Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Cookies  Ceník inzerce 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 13.1.2016 , svátek má
Treking > Aktuality > Papírové turistické mapy

Papírové turistické mapy

Konec papírových turistických map? Proboha, jen to ne!

13.10.2010 | Otakar Brandos

Není snad dne, aby se na internetu nevyrojil článek předpovídající konec papírových map. Jejich autoři se ohánějí existencí GPS a elektronických map pro ně, smartphony - chytrými mobily umožňujícími krom jiného geolokaci, PDA-čky a dalšími tablety - prostě hračičkami.

Turistická mapa na webu

Ano, jistě, elektronická navigace si již urvala svůj kus mapového trhu a etablovala se na něm asi natrvalo. Ono všechny tyto hračičky usnadňují život, přestávají nutit mozek plnit svou primární funkci, kterou se člověk odlišuje od většiny "hloupějších" živočichů - myslet. To však není argument, někdo prostě myslet nechce a nic jej k této bolestivé činnosti nepřinutí. Vždyť má k dispozici ta technická udělátka, která "přemýšlejí" za něj…

Ne, nejsem odpůrcem technických novinek, sám je využívám. Avšak jen v opodstatněné míře. Mozek se snažím využívat i k jiným činnostem než k tomu, aby mě informoval o tom, že je třeba jít spinkat, papat, lulat a nebo kakat… Nedokáži si představit, že bych při náročných trecích či túrách přestal využívat "papírových" map a pouze se spoléhal na elektronické hračičky. Proč? Vysvětlím záhy.

Jistě, zmizení některých kartografických děl by nebylo díky jejich nekvalitnímu zpracování a velkým nepřesnostem přílišnou ztrátou, avšak celkový zánik papírových map (mluvím nyní o turistických mapách, jejichž hlavní náplní je specifický obsah - turistické značky, výhledová místa, přírodní a kulturní pamětihodnosti, prameny aj.) by byl pro opravdové horáky, kteří dokáží používat i vlastní mozek, naprostou katastrofou. Nyní pouze vyjmenuji, co od dobré mapy očekávám a až na samotný závěr článku uvedu, čemu bych dal v případě nutnosti volby přednost. Závěr si pak můžete udělat sami…

  • Vhodné měřítko mapy - pro turistiku obvykle 1:50.000, objevují se ale i mapy s měřítky 1:25.000, 1:75.000 a v krajním případě 1:100.000. Mapy větších měřítek již k turistice příliš vhodné nejsou, neboť zobrazují příliš málo podrobností. Opomíjím speciální mapy pro orientační běžce s měřítky 1:15.000 a podobnými, ty však zachycují jen malé území. S tím souvisí i velikost mapového listu, jenž by měl být dostatečně velký na to, aby zobrazil co největší území. Vždyť jaký by to byl vopruz nést na přechod místo dvou map map deset?
  • Kvalitní topografický a turistický obsah a přehlednost map - k čemu je vám turistická mapa v měřítku 1:25.000 s nahuštěnými vrstevnicemi, když budou chybět lesní cesty, turistické značky či dokonce takové věci jako jsou hrady, rozhledny, skály a vyhlídkové body, památné stromy, studánky a další věci, které turistu zajímají? Důležité je také kartografické provedení mapy, ke kterému nepatří křiklavé barvy, čáry tlusté "jako prase" apod. Porovnejme si mapy Alp. Ze zahraničních turistických map jsou kvalitní mapy od vydavatelství Tobacco, podle kterých se dá chodit. U nás nejvíce distribuované mapy Kompass jsou nepřesné a připomínající omalovánky, ve kterých se ani po letech používání nedokáži orientovat. S mapou Tobacco mám pocit jako bych jel v BMV, kdežto výlet s mapou Kompass mi připomíná drncání v ojetém trabantu…
  • Využití kilometrové sítě a souřadné sítě GPS - je sice hezké, že mě mapa informuje o tom, že se právě nacházím na x-tém stupni zeměpisné délky a y-ntém stupni zeměpisné šířky, avšak kilometrové sítě člověk využije při plánování trasy přece jen více. Jasně, GPS umí i tyto informace spočítat, avšak jejich přesnost je mnohdy pofiderní. Zkušenost a dobrý odhad je často doslova k nezaplacení. Bohužel řada i renomovaných vydavatelství dnes opustilo kilometrovou síť a přešlo na síť GPS. Nějaká vložená kartička s pravítkem je slabou náhražkou.
  • Kvalita papíru a klad listů - někdy byste vydavatele mapy skutečně zabili. Skládání mapy je tak nepraktické a komplikované, že byste ji nejraději rozcupovali na kousky. Už slyším některé škarohlídy, jak píší dole do diskuze, že umění složit mapu je pouze otázkou inteligence. Avšak nikdo mě nepřesvědčí o nutnosti skládat mapy v jedné edici pokaždé jiným způsobem. Druhou věcí, která mě u mapy zajímá, je kvalita papíru, se kterou souvisí jejich životnost. Některé mapy jsou na tak nekvalitních materiálech, že se i při šetrném zacházení doma v obýváku brzy potrhají a nebo se lámou v přehybech. A což teprve ve vichru a nebo dokonce v dešti někde na horách. Přece jen ani papírová mapa není nejlevnější a měla by chvíli používání vydržet. Dnes se mapy různě lakují, zhotovují na syntetických nepropro papírech aj. Z posledního výletu do polských Tater jsem si přivezl naprosto geniální mapu, resp. mapu zhotovenou skutečně geniálním způsobem, že vás s ní v nejbližších dnech seznámím na těchto webovkách v samostatné recenzi.
  • Ostatní udělátka a cena - cena mapy je mnohdy hlavním vodítkem při koupi mapy. Člověk si ale rád připlatí, je-li mapa precizně zhotovena a vytištěna na kvalitním materiálu zaručujícím dlouhou životnost. Důležitá je i aktuálnost mapy, podrobná legenda a měřítko mapy aj.

Papír a nebo digi hitech?

Tak tady se každý asi pouští na tenký led. Předpovídat budoucnost neuměla ani Sibylla v plném rauši po omamném býlí, natož různí rádci, kterými je internetový svět doslova zaplaven. Repro Mnohdy mi tito "prognostici" připomínají české právníky, kteří sice nic neumějí, zodpovědnost a postižitelnost žádná, přesto vysokou školu vystudují v Plzni za prázdninový víkend… Proč ta skepse a averze? Po zkušenostech. Sice z jiných oborů, než jsou mapy, ale přesto s problematikou map nepřímo souvisejících.

Tak například před léty i na renomovaných portálech se psalo, že jazyk HTML (hypertextový značkovací jazyk, který umožňuje webovým prohlížečům zobrazit obsah webové stránky v požadované formě, tehdy HTML 4) je mrtev a že jedině v XHTML je budoucnost webu. Takže člověk dbajíc "znalců" překódoval webové stránky do XHTML (rozšiřitelného hypertextového značkovacího jazyka).

V XHTML je i náš web Treking.cz. Když si vzpomenu na to množství práce… A dnes je mrtvý XHTML (možná ne mrtvý, ale dále se nevyvíjí) a naopak se připravuje jazyk HTML 5. Ale můžeme zabrousit i do elektronického "dávnověku". Když se objevilo videa, "prognostici" předpovídali konec kin. Dnes je naopak mrtvé video a kina či multikina se stavějí dále…

Přesto si troufám tvrdit, že poptávka po papírových turistických mapách bude i nadále. Tím však netvrdím, že tyto mapy budou vycházet věčně. Třeba kartografičtí vydavatelé úplně zblbnou, a budou se věnovat jen elektronickým mapám. Avšak práce s takovou mapou v terénu je a bude problematická (nyní nemluvím o autoatlasech a specializovaných mapách, tady může být vývoj klidně přesně opačný bez snížení komfortu používání). Proč?

No, schválně si zkuste na různých elektronických udělátcích otevřít turistickou mapu třeba Nízkých Tater. Ani GPS, ani smartphony ani různá PDA-čka (Personal Digital Assistant - z anglického osobní digitální pomocník, zjednodušeně kapesní počítač) nemají dostatečně velkou obrazovku, abyste zobrazili dostatečně velký kus území s dostatečně velkým rozlišením.

Jasně, otevřete tady klidně celou "mapu" - oblast, avšak v rozlišení, ve kterém téměř nic neuvidíte (snad kromě nápisu Nízké Tatry) a ani nenaplánujete. Pokud mapu zvětšíte, tak se naopak zmenší zobrazené území a opět nic nenaplánujete, neboť již nevíte, co je za rohem. Jistě, můžete rolovat, avšak než odrolujete z Králové hole na Ramžu, tak můžete rolovat nazpět, neboť již nebudete vědět ani to, co bylo za vrcholem Velká Vápenica

Naopak když budete chtít v husté mlze či sněhové vánici (pokud nevypadne GPS signál) nalézt spásnou útulnu Andrejcová, bude takové GPS, PDA, smartphone s GPS navigací aj. při znalosti přesné polohy této útulny k nezaplacení. Stejný kousek by se vám s mapou povedl opravdu jen při dokonalé znalosti okolního terénu.

Mapy ze Seznamu.cz

GPS tak může být vynikajícím pomocníkem a spolu s papírovou mapou dokáže vytvořit skvěle se doplňující pár. Proto nezatracuji ani elektronická udělátka, ani papírové turistické mapy, které stále vidím jako nenahraditelné. Tedy umíme-li v mapě číst a používat vlastní rozum. Pokud bych dostal nůž na krk a mohl si vybrat pouze jednu součást z oné dvojice, pak bych sáhl po kvalitní papírové mapě. Proč?

  • Snadnější plánování cesty
  • Mapě se nevybijí baterie
  • Nikdo mě nemůže odstřihnout od GPS signálu
  • Nechci se zařadit po bok turistů, kteří celý den tráví s očima přilepenýma na displej GPS sledujíc šipečku s jejich momentální polohou a přitom nemají čas se ani pořádně pokochat okolní scenérií

Ano, trasa se dá sice naplánovat nad papírovou mapou či nad turistickou mapou na internetu či v počítači, vše namačkat do GPS či jiného pamatováka, avšak když se změní podmínky a je nutno improvizovat, jsme opět v pytli…

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor
16.10.2010, 08:02 Borek | Úplne súhlasím,
13.10.2010, 20:12 Michal | Ztracení
13.10.2010, 20:22 -OB- | Ahoj, nic proti technice,
13.10.2010, 20:10 Michal | Souhlasím


Další související články:

+ Test vybraných modelů nemapových GPS
+ Turistická mapa Garmin
+ Navigace trochu jinak
+ Navigace trochu jinak
+ Turistický atlas Slovenska
Reklama
Výběr článků
Hory Karpatiatour 2009
Hory Výstup na zapomenutý Trzydniowiański Wierch za neobvyklými tatranskými výhledy
Hory Toulky Šumavou, Plechý a Třístoličník
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hřebene Malé Fatry na sněžnicích
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Západních Tater - Roháčů, nejnáročnější hřebenovka Slovenska
3. České hory Dvoudenní přechod hřebene Krkonoš, hřebenovka nejvyšších českých hor
4. Divoký Balkán Což takhle hřebenovka přes Korab a Deshat?
5. Bulharské hory Divokou stopou Rodop (3), ke skalním mostům rodopského krasu
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Beskydy Bílé Karpaty Javorníky
Jeseníky Jizerské hory Krkonoše
Kysuce Krušné hory Malá Fatra
Malé Karpaty Nízké Tatry Roháče
Šumava Velká Fatra Vysoké Tatry
Česká republika, hledej podle pohoří
Reklama
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist