Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Cookies  Ceník inzerce 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 8.2.2015 , svátek má
Treking > Aktuality > Kamenná chata

Kamenná chata

Nemilé překvapení na Kamenné chatě, Nízké Tatry

11.3.2008 | Stanislav Šmíd

Je březen a konečně po dlouhé době i vhodné podmínky co se týče počasí vyrazit na hory. Tentokrát přál sníh i počasí a tak po středečním rozhodnutí sedáme ve čtvrtek ráno v 5 hodin na vlak směr Liptovský Mikuláš do Nízkých Tater.

Kamienka, Chopok

Na Jasnou přijíždíme něco kolem 12.30 hod. Přebalujeme batohy, nasazujeme sněžnice a vyrážíme na Chopok ubytovat se na Kamennou chatu. Krásně nám svítilo sluníčko a výhledy na panorama Roháčů, Vysokých Tater a samotného hřebene Nízkých Tater jsou metr od metru krásnější.

Z Otupného na Chopok je to zhruba 800 výškových metrů převýšení, takže s batohem na zádech docela dřina, ale za 2,5 hodiny stojíme u rotundy na samotném vrcholu hřebene.

Z romantického hřebene Nízkých Tater se stává alespoň na zimu lyžaři a masami lidí profláklé místo. To bylo první zklamání, jelikož náplň tohoto výletu byl odpočinek od lidí a načerpání alespoň psychických sil. Jenže za tohle nemůže nikdo jiný než znovu zprovozněné lanovky přímo na samotný hřeben Nízkých Tater.

Panorama Západních Tater

Po krátkém odpočinku a vydýchání scházíme na Kamennou chatu, kde se prodíráme mezi neúkojnými lyžaři po alkoholu a jídle za obsluhou Kamienky (Kamenné chaty) zjistit, zda bychom mohli přenocovat. V plánu byly dvě noci, abychom mohli vyjít na lehko na obě strany hřebene na Ďumbier a Poľanu. Přicházíme k baru, kde se nás ptá jedna sympatická slečna (obsluha Kamienky) "čo si dátě". My na to, že bychom rádi přenocovali dvě noci. Její odpověď mě docela dostala, když se nás zeptala zda máme rezervaci. Tak s touto odpovědí jsem se ještě na horách nebo hřebenu Nízkých Tater nesetkal. A to sem jezdím už pět let třikrát ročně. Prý mají obsazeno komplet 28 lůžek a že nás neubytují.

Hřeben Nízkých Tater

Když jsme se zeptali co máme teď dělat, tak nám slečna řekla ať jdeme zpátky dolů na Jasnou! Asi po půl hodinovém dohadování a vysvětlování že jsme sem jeli 300 km a 7 hodin ve vlaku a autobuse, tak se smilovala a že máme chvíli vydržet, že se znovu podívá jestli je místo. Dali jsme si mezitím pivo a místní kapustnicu, mimochodem byla vynikající. Asi po 15 minutách přišla druhá obsluha, že nám ukáže nocleh. My si oddechujeme bereme batohy na záda a následujeme obsluhu Kamienky.

S údivem a obrovským zklamáním z přístupu chatařek se ptáme jestli by nebylo možné přespat i další noc. Neexistuje, máme plno! Na tento hřeben jezdíme s kamarádem už dlouho a tohle tady nepamatuji. Naposledy v listopadu 2007, kdy jsme natrefili na správce chaty Marcela i s jeho rodinou a doslova si pamatuji když nám říkal, že tady s noclehem není problém, přeci nevyhodíme turistu ven i kdyby se mělo spát v jídelně na zemi. I tuhle situaci jsem zde již zažil.

Ďumbier, Nízké Tatry

Těžko komentovat. Asi díky lanovkám a lyžařům se zde něco změnilo. Chápu, je to velká šance k výdělku, ale proč takové chování. V noci přišli ještě čtyři Češi. Po celodenní túře po hřebeni, bohužel tito neměli takové štěstí. Vyhodili je z chaty, že není místo. Spali v –15 °C venku u Rotundy. Naštěstí měli stan. No Comennt!

Ráno, když jsem vstával něco kolem 6. hodiny, tak jsem schválně počítal kolik bylo prázdných lůžek v obytné místnosti. Napočítal jsem čtyři a dvě přistýlky na chodbě bez svých nocležníků. A nemluvě o tom, kolik je tady místa mezi postelemi. V klidu by se zde vyspali i Češi co mrzli venku celou noc. Zde se asi leccos změnilo, takže doporučuji na zimu nosit na Kamienku zimní spacák. Pro jistotu. Výlet do hor se nakonec zdařil i když jsme byli tak zklamání a naštvaní přístupem obsluhy. Druhý den po výšlapu s plnou polní na Ďumbir sešli na Jasnou a odjeli zpět domů.

Západ Slunce

Takže HORE ZDAR a doufám že se na chatu někdy znovu vrátím a budu vzpomínat na ni tak jako dříve.

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Chataři (Jarda Gerec, 20.07.2009, 14:38 )
Pokud má chatař na po rezervacích plno, musí čekat do večerních hodin na ohláąené hosty, tudíľ jediná odpověď na ubytovací poľadavek je ne.Tak se nedivte. Co se týče Boriąova, lepąí chatař neľ je Stano Arendáą NENÍ. S touhle chatkou mám jen a jen dobré zkuąenosti. V létě jsem přiąel jeątě se dvěma lidmi neohláąen, chata plná. Tak chatár vstal a ąel s námi za bačou na salaą s prosbou, aby nás nechal přespat. ..Tak nevím.....
konec května (Martin, 20.07.2009, 00:29 )
Na konci května(né o víkendu) jsme tam spali úplně sami,.....takľe příątě zamluvit nocleh nebo vybrat jiný termín.....můľete být rádi i za tu 1 noc.
Září (-OB-, 13.07.2009, 13:43 )
Při poslední zářijové návątěvě jsme na chatě byli tři, tedy pokud nepočítám tři servírky :-)). Přesto ľe jiľ bylo mimo sezónu, měli jsme ubytko objednané. A byli jsme velice spokojeni.
Kamienka (Skipi, 13.07.2009, 13:31 )
Myslím si,ľe je vrcholne nezodpovedné ís» do tak frekventovanej lokality vo frekventovanú sezónu len tak na blink bez zaistenia ubytka a eąte sa odvoláva»,ľe sem chodím často,tak by som mal vedie» akú kapacitu Kamienka má a ako je navątevovaná!Ako k tomu prídu potom tí,ktorí si včas urobili rezervačku? Treba by» objektívny!
Presne tak (martin, 12.07.2009, 22:58 )
je to kravina niekde sa natrepat cez sezonu a potom sa tam do krvi hadat ze ale ja ... je to frekventovana chata kde maju hostia nejaky zakladny komfort nie utulna kde sa vyspia aj na stole a s tym treba ratat a rezervovat si miesto ... maju mail da sa zavolat ... a ked si zaplatim taku cenu tak by som nebol nadseny keby mi tam hned za uchom chrapal nejaky pako co spi na podlahe a ja mam koli nemu vycitky ... a este mi rozprava ze ake je to hrozne ze stare dobre casy ... ak nevies organizovat dopredu tak chodievaj radsej len na bicykli za humno a vecer sa vracaj domov...
Ale prd konec dobrých časů... (Hruucoon, 21.03.2008, 14:29 )
Spíą počátek normálního myąlení by to chtělo...přečetl jsem si článek a myslím ľe to není o komerci/nekomerci, ale o blbosti a sobectví některých lidí. Nevím, na místě "konfliktu" jsem nebyl, neposuzuju tedy třeba chování chatařky (a konkrétně s Kamienkou mám ty nejlepąí zkuąenosti, takľe se mi nechce věřit ľe by tam čekaly nějaký saně jedovatý :-), ale myslím si, ľe prapříčinou vąeho bylo to, ľe si pánové trek ąpatně naplánovali - ubytování je IMHO třeba si VľDY ZAJISTIT předem (objednat, zjistit moľnosti bivaku etc.) Ohánět se před holkou na Kamience tím v sezóně, ľe JÁ TU CHCI bez rezervace přespat je docela natvrdlost (a ujetí x-set kilometrů bez jistoty dvojitá) Nakonec je přespat nechali, o ľádnou nouzi se nejednalo...takľe nevím, na co si stěľuje vlastně - na to ľe nespali druhou noc ??? - Je dost sobecký fňukat, ľe mi nedovolili druhou noc - asi holt byla celá chata rezervovaná. Nevím, jak by se pan kolega "horal" tvářil na to, kdyby si zarezervoval ubytování a ono kvůli podobnýmu troubovi nebylo - navíc druhá noc rozhodně není o nouzi, takľe co. A lidi ve stanu asi nebyly nějaký teskný oběti zlovůle lidí z Kamienky - já sebou stan a speciální spacáky bez toho, ľe bych v NICH CHTěL SPÁT (venku) netahal, ľe áno - takľe proč si je autor filipiky proti kamienkářům bere jako zmrzlý oběti do huby nevím uľ vůbec...
Věřme ve vyjímku (Bohouą, 16.03.2008, 11:57 )
Tvá zkuąenost mě fak překvapila. Jezdím na slovenské hory celkem často a na Kamennou chatu mám daleko lepąí vzpomínky. Sice se mi jednou stalo, ľe nás neubytovali, ale velice sluąně nás poľádali, zda bychom doąli aľ na chatu kpt. Nálepky, ľe mají plno. Ale protoľe dost lilo, v případě nouze nám nabídli přespání "na podlaze." Nakone jsme se rozhodli pokračovat a na cestu jsme kaľdý dostali jejich neodolatelnou bylinnou hořkou. Bylo by ąkoda, kdyby se přístup změnil a doufám, ľe tvá zkuąenost bude vyjímkou.
Konec dobrých časů.... (Lenka Fráňová, 11.03.2008, 20:16 )
Ahoj,mám úplně stejnou zkuąenost a je mi z toho smutno.Takoví lidé na hory nepatří.V nouzi poznáą přítele-tak o této chatě se to rozhodně nedá říct. Tak nám vąem přeji na cestách setkání pouze s přáteli.
nejenom na Kamenné chatě (aleą, 11.03.2008, 16:46 )
Bohuľel, toto se nám stalo i na chatě pod Boriąovom v létě, nechtěli nás bez rezervace ubytovat - prý mají plno. Nakonec jsme je ukecali (a díky tomu, ľe děti toho uľ měli za celý den dost a byla bouřka) a nechali nás v jednom - zcela volném!!!! pokoji ubytovat!! Mj. při čekání na verdikt, zda nás ubytují, jsme od "chatára" obdrľeli strohou sms - "máme plno" - asi ze odpově? zvyku... Ráno jsme zjistili, ľe druhý pokoj byl poloprázdný..... Hold, asi nechtějí, aby jim tam jezdili lidi - jak praví klasik. Jinak na chatě bylo super, kuchyně skvělá!


Další související články:

+ Štefánička, Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom
+ Chata M. R. Štefánika pod Ďumbierom, fotografie
+ Kamenná chata na Chopku, Nízké Tatry
+ Ďurková, neboli Turistická útulna pod Chabencom
+ Chata Opalisko, Nízké Tatry
+ Chata Björnson, Jasná – Nízké Tatry
+ Chata Jarabatá, Nízké Tatry
+ Bouda pod Štrosy, Starohorské vrchy
+ Turistická útulna Ramža, Královoholské Nízké Tatry
+ Turistická útulna Andrejcová, Královoholské Nízké Tatry
+ Srub pod Úplazíkom
+ Salaš ve Ždiarskem sedle, Nízké Tatry
Reklama
Témata našich článků…
Jupiter Borový vodopád Vosecká bouda Cvilín Zámek Hluboká Chata Horalka Chata Jelenka Macocha Pluto Sluneční soustava Motýli Matterhorn Hukvaldy Kvarky Konopiště Pluto Altocumulus Velhartice Bouřky Černá díra Opruzeniny Čertův mlýn
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hřebene Malé Fatry na sněžnicích
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Západních Tater - Roháčů, nejnáročnější hřebenovka Slovenska
3. České hory Dvoudenní přechod hřebene Krkonoš, hřebenovka nejvyšších českých hor
4. Divoký Balkán Což takhle hřebenovka přes Korab a Deshat?
5. Bulharské hory Divokou stopou Rodop (3), ke skalním mostům rodopského krasu
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Česká republika, hledej podle pohoří
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist