Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 15.7.2023 , svátek má
Treking > Vesmír > Země (planeta): hmotnost, obvod a průměr Země

Země (planeta): hmotnost, obvod a průměr Země

Vzdálenost Země od Slunce, gravitační zrychlení a úniková rychlost z planety Země

22.4.2008 | Otakar Brandos, foto NASA

Kolébka života. Země. Nepatrná modrá planeta připomínající zrnko písku ztracené v temnotách nedozírného vesmíru. Co o ní víte? Pokud se nevěnujete astronomii a nebo jste nečetli nějakou naučnou knihu, pak asi téměř nic. Škola nás o planetě Zemi, Sluneční soustavě a hvězdách v hodinách přírodopisu nenaučí paradoxně téměř vůbec nic, z nepochopitelných důvodů se těmto tématům úzkostlivě vyhýbá.

Země

S o to větší dychtivostí nás nutí soukat do hlavy například v hodinách dějepisu kvanta informací o různých masových vrazích a psychopatech, jako byli Alexandr Veliký, Cézar, Čingischán, Attila, Ivan Hrozný, Stalin či Hitler…

Těm "vděčíme" za budování říší spojené s nesmírným utrpením, pleněním a masovým vražděním. Naší Zemi naopak vděčíme za samotnou existenci, za život. Proto by určitě bylo spravedlivé ji alespoň na Den Země věnovat samostatný článek se souhrnnými informacemi o ní samotné.

Vývoj představ o planetě Země

Naše modrá planeta dostala během vývoje lidstva řadu jmen, představy se o ní měnily. V minulosti byla považována za střed vesmíru. Avšak ani plameny na hranicích s kacíři "svaté" inkvizice nedokázaly pravdu zastavit a neposunout planetu Země na oběžnou dráhu kolem Slunce.

Avšak ani Slunce není ve vesmíru nehybný, ale obíhá kolem gravitačního středu naší Galaxie. Ta zase obíhá kolem gravitačního centra místní kopy galaxií a tak stále dále. Ve vesmíru vše klokotá, obíhá, někam směřuje, nic není nehybné a stálé. Naše planeta se zformovala někdy před 4,5 miliardou let ze zárodečného plynoprachového oblaku zahalujícího centrální hvězdu - Slunce. A ještě jednou tak dlouho bude obíhat kolem Slunce, než ji žár Slunce, které se ohřeje a rozepne do podoby rudého obra, sežehne…

Průměr, hustota, chemické složení a povrch planety Země

Planeta Země má tvar rotačního elipsoidu (geoidu) s rovníkovým průměrem 12 756,28 km a polárním průměrem 12 713,51 km. Obvod Země na rovníku činí 40 075 km. Celkový povrch Země je 510 070 000 km2, z toho jen 29,2 % připadá na souš. Objem Země je Země 1 083 209 000 000 km3, střední hustota 5 515 kg × m-3. Z toho již snadno vypočteme celkovou hmotnost, která činí 5,974 × 1024 kg.

Země je po Merkuru druhou nejhustější planetou Sluneční soustavy s následujícím obsahem prvků: 35 % Fe, 30 % O, 15 % Si, 13 % Mg, 2,4 % Ni, 1,9 % S, 1,1 % Ca a Al a dalšími prvky, jejichž koncentrace nepřesahuje jedno procento. Na Zemi jsou prvky ve všech třech základních skupenstvích - plynném, kapalném a tuhém vytvářejíc atmosféru, hydrosféru a litosféru (+ zemské nitro), základní předpoklady pro život.

Zemská atmosféra a hydrosféra

Zemská atmosféra, jejíž tlak u zemského povrchu dosahuje standardních 101 325 Pa, dosahuje hmotnosti pouhých 5,3 × 1018 kg. Chrání Zemi před negativními vlivy kosmického a slunečního záření. V tom ji však velice zadatně sekunduje i velice důležitá magnetosféra. Intenzita zemského magnetického pole dosahuje až 5 × 10-5 T. Na hydrosféru zbylo o něco více, asi 200 × více - 1,4 × 1021 kg.

Zemské jádro

Nejvíce hmoty připadlo pochopitelně na jádro a plášť. Avšak ani ty nejsou tak zcela tuhé, jak by se mohlo zdát. Díky horkému jádru a plastickému plášti dochází i tady k pohybům. Zemětřesením, pohybům litosférických desek (kontinentů) aj. Teplota v zemském jádře dosahuje asi 4 200 K a tlak neuvěřitelných 3,8 × 105 MPa, což je 3,8 miliónkrát více, než je atmosférický tlak u mořské hladiny. Látka v zemském jádře dosahuje hustoty až 12 500 kg × m-3.

Postavení planety Země ve Sluneční soustavě

Země je třetí (bráno od Slunce) planetou Sluneční soustavy obíhající Slunce ve střední vzdálenosti 149 597 870 km (1 AU, astronomická jednotka), sluneční paprsek tak na Zemi doletí za asi 8 a 1/4 minuty. Vzdálenost Země se od Slunce během roku mění díky malé excentricitě její dráhy v rozmezí 147 mil. - 152 mil. kilometrů. Oběžná doba je zhruba jeden rok.

Země

Země je terestrickou planetou. Je největší ze skupiny terestrických planet, do které ještě patří Merkur, Venuše a Mars. Kolem své osy se Země otočí za jeden den, přesněji za 23 h 56 min 4,1 s. Článek by určitě nebyl kompletní, kdybych nezmínil Měsíc, odvěkého souputníka naší planety, který se Zemí vytváří doslova dvojplanetu…

Planeta Země, fyzické charakteristiky

Střední vzdálenost Země od Slunce 149,6 mil. km
Střední vzdálenost Země od Slunce 1 AU
Sklon roviny dráhy k ekliptice
Sklon rovníku k rovině dráhy 24,8°
Excentricita dráhy Země 0,016 7
Střední denní pohyb 0,985 6°
Siderická doba oběhu 365,256 36 d
Synodická doba oběhu -
Střední rychlost na oběžné dráze 30 km×s-1
Rovníkový průměr Země 12 756 km
Hmotnost 5,974×1024 kg
Doba rotace 23 h 56 min 04,1 s
Střední hustota 5,517 kg×m-3
Gravitační zrychlení na rovníku 9,81 m×s-2
Úniková rychlost z povrchu 11,2 km×s-1
Albedo 0,35

Země Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Tak těžko (Antonín Hájek, 09.06.2020, 04:17 )
Alexandr veliký nebyl psychopat a ani masoví vrah, stejně tak cézar. To že jste stupidní pacifista vám nedává právo osočovat válečné stratégy a dobyvatele že jsou psychopati a vrazi. Alexandrovská knihovna a latina vám něco říká? Plus, život nám dala voda, ne šutr.
Pacifista nejsem, flintu do ruky klidně vezmu. (-OB-, 09.06.2020, 07:00 )
Na mamlasy bych klidně střílel. Bez "mrknutí oka". Výše uvedení byli masoví vrazi, ať se ti to líbí nebo ne. Alexandrijskou knihovnu založili již ve 3. století př. n. l. z podnětu Ptolemaia I. Sótóra. Tedy dávno před Cézarovým narozením. Knihovna "pouze" zčásti vyhořela při bojůvkách mezi Cézarem a Pompeiem. A ani latinu Cézar nevytvořil. Cézar, který se krom jiného, píše s velkým C. Stejně jako ostatní jména. Menší doučování by ti neuškodilo…
P.S.: a nepíše se (-OB-, 09.06.2020, 12:31 )
masoví vrah, nýbrž masový vrah. Alexandrovci (asi maj i knihovnu) jsou v Rusku, Alexandrijská knihovna byla v Egyptě…
obsah prvků (Pedro, 11.06.2019, 12:06 )
Zajímavý článek, jen mi ve výčtu prvků chybí vodík. Voda, která tvoří podstatnou část naší planety, se přece skládá z vodíku a kyslíku
Viz věta: (-OB-, 12.06.2019, 16:36 )
a dalšími prvky, jejichž koncentrace nepřesahuje jedno procento. Tedy vodík ano, ale pod 1 %…
Mao (KM, 25.04.2008, 22:28 )
Pekny clanok z velmi zaujimavej oblasti vesmiru. Akurat ten zoznam psychopatov sa mi celkom nezda?A jedna poznamka: psychopati nie su pricinou stavu tohto sveta. Su nimi ti, ktori ich podporovali a podporuju, ak ked nie su psychopati. Ako v nedavnej minulosti vsetci ?cestni a presvedceni komunisti? ?
Mohyla míru - omluva (Theo, 22.04.2008, 15:10 )
Omlouvám se. Mohyla míru byla postavena roku 1912 dle návrhuJosefa Fanty.
dějepis a "naąe"planeta (Theo, 22.04.2008, 15:04 )
Děkuji za skvělý článek a jeho pravdivý úvod stran nerovnováhy ve významu a interpretaci faktů v osnovách dějepisu k zeměpisu, se kterým bych si dovolil vřele souhlasit.K tomuto uvedu jednu věc, co nás tu v Brně mnohé (sluąně řečeno) trápí a týká se i turistiky v blízkém okolí...Napoleona si kaľdé ąkvrně odnese dík dějepisu ve své hlavě v podobě malého velkého vojevůdce s rukou danou legračně na ľaludek, ale rozhodně někoho hrozně významného, důleľitého ba skvělého a geniálního.U nás v Brně mnozí z nás zde ľijících kaľdý rok v prosinci nechápavě kroutíme hlavou. Aspoň ti z nás, co si uvědomují, ľe Napoleon byl ve skutečnosti nechutný kariérista, masový vrah, diktátor a v nynějąím pojetí i faąista."Slaví se" zde totiľ výročí tzv. Bitvy u Slavkova, vojenské akce, během které padly v krátké chvíli tisíce mladých lidí. Nic by na tom nebylo divného, kdyby se jednalo o soukromou záleľitost nějakých náckovských militantních fanatiků.Tato pompézní oslava vąak mívá ąirokou mediální podporu, dokonce nedávno, u příleľitosti nějakého kulatého výročí této hromadné vraľdy, naąe čT vysílala přímé přenosy z historických maąkarád na polích, kde roku 1805 tekly hektolitry krve..To je k zamyąlení. A dokonce i Klub českých turistů má máslo na hlavě. Mapa č. 87 nese jméno OKOLí BRNA - Slavkovské bojiątě a ľdánický les. Na zadní straně mapy , v jejím druhém vydání z roku 2002, pak můľeme detailně číst o bitvě pod taktovkou malého velkého faąouna z Francie, o Přírodním parku ľdánický les se pak můľeme jen stručně poučit v textu tříkrát menąího rozsahu neľ je věnován oné krvavé řeľi. Přitom nečteme nic o tom, ľe to vlastně byla tragédie, kde zemřelo zaráz tolik lidí! Jakoby nikdo nechápal, proč tam ta Mohyla míru od Duąana Jurkoviče opravdu stojí. A to je smutné...
Napoleon (-OB-, 22.04.2008, 15:50 )
Díky za doplnění seznamu historických masových vrahů, na něj se mi ve výčtu nevzpomnělo :-)).
Obsah křemíku (Ivan, 22.04.2008, 11:46 )
Ahoj Otíku! Díky za poučný článek, budu to ąířit dál u svých vnoučat. Ale který obsah %Si platí a co je tedy to druhé? Díky za vysvětlení. V sobotu Ahoj na Vrąatci. Horám na naąí PLANETě ZEMI Zdar !!
Síra (-OB-, 22.04.2008, 12:00 )
Ahoj Ivane. Díky za upozornění, já svůj překlep přehlédl, v tom návalu práce jsem článek po sobě pořádně nepřečetl. U druhé značky "křemíku" bylo navíc písmenko "i", takľe správně hádáą, ľe 1,9% připadá na síru.


Další související články:

+ Cirkumpolární neboli nezapadající souhvězdí
+ Zimní hvězdná obloha, procházka mrazivou zimní nocí
+ Podzimní hvězdná obloha
+ Roční období: Nic není neměnné - ani jaro, léto, podzim, zima
+ Procházka letní hvězdnou oblohou
Reklama
Témata našich článků…
Hrad Sloup Jeseníky, ubytování Chata Borišov Domica Helfenburk Chata Jelenka Chata Výrovka Šomoška Bezděz Macocha Brekov Maroko Trojúhelník Frýdštejn Ortler Kvarky Jak vzniká blesk Babočka admirál Neutronová hvězda Karimatky Viklany
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hřebene Malé Fatry na sněžnicích
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Západních Tater - Roháčů, nejnáročnější hřebenovka Slovenska
3. České hory Dvoudenní přechod hřebene Krkonoš, hřebenovka nejvyšších českých hor
4. Divoký Balkán Což takhle hřebenovka přes Korab a Deshat?
5. Bulharské hory Divokou stopou Rodop (3), ke skalním mostům rodopského krasu
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist