Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Kontakty  Cookies  Ceník inzerce  RSS 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 18.10.2018 , svátek má
Treking > Aktuality > Holubyho chata má devadesát

Holubyho chata má devadesát

Historie chat a turistických útulen v Karpatech

25.6.2014 | Pavel Čupr a Jolana Čuprová

Devadesát let. Je to hodně nebo málo? U lidí hodně, u horské chaty ne až tolik. Za tu dobu toho ale horská chata může hodně zažít. Bouřky, závěje sněhu, ale i daleké výhledy byly obvyklou kulisou. Zažila turisty, lyžaře či bratrské moravskoslovenské srazy v těch lepších dobách, v dobách horších třeba přechody českých vlastenců odcházejících v období druhé světové války do odboje.

1925, léto

Zažila také pašeráky pašující zboží přes hranice do protektorátu, partyzány, kteří zde hledali úkryt a nebo rumunské vojáky, kteří spolu s partyzány tuto chatu dobývali. Od konce války a vlastně dodnes hostí opět bratrské srazy, turisty a lyžaře. Tak by se snad dal charakterizovat stručný nástin historie jedné horské chaty, Holubyho chaty na Velké Javořině.

Myšlenka postavit útulnu na Javořině vznikla asi již v 19. století při národních bratrských, moravsko slovenských srazech, kterých se účastnil i významný slovenský národovec Jozef Miloslav Hurban.

Čtěte také: Holubyho chata. Ubytování na Velké Javořině, Bílé Karpaty

První konkrétní kroky pro výstavbu horské chaty však učinil v roce 1922 Štefan Svetský z Moravského Lieskového, který na "Zbojnickém výletu na Javorinu" a "Snemu drobných pracovníkov" na Javorině, organizoval veřejnou sbírku na výstavbu chaty. Z organizačního hlediska jeho snažení zaštítil odbor Klubu československých turistů v Uherském Brodě v čele s Ferdinandem Pragerem.

V "Časopise turistů" z dubna 1923 vychází článek "Javořina Čachtická" od F. Pragera, kde o Javořině píše: "Dávno již vyslovováno přání, postaviti na temeni její útulnu a zbožnému tomu přání jsme dnes blízko. Odbor Klubu československých turistů v Uh. Brodě pracuje nyní o postavení útulny ve větších rozměrech, asi v takovém rozsahu jako jest útulna na Radhošti a akce se děje za podpory vlády a jednotlivých majitelů lesních panství. Všichni činitelé jsou za jedno s tím, že Javořina, která ovládá krajinu mezi Uh. Brodem, Nov. Městem, Trenčínem a Strážnicí zasluhuje, aby výstup a pobyt na ni byl veřejnosti usnadněn a témě k potřebě výletníků tak upraveno, jak toho zasluhuje".

Holubyho chata, 1925 Ze slavnostnho otevření  chaty 1924, hudci z Vápenek

Místo pro budoucí chatu vybrali stavitelé u silného pramene vody, na slovenské straně hory, kde byl již z dřívějších dob upraven terén. Fakt, že byla chata vybudována na slovenské straně hranice, byl jedním ze zdrojů pozdějších problémů. Základní kámen Holubyho chaty byl položen dne 8. června 1923.

Chata byla pojmenována podle Jozefa Ludevíta Holubyho (1836 - 1923). Tento název nese chata bez přestávek dodnes. Jozef Ludevít Holuby se narodil v Lubině, kde působil jeho otec jako evangelický farář. On sám byl později farářem v Zemianském Podhradí. Jeho zájmy byly zejména botanika a národopis.

Chata po požáru. Nepozná někdo muže na fotce? Foto je z archivu chataře M. Martinčeka

Napsal celou řadu odborných článků o květeně Bílých Karpat, byl zakládajícím členem Akademie věd. Rok před jeho smrtí mu byl udělen čestný doktorát Univerzity Karlovy. Stýkal se s mnoha českými vzdělanci Jožou Úprkou, Josefem Klvaňou či Aloisem Jiráskem. Zcela jistě není náhodou, že Alois Jirásek zasadil část svého díla "Bratrstvo" do Bošácké doliny, kterou měl Holuby tak v oblibě.

Holubyho chata byla slavnostně otevřena dne 6. června 1924, ale závěrečná kolaudace proběhla až 2. listopadu téhož roku. Stavbu provedla stavební firma Josefa Jiráska z Uherského Brodu. Již za dva roky, v listopadu 1926, však chata nešťastnou náhodou vyhořela. Požár vznikl od kuchyňského komína.

O novou stavbu se zasloužili stejní lidé jako o stavbu původní, tedy pánové Svetský a Prager. Chatu budoval opět Klub československých turistů z Uherského Brodu. Stavitelem byla tentokrát firma Josefa Hanuše a hrubá stavba vyšla na 610 000 československých korun.

Ze slavnostního otevření znovuobnovené chaty byl odeslán pozdrav s pozváním na návštěvu chaty prezidentu republiky Tomáši Garrigue Masarykovi. Od samotného počátku byl chatařem Jan Zálešák z Uherského Brodu, který zde působil až do května 1945.

Lyžařský kurz, 1931 Holubyho chata, 1937

Po roce 1939 a rozpadu Československa byla Holubyho chata jedním z mnoha míst, kde se převáděli přes hranice Protektorátu Čech a Moravy čeští vlastenci, kteří se nesmířili s okupací své domoviny. V této době chata zažila jistě mnoho dramatických událostí, které dnes již bohužel nikdo nepamatuje.

Za pomoci rodiny chataře Zálešáka a jejich pomocníků tudy přešel do zahraničního odboje mimo jiných i generál Sergej Ingr s rodinou. Rodina Ingrů však byla zcela určitě jen zlomkem z těch, kteří tudy překročili hranice Protektorátu.

Německo-slovenská rozhraničovací komise a protektorátní státní správa jednala během válečných let o posunu hranic. Chata byla majetkem Klubu československých turistů v Uherském Brodu, ale stála na slovenském území.

Koncem války, během Slovenského národního povstání a později, chatu občas využívali i partyzáni, kteří působili především v oddílu Hurban-Uher. Poutavě se o tomto zmiňuje MUDr. Placák, lékař a pozdější náčelník štábu partyzánského oddílu Uher, ve své knize "Paměti lékaře". V dubnu 1945 byla chata obsazena německým vojskem, ale to nakonec ustoupilo pod vlivem postupu fronty a tlaku rumunských jednotek posílených partyzány.

Holubyho chata, 1937 zima 1939, léto

V září 1945 se na Javorině konal Národní sjezd československej vzájemnosti, kterého se zúčastnili významní zástupci tehdejší politické scény, například Zdeněk Fierlinger, Bohumír Laušmann či účastníci Slovenského národního povstání generálové Širica a Danielovič a další.

Po válce Holubyho chata změnila správce. Pan Zálešák odešel a nájemcem se stal K. Tichý a po něm J. Zemčík. Po roce 1948 chata střídala často majitele, kterými byli postupně Stredoslovenské hotely Ružomberok, Turista n.p. Piešťany a RaJ Trenčín. Chata neustále sloužila turistům a lyžařům. Už před válkou zde byl postaven lyžařský vlek, který byl v šedesátých a sedmdesátých letech zmodernizován.

Holubyho chata, 1947

Po Sametové revoluci v roce 1989 byly snahy o navrácení chaty Klubu českých turistů. Rozpad republiky však těmto snahám učinil za dost, protože chata stojí na území Slovenska. Chatu poté zprivatizoval tehdejší vedoucí Miroslav Masarik.

Holubyho chata z různých důvodů víceméně chátrala. V roce 2006 ji zakoupil současný majitel Miro Martinček. Bohužel při odchodu bývalého majitele byly i odneseny staré původní obrazy, které tradičně patřily k této chatě. Dnes Holubyho chata prochází za provozu náročnou rekonstrukcí, kterou si již jistě zasloužila.

Holubyho chata stojí pod vrcholem Velké Javořiny, která je nejvyšším bodem Bílých Karpat. Prochází tudy moravskoslovenská hranice. Zdaleka se vypíná nad nížinami řeky Moravy ze západu a úvalem Váhu z východu.

I když tři desítky metrů chybí vrcholu do magické výšky 1 000 m n.m., je velmi dobrým výhledovým bodem. Pokud vám štěstí přeje, lze z vrcholu spatřit Fatry a Tatry na východě a Schneeberg v Alpách na jihu. Na severu hřeben Bílých Karpat s Vršatcem a za ním Beskydy. Za dobré viditelnosti lze také spatřit Praděd v Jeseníkách. Na západě jsou dobře zřetelné Chřiby, Ždánický les a na jihozápadě Pálava. Na jihu a jihovýchodě vidíme Malé Karpaty a východně Považský Inovec, Vtáčnik a Strážovské vrchy.

Rady na cestu k Holubyho chatě:

Na Javořinu se nejlépe dostanete po červené tur. značce od Myjavy, na kterou se lze napojit z Moravy na Kubíkově vrchu, kam se dostanete z Nové Lhoty nebo Filipovského údolí.

Ze slovenské strany vede silnice a modrá značka ze Staré Turé. Z Moravy se na vrchol lze dostat po modré značce z Vápenek, nebo po červené od Kamenné bůdy, odkud vede i stará silnice v zimě hojně využívaná běžkaři. Z Květné vede na vrchol značka zelená.

Závěrem si autor tohoto článku si dovoluje požádat pamětníky o případné poznámky, doplnění, fotografie či dokumenty, které se vážou k historii Holubyho chaty na Velké Javořině.

Další související články:

+ Bílé Karpaty, ubytování v Bílých Karpatech
+ Bílé Karpaty opravdu bílé
+ Bílé Karpaty opravdu bílé
+ Velká Javorina (970 m); nejvyšší vrchol Bílých Karpat (2)
+ Bílé Karpaty
+ Trek přes Bílé Karpaty aneb se ztrátami se musí počítat! Treking s Tilakem 2008
+ Z Javorníku nad Veličkou na Velkou Javorinu, nejvyšší horu Bílých Karpat
+ Z Javorníku nad Veličkou na Velkou Javorinu, nejvyšší horu Bílých Karpat
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Holubyho chata (Pavol Jancovic, 24.05.2017, 21:46 )
Dobry den, neviem odkial sa vzal udaj, ze Holubyho chatu vlastnil Klub Ceskych Turistov, ked ju postavil Klub ceskoslovenskych turistov? Vobec sa nespomina, ze chata bola postavena na cerveno vyznacenej Stefanikovej turistickej ceste z Radhoste cez Vrsatec, Velku Javorinu na Bradlo , ktorej priprava na vyznacenie zacala v r.1923.
Holubyho chata (Pavel Čupr, 18.10.2018, 22:31 )
Děkuji za reakci. Chatu samozřejmě postavil Klub československých turistů, konkrétně odbor Uh. Brod. V článku je tento údaj uveden dvakrát Jednou správně a jednou jako Klub českých turistů. Což je samozřejmě špatně. Nevím jak k tomu překlepu došlo,v originále je "československých". Děkuji za upozornění na Štefánikovu magistrálu. Prostě taky nevím všechno a nic není dokonalé. tak se omlouvám za nepřesnost a jako omluvu pozvání na moji sbírku fotografií Holubyho chaty na https://pcupr.rajce.idnes.cz/Velka_Javorina_-_Holubyho_chata_-_historicky_exkurz/ Hore zdar a děkuji za připomínky
Holubyho chata (Martin Beňatinský, 10.07.2014, 12:52 )
Dobrý deň, pekný a hodnotný článok, avšak jedna nepresnosť, pán Martinček nie je majiteľom chaty za posledné 4 roky chata zmenila majiteľa niekoľkokrát, naposledy v roku 2013.
Holubyho chata (Pavel Čupr, 18.10.2018, 22:35 )
Tak já do majetkových poměrů , až tak nevidím. A článek byl spíš o chatě, než o majiteli. Dnes je vše stejně úplně jinak. Ukáže se jestli to povede k lepšímu. Děkuji za připomínku a omlouvám se za hodně opožděnou odpověď. Hore zdar


Reklama
Výběr článků
Hory Pekelný přechod Slezských Beskyd - Velký Stožek, Barania Góra a Skrzyczne
Hory Hřebenovka Bílých Karpat. Ze Skalice po hřebeni Bílých Karpat do Střelné
Hory Přechod Zlatohorské vrchoviny. Trek malebnými, ale opuštěnými horami
Reklama
Témata našich článků…
Ještěd Malá Fatra, ubytování Chata Návrší Šomoška Rychleby Téryho chata Krížna Krkonoše, ubytování Tribeč Suchý vrch Helfštýn Rabat, Maroko Roháče Sluneční erupce Sivá brada Mont Blanc Pieniny Blesk Levočské vrchy Jeskyně Šipka Samonafukovací karimatky Hrad Čičava
Reklama
Doporučujeme ke čtení

Vliv větru na pocitovou teplotu, tabulka pro přepočet

Vítr patří k základním meteorologickým jevům. Vánek či slabý vítr je v letních parnech vítaným společníkem. Silnější vítr může být vítaným společníkem při chůzi nebo drápání se do kopce za předpokladu, že fouká po…

Solární nabíječky pro turistiku a treking - luxus nebo nezbytnost?

Hory

Solární nabíječky se v outdooru objevily poměrně nedávno. Se stále častějším používáním GPS, digitálních fotoaparátů…

Populární treky
1. Slovenské hory Baraniarky a Kraviarske, podzimní balada modré hřebenovky
2. České hory Ledopády v Pulčínských skalách; návštěva Pulčínských skal a ledopádů aneb úskalí turistiky na Valašsku
3. Rumunské Karpaty Maramureš, Suhard, Rodna a Sapinta, Sighet (1) - trek po hřebenech rumunských Karpat
4. České hory Králický Sněžník, procházka nad mraky - z Dolní Moravy k vrcholu Králického Sněžníku
5. Slovenské hory Roklinou Suchá Belá, Slovenský ráj a turistické trasy
Reklama
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist