Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Cookies  Ceník inzerce 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 10.2.2015 , svátek má
Treking > Aktuality > Týden vysokohorské turistiky 2013

18. ročník Týdne VHT se již stal minulostí

Shrnutí a pár fotografií z 18. ročníku

1.10.2013 | Otakar Brandos

Týden vysokohorské turistiky, jenž jsme pořádali již po osmnácté, je od neděle 29. září minulostí. Téměř plně obsazená akce čítající 41 nadšených turistů a vysokohorských turistů zamířila do Vysokých Tater, Nízkých Tater, Západních Tater a na Velkou Fatru.

Přestože si s námi v první polovině týdne počasí poněkud zahrávalo, podařilo se vystoupit na téměř všechny plánované vrcholy vyjma těch ve Vysokých Tatrách, na které nás nepustil sníh a nebezpečná ledovka. Skalp Jahňacího štítu a Kriváně, místo nějž jsme aktuálně podle sněhových podmínek zařadili Ďumbier, si tak odneseme opět až v příštích letech.

Během 18. ročníku se podařilo vystoupit na vrcholy Čebratě na Velké Fatře, Rovné hole v Nízkých Tatrách, Babek v Západních Tatrách, Velké Vápenice v Nízkých Tatrách a na Ďumbier ve stejném pohoří. Jahňací štít zůstal nezdolán, podařilo se ale vystoupit alespoň do sedla Kolový priechod.

Děkuji všem účastníkům Týdne VHT za účast, za shovívavost při částečné improvizaci programu i za to, že při velké věkové diferenciaci skupiny vytvořili dobrou partu.

Galerie fotografií účastníků VHT 2013

Pohled na Ružomberok z Predného Čebratě

Na vrchol Predného Čebratě v Šípské Fatře jsme vystoupili již během cesty na Liptov. Počasí však výhledům příliš nepřálo.

Cestou z ubrečených Vysokých Tater jsme navštívili německý vojenský hřbitov

Cestou z ubrečených Vysokých Tater jsme navštívili německý vojenský hřbitov, jenž se nachází nedaleko obce Važec. Během krátké návštěvy nám dokonce zasvítilo sluníčko…

Cesta z Čertovice

Cestou ze sedla Čertovice, míříme na vrchol hory Rovná hoľa. Přední části výpravy se podařilo "díky" GPS zabloudit…

Lesy na svazích Rovné hole

Lesy na svazích Rovné hole. Již tady mi bylo jasné, že čelo výpravy zabloudilo… Na druhou stranu ale zabloudivši skupina prokázala schopnost zorientovat se i v neznámém terénu.

Stěna Malého Kežmarského štítu

Stěna Malého Kežmarského štítu (která je největší skalní stěnou v Tatrách) z cesty do sedla Kolový priechod. Severní stěny tatranských štítů byly pokryty sněhem a chodníky nebezpečnou ledovkou. Takže někdy příště…

Jahňací štít

Jahňací štít letos nepřijímal…

Chata pod Náružím

…na příjmu nebyla ani Chata pod Náružím pod Babkami v Západních Tatrách.

Setkání na hřebeni pod vrcholem Babky

Setkání na hřebeni pod vrcholem Babky v Západních Tatrách.

Slovenské rudohorie z cesty na Velkou Vápenici

Slovenské rudohorie z cesty na Velkou Vápenici. Pohled z úvodní části nástupu k vrcholu nad obcí Heľpa. Přední část výpravy opět kufrovala a opět prokázala orientační schopnosti a dobrou práci s mapou…

Kousek od vrcholu Velké Vápenice

Kousek od vrcholu Velké Vápenice. Sluníčko konečně přeje a osvětluje okolní vrcholy. Přesto je chladno a ve stínu se drží vrstva jinovatky.

Pohled k Vysokým Tatrám

Pohled k Vysokým Tatrám z vrcholu Velké Vápenice. Nízké Tatry.

Nejmladší, ale zároveň nejukecanější účastník výpravy

Nejmladší, ale zároveň nejukecanější účastník výpravy na vrcholu Velké Vápenice. Nízké Tatry.

Nízké Tatry

Nízké Tatry při pohledu z úbočí vrcholu Veľká Vápenica. Napravo dominuje rozložitá travnatá homole Velkého boku.

Sestup z Velké Vápenice si někteří užívali Sestup z Velké Vápenice si někteří užívali

Sestup z Velké Vápenice si někteří užívali. Při sestupu bylo nutno překonávat popadané stromy a níže se prodírat v hustém podrostu jeřabin…

Poslední den věnovaný turistice

Poslední den věnovaný turistice jsme zamířili do Nízkých Tater na Ďumbier. Byla to náhrada za nedostupný Kriváň. Pohled k Ďumbieru od Kosodreviny.

Společné foto

A na závěr samozřejmě nemohlo chybět společné foto…

Týden vysokohorské turistiky 2013

Týdenní pobyt s VHT v Tatrách, Liptov

10.10.2012 | Otakar Brandos

Sotva skončil Týden VHT 2012, již tady máme program na příští ročník této akce. Tímto vycházíme vstříc některým žádostem o včasné naplánování termínu této akce z důvodu zajištění dovolených na rok 2013. Po slunečném XVI. ročníku Týdne VHT a slunečném, byť značně větrném XVII. ročníku, objednáváme pěkné počasí i na XVIII. ročník Týdne VHT.

Liptov

Budete-li se chtít Týdne VHT zúčastnit, prosíme vás o co nejvčasnější přihlášení (telefonicky na 595 136 473 nebo 607 213 773, e-mailem či písemně na adrese Karpatského turistického spolku, redakce Trekingu - Nádražní 166, 702 00 Ostrava 1. Počet míst je omezen kapacitou autobusu a ubytování. Ubytování již máme předběžně objednáno v penzionu v obci Vyšná Boca, která leží v nitru Nízkých Tater.

V ceně Týdne VHT je zahrnuta doprava a ubytování. Stravu a případné vstupy si každý hradí individuálně. Po vašem přihlášení vám zašleme složenku k úhradě a před odjezdem ještě podrobné a upřesňující informace k akci. Nezapomněli jsme ani na tradiční večerní promítání. Připravujeme pro vás (snad se to již konečně v roce 2013 podaří) audiovizuální pásma Apeniny - italské Karpaty, Oravský Karpattrek aj. Při plánování túr opět vycházíme vstříc vašim požadavkům a pro většinu dní plánujeme vedle tradičních túr i kratší varianty pro účastníky, kteří se na náročné túry nebudou cítit.

Program Týdne VHT 2013

22. září 2013, neděle: Odjezdy a nástupní místa zůstávají nezměněny. Nástupní místa budou opět v Plzni, Praze, Olomouci a v Ostravě. Časy a nástupní místa před odjezdem upřesníme, z Ostravy počítejte s odjezdem v 10.00 dopoledne. Následuje přejezd na Slovensko a uvítací krátká túra po cestě na Liptov. Vrchol Čebrať (945 m) asi nikomu z vás nic neřekne, ale věřte, že se z něj otevírají docela hezké výhledy. Pokud vrchol znáte, pak jste skutečnými znalci Šípské Fatry. Tato poměrně krátká, asi 3 hodiny dlouhá (5 km a 480 m převýšení) túra vede z města Ružomberok.

23. září 2013, pondělí: V neděli zamíříme do Nízkých Tater. Z místa ubytování se vydáme k vrcholu Rovná hoľa (1 723 m), jenž se nám za hezkého počasí odmění krásnými výhledy na Ďumbier z poměrně nezvyklého úhlu. Krásně jsou vidět i další nízkotatranské vrcholy a samozřejmě také Západní a Vysoké Tatry. Dále budeme pokračovat na hlavní hřeben Nízkých Tater a do sedla Čertovica. Délka trasy je asi 13 km a převýšení 1 200 m.

24. září 2013, úterý: Po úvodních krátkých túrách bychom měli být docela rozchození a připravení na túru poměrně náročnou, ale neobyčejně krásnou. První pracovní den zamíříme na Kriváň (2 494 m), snad nejtypičtější a nejznámější horu Vysokých Tater. Ze Štrbského plesa se k vrcholu vydáme kolem Jamského plesa s následným sestupem na Tri studničky. Tato náročná celodenní túra je dlouhá sice "jen" 15 km, je nutno ale překonat přes 1 300 výškových metrů. Trasa se dá zkrátit a nebo absolvovat náhradní trasu na Popradské pleso a nebo k vodopádu Skok.

25. září 2013, středa: Každoročně zařazujeme jeden odpočinkový den. Nejinak tomu bude i při XVIII. ročníku Týdne VHT. Můžete celý den prospat, léčit otlaky a nebo se toulat po pastvinách kolem Nižné a Vyšné Boce, kde je dosud živé salašnictví. A nebo lze vyrazit za kulturou do nedalekého Liptovského Hrádku.

26. září 2013, čtvrtek: Po dni relaxu by to chtělo zase nějakou pořádnější túru. V plánu máme opět vrchol, na kterém jsme během týdne VHT ještě nikdy nebyli. Původně jsme chtěli naplánovat horu Veľký bok (1 723 m), ale protože nejkratší trasa by měřila 26 km při 1 500 m převýšení, vybrali jsme náhradní vrchol Nízkých Tater. Tím je Veľká Vápenica (1 691 m). Okružní trasa povede z (do) obce Heľpa. Délka trasy 13 km a 1 100 m převýšení.

27. září 2013, pátek: Ve čtvrtek se opět podíváme do Vysokých Tater. Naplánovánu máme túru na Jahňací štít (2 230 m), který je nejvýchodněji položeným turisticky přístupným štítem Vysokých Tater. Trasa vede z Tatranské Lomnice kolem Zeleného plesa. Jako náhradu lze zvolit túru na Malou Svišťovku (případně Velkou Svišťovku). Délka trasy asi 24 km, převýšení 1 500 m.

28. září 2013, sobota: Po náročné túře na Jahňací štít by to chtělo asi něco odpočinkovějšího. Podíváme so na západní okraj Západních Tater na poměrně nízký, přesto vyhlídkový vrchol Babky (1 566 m). Tato krátká a doslova relaxační túra bude okružní (kolem turistické chaty Pod Náružím) s návratem do Bobrovecké Vápenice. Délka trasy 12 km, převýšení 1 100 m.

29. září 2013, neděle: Přestože jsme vás při návratu z Týdne VHT 2012 "strašili" plackovými hody na srubu na Ostravici, nebudeme Týden VHT (z hygienických důvodů na onom srubu) dále natahovat a neděle bude dnem návratu. Po cestě si již jen (možná) odskočíme k Šútovskému vodopádu a pak již definitivně zamíříme domů.

Předpokladem absolvování všech uvedených túr je nejen dobrá kondice, ale také dobré počasí. Tento program může být pozměňován a pořadí túr v závislosti na počasí a sněhových podmínkách prohazováno. Nezapomeňte s sebou platné doklady a kartičku zdravotní pojišťovny. Také nezapomeňte na připojištění pro pohyb v horách (pokud nemáte Alpenverein, ČHS aj.). Rovněž doporučujeme přibalit teplejší oblečení, rukavice a čepice, kvalitní pohorky aj. jsou samozřejmostí.

Z důvodu neustále zvyšujících se cen za dopravu, musíme bohužel po několika letech o něco zdražit. Cena Týdne VHT se zvyšuje z 3 900 Kč na 4 200 Kč (resp. z 4 300 na 4 600 Kč při odjezdu z Plzně a Prahy).

  • Přihlášky na emailu balaj@treking.cz, tel.: +420 607 213 773
  • Číslo účtu: 2200260340/2010

Další související články:

+ Týden vysokohorské turistiky 2012 na Slovensku
+ Týden vysokohorské turistiky 2011
+ Týden VHT 2010 ve znamení deště
+ Týden vysokohorské turistiky 2009
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor
14.09.2013, 22:34 JV | detail


Reklama
Výběr článků
Hory Hřebenovka Velké Fatry - Velkofatranská magistrála, Fatransko-turčanský Karpattrek (6)
Hory Trek z Kremnických vrchů na Velkou Fatru, Fatransko-turčanský Karpattrek (5)
Hory Kobylinec, utajená devítistovka v Bílých Karpatech
Reklama
Témata našich článků…
Slovenský ráj Barborka Sněžka Krkonoše, ubytování Karlštejn Žiarska chata Beskydy, ubytování Praděd Hranická propast Vrbické pleso Vtáčnik Velký Rozsutec Svidovec, přechod Pieniny Loket Malá Fatra Helfštýn Chalupská slať Štrbské pleso
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hřebene Malé Fatry na sněžnicích
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Západních Tater - Roháčů, nejnáročnější hřebenovka Slovenska
3. České hory Dvoudenní přechod hřebene Krkonoš, hřebenovka nejvyšších českých hor
4. Divoký Balkán Což takhle hřebenovka přes Korab a Deshat?
5. Bulharské hory Divokou stopou Rodop (3), ke skalním mostům rodopského krasu
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist