Průvodce | Karpattreky | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Poslední aktualizace: 18.2.2025
Treking > Vesmír > WASP-121b typu horký Jupiter, rok na exoplanetě v souhvězdí Lodní záď trvá jen asi 30 hodin

WASP-121b typu horký Jupiter, rok na exoplanetě v souhvězdí Lodní záď trvá jen asi 30 hodin

"Jako ze sci-fi": První 3D pozorování atmosféry exoplanety odhalilo unikátní klima

18.2.2025 | ESO2504

Astronomové poprvé nahlédli do atmosféry planety mimo Sluneční soustavu a zmapovali její 3D strukturu. Kombinací všech čtyř dalekohledů VLT (Very Large Telescope) na Evropské jižní observatoři (ESO) zjistili, že v atmosféře planety se vyskytují silné větry, které přenášejí chemické prvky, jako je železo a titan, a vytvářejí složité povětrnostní vzorce. Tento objev otevírá dveře k podrobnému studiu chemického složení a počasí dalších cizích světů.

Struktura a pohyb atmosféry exoplanety Tylos

"Atmosféra této planety se chová způsobem, který zpochybňuje naše chápání fungování počasí - nejen na Zemi, ale na všech planetách. Připadá mi to jako něco ze sci-fi," říká Julia Victoria Seidelová, vědecká pracovnice Evropské jižní observatoře (ESO) v Chile a hlavní autorka studie, která byla nedávno zveřejněna v časopise Nature.

Planeta WASP-121b (známá také jako Tylos) se nachází ve vzdálenosti asi 900 světelných let v souhvězdí Lodní zádě. Jedná se o ultrahorký Jupiter, plynného obra, který obíhá kolem své hostitelské hvězdy tak blízko, že rok zde trvá jen asi 30 pozemských hodin. Navíc jedna strana planety je spalující, protože je stále přivrácena ke hvězdě, zatímco druhá strana je mnohem chladnější.

Tým nyní prozkoumal hluboké nitro atmosféry planety Tylos a odhalil odlišné větry v jednotlivých vrstvách, čímž vytvořil mapu 3D struktury atmosféry. Je to poprvé, co se astronomům podařilo studovat atmosféru planety mimo naši Sluneční soustavu do takové hloubky a detailů.

"To, co jsme zjistili, bylo překvapivé: tryskové proudění otáčí materiál kolem rovníku planety, zatímco samostatné proudění v nižších vrstvách atmosféry přesouvá plyn z horké strany na chladnější. Takové klima nebylo dosud pozorováno na žádné planetě," říká Seidel, který je zároveň vědeckým pracovníkem Lagrangeovy laboratoře, jež je součástí francouzské Observatoře Côte d'Azur. Pozorované tryskové proudění se táhne přes polovinu planety, nabírá rychlost a prudce čeří atmosféru vysoko ve vzduchu, když přechází přes horkou stranu Tylosu. "Dokonce i nejsilnější hurikány ve Sluneční soustavě se ve srovnání s ním zdají být klidné," dodává.

3D struktura atmosféry exoplanety Tylos

K odhalení trojrozměrné struktury atmosféry exoplanety použil tým přístroj ESPRESSO na dalekohledu ESO VLT, který spojuje světlo čtyř velkých teleskopických jednotek do jediného signálu. Tento kombinovaný režim VLT shromažďuje čtyřikrát více světla než samostatné dalekohledy, což odhaluje slabší detaily. Pozorováním planety po dobu jednoho úplného přechodu před její hostitelskou hvězdou byl systém ESPRESSO schopen detekovat signatury několika chemických prvků, čímž prozkoumal různé vrstvy atmosféry.

"VLT nám umožnil prozkoumat tři různé vrstvy atmosféry exoplanety najednou," říká spoluautor studie Leonardo A. dos Santos, pomocný astronom z STCS (Space Telescope Science Institute) v Baltimoru ve Spojených státech. Tým sledoval pohyb železa, sodíku a vodíku, což mu umožnilo vysledovat větry v hlubokých, středních a mělkých vrstvách atmosféry planety. "Je to druh pozorování, který je velmi náročný pro vesmírné dalekohledy, což podtrhuje význam pozemních pozorování exoplanet," dodává.

Zajímavé je, že pozorování odhalila také přítomnost titanu těsně pod tryskovým proudem, na což upozorňuje doprovodná studie publikovaná v časopise Astronomy and Astrophysics. To bylo další překvapení, protože předchozí pozorování planety ukázala nepřítomnost tohoto prvku, možná proto, že je ukryt hluboko v atmosféře.

"Je skutečně ohromující, že jsme schopni studovat takové detaily, jako je chemické složení a průběh počasí na planetě v tak obrovské vzdálenosti," říká Bibiana Prinoth, doktorandka na Lund University ve Švédsku a ESO, která vedla doprovodnou studii a je spoluautorkou článku v časopise Nature.

K odhalení atmosféry menších planet podobných Zemi však budou zapotřebí větší teleskopy. Mezi ně bude patřit dalekohled ESO ELT (Extremely Large Telescope), který se v současné době staví v chilské poušti Atacama, a jeho přístrojANDES. "ELT změní pravidla hry pro studium atmosfér exoplanet," říká Prinoth. "Díky této zkušenosti mám pocit, že jsme na pokraji odhalení neuvěřitelných věcí, o kterých si nyní můžeme nechat jen zdát."

Další informace

Tento výzkum byl prezentován v článku publikovaném v časopise Nature s názvem "Vertical structure of an exoplanet's atmospheric jet stream" (doi:10.1038/s41586-025-08664-1).

Skupin tvoří: Julia V. Seidel (European Southern Observatory, Santiago, Chile [ESO Chile]; Laboratoire Lagrange, Observatoire de la Côte d'Azur, CNRS, Université Côte d'Azur, Nice, France [Lagrange]), Bibiana Prinoth (ESO Chile and Lund Observatory, Division of Astrophysics, Department of Physics, Lund University, Lund, Sweden [ULund]), Lorenzo Pino (INAF-Osservatorio Astrofisico di Arcetri, Florence, Italy), Leonardo A. dos Santos (Space Telescope Science Institute, Baltimore, USA, Johns Hopkins University, Baltimore, USA), Hritam Chakraborty (Observatoire de Geneve, Département d'Astronomie, Université de Geneve, Versoix, Switzerland [UNIGE]), Vivien Parmentier (Lagrange), Elyar Sedaghati (ESO Chile), Joost P. Wardenier (Département de Physique, Trottier Institute for Research on Exoplanets [IREx], Université de Montréal, Canada), Casper Farret Jentink (UNIGE), Maria Rosa Zapatero Osorio (Centro de Astrobiología, CSIC-INTA, Madrid, Spain), Romain Allart (IREx), David Ehrenreich (UNIGE), Monika Lendl (UNIGE), Giulia Roccetti (European Southern Observatory, Garching bei München, Germany; Meteorologisches Institut, Ludwig-Maximilians-Universität München, Munich, Germany), Yuri Damasceno (Instituto de Astrofísica e Ciencias do Espaço, Universidade do Porto, Porto, Portugal [IA-CAUP], Departamento de Fisica e Astronomia, Faculdade de Ciencias, Universidade do Porto, Porto, Portugal [FCUP]; ESO Chile), Vincent Bourrier (UNIGE), Jorge Lillo-Box (Centro de Astrobiología (CAB); CSIC-INTA, Madrid, Spain), H. Jens Hoeijmakers (ULund), Enric Pallé (Instituto de Astrofísica de Canarias, La Laguna, Tenerife, Spain [IAC]; Departamento de Astrofísica, Universidad de La Laguna, La Laguna, Tenerife, Spain [IAC-ULL]), Nuno Santos (IA-CAUP and FCUP), Alejandro Suarez Mascareno (IAC and IAC-ULL), Sergio G. Sousa (IA-CAUP), Hugo M. Tabernero (Departamento de Física de la Tierra y Astrofísica & IPARCOS-UCM (Instituto de Física de Partículas y del Cosmos de la UCM)…

Doprovodný výzkum, který odhalil přítomnost titanu, byl publikován v časopise Astronomy & Astrophysics v článku s názvem "Titanium chemistry of WASP-121 b with ESPRESSO in 4-UT mode" (doi: 10.1051/0004-6361/202452405).

Skupinu za tímto článkem tvořili: Bibiana Prinoth (European Southern Observatory, Santiago, Chile [ESO Chile] a Lund Observatory, Division of Astrophysics, Department of Physics, Lund University, Lund, Sweden [ULund]), Julia V. Seidel (ESO Chile; Laboratoire Lagrange, Observatoire de la Côte d'Azur, CNRS, Université Côte d'Azur, Nice, France [Lagrange]), H. Jens Hoeijmakers (ULund), Brett M. Morris (Space Telescope Science Institute, Baltimore, USA), Martina Baratella (ESO Chile), Nicholas W. Borsato (ULund, School of Mathematical and physical Sciences, Macquarie University, Sydney, Australia), Yuri Damasceno (Instituto de Astrofísica e Ciencias do Espaço, Universidade do Porto, Porto, Portugal [IA-CAUP], Departamento de Fisica e Astronomia, Faculdade de Ciencias, Universidade do Porto, Porto, Portugal [FCUP]; ESO Chile), Vivien Parmentier (Lagrange), Daniel Kitzmann (University of Bern, Physics Institute, Division of Space Research & Planetary Sciences, Bern, Switzerland), Elyar Sedaghati (ESO Chile), Lorenzo Pino (INAF-Osservatorio Astrofisico di Arcetri, Florence, Italy), Francesco Borsa (INAF-Osservatorio Astronomico di Brera, Merate, Italy), Romain Allart (Département de Physique, Trottier Institute for Research on Exoplanets [IREx], Université de Montréal, Canada), Nuno Santos (IA-CAUP and FCUP), Michal Steiner (Observatoire de l'Université de Geneve, Versoix, Switzerland), Alejandro Suarez Mascareno (Instituto de Astrofísica de Canarias, La Laguna, Tenerife, Spain; Departamento de Astrofísica, Universidad de La Laguna, La Laguna, Tenerife, Spain), Hugo M. Tabernero (Departamento de Física de la Tierra y Astrofísica & IPARCOS-UCM (Instituto de Física de Partículas y del Cosmos de la UCM), Universidad Complutense de Madrid, Spain), Maria Rosa Zapatero Osorio (Centro de Astrobiologia, CSIC-INTA, Madrid, Spain).

Evropská jižní observatoř (ESO) umožňuje vědcům z celého světa objevovat tajemství vesmíru ve prospěch všech. Navrhujeme, stavíme a provozujeme pozemní observatoře světové úrovně, které astronomové využívají k řešení vzrušujících záhad vesmíru a šíření fascinace astronomií, a podporujeme mezinárodní spolupráci v oblasti astronomie. ESO bylo založeno jako nadnárodní organizace v roce 1962 a dnes ji podporuje 16 členských států (Belgie, Česká republika, Dánsko, Francie, Finsko, Irsko, Itálie, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Spojené království, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko), hostitelský stát Chile a Austrálie jako strategický partner.

Sídlo ESO a její návštěvnické centrum a planetárium ESO Supernova se nachází nedaleko německého Mnichova, zatímco chilská poušť Atacama, nádherné místo s jedinečnými podmínkami pro pozorování oblohy, je domovem našich dalekohledů. ESO provozuje tři pozorovací stanoviště: La Silla, Paranal a Chajnantor. Na Paranalu provozuje Very Large Telescope a jeho Interferometr, jakož i přehlídkové dalekohledy, jako je VISTA. Na Paranalu bude ESO také hostit a provozovat soustavu Čerenkovových teleskopů (Cherenkov Telescope Array South), největší a nejcitlivější observatoř pro gama záření na světě. ESO společně s mezinárodními partnery provozuje na Chajnantoru observatoř ALMA, která pozoruje oblohu v milimetrovém a submilimetrovém pásmu. Na Cerro Armazones poblíž Paranalu budujeme "největší oko upřené k nebi" - Extremely Large Telescope. Z našich kanceláří v Santiagu v Chile podporujeme naší činnost v zemi a spolupracujeme s chilskými partnery a společností.

Odkazy

Kontakty

Julia Victoria Seidel
European Southern Observatory (ESO) and Lagrange Laboratory, Observatoire de la Côte d'Azur
Santiago, Chile and Nice, France
Tel.: +33 743 32 79 73
Email: jseidel@oca.eu

Bibiana Prinoth
Lund University
Lund, Sweden
Tel.: +46 72 442 03 69
Email: bibiana.prinoth@fysik.lu.se

Leonardo A. dos Santos
Space Telescope Science Institute
Baltimore, USA
Tel.: +1 (410) 338-4395
Email: ldsantos@stsci.edu

Bárbara Ferreira
ESO Media Manager
Garching bei München, Germany
Tel.: +49 89 3200 6670
Mobil: +49 151 241 664 00
Email: press@eso.org

Anežka Srbljanović (press contact Česko)
ESO Science Outreach Network a Astronomical Institute of Czech Academy of Sciences
Tel.: +420 323 620 116
Email: eson-czech@eso.org

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor


Reklama, turistika a výlety podle pohoří
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar


Z posledních článků vybíráme

6.2.2025 / Otakar Brandos
Příroda · Dřevokazné houby v naší přírodě zajišťují dekompozici dřeva a rovněž obohacují náš jídelníček. Hlíva ústřičná, třepenitka maková, kotrč kadeřavý a další druhy hub

Houby

Dřevokazné houby (a houby obecně) díky své schopnosti rozkládat rostlinné zbytky přispívají spolu s bakteriemi a dalšími mikroorganismy k neustálému koloběhu organických i anorganických látek v přírodě …

31.1.2025 / Otakar Brandos
Aktualita · Sopka Kolumbo v Řecku, menší podmořský vulkán u ostrova Santorini, se zřejmě probouzí k životu. Opakující se otřesy naznačují, že na sopce to vře a může dojít k erupci

Země

Sopka Kolumbo (též Kolumpos, Columbus apod.) je podmořský vulkán nacházející se asi 7 km severovýchodně od ostrova Santorini v Egejském moři. Kužel podmořského vulkánu o průměru asi 3 km dosahuje výšky 400 …

29.1.2025 / Otakar Brandos
Treking · Miloňová, Benešky, Horní Bečva, Kudlačena, Kladnatá, Klepačka, Samčanka, Javořina a Bílá. Dvoudenní okruh na pomezí Beskyd a Vsetínských vrchů (2) | Fotogalerie k článku

Vsetínské vrchy

Noc byla opravdu těžká. Téměř 12 hodin ve spacáku, to je opravdu nářez. Sice jsem v noci párkrát vylezl kouknout na hvězdy a Měsíc, nechtěl jsem zmeškat ani kuropění, ale i tak mám "oleženiny" druhého stupně… Ale …

25.1.2025 / Dajana Krestová
Turistika · Pico da Vara (1 103 m) a Ribeira dos Caldeiroes. Vánoční výšlap na nejvyšší horu ostrova Sao Miguel. Turistika na Azorských ostrovech

Pico da Vara

Dva dny před Štědrým dnem slibovala předpověď počasí krásný den, a tak jsme se se Šárkou vydaly na nejvyšší horu ostrova Sao Miguel. Vyjely jsme opět autobusem z nábřeží na východ a vystoupily po dvou hodinách …

23.1.2025 / Otakar Brandos
Treking · Venušiny misky na (dřív) ostrovní hoře Smolný vrch (404 m), chata Habina (255 m) a obec Velká Kraš. Vandr Žulovskou pahorkatinou a Rychlebskými horami krátce po zářijových povodních (3) | Fotogalerie k článku

Bílé kameny

Ráno je opět poměrně čerstvo, ale slunečno. Dnes bude příjemnější počasí než včera. Škoda jen, že mám před sebou jen posledních pár kilometrů a jeden vrchol, byť docela atraktivní. Bývalou ostrovní horu, nunatak …

20.1.2025 / Vladimír Ekrt
Aktualita · Viklany, zázraky přírody. Nová publikace přinášející přehled o 58 nejzajímavějších viklanech

Viklany

Právě nyní vychází v knižní podobě dílo Vladimíra Ekrta o viklanech naší vlasti. Na 80 stránkách knihy "Viklany, zázraky přírody" ve formátu A5 představuje čtenářům, turistům a obdivovatelům přírody přehled o 58 …

17.1.2025 / Václav Vágenknecht
Treking · Povltaví, putování podél řeky Vltava přes Sedlčany, Příčovy, hrad Ostromeč a Teletínské vodopády. Třídenní trek po vltavských vyhlídkách

Vltava

Chce-li člověk putovat podél Vltavy, má mnoho možností. Může začít na Šumavě či u Českého Krumlova, nabízí se i Orlická přehrada. My vyrážíme na trek o něco severněji, vycházíme z městečka Kosova …

16.1.2025 / Dajana Krestová
Turistika · Vánoční Sao Miguel - výlet na Sete Cidades a Furnas na portugalských Azorských ostrovech (1). Ilha Verde (Zelený ostrov)

Sao Miguel

Poslední vánoční svátky jsem hodlala strávit mimo republiku v příjemných klimatických podmínkách. Štědrý den jsem nechtěla trávit sama, a navíc jsem měla vybrat celou zbývající dovolenou. Už loni jsem se v …

15.1.2025 / Jiří Marek
Treking · Piatra Craiului a východní Fagaraš v Jižních Karpatech za pět dní. Přechod rumunských hor | Fotogalerie k článku

Fagaraš

Rumunské Karpaty jsou pro české a slovenské turisty stále lákavou oblastí. Nádherné hory, ve kterých můžete chodit bez omezení, kudy chcete, minimum turistů, výhledy - to všechno láká. Protože při přípravě tohoto treku …

5.1.2025 / Otakar Brandos
Příroda · Kapraďorosty (Pteridophyta), nejdokonaleji vyvinuta skupina zelených výtrusných rostlin. Plavuně, přesličky a kapradiny

Sleziník

Kapraďorosty (Pteridophyta) jsou nejdokonaleji vyvinutou skupinou výtrusných rostlin. Kapraďorosty tvoří jakýsi mezičlánek mezi méně vyvinutými mechorosty a dokonalejšími semennými rostlinami. Roz …

Steblová skala Úplněk Chata Arnika Strečno Jeseníky, ubytování Východ Slunce Bouda Jelenka Nízké Tatry, ubytování Bezděz Házmburk Venušiny misky Šomoška Elbrus Apogeum Téryho chata Mohelenská step Orlické hory, ubytování Spacáky Mont Blanc Mléčná dráha Štefánička Šútovský vodopád Zubštejn Karlštejn Kamenná chata Ďurková Uran Jarní prázdniny Ledňáček Wildspitze Hrad Lichnice Veveří Pozitron Batohy Cumulonimbus Trekové boty
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist