají Ostravu na severu Moravy, v n. m. cca 215 m nad mořem, téměř každoročně, leč obvykle s krátkodobou intenzitou. Sever je sever. Zamrznou zámky aut, domů, pivní trubky a národ se diví. Velké rampouchy ze střech domů ohrožují občany pády, jsou špičaté a velké, menší rampouchy ze zmzlých brad kuřáků ohrožují nekuřáky taky.

Zima

Přesto však ubývá chřipek, bacily mrznou taky. Potvory! Přibývá naopak zranění nejrůznějšími pády na ledu, na cestách, chodnících, na ledových sjezdovkách. Sádra jde na odbyt. Tedy na rozdíl od krajů Aljašky či Patagonie, neb od krajů jinak prochladlých, kde jsou na to zvyklí, např. Norska nad severním polárním kruhem. Tam je vždy zamrzlé všechno. Ale všechno funguje.

Zima je sviňa. Málokdo ví, že nejvyšší bod Ameriky - slavný Mount McKinley (6 194 m) má z tohoto pohledu jedno z nejextrémnějších klimat na světě a i v teplejších letních měsících klesá teplota na minus čtyřicet stupňů. Ledové vichry skučí rychlostí až 160 km/hod. bez přestání někdy celé týdny. Tato hora zabila více horolezců než alpský švýcarský Eiger, přezdívaný "Todwand". Kromě vlastní moči, mateřského mléka či spermatu tam mrzne vše. Proto taky je úspěšnost horolezeckých výstupů v poměru např. k Everestu podstatně nižší.

Jeho vrchol převyšuje zvlněnou tundru u úpatí o 5 100 vertikálních metrů, Everest "jen" o 3 600 m. Šest z každých sedmi horolezců se vrací z hory domů poraženo. A tedy škaredé a krásné horolezkyně zde mají v té zimě stejnou šanci. Jinak ty pěkné dosahují většinou vrcholu již v základním táboře. Tam je na to zima i ve spacáku ve stanu.

Zima

Náročnost výstupu na nejvyšší bod Ameriky v národním parku Denali, popisuje strhujícím způsobem Američan pan Jon Krakauer v kouzelné knize Vábení hor aneb Odvážlivci mezi nebem a zemí. Ne jinak tomu bylo však v Ostravě -Porubě, po předchozím oteplení začalo mrznout, až to praštilo. Za oknem bylo minus devatenáct. V radiu bylo slyšet zoufalá volání: "Jen idioti riskují nebezpečí z mrazů, seďte doma a konzumujte vitaminy a televizi!"

Má jinak bázlivá a starostlivá manželka Marie, žena většinu života trýzněna mými nejrůznějšími horskými nápady, však připravila a nečekaně k mé radosti navrhla nečekaný plán - z Poruby dojet chytře autobusem do Hlubočce, pak na běžkách lehce sjet bílou stopou údolím říčky Raduňky do její milované obce - Raduně nedaleko Opavy, k švagrovi Lojzovi, kde kdysi bydlela v rodném domě a v zámku nasávala školní vědomosti, bruslila na přilehlých rybnících a sbírala klásky na okolních pšeničných polích. Taky prý v praxi používala cep, čemuž příliš nevěřím. Ale proč ne, já občas taky používám cepín. Předevčírem jsem s ním sekal namrzlé vrstvy ledu, abych mohl odjet s autem, "zavězněným" na parkovišti před barákem letošní zmrzlou sněhovou nadílkou. Stejně jsem neodjel. Ale ani jsem se na ledě nenaboural.

Po výstupu z téměř prázdného autobusu v Hlubočci, kde jsme byli po celou trasu jízdy jediní běžkaři, jsme museli ujít dva kilometry po cestě směrem na Jakubčovice, než jsme nalezli trasu na Raduň. Ale zato mi žena ukázala statek či farmu známého cyklisty a cestovatele Vítězslava Dostála (1959), který objel zeměkouli na kole a napsal o tom knihu s názvem "Šťastná planeta".

Na svou pouť se vydal 11.9.1994. Prvé kolo dostal v šesti letech a kondici získával ošetřováním dvou tažných koňů jeho táty. S knihou mu pomáhal Milan Švihálek (1944), který měl na svědomí propagaci běhání v roce 1978 v pořadu ostravské televize "Recept pro miliony". Předseda běžeckého spolku Liga 100, tehdy již postarší brýlatý vychrtlý mužík, usměvavý MUDr. Myslivec, dokonce později běhal rychlostí asi 6 km/hod se zabudovaným kardiostimulátorem. Vždycky říkal: "Musím pomalu, kdyby se mi ten budík rozbil, jsem ztracen."

Taky jsem běhal pro zdraví a dokonce o tom psal přiblblý seriál v Plamenu míru, což byl novohuťácký týdeník. Zblbnul jsem taky dosti hutníků a stal jsem se předsedou oddílu maratónského a kondičního běhu TJ NHKG. Měl jsem nejlepší maratón za 2:57:31, tedy upřímně řečeno nic moc. Uběhl jsem jich přesně 21. Oko bere! Bylo nás 65 běhání propadlých bláznů od komínů a výhní, kolik z nich běhá ještě dnes, to bohužel nevím.

Jak bylo pobíhání po asfaltu zdravé mi dokázaly moje záda, se kterými se trápím již 19 let. Nic není všelék. Ale to jen tak, aby řeč nestála…. Ale zase jsem vylezl na tři "čtyřtisícovky" a 15 "třítisícovek". Díky kondici a něžné revoluci, jinak bych se do Alp nikdy nedostal.

Zima

Tedy po pochodování s lyžemi pod paží proti větru i po silnici jsme nalezli konečně odbočku na Raduň. Jak jsem předpokládal, byla projetá pluhem, stopa žádná a jen představa jízdy z mírného kopce do rodiště mé drahé bylo jistým zadoustičiněním. Paní Marie se napila horkého čaje z termosky a tvářila se šťastně a spokojeně. Mrzlo tak, že jsem si musel vzít dvoje rukavice, pod čepici uvázat na mé zmrzlé "zaječí" slechy můj oblíbený červenobílý puntíkovaný šátek a děkovat Bohu, že jsem si vzal na sebe vše, co šlo.

Sníh byl promrzlý jako bezdomovci v okresech Opava a Ostrava, o dalších krajích si to netroufám tvrdit, protože v Aši bylo dnes prý jen minus čtyři. Zatímco pan Mlynář napsal knihu "Mráz přichází z Kremlu", od Mnichova asi vanou teplé větry.

Za normálních okolností by byl sjezd ve stopě z mírného kopce zřejmě požitkem, leč cesta byla prohrnutá pluhem a sníh byl příliš namrzlý. V údolí Raduňky, kde se turistické cesty kříží směrem na Podvihov a Bohučovice, jsem již neodolal a sjel doleva za říčku, předpokládaje lepšího terénu.

Zamrzlý potok nevěštil nic dobrého, nýbrž jsem sebral zbytek odvahy a projel přes zamrzlou hladinu. Sotva jsem dosáhl protějšího břehu, ozvalo se zlověstné praskání ledu a můj bílý most se rozpadl v řadu ledových ker. Má milovaná životní družka zůstala tedy na původní stopě na žluté turistické značce. Měl jsem štěstí, v tom mrazu by byla koupel jistě pikantní.

Jednou se mi něco podobného stalo při kondičním běhu s přítelem Dubem za Děhylovem, v zamrzlé ledové ponožce jsem s kletbami klusal domů a nohu pak hodinu rozmrazoval v horoucí lázni vany. To bylo taky pro zdraví. Stopa, pokud se tak dá nazvat rozrytý zmrzlý sníh, se opět dala dohromady se žlutou značkou, která spojuje nedaleké Jakubčovice, Raduň a Opavu.

Kolem tří rybníků sjíždíme okolo otužilých bruslařů u raduňského renesančního zámku do hospody Raduňka, kde máme sraz se švagrem Lojzou a švagrůvkou Janou. Vchod do lokálu nalézáme až na třetí pokus. Jde se tam po starém ruském zvyku - zezadu. Potěší čaj s lihovinou zn. RUM (rozumně uložená měna) a pivo zn. Braník.

Lojza vzpomíná, co by pamětník, kterak kdysi s partou pivovarských hochů z Opavy v podobných třeskutých mrazech konzumovali tekutinu ze zamrzlých pivních sudů tak, že navrtali díru do sudu a vytékající hustý žlutý mok prý připomínal svou silou něco mezi tokajským vínem a kořalkou. Sudy byly zcizeny z pivovaru Zlatovar v dobách socialismu. Lze to chápat jako pivní barbarství, ale i jako pokus vědeckého bádání v této důležité oblasti. Voda v sudu zamrzla, leč alkohol nikoliv.

Pak následuje logická návštěva útulného zatepleného rodného domu ženy Marušky a degustace slivovice Lojzy z darů zahrady. K tomu vynikající, horká, baraní klobáska v teple obydlí. A venku je již minus 21!

Po zrušení většiny autobusových spojů s nástupem kapitalismu máme další možnost návratu opět dobrodružnou - další 4 km vlastní stopou na běžkách do Komárova na vlak do Ostravy. Vyrážíme do mrazu a obyvatelé rodného domu paní Marie nás považují za blázny a hrdiny součastně.

Pomalu se stmívá, střídáme se v projíždění stopy. Mumlám si zarputile: "Razím stopu jako bagr, jsem rychlejší než můj švagr…!"Asi 200 m od nás je uprostřed pole velký krmelec a okolo něho asi 20 srnek, pro které je seno místních myslivců jedinou potravou letošní zimy. Musí přežít, aby mohli jejich zachránci chodit na hony.

Konečně je tady komárovský hřbitov a restaurace "U čmeláka", kde nám to vyjde ještě na jeden čaj s rumem. Na místním vlakovém nádraží zachraňuji bezdomovce částkou 30 Kč na spoj do Ostravy, ale ve vedlejším kupé jede, jak se dovídáme od hodné průvodčí, stejně na černo. Ta ho však v tomto počasí nemá srdce vyhnat na mráz. Takže bude mít možná na "rybízák". Ne průvodčí, ale ten bezdomovec.

Zima

Nemají to teď chlapci vůbec jednoduché, i když zimní táboření bývá koníčkem odvážných trempů a horalů. Je to tzv. Klondyke, bývá i Beskydech na Prašivé, Smrku, Ropici, Travném či Slavíči. A i v jiných horách, příští týden v Bílých Karpatech nad Brumovem, nedaleko skalnatého bradla Vršatce. Ve sněhu se staví stany, planou ohně, pějou písně, hraje se na kytary (pokud mrazem nepopraskají struny), pije se kořalka a čistí se duše zmrzlých poutníků. Přítel Grizzly o tom píše básně s hlubokým obsahem.

Já jsem bohužel ve sněhu ještě nespal, i když mně to silně láká. Moje záda a kolena však varují. I když jsem to napůl již slíbil zmíněnému příteli Grizzlymu. No, člověk nemusí mít všechno. Ale napadlo mně, že kdyby měla paní Marie pod Vršatcem v Bílých Karpatech svůj rodný dům, jela by tam určitě taky i v těch mrazech.

Kouzlo domova z mládí přitahuje jako magnet, můj přítel Jarda prožívá něco podobného s ženou Věrkou - učitelkou, která se narodila v hájovně pod Slavíčem na Morávce. Byl tam s ní již aspoň stopadesátkrát, Slavíč znají poslepu. Věra je tam šťastná. Je to její rodný dům! Shodou okolností jsme tam s Jardou byli včera při sestupu z chaty na Slavíči, kde jsme zajišťovali oslavu našich šedesátin v březnu. Sestup byl dvouvaječný - sněhu bylo po kule.

Po příjemné relaxační půlhodině jízdy vláčkem vystupujeme v Třebovicích a za další čtvrt hodiny již venčím v "dolině" psa Šotka v běžeckých botách, které na ledě poněkud kloužou. Nevypadá, že by mu silné mrazy příliš vadily, má psí horkou horskou krev z pod hory Kozubové v Beskydech, kde taky bývají řádné zimy.

Napadá mně starý vtip: "Jak pozná Eskymák, když je venku minus třicet?" Zlomí se mu tažný pes v ostré zatáčce. Ale to Šotkovi nehrozí, nemám sáně. Dnešní večerní televizní noviny ukončuje předpověď počasí - v údolích na území republiky bylo až mínus 25 stupňů. Zítra bude ještě chladněji. Hlasatel z tepla televizního studia se loučí větou : "Byla mrazivá neděle, nechť o to hřejivější je večer!" A tak jsme se pak se ženou Marií zahřívali taky po té mrazivé hrůze… Jak, to už byla naše věc.

Teď je ráno a teploměr za kuchyňským oknem ukazuje sedmnáct stupňů. A zase pod nulou, je jasná zimní porubská obloha. Večer určitě přimrzne. Běžky stojí v obýváku za skříní, již taky rozmrzly. A hospodskému Kozovi, mému příteli z Jizerských hor v Oldřišovském sedle mezi Oldřišovským Špičákem a Poledníkem, asi zase zamrznou sudy s "desítkou", dvanáctka odolá. Tak to aspoň jednou Koza tvrdil v televizním šotu liberecké televize, jejíž zaměstnanci si jeho svérázný lokál oblíbili. A já dokonce vím, proč!

Přestože autor článku již nějaký ten rok není mezi námi, jeho příspěvky k nám z archivu článků promlouvají stále. Stejně jako jeho publikace O horách, lidech a pivu. A protože v archivu dosud nepublikovaných příspěvků těch Ivanových ještě několik spočívá, jeden z nich jsem na web vybral právě nyní jako připomínku na tohoto fajn kamaráda.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor
01.03.2021, 16:58 Borek | Možno, že by bolo aspoň slušné,
01.03.2021, 18:34 -OB- | Ahoj Borku,


Reklama, turistika a výlety podle pohoří
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar

Z posledních článků vybíráme

17.2.2021 / Otakar Brandos
Aktualita · Lavina na Kodratové kopě: dva polští skialpinisté nalezli smrt v Tatrách na Červených vrších

Pouhé dva dny před lavinou v Obřím dole v Krkonoších se podobná nehoda s podobným koncem odehrála i u našich východních sousedů. Dne 13. února zahynuli v lavině na Kodratové kopě (Červené vrchy) v Západní …

16.2.2021 / Otakar Brandos
Aktualita · Lavina v Obřím dole zabila skialpinistu. Pýcha je dnes vydávána za zdravé sebevědomí

Včera krátce po poledni strhli dva skialpinisté lavinu v krkonošském Obřím dole. Šířka odtrhu laviny činila asi jen 60 metrů a délka 400 až 500 metrů s výškou masy sněhu jen 0,5 až 1,5 metru. Přesto desková lavina …

13.2.2021 / Bedřich Michálek
Trek · Napříč venezuelskými Andami, trek nejvyššími partiemi Sierry Nevady de Mérida

Venezuela je především nížinným státem, přesto však nabízí milovníkům horské přírody a turistiky dvě nádherné a civilizací dosud málo poznamenané oblasti. Na jihovýchodě země rozlehlou Guayánskou vysočinu s tajemnými …

11.2.2021 / Otakar Brandos
Vesmír · Hranice Sluneční soustavy: Kuiperův pás, heliopauza, Oortův oblak aneb kam až sahají hranice našeho systému?

Od úsvitu lidských dějin byla jakousi pomyslnou hranicí Sluneční soustavy planeta Saturn. Jako bloudící hvězdu ji mohli pozorovat lidé již dávno před dobou dalekohledů. To ovšem téměř nic netušili o Sluneční soustavě …

11.2.2021 / Petr Krčmář
Cestování · Severovýchodní Polsko: jezero Wigry, Rospuda, Suwalski park, Czarna Hancza

Po 1 000 kilometrech jízdy se konečně rozvalujeme v kempu Necko na okraji Augustówa, kousek od jezera. Hned ráno se snažíme půjčit lodě na další den. Jejich pronájem v kempu je ale drahý a tak to …

10.2.2021 / Jiří Pazderský
Cestování · Grand Canyon. Pohlednice z míst, kde se pro vrcholovou knížku chodí do údolí

První dojem při spatření tohoto úchvatného divu přírody daleko přesahuje vše, co jsem dosud na svých cestách spatřil. Neskutečná krajina, která se před člověkem na okraji Kaibabské plošiny otevře, zaplní obzor …

9.2.2021 / Otakar Brandos
Blog · Vítejte v době obnovitelné. Doba ledová skončila když neandrtálci opekli mamuta. A elektromobilita? Švédské elektrárny neutáhnou ani vysavače

Náboženství Green dealu (zeleného údělu) táhne technicky založenou civilizaci hodně ke dnu. Nejčerstvějším příkladem nepromyšlenosti celého zeleného údělu je Švédsko, které se po nedávném odstavení …

4.2.2021 / Otakar Brandos
Turistika · Pramen Ipľa, túra k památníku leteckého neštěstí z roku 1956 a k prameni řeky Ipeľ ve Veporských vrších / Fotogalerie k článku

Malebné Veporské vrchy jsou jedním z pohoří rozsáhlé geomorfologické oblasti Slovenské rudohoří, do které patří i taková pohoří jako Volovské vrchy u slovenských Košic a nebo Slovenský kras u Rožňavy. Veporské vrchy …

3.2.2021 / Marek Velechovský
Příroda · Viry a bakterie: život neživot virů, klasifikace bakterií

Toto téma je na většině základních škol probíráno hned jako jedno z prvních v přírodopise (po všeobecném úvodu a tak). Jde ale o poměrně složitou záležitost, a proto je třeba ho řádně zjednodušit a spíš poukázat …

2.2.2021 / Mladen Kaděra
Příroda · Ohrožení broučí obři - vodní druhy: vodomil černý a potápník široký

První příležitost vidět na vlastní oči velkého samečka roháče obecného je určitě pro leckoho až tak překvapivá, že si na chvilku vůbec nedovede představit ještě mnohem větší druhy brouků. Některé z nich, žijící v nejteplejších …

2.2.2021 / Václav Vágenknecht
Trek · Po hřebeni Strážovských vrchů, trek z Fačkovského sedla přes Čičmany na Strážov, Vápeč a hrad Uhrovec

Naším výchozím bodem pro cestu přes Strážovské vrchy se stalo Fačkovské sedlo, do něhož jsme sešli (lépe vyjádřeno sklouzali - bahnitá cesta připomínala spíš než turistickou stezku tobogán pro vepře) minulý den z …

Reklama
Velký Roudný Úplňky Chata Horalka Strečno Beskydy, ubytování Soumrak Luční bouda Malá Fatra, ubytování Choustník Helfenburk Venušiny misky Hukvaldy Elbrus Afélium Zverovka Chalupská slať Šumava, ubytování Spacáky Mont Blanc Pluto Vosecká bouda Vysoký vodopád Cvilín Karlštejn Chata Šerlich Bouda Jelenka Pluto Jarní prázdniny Liška Matterhorn Hrad Lichnice Sirotčí hrádek Higgsův boson Opruzeniny Cumulonimbus Pohorky
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist