Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Cookies  Ceník inzerce 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 9.10.2019 , svátek má
Treking > Aktuality > Golfová hřiště na čtyřkolce

Golfová hřiště na čtyřkolce

Asi brzy vyrazím na golfové hřiště. Na čtyřkolce a nebo motorce!

7.6.2009 | Otakar Brandos

Považský Inovec - Bezovec, kostelík sv. Jurka, Marhát. Požana. Nízké Tatry. Javorníky. Strážovské vrchy. Pálava - Pavlovské vrchy. Beskydy. Velká Fatra … Co mají uvedená místa společného? Mimo to, že jsou součástí Západních Karpat, tak především neuvěřitelný nával čtyřkolkářů a motorkářů!

Motorkáři na Králové holi

Že máme svovobodu? A čtyřkolkáři také chtějí svůj prostor? No fajn, míst k ježdění mají poměrně dost. Za každým druhým větším jsou motokrosové dráhy, kolem průmyslových měst kusy zničené krajiny a například kolem Ostravy haldy vyvezené hlušiny z šachet. Tady ovšem čtyřkolkáře obvykle nepotkáte, to není ten "pravý" adrenalín. To tak vyrazit na hřebeny hor, projet se panenským lesem a nejlépe přírodní rezervací - to je pak teprve vzrůšo.

Během letošních jarních a loňských podzimních měsíců jsem potkal na horách neuvěřitelné množství čtyřkolek a motorek. Borci na Králové holi v Nízkých Tatrách mi nevadili. Bordel nedělali, na pozdrav odpovědět uměli a na vrchol skvící se ve slunci nad mořem inverzní oblačnosti stejně vede asfaltka. Takže tady opravdu ničemu neublíží.

Ovšem borci na Marhátu na Považském Inovci, kteří se tady proháněli jako prasata, tak ti mi tady již vadili. A což teprve rozježděný les kolem kostelíku sv. Jurka na Považském Inovci, na Polaně a nebo rozrytý hřeben Velké Fatry nebo Malé Magury ve Strážovských vrších! Myslel jsem si, že tyto stroje v přírodě nemají co dělat, že i v demokracii končí práva jednotlivce tam, kde začínají práva jiného jednotlivce, společnosti a nebo přírody…

Idylka za podzimní inverze Čtyřkolka pod Bezovcem. Bez označení … Hlavní hřeben Považského Inovce. Opět bez označení, pouze jeden s namontovanou neidentifikovatelnou tabulkou … Konečně jeden označený, TN-1 17-71 A ještě jednou pěkně zepředu …

Ale asi to neplatí. Takže začínám silně uvažovat o tom, že si brzy půjčím čtyřkolku a zajedu se také povozit. Na golfové hřiště! Právě z "lepších" vrstev společnosti, které s oblibou využívají golfová hřiště, se rekrutuje největší množství čtyřkolkářů a motorkářů, kteří ničí přírodu, která má také svá práva. Jsem zvědav, jak se těmto hošanům budou líbit čtyřkolkami rozryté golfové trávníky. A na pomoc mi určitě rádi přispěchají všichni divocí kanci a další lesní zvířátka z širokého okolí …

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Branisko a Bachureň (KarolM, 13.01.2011, 10:10 )
Zaujímavý článok k téme: http://korzar.sme.sk/c/5717992/milovnikov-prirody-v-lesoch-otravuju-motorkari.html Minulý týždeň som bol v pohoriach Branisko a Bachureň, všetky chodníky a lyžiarske stopy boli prebrázdené štvorkolkami ((:. A nestačilo im to, na mnohých miestach títo "športovci" robili otočky a vytvárali hlboké brázdy aj do terénu.. So sad, so bad!
Podstata problému. (OK, 05.10.2009, 13:16 )
Ahoj. Jak tak koukám diskuse se zvrtla v přesvědčování ,jestli motorkáři způsobí v přírodě nějakou škodu nebo ne. Já si ale myslím, že největší problém spočívá v tom , že se u nás nedodržují zákony, nařízení a vyhlášky obecně. Týká se to všech zájmových i věkových skupin v našem státě.Všem nám chybí patřičný respekt před dodržováním jakýchkoliv pravidel.Stojíme v zákazech stání,jezdíme do zákázů vjezdu,vstupujeme do zákázů vstupu, koupeme se v zákazech koupání,táboříme tam kde nesmíme, kouříme přes zákazy kouření atd... a nejhorší na tom je, že to učíme naše děti. Mě konkrétně motorky v přírodě (lese) vadí a myslím že tam nemají co dělat a není podstatné jestli něco ničí a nebo plaší zvěř , podstatné je že tím porušují zákony.
Odkaz (Pavel, 05.10.2009, 07:56 )
http://www.tyden.cz/tema/bacha-cistim-si-hlavu_141579.html
Ještě jeden dotaz (Petr, 23.09.2009, 17:23 )
Teď mne napadl ještě jeden dotaz...a copak mi místní pánové ekologisti povědí na stavbu "cyklostezek" v oblastech Šumava,Český les a Slavkovský les??? To,co jsem tam o letošní motodovolené viděl za zvěrstva,to Vás nechává chladnými,co??? Budování regulérních asfaltek se šíří 3 metry souběžně se silnicí,přes louky,lesy,stromy...aby jste se Vy, ekoteroristicky smýšlející,moc nenašlapali,co?...co mi na to povíte?...co přírodě víc škodí?...motorka,která jede po cestě,byť lesní a nebo asfalt s podložím???
Cyklostezky (-OB-, 24.09.2009, 20:53 )
Ahoj. Jsou typy cyklostezek, které mě také štvou, těm se budeme ale věnovat později, až budu mít dostatek fotografického materiálu. Jinak u tebou zmíněné Šumavy. Můžeš mi, prosím, napsat, kde takové prasárny jsou nadělány? Já se právě před hoďkou ze Šumavy vrátil a na nic podobného jsem nenarazil.
? a co jako ? (Milan Penk, 18.11.2009, 23:18 )
to že někde úřední šiml rozlije asfalt snad znamená, že můžete smrdět, hlučet, rozrývat zem, zabíjet zvířata ?
Dotaz (Petr, 23.09.2009, 17:13 )
Koukám,že jsem se dostal na stránky Pomocné stráže Veřejné Bezpečnosti...jsem si myslel,že už dávno neexistují...a oni jo...dokonce jsou bojovní a expandují do zahraničí...a dokonce na Ukrajinu a do Rumunska by jste chtěli jezdit dělat pořádek,protože místní jsou jen "nekulturní chudáci",kteří nevědí,co je pro ně správné a pro jejich přírodu to nejlepší...takže co,já bych to vzal z jedné vody na čisto...nejdřív bych vymýtil motorkáře,čtyřkolkáře,pak MTBjezdce,přespolní běžce a nakonec turisty...co pak?...to už budou na řadě ekoteroristi...jděte do háje,Vy pepežštější,než papež a raději si nejprve zameťte před vlastním prahem...to bude silnej komlex,co Vás tady nutí vypouštět ty Vaše blitky...jak štěkající ratlík,co zepředu couvá a zezadu chňapne...a kde pan autor přišel na to,že motorkáři a čtyřkolkáři jsou zbohatlíci?...bože...tak hlavně volte Paroubka,on Vám tu PSVB zase uzákonní,akorát pásky nebudou žluté,ale oranžové... zabijte bobra,zachráníte strom-vypatlanci.
souhlas? (zdenek, 24.09.2009, 08:40 )
V dost vecech s tebou, ale i Honzou souhlasim. Proti ekologum co by nejradsi zakazali vstup i do parku ve meste, bojuju taky. Paroubek to slovo nelze ani vyslovit. Ale znova stejne jako vcera jsem odpovidal Honzovi. Tady to vlakno vzniklo kuli problemum co se deji v NP, CHKO apod. Problemum co delaji motorkari a ctyrkolky tam. Nema cenu tu resit Paroubka, na to je spousty jinych vlaken na jinych strankach. To same asfalt pro cyklisty na sumave. Odpovim ti nesouhlasim s tim tecka. Jestli chces napis o tom clanek nebo zaloz diskuzni vlakno a ver rad ti tam budu pritakavat. Ale tady se melo resit jedno z mnoha problemu. Myslim ze by se tu melo resit presne toto, proste je a nebo neni dobre ze se jezdi na motorce na hrebeni hor? A ja sem rekl ze to neni dobre. A tim to konci. A jestli chces/te resit jestli je a neni dobre ze si napr. turista zapali cigaro a necha nedopalek v lese, resit se to muzete, ale myslim ze to je mimo toto vlakno. Neda se nadavat na vse najednou. Zacnem o Paroubkovi a nekdo se prida proc tam neni i Klaus? Atd...
Hm, sám kolaborant (-OB-, 24.09.2009, 20:59 )
Hm, ještě jsi zapomněl napsat, že jsme tady kolaborovali s gestapem. Podle textu, který jsi tady vypotil jsem nabyl přesvědčení, že jsi sám bývalým členem PSVB. Nějak dobře se v těch zkratkách, na které si nečlen dnes ani nevzpomene, vyznáš. Paroubka jsem nevolil a volit nebudu, tebe ale také ne. Bobry nezabíjím a ratlík také nejsem, protože za tvé sprosťárny bych ti dal pěstí mezi oči a pěkně zepředu. S podobnými urážkami, zkratkovitými výlevy a překrucováním faktů se raději prezentuj na k tomu určených stránkách typu hrom, blesk, rytmus života a podobně.
ano, v zaostalejších zemích si možná zatím (Milan Penk, 18.11.2009, 23:22 )
nechají řádění endurářů a čtyřkolkářů líbit, zatím, ono v těchto zemích se obecně dějí i jiné prasečiny a vztah k přírodě je tam často ve stylu urvi co můžeš, a všechno to je dáno historicky i nižší hustotou zalidnění takže to co vám projde na ukrajině vám neprojde ve švýcarsku, že ... a nevím proč mýtit turisty, myslím že rozdíl mezi tím kolik raků rozdrtí v potoce turista, kolik žab, čolků a mloků rozjezdí turista, jaký hluk a smrad dělá turista, že ten rozdíl asi chápete i vy, nebo ne ?
Samí svatí tady (Honza, 23.09.2009, 10:57 )
Je mi docela smutno z komentářů typu střílet, řezat, hůlky do kola atd. tady jsou asi všichni svatí a bez viny že tak házejí nejen kameny.... ano já se klidně přiznám k tomu, že jako turiska, cyklista, lezec i horolezec jsem porušil spousty zákonů o ochraně přírody jestli chcete nadávat i na mě tak klidně, ale doporučil bych si zamést před vlastním prahem...opravdu jste nikdy nespali na hřebeni v Roháčích či Vys.Tatrách pod skálou? i to je dnes závažným porušením zákona, opravdu jste nikdy nespali pod širákem nebo ve stanu v CHKO či NP (Šumavou počínaje přes Beskydy třeba po Malou Fatru?) o poházených českých odpadcích po horách po celé evropě raději ani nemluvím Nikdy jste na MTB nejeli po lesní pěšině? nikdy jste na kole neprojeli ve městě jednosměrkou nebo po chodníku - to je také porušení legislativy. Prostě každá aktivita naráží na omezení z různých stran a vždy je zde nějaká třecí plocha s ostatními skupinami a často i s legislativou třeba jen lyžari, sněžnice, skialpy to všechno má velké otazníky a třenice i mezi sebou Lezení - téměř vždy v chráněných oblastech a lidi co nemají oficiální statut horolezce dle UIAA tam nemají co dělat - myslíte že to tak je? Není ani náhodou. Co omezení lezení na vegetační období, kytkym ptáci atd. zase plno "rebelů" porušuje i tyto omezení ač mají logiku a dělají pak plno problémů těm slušným. Co vodáci a omezení sjiždení řek navíc ve sporu s jezy, elektrárnami atd. které odebírají vodu.. atd. atd. Prostě pitomci jsou v každé skupině, ale je třeba hledat společný kompromis a k němu směřovat, represe na něcí úkor tomu ale moc neprospívá - viz zavírání motokrosových tratí a následná jizda po lese a případné sankce - to končí tak, že ti slušní co mají tiché homologované stroje s SPZ a jezdí po cestách a ohleduplně jsou trestání a ty hovada co dělají bordel jsou stále beztrestná (krosky, čtyřkolky, sněžné skůtry) Opravdu se bojím toho až mě za přebehnutí cesty na červenou bude chtít někdo zastřelit, při přejezdu chodníku mi vrazí hůl do kola a za spaní pod širákem mě rovnou pověsí na pranýř na návsi :-(
ahoj :-) (zdenek, 23.09.2009, 12:09 )
Co tim chtel basnik rict? Vypsal si tu hezky nekolik problematik, ale tady se neresi vsechny najednou, jen jedna z nich. Ver tomu ze najdes stranku kde se resi pouzivani magnezia na pisku atd... mas pravdu, stejne jako jsou prasata na jedne strane jsou i na druhe. Na svatozar si to myslim nekdo nehraje. Jen se tu resi jeden z mnoha sporu. Par jedincu z obou taboru resi stejnou vec. A rekl bych ze je dobre se obcas ozvat. Hele narazil si tu na Rohace, zase opakuji mas pravdu, jestli mam mluvit za sebe spal sem tam. Ale! az jednou budou spat na hrebeni tabory lidi, myslis ze ty z druhe strany nebudou uz toho mit pokrk a jake budou jejich reakce? U tech motorek to proste mez prerostlo a proto lidi krici. Je neco jine potkat obcas motorkare a neco jineho je kdyz je to masova zalezitost. Drobne prestupky jak sam pises se toleruji u vsech stran. Ale nesmi se z toho stat masova vec. Nemyslis?
Re: Ahoj :-) (Honza, 23.09.2009, 12:45 )
Basník tím chtěl říci, že je mu smutno z toho, že bez skrupulí se tady pro své pravdy vyhrožuje zraněním až smrtí (hůlka do předního kola nebo z médií známé bodce či dráty přes lesní cesty) a to je něco co problém neřeší ale spíše radikalizuje a to na obou stranách - pokud by se v daném případě hole do předního kola motorkáři zachovali stejně tak toho člověka měli zkopat okovanýma botama - prostě zákon do vlastních rukou a oko za oko, zub za zub, ale já si prostě stále nemyslím, že tohle je řešení. A právě proto jsme uvedl spousty příkladů to co může vadit zase jiným - viz ty Roháče - ano taky jsem tam spal a né jednou a protireakce už tu jsou kontroly, zákazy atd. Problém je v tom, že si rozhodně neuzurpuji právo někomu říkat co může a nemůže a kdy je to masové - jestli mě baví lézt po horách tak dost těžko budu někomu jinému to zakazovat tady prostě elitářství tako nemůže fungovat - nejsme v číně aby výbor rozhodl ano na okres bude moci být pouze 500 turistů a 100 lezců. Prostě pokud chci někoho tlačit k dodržování zákonů tak bych je měl sám dodržovat - ano vím, že jsme v Česku že tady se to tak nebere už od nejvyšších..ale proto to taky vypadá tak jak vypadá :-( Takže za sebe můžu říct - nevadí mi lidi na mtb, turisti spící v lese, motorky na lesní cestě rozjeté od traktoru, skialpy ani sněžnice ale vadí mi idioti ve všech těchto skupinách - tedy ti co dělají bordel a překračují logické hranice - oheň a odpadky v NP, hlučná motorka v školce malých stromků, MTB na pěší stezce, chodec na běžkařské stopě, atd. ale to je spíš o chování těch konkrétních lidí než o aktivitě, místě a legislativě
Naprostý souhlas (Petr, 23.09.2009, 18:16 )
Radikálové (-OB-, 24.09.2009, 21:03 )
Ahoj, souhlasím s tebou, že radikálové nadělají více škody než užitku. Na kterékoliv straně. Ať již u motorkářů a nebo ochránců přírody. Nikdo tady ale nepropaguje bodce, dráty ani hole. Ani nic podobného. Osobně ale níže uvedenému příspěvku o vrážení hole do špic moc nevěřím ani tomu, že by onen "kajícník" čekal poslušně na příjezd policie. To se mi zdá z říše scifi.
nemáte pravdu, srovnáváte nesrovnatelné (Milan Penk, 18.11.2009, 23:32 )
pamatuji lesní cesty, rozježděné od lakatošů - a v nich louže kde se líhli pulci ... a dnes ? zakalený proolejovaný marast, rozježděný X krát denně partičkami na quadech či endurech! s těžbou dřeva /jakože dřevaři dokážou bejt pěkný čuňata/ je spojená řada negativních jevů, ale dřevo se netěží pro zábavu, a gangy čtyřkolkářů a motorkářů to tisíckrát zhoršují les se těží cca jednou za 80let, a i když se těží výběrově či ve více porostech v různou dobu, tak se po nějaké době cesta "zajizví", ovšem při pravidelných návštěvách čtyřkolek atd. je beznadějně zmarastována, prostě jako krosová dráha nemluvě o neustálém hluku a smradu, kdy se bezmozci přehánějí kdo si "lépe" upraví výfuk (rozuměj sundat ltumič aby to hodně řvalo a o trochu lépe jelo) srovnávat primitivy na hlučných smradlavých strojích s bivakujícím turistou či s cyklistou je opravdu silná káva, promiňte, asi vám ty benzínové výpary lezou na mozek ...
právě to je ta absurdita (Milan Penk, 18.11.2009, 23:25 )
člověk pohybující se přírodě zcela přirozeným způsobem, tiše, pěšky, má větší šanci být pokutován než primitiv vozící se v rezervaci na enduru ... přitom dopad na okolí si asi dovedete srovnat pak to končí tak, že se budeme chodit do lesa dívat jen přes plot, kvůli několika potrhlým maňasům, co si musí něco dokazovat hlukem a smradem
Pro OB (MOtorkář, 18.09.2009, 17:48 )
ZVláštní, já jsem zrovna tohle léto uhýbal ZILům přímo na vrcholu poloniny Boržava těsně pod Stojem, a ne jednomu, ale rovnou pěti. Sváželi borůvkáře.... Každý den s nimi jeli ráno nahoru a večer dolů. K nálkaďákům co vozí dřevo a tedy jsou v právu - na jedné straně píšete, že se dřevo těží ve velkém a nelegálně (že se spíš ve velkém krade) a na druhé straně píšete, že jsou v právu? To si nějak protiřečí? Když tam jedou nelegálně drancovat lesy, měli by vám vadit 2x tolik ;-). Shodou náhod jsem v civilu zaměstnanec Českých lesů a myslivec (světe div se, mám několik "zelených" škol a přesto jsem přesvědčen, že motorkáři všeobecně jsou jedni z posledních, co přírodě škodí), proto jsem na Ukrajině mnohokrát vyhledal místní "myslivce" (byl jsem tam i na jelenní říji) a pro vaši informaci mohu říct, že žádnou zvěř v tamních lesích nic neplaší, protože tam žádná není. Žádná vysoká ani černá zvěř nežije v dosahu cest, žije až tak hluboko, kam žádná cesta nevede a žádná auta, motorka a ani pěší turistí nechodí a neotravují. A mědvěd nebo vlk, který se zatoulá poblíž obydlí zase je natolik zvyklý lidem, že ho těžko chodec nebo motorka k smrti vyděsí. Mýlíte se pane, není to jenom Já já já. JE to jen o tom, že nadávat na motorkáře a svádět na ně všechno možné je dnes moderní a všeobecně oblíbené. Přitom to není o ničem jiném než o tom, že vám prostě vadíme, když kolem vás projedeme a za přírodu se jenom schováváte. Jsem v přírodě dnes a denně, svátek, pátek furt. Je to můj koníček i zaměstnání. A dělám to již přes třicet let a troufám si tvrdit, že dobře. Nejsem žádný třicetiletý hejsek, něco už mám za sebou a tyhle řeči už beru s velkou rezervou. Jenom bych byl rád, kdybyste si třeba právě vy uvědomil, že byste si asi těžko troufnul kamkoli veřejně napsat, že třeba židi jsou pakáž, která patří do černého pytle (když použiji slova, která zde padla, i když ne od Vás). Ale o motorkářích to beztrestně a s chutí napíše kde kdo a ještě úchylně přidá své choutky, které by rád praktikoval (tyč do kola, zkopnutí z motorky, struna ve výši krku apod). Následky jsou pak takové, jak jsem psal někde níže - pokusy o ublížení na zdraví apod. A to jen proto, že se někdo někde dočte, že motorkář je šmejd a kdo ho potká, musí vzít okamžitě zákon do svých rukou. A lidé jako vy, kteří o problematice vědí jen okrajově, ale píšou štvavé články, stojí za vznikem toho všeho. Baví vás to? Nezmůžete nic, ale štvát skupiny různých lidí proti sobě budete... Uvědomujete si, jak nebezpečnou věc děláte? K těm otázkám - úplně poslední komentář mám na mysli.
To nejde (zdenek, 18.09.2009, 20:31 )
Vase nazory a argumenty se taky porad dokola opakuji. Stejne jako podle Vas ty nase. Takze to nema smysl tu neco resit a psat. Vy nechcete pochopit nas a naopak. Nikam se nedostanem. Ja se treba kazdy mesic pohybuju na kysucich a motorky, ctyrkolky apod. tam delaji peknou paseku. A to me opravdu stve. Jit na vrchol Race v kolejich a bahne od mistnich borcu, to je proste k nastvani. V cele evrope je spousty krasnych cest na motorku, sam sem jich par projel a divte se take na motorce. Ale proc musim po lesni pesine do hor to me proste rozum nebere. Ale znova rikam asi se stejne nikam nedopracujem ze? Nebo az prestanou jezdit nakladaky po poloninach taky se zamyslite? Nema se preci nejdriv zacit u sebe?
Nesedět si na vedení (-OB-, 18.09.2009, 23:08 )
Ahoj motorkáři. Já v článku neřeším těžbu na Ukrajině, ale nelegální ježdění a devastaci lesů motorkáři. Pokud bys nebyl totální kverulant a uměl alespoň samohlásky, pak by jsi nejprve přelouskal první odstavec článku (to je ten s tučným písmem a podtiskem) a pak diskutoval. No a když podle tebe ježdění po lese přírodě tolik prospívá a je suprovní, proč u nás a na SK (to jsou ony Západní Karpaty) dělá policie na kotorkáře zátahy? A na Slovensku je navíc vjezd motorovými vozidly do NP a přírodních rezervací dokonce trestným činem? He?
Pro OB (MOtorkář, 23.09.2009, 06:02 )
OB, jJá jsem taky od začátku nereagoval na Tvůj článek, ale na tvrzení, že na Ukrajině motorkáři devastují přírodu, to sis mohl všimnout zase Ty, takže nadskočíme kdo? ;-) Ano, neřešíš nelegální těžbu na Ukrajině. Ale proč ne???? Co víc devastuje přírodu, než obrovské nelegální kácení tamních lesů???? Ale ono to dost dobře nejde, řešit nelegální těžbu na Ukrajině, že? Na motorkáře se nadává mnohem snáz! Sice taky nic nevyřešíš, ale postěžuješ si, pár Tobě podobných Ti přikývne a celá diskuze zhasne. Kdybych sem nepsal já, protože jak říkáš, jsem kverulant, tak by tady bylo asi dvanáct příspěvků a tečka. Nezájem.... Jenže takhle se chovají téměř všichni rádoby ochránci přírody.... "bojují" proti tomu, proti čemu si bojovat troufají a co je moderní - tedy poměrně snadno zranitelní motorkáři. Tobě vadí pár desítek motorek na poloninách, ale desítky a stovky hektarů vymýceného lesa Ti je fuk... Takže dovol, abych si o Tvém pojetí ochrany přírody myslel své ;-). PRoč je na SVK vjezd do lesa trestným činem? Protože řádění cigánů a jejich rozkrádání lesů už dostoupilo takové míry, že se to jinak řešit nedalo! Jestli dovolíte, o téhle problematice z pracovního hlediska něco vím. A nejedná se pouze o NP a rezervace jak píšete, ale o všechny lesy. Je to stejné jako s vízy do Kanady- kvůli několika stovkám cigánů má utrum celej stát.
Proč (-OB-, 24.09.2009, 20:50 )
Ahoj. Tak koukám, že se nám po týdnu v diskusi opět zaskvělo pár příspěvků. Jak jsi přišel na to, že mi nevadí nelegální těžba na Ukrajině? Vadí, ale toto není předmětem tohoto příspěvku. A proč to neřeším? Protože nejsem ředitel zeměkoule. Pokud jde o vjezd do lesa na Slovensku, pak není trestným činem, pouze případě vjezdu na území NP či PR. Česk média o této věci "médiovala" po česku, tedy značně zkresleně.
Vzpamatuj se! (pepa, 21.09.2009, 15:01 )
Myslivec a lesák? Kdybys jím byl, přemýšlel bys jinak! U myslivců neplatí žádná pravidla? Já myslím, že ano a nepochybuji, že je respektuješ. Třeba to, že srnce nestřílíš v květnu. Ota mluví o tom, že se motorkáři (třeba ty) a čtyřkolkáři proháníte svá vozidla po krajině, která má nějaký stupeň ochrany. Například Beskydy. V CHKO ty a tobě podobní nemáte na motorce co dělat! Takže ještě jednou: Vzamatuj se a neschovávej se za falešnou lásku k přírodě.
Pro Pepu (MOtorkář, 23.09.2009, 06:07 )
U myslivců platí spousta pravidel. A z vlastní zkušenosti vím, že dnešní mladí myslivci jsou z poloviny legální pytláci. O tom se s Tebou s dovolením bavit nebudu, protože Ty máš jinou práci, které rozumíš zase Ty. Ale znovu opakuji, jezdci na čemkoli v CHKO a NP a podobně mi vadí stejně jako vám. Nikdy jsem v CHKO a NP nejezdil a z mých přátel rovněž nikdo. V tom jsme za jedno a když potkám v CHKO motorkáře nebo čtyřkolkáře, nevrazím mu sice tyč do kola, jak je snem mnoha hrdinů, ale myslím si o něm své. Nic víc dělat nemůžu, žádná práva k zadržení nemám. Takže například s Vámi Pepo se v ničem nerozcházím, je to tak? :-)
Pro OB (MOtorkář, 17.09.2009, 17:07 )
Tak vidím, že se Vám pane do diskuze například se mnou vůbec nechce. Přitom nepoužívám vulgarismy ani nadávky. Ptal jsem se na pár otázek a odpověď nedostal. Mám to brát tak, že by Vám samotným Vaše odpověď trošku brala vítr z plachet? Zmiňujete zde park Siněvir. Tam je závor opravdu spousta, jelikož jste si jako nejjednodušší pomůcku vybral asi nejznámější přírodní park. Zkuste prosím nahodit jinou oblast, kde je na každé cestě do lesa závora. PRojel jsem Zakarpandu docela dost a na závory jsem narazil jen velmi sporadicky. Víte co mi na lidech s podobnými názory jako jsou ty vaše vadí? PRoč neútočíte na řidiče těch náklaďáků, kteří po tamních lesích jezdí? PRoč útočíte na motorkáře? Nebylo by přece účinnější zastavit provoz těch největších strojů, co se po lese pohybují? Proč zde dáváte fotky motorkářů, ale ani jednou nenapíšete, že jste vyfotili a udali ukrajinský ZIL, jak si to hrne na poloninu? Odpovědi se nejspíš nedočkám, ale nedalo mi to....
chapu vas (zdenek, 17.09.2009, 17:44 )
...take nejde jen o tu Ukrajinu, s tim se setkavame casto i na Slovensku, Rumunsku ale i u nas. Tady jde o to, ze napr. pokud pudu buzerovat nakladak do nizkych tater (kde by to zaslouzilo) pan z okna se pousmeje a ukaze povoleni k vjezdu a tezbe v NP. Muzu s tim nesouhlasit, ale to je tak vse. On tam ma robotu. Na ukrajine tam ten ZIL taky nejede pro poteseni, ale protoze tam musi pro drevo atd... Jak uz jste sam nekolikrat rek, oni tam jsou doma a oni tam ziji. Jenze oni narozdil od treba zrovna Vas, do tech hor nejezdi "krosit" ale pracovat. Proc Vy tam jedete? jenom za zabavou. Ale ta se stejne dobre da prozit i pesky a nic tim nenicim. A o to nam tady de. Staci Vam toto jako odpoved?
Další příklady (-OB-, 17.09.2009, 20:34 )
Uf, tak o větru z plachet nic nevím, na které otázky jsem neodpověděl? Resp. na který příspěvek? Možná jsem něco přehlédl, přece jen jsem byl téměř 14 dní právě na oné Ukrajině. Proč jsem k článku připojil apriori fotky motorkářů ze slovenských a našich hor? Protože se můj článek týkal především této oblasti, k Ukrajině to sklouzlo až v diskusi. Tak tedy proč nebuzeruji ukrajinské náklaďáky? Protože jsem nikdy žádný na hřebeni nepotkal. Pod hřebenem občas ano, ale jel, jak uvádí v příspěvku Zdeněk (17.9.. v 17:44 pro dřevo). Jeden náklaďák by se během třeba dvoudenního přechodu i snesl, no ale když se kolem tebe prožene 30 landroverů, tak to už méně. Kdybych si cgtěl užít závodů, zašel bych se kouknout na nějaké závody na závodní trať a netřepal bych se na někam do "pustiny" na hřeben. Ale je vidět, že jsi stále nepochopil o co tady jde hlavně. Ne tolik o to, co chceš ty a nebo co chci já, především tady ale jde o přírodu. Například o obyvatele lesa, kterým třeba ten hluk (a nejen hluk) vadí ještě více než nějakému turistovi, který tady pobude jen krátký čas. Zapomeň na refrén JÁ, JÁ, JÁ jenom JÁ, ale zamysli se také nad potřebami těch právoplatných, byť zvířecích, obyvatel.
Další příklady II (-OB-, 17.09.2009, 20:42 )
Ještě jsem zapomněl doplnit další příklady. Takže pár závor nalezneš na polonině Boržava, pod Bukovskou poloninou v okolí hory Pikuj, na Černé hoře - Hoverla, Černá hora, v Rachovských horách i ve vzdálenějších Horhanech. To snad jako krátký výčet postačuje.
Kompromis ? (priesil, 17.09.2009, 16:58 )
Ja teraz tomu troška nerozumiem. Prečo by sa malo tolerovať chodenie motoriek po lese ? Som si myslel že les ja oáza pokoja v modernom svete, ktorá zasluhuje ochranu a úctu. Čo vlastne majú dvoj či štvorkolesový motorkáry z chodenia po lese? Adrenalín, pocit že možu robiť niečo nepovolené a prejde im to ? Ja chápem že pre niekoho je motorka hoby, ale prečo zrovna les je ich eldorádom ? Argument že aj iný tak robia je veľmi nízky. Samozrejme že nie žiadne hádzanie tyčí do kolies, to nie je cesta. Ale je na nás v akom stave zanecháme prírodu ďalším generáciam a jazdenie motoriek po lesoch v čoraz hojnešom počte určite tomu neprospieva.
nema smysl (zdenek, 17.09.2009, 08:41 )
S AK - nema cenu diskutovat. Pan nam sam rekl jaky je. Nam slusnym lidem jde o to prirodu chranit a nezalezi ve kterem state se deje ta nepravost. Proste pokud vidim niceni prirody kdekoliv u nas, na Slovensku, Ukrajine, Rumunsku nebo i Rakousku, pozastavim se nad tim. A pokud mam tu moznost udelam foto, udelam a poslu na prislusny urad. Co s tim kdo udela tomu uz ja pomoct nemuzu. Tady ten clanek vznikl proto, aby se poukazovalo na nepravosti v prirode. A doufam ze to bude plnit.
Díky za podporu :-)) (-OB-, 17.09.2009, 09:09 )
Díky za podporu :-)). Vím že se mezi motorkáři i turisty najdou jak ti slušní, tak zavilí fanatici hájící pouze své parciální zájmy a odmítající jakýkoliv názor - krom toho svého "jedině správného". Jsem rád, že v obou táborech se naleznou chápaví idé. Abych upřesnil svou pozici turisty (trekaře, cykooturisty a velice svátečního motorkáře) - i mezi motorkáři mám pár kamarádů. A asi mám štěstí na lidi :-)), jsou v pohodě. Dokonce jeden z nich byl v minulém roce pomáhat značit turistické chodníky na poloninách. Jak sám říkal, jako "úlitbu" za ježdění po zdejších horách :-)).
Pro přispívatele Ak (-OB-, 17.09.2009, 07:56 )
Ahoj. Kde jsi přišel na takovou snášku hloupostí? Závory nevidí ten kdo je vidět nechce. Například na Siněviru je jich spousta. To že se policajti vyptávají a nic ti neřeknou ještě neznamená, že se to smí. Policajti se starají o provoz na veřejných komunikacích, lesní aj. cesty mají vedle nich na "starosti" lesníci a na území NP či rezervací (zapovidniky) i ochranáři. Nejdříve si něco málo přečti o místních zákonech a pak o nich diskutuj, protože zatím jseš na úrovni všeználků, kteří "zasvěceně" diskutují o jaderné energetice, ochraně životního prostředí, globálním oteplování, problematice kvakr - gluonového plazmatu, teorii strun a problematice supersymetrických terorií. A o všem zároveň na stejné "úrovni".
pro -OB- (zdenek, 16.09.2009, 08:26 )
Ahoj, nevim jestli je to jen muj nazor, ale myslim ze se tato diskuze dostava trochu jinam, nez byl puvodni zamer. Nechavame se tu unaset a pisem zbytecne vulgarnosti. Asi by bylo vhodne nektere prispevky smazat, aby to tu nakonec nekleslo na uroven nekterych skoro-bulvaru jako hory..ly atd. Diky
Věčný problém (-OB-, 16.09.2009, 09:21 )
Ahoj Zdeňku. Máš pravdu, že diskuse začíná směřovat trochu mimo téma článku. Objevují se i menší vulgárnosti, které by nemusely, ale kvůli konzistence diskuse bych příspěvky mazat nechtěl. Abychom nebyli obviňování z nekorektnosti, přislíbili jsme jednomu tvému kolegovi - motorkáři zveřejnění článku a názoru z druhé strany "barikády" (nejsem na mailu a na jméno si momentáně nevzpomenu a slíbený příspěvek zatím nedorazil). Ke smíru určitě hned tak nedojde, hlavně ale že se hledá cesta a rozumný kompromis :-)).
o kompromisu (Ak, 16.09.2009, 20:24 )
a tak podobne muze byt rec leda tak v ramci CR. Co se tyce Ukrajiny nebo Rumunska, tak tam proste plati jina pravidla, do kterych nam jakozto neobcanum techto zemi nic neni. Zkratka, po poloninach apod motorky, stejne jako Uraly, KRAZy, UAZy atd jezdit muzou jak se jim zlibi, at se to samozvanym ochranarum libi ci ne. Tak nechapu kde berete tu drzost komentovat to co se ZAKONNE deje v jine zemi
Všeználek (-OB-, 16.09.2009, 21:40 )
Nazdar -Ak- všeználku. Kde jsi přišel na takovou hloupost, že se na Ukrajině může jezdit kde se ti zlíbí? Na spoustě cest pod poloninami jsou (nebo byly než je všeználkové vytrhali) závory - aby se dále nejezdilo. To že tě tam nikdo nepostihuje (nejsou lidi a peníze na úplatcích dělají své) ještě neznamená, že se to může. Natož v Rumunsku. Tak se občas (podobně jako u nás) dělají na takovéto všeználky zátahy!
opakovani matka moudrosti (AK, 16.09.2009, 22:06 )
ja jsem snad nikde jeste zavoru nevidel, jednou nam pomahali vytahovat moto z baziny policajti, a uplatek zadnej nechteli. Jinak skoro vzdy je nejvic zajima co vsechno dokazeme projet. Podotykam, ze oni jsou jedini kdo tam do toho ma co kecat ! No a nakonec - TY do deni na UA nemas co mluvit. Stejne jako nikdo kdo nema UA obcanstvi.
P.S. (-OB-, 16.09.2009, 21:41 )
Píšeš o kompromisu, ale nic jiného než svůj jednostranný názor nepřipouštíš.
souhlas (věra obdržálková, 15.09.2009, 21:38 )
Mluvíte mi z duše. Potkala jsem se s nimi i v Rumunsku a styděla jsem se, že jsme ze stejné země.
Vtipne (AK, 15.09.2009, 21:56 )
jak vseznalkove a kazatele z CZ by nejradsi prikazovali Ukrajincum, jake poradky maji mit u sebe doma. Pochopte, debilove, na UA je vjezd do lesu povolen. Tecka. At se vam to libi ci ne.
ale, ale panacku (zdenek, 15.09.2009, 22:24 )
Ty zas pochop, ze ty "debilove" jak pises ti mohou dat dost dobre do drzky... a taky at se ti to libi nebo ne :-)
heh, (AK, 15.09.2009, 23:03 )
to urcite. Uz vidim jak takovej prumernej debil dava do drzky prumernemu fyzicky zdatnemu endurakovi co ma na sobe helmu, okovane tvrde boty ke kolenum, chranice kolen a krunyr pres cely telo. vtipna predstava :) PS mmch, navadis tady k trestnemu cinu, k tomu jeste na uzemi ciziho statu. BISku s kontrarozvedkou na tebe, hajzle, takhle rozvracet vztahy s bratrskou Ukrajinou !
tak (zdenek, 16.09.2009, 08:21 )
Hele ty prumerna nulo, kdyz neznas nesud. A jestli nekdo rozvraci neco, si to ty svojim drapakem, zem na krasnych poloninach.
pro motorkáře (sedlo, 17.09.2009, 09:59 )
Pane AK, neznám sice ukrajinské zákony, ale koukám, že máte obdobné chování naší politické žumpy, kdy se odvoláváte na tyto zákony a maximálně využíváte případně jejich nedostatků. Ano, možná se to může, ale každý inteligentní člověk se řídí především svým svědomím a morálním kreditem, což vám evidentně chybí. Jen doufám, že i Ukrajina v brzké době přijme podobné zákony jako v EU, kde si toto nedovolíte.
Je to v spoločnsti a ľuďoch v nej. (priesil, 13.09.2009, 20:40 )
Och joj. To je veru problém. Je to ale odraz našej súčasnej spoločnosti ( slovenskej ), nášho vzťahu k prirode a okoliu v ktrom žijeme, nezáujem kompetentných riešiť tento problém. Jediným možným spôsobom v našich podmienkach sú vysoké sankcie. Ale to je asi utópia. Preto sa po našich lesoch premávaju motorkáry, a tvaria sa že " veď kde máme jazdiť ?" Niektorý ani nechodili do lesa a znovou dobou si myslia že možu všetko. A pritom sa niektorý tvária urazene. Sám som zvedavý ako sa to bude vyvíjať. Asi budeme chodiť do hôr už len na džípoch či motorkách. Na Kriváň vybudujeme asfaltku a na vrchole parkovisko z výhľadom. Alebo sa zazračne zmení náš vzťah k tomu najcenejšiemu čo vlastne doma máme, k lesom a horám. Len táto spoločnosť k tomu ľudí nevedie.
Tři trubky (Jarinek, 30.08.2009, 21:50 )
Nedávno jsem zaslechl, že Fanánek Hagen , lídr skupiny 3 sestry se chystá 20 září do rumunských hor na čtyřkolky společně s Divokýma Billákama. Opětovně se chystají plundrovat nádherné karpaty a ještě to veřejně vytrubují do světa. Škoda, mám rád jejich písničky , ale toto mě dokáže fakt nas..t. Celej band Mig 21 se setne v autobusu jedoucím na folkrórní festival do Banátu tak, že je nepozná ani vlastní máma a řidič se celou dobu klepe strachy. Ubohé. Konzum a prachy se plíží dnes i tam, kde nikdy nebyly. Fanánku, jestli tě v Rumunsku potkám, tak ti propíchám všechny kola, zmetku
Specializované web stránky (-OB-, 21.08.2009, 10:58 )
Problému motorkářů a čtyřkolkářů v lesích a na horách se věnují rovněž specializované stránky http://zakaz-vjezdu.cz/.
Jen přikyvuji (Robert Vyoral, 14.08.2009, 21:06 )
Nedávno jsem navštívil Bílé Karpaty,nádherné to místo,ale jen u velké Javořiny jsem potkal pár lidiček ale čtyřkolek a motorek nepočítaně,opravdu mě tato věc moc mrzí...člověk je rád že vypadne do přírody a tento ruch mě tam opravdu vadí
panelákový zmetek (gaga, 15.09.2009, 20:11 )
Seď na řiti v paneláku a netlač se do přírody když ani nevíoš co to je.
Přesun na východ (-OB-, 16.07.2009, 12:11 )
Tak jak se v ČR daří alespoň malilinko potírat motorkáře a čtyřkolkáře v horách, tak se jejich zájem přesouvá na východ. Nejen na Slovensko, ale i na Ukrajinu. Organizovaná devastace krajiny se připravuje v ukrajinských Karpatech, viz http://www.motoraj-rallye.cz/maraton/index2.html nebo http://www.globtroter4x4.pl/site,1,182,5.html
Díky za tip (Crust, 27.08.2009, 09:54 )
Letos uz to nestihnu, ale pristi rok vyjedu, diky za tip :)
... (susilson, 01.09.2009, 11:47 )
Crust: doufám, že se někde v tom lese potkáme a budu ti moct ustřelit koule...
Na hubě má každý ale skutek utek (gaga, 15.09.2009, 20:15 )
jo na internetu to si machr vyhrožovat anonymně kolik ti je prosim tě 10??
mamrd gaga (susilson, 31.10.2009, 18:40 )
to vis ze jo, mamrde.
vzkaz pro ochránce Ukrajiny (MOtorkář, 04.09.2009, 20:30 )
Smím se zeptat, drahý ochránče přírody, kolikrát jsi byl na Ukrajině v místech, kde se jel tenhle závod? Byl jsi tam vůbec někdy? Viděl jsi vůbec někdy, jak tam vypadají cesty druhé třídy? Nemluvě o cestách, po kterých jezdí náklaďáky vozící lidi na borůvky až na nejvyšší vrcholy polonin? Ani auta, která si u nás pyšně nechají říkat offroadová, tam neprojedou, a to mluvím o cestách značených v mapě!! CO na těch cestách má zničit motorka???? KDyž jedeš u nás z vesnice do vesnice, považuješ to za něco špatného? NEjspíš ne, že, protože jedeš po silnici. A na Ukrajině je to to samé, jedeme z vesnice do vesnice, jenomže tam silnice nemají, mají tam jen kamenité a blátivé cesty.... Dokážeš to pochopit? Meleš tady nesmysly, protože ve své omezenosti si nevidíš na špičku nosu. Když potkáš ve vesnici policistu a zeptáš se ho, jak se dostaneš na poloniny, ukáže ti cestu. Když se zeptáš kohokoli, ukáže Ti cestu a ani ho nenapadne přemýšlet o tom, proč bys tam nemohl jet. JEstli dovolíš, já už na Ukrajinu jezdím sedm let na dovolenou a nikdy, opakuji NIKDY mi nikdo z domorodců, ať již to jsou prostí lidé nebo uniformovaní příslušníci čehokoli, nechtěli zabránit v cestě, aŤ už jsem jel kamkoli. Naopak, zastavili se, prohodili pár slov, poradili cestu, pomohli, třeba i mlíko chtěli prodat :-). Jestli jsem někdy narazil na zlobu a zlost, byly to vždy jen ČEŠI, kteří tam byli rovněž na dovolené a považovali celé Karpaty za svoje. Takže s organizovanou devastací krajiny se jdi vycpat, protože jsi totálně mimo mísu a jenom takhle poukazuješ na svoji ubohost.
chytraku (zdenek, 07.09.2009, 17:20 )
Momentalne je -OB- na ukrajine a pomaha budovat znaceni. Asi take zareaguje az se vrati. Ale i ja byl na ukrajine a videl to z jineho pohledu nez ze sedla motorky. Normalne to tam devastujete a tecka. Cesty mezi vesnicema jsou neoficialni a prave to ze je pouzivaji mistni neznamena ze je musite pouzivat Vy pane! Hloupe mysleni, on tam jede tak ja muzu taky. Zeptejte se klidne kdekoli v cechach nekoho na vesnici jak se dostanete do druhe vesnice. Odpoved bude jo vem to tamle pres les a si tam! A to znamena ze je to legalni! Ze Vam za to nemam vynadat? To teda muzu. A bojovat pro zakaz techto cest taky budu.
pro Zdeňka (MOtorkář, 13.09.2009, 13:33 )
Vážený pane, mýlíte se. Kupte si mapu Zakarpatské Ukrajiny v měřítu 1:200 000 a zkuste projet silnici druhé třídy, například z Volovce do Oporce či z Koločavy do Komsomolsku. Neprojedete. Tyhle oficiální značené silnice vedou takovým terénem, že kromě offroadových aut, motorek, pásáků apod, nemá nic šanci projet. Přitom jsou to v mapě značené silnice!! Už mnohokrát jsem na těcho místech posílal pryč například Němce v Opelu nebo Francouze na cestovních motorkách, kteří se hrozně divili, když najednou stáli na břehu řeky a nevěděli, kudy dál... že silnice je právě ta řeka. Ještě mi chcete vykládat něco o legálnosti tamních silnic??? V Česku Vás nikdo z vesnice do vesnice přes les nepošle, protože všude vede asfalt, i do nezjapadlejších vísek. Ukrajincům stát do horských vesnic asfalt ještě hodně dlouho nenatáhne, takže jak se mají dostat do vedlejší vesnice? Vyjezdí si vlastní silnici a pokud někomu bude vadit to, že tudy jedu, pak se otočím a pojedu pryč. Zatím nám všichni domorodci pouze otevírají ohrady, brány a svá srdce. Bojujte si pane za co chcete, ale v České republice, kde se máte možnost seznámit s jejími zákony. O zákonech Ukrajiny nevíte zhola nic, všechno se jen domníváte a to se nesmíte zlobit, to neobstojí. Nebuďte papežštější než papež.. nechte Ukrajince starat se o svoji zemi samotné. Oni nejlépe vědí, co jim opravdu škodí a vadí. Kdyby jim motorkáři vadili a škodili, asi by se s námi tamní policisté nezastavovali na kus řeči, kudy jsme jeli a jak se nám tam líbilo a proč jsme nejeli tamtudy, že to je víc lesem ;-). Klidně mi vynadejte, když se vám uleví :-)) Ale to je tak jediné, co můžete ;-) Vlastně ještě něco můžete - dokázat nějakou fotografií či videem, jak někde něco na Ukrajine motorkáři zdevastovali ;-)
P.S. (MOtorkář, 13.09.2009, 13:51 )
A ještě poznámka: od vašeho božského OB jsem okopíroval tuhle větu z jiného článku (link pod komentářemi) "Ne všechny příznivce motorek lze ale házet do jednoho pytle. Někteří se pohybují sice po poloninách, ale nevybočují z cest, které vyjely nákladní auta, neprohánějí se po vesnicích 80 kilometrovou rychlostí ohrožujíc hrající si děti?" Takže na jedné straně je v pořádku, když jezdíme po cestách, které vyjely nákladní auta a na druhé straně nás za to samé chcete peskovat? Rozmyslete si prosím, co vám vlastně opravdu vadí....
a to neni vse...:-) (zdenek, 14.09.2009, 08:56 )
..ono se da vice delat jeste vic veci, treba zelezna tyc do kola za jizdy je taky legrace. :-) Ale nebudem si hrat na male kluky. Proste mate svuj nazor a jste presvedcen o tom jaky jste prinos pro ukrajinu. Ja mam jinej nazor, ze jste prasata co ryjou krajinu a to staci. A pouzivat fraze ze kdyz tam muze nakladak muzu taky je dost lacine. To je jak kdyz decko na zakladce vysvetluje mamince, ze tu petku dostali i ostatni. Vas nazor by obstal na nejakych moto - strankach, ale na strankach ktere jsou zamereny na Karpaty a jejich propagaci a ochranu - vase nazory asi neobstoji. Neminim nekomu jako jste Vy vysvetlovat proc je dobre krajinu a prirodu chranit. To nema smysl. Zbytecne slova. Nestesti vas druh je jeden z nejvice ohrozenych na svete a je jen dobre ze Vas nikdo nechce chranit. Jen se to proste zamete do cerneho pytle. Asi tak slusne receno. Zbohem
Pro Zdeňka (MOtorkář, 15.09.2009, 16:16 )
Ano, tyč do kola je báječná věc :-). Víš, že už to mám za sebou? Tenhle nápad měl jistý zhruba padesátiletý pán, když jsem jej v lese míjel. Svoji hůl mi strčil do předního kola a asi se sám divil, že se mu to povedlo. Spadl jsem, zlomil jsem si klíční kost, přivolal jsem policii, podal jsem na pána trestní oznámení pro pokus o zabití což policie vyhodnotila jako správný postup, pán strávil několik nepříjemných hodin u výslechu, zaplatil mi kompletní nemocenskou, škodu na motorce a odpracoval si několik stovek veřejně prospěšných prací. Takže pokud máš stále tyhle choutky, jen do toho ;-) A jestli Tě zajímá, jeslti jsem dostal pokutu za jízdu mimo silnice - nedostal. Byl jsem na veřejně přístupné komunikaci bez zákazu vjezdu ;-). Ale vždyť já vím, že tyhle silné řeči mají všichni jen na netu. V reálu se nezmůžete na nic jiného než za zvednutou pěst a to taky až když jsme bezpečně daleko. Naštěstí pro vás ;-) Zákony totiž dost často nejsou na vaší straně ;-) Což díky svému incidentu s tyčí v kole už moc dobře vím.
Páté přes deváté (-OB-, 15.09.2009, 22:03 )
Ahoj Zdeňku. Trošilinku jsi nám to pomíchal. V článku nepíši nic o tom že mi vadí, když přejedeš z vesnice do vesnice po silnici, polní či lesní cestě. Vadí mi, když se proháníš po lesích mimo cest, když se proháníš po hřebenech polonin, na kterých nemáš co dělat. Na pěší trasu patří patří pěšák a v některých případech, na cyklostezku patří cyklista a ne motorkář. Házet ramena na poměrně nemorálním východě umí každý, uspořádej ale takovýto rodeokros v Rakousku, Norsku aj. na ekologii hledící zemi po pastvině či po horách. To ti pak policajt nenarvu hůlku do špic, ale rovnou do zadku!!!
Pozdrav z Karpat (-OB-, 14.09.2009, 09:14 )
Ahoj Motorkáři. Otázka byla sice určena jinému diskutujícímu, přesto odpovídám já: Ano, v ukrajinských Karpatech jsem již byl. Mnohokráte. Určitě vícekrát než ty :-)). To, že projedeš sedlo Prislop mezi Koločavou a bývalým Komsomolskem - O.K. V mapě je vyznačena cesta. Je to sice chyba opisovaná ze starých map, kdy byla výstavba silnice plánována, ale budiž. Že projedeš mezi vesnicemi dolinami či sedly O.K., silnice jsou tam skutečně katastrofální. No ale že si to frkáš na Hoverlu (teď nemyslím konkrétně tebe, píši obecně), frčíš si to hřebenem poloniny Boržava či Svidovec již O.K. není, to cestou do sousední vesnice neokecáš. Kultura národa (jednotlivce) se dá posuzovat i podle toho, jak se národ (jednotlivec) chová k přírodě. V tomto ohledu jsou Ukrajinci katastrofálně nekulturním národem, který sype smetí kde jej napadne a plundruje ještě jakž takž krásnou přírodu. Na jejich úroveň se propadla i řada motorkářů, kteří si pletou poloninské hřebeny s motokrosovou dráhou. Ti jsou čuňata. Proti těm slušným nic nenamítám, rád si s nimi i v těch ukrajinských Karpatech pokecám. To, že tě na hřeben pošle domorodec či ochranář není omluvou, ale důkazem vlastní omezenosti, neomaleného egoismu, netolerance a ignorantství. Od většiny místních "ochranářů" se ale nic jiného ani čekat nedá. Je to banda zkorumpovaných lumpů, kteří žijí z drancování lesů a vybírání všimného. I od motorkářů. Zaplať a klidně si jezdi kam tě napadne. To je zkušenost z mé zatím poslední cesty, z níž jsem se vrátil včera.
Pro OB (MOtorkář, 15.09.2009, 16:09 )
Víš OB, to plundrování přírody je věc ošidná. MOžná na Ukrajinu do Karpat jezdím méně často než Ty, ale za posledních 7 let jsem tam každé léto několikrát. A protože ani Karpaty nejsou neomezeně veliké, dost často jedu stejnou cestou, jako loni nebo předloni. A ta cesta je pořád stejná. Pořád stejné blátivé koleje, pořád stejné balvany na cestě.... Já nejsem příznivec krosení na motorkách či na kolech mimo cesty, v tom se oba shodneme. To může způsobovat erozi a nevím co ještě. Ale když 7 let vypadá jedna cesta prostě pořád stejně, tak to plundrování a drancování přírody nevidím. Určitě se shodneme i na tom, že těch když to přeženu 200 motorkářů, co za léto do Karpat vyrazí, se asi těžko dokáže vyrovnat vezděchodům, ZILům a UVAzům, které tudy jezdí den co den třičtvrtě roku. Takže když za 7 let tyhle těžké stroje nedokázaly udělat měsíční krajinu třeba zrovna z cesty z Koločavy do Komsomolsku, jak to může udělat hrstka motorkářů během pár měsíců v roce? Sám víš, jak Karpaty vypadají, vyjet mimo cestu ve většině případů nejde, protože buď je tam sráz jako hrom nebo krpál do nebes, kam se nevyškrábe ani mistr světa v trialu. Takže většinou (píšu většinou) se motorkáři dosyta vyřádí právě na cestách od těchto strojů, které tam byly před dvaceti lety a budou i za dalších dvacet let - a pořád stejné. Na stav těchto cest ta hrstka českých kluků na endurech nemůže mít žádný vliv.... Až tyhle cesty přestanou používat i domorodci, přestaneme po nich jezdit také-jednoduše proto, že se pro nás stanou neprůjezdnými. Ale nesmíš se na mně zlobit, nebudu otáčet motorku tam, kde vidím ZIL jezdit dnes a denně. Odpadky a binec všude možně mi také vadí. Je to hnus. Ale chci Ti položit otázku - je snaha uměle zakonzervovat přírodu tak jak ji máme právě teď (což je vlastně aktivita všech ochránců a podobných lidí nejen v ČR) to pravé a jediné, co je pro přírodu dobré? Sám říkáš, jak Ukrajinci svoji přírodu ničí a hle- ona si s tím dokáže poradit. Borůvky tam češou obrovskými hřebeny -a přesto ty borůvky každý rok vyrostou znovu. Jezdí náklaďáky až na vrcholky Boržavy -a stromy a ptáci tam jsou pořád.... Píšeš mi slušně, věcně a klidně, což mně hodně potěšilo, a rád bych proto o problému ničení přírody na Ukrajině českými motorkáři slušně, věcně a klidně dál debatoval. Možná bychom se divili, kolik máme společných názorů.... Díky.
Pro Taky Motorkáře (Krist, 14.09.2009, 23:04 )
Klidně na tebe tu trekovou hulku obětuji ty ubožáku chromej.
Za jazdenie v lese môžu ísť do basy (článok z webu) (MartinH, 18.06.2009, 21:29 )
http://zilina.sme.sk/c/4892668/za-jazdenie-v-lese-mozu-ist-do-basy.html - sem-tam sa nejaký úspešný záťah dostane do médií, ako tentoraz načapali motoristov v NP Malá Fatra
Další zátah (Tomáš Doležal, 21.06.2009, 20:38 )
http://www.novinky.cz/krimi/171792-akce-enduro-v-beskydech-policie-provedla-zatah-na-motorkare.html
Dobré zprávy (-OB-, 23.06.2009, 16:41 )
Konečně dobrá zpráva :-)). Doufám, že podobných zátahů bude stále více a rovněž v dalších regionech.
návod (sedlo, 23.06.2009, 17:01 )
Vidím jediné řešení v tom, že oželíme pár korun za hovor a při každém takovém setkání zatelefonujeme policajtům a ti snad, pokud se jim bude chtít, si už zablokují přístupovou cestu.
Offroady na poloninách (-OB-, 17.06.2009, 11:17 )
Tak se nám "milí" offroudisté pěkně činí, na srpen plánují trochu poničit poloniny na Ukrajině a v Rumunsku - viz http://www.polskioffroad.com/KLUB/02_imprezy_planowane/2009_08_01_Bezdroza/bezdroza_1.htm a http://www.globtroter4x4.pl/site,1,182,5.html. Takže se v uvedenych dnech raději na hřebeny v dotčených oblastech nevydávejte, ledaže byste se toužili nalokat výfukového kouře ?
závist (gaga, 15.09.2009, 20:24 )
Ale svezl by ses co??? Bohužel nikdo nemůže za to že si žebrak holt musíš chdit pěšky když nemáš ani na chleba.
Názor motorkáře (Dyzl, 12.06.2009, 12:24 )
Jsem motorkář a samotnému mi vadí, když motorkáři jezdí do chráněných zón a také si některá míst pletou s motokrosovou tratí a místo aby je s citem projeli, akcelerují dravě až létají drny a zůstanou po nich koleje. Stejně tak se mi nelíbí, když jsem někde u moře a kolem lehátka mi létají dravci na vodních skútrech či v zimě v zasněžené tiché přírodě zase hlučí sněžné skútry. Před časem jsem byl na promítání filmu o české výpravě která projela na motorkách až do výše 5200 m. Rozhodně neudělali přírodě nejmenší škodu. Po této cestě se hrabou i terenní auta. A pokud někam pojedu lesem po cestě, kde jinak jezdí těžká lesní technika, nebo kamenité cestě po horách mimo chráněnou oblast, určitě škody také nedělám. Je to jen o vzájemné ohleduplnosti a také způsobu jízdy. V horách prostě dojedu tam kam považuji za slušné a pokračuji pěšky. Mám ale pocit, že část veřejnosti je na motorkáře stejně alergická jako třeba na golfisty, zrzavé, snědé nebo gaye. Jen je vidí a už zuří, aniž by jim zrovna dotyčný škodil. Pozoruji to třeba v dopravních zácpách, protáhnu se třeba skulinou a jsem pryč aniž bych někoho omezil, mnozí autaři začnou blikat, nebo dotyčnou skulinu se snaží zablokovat. Je zajimavé, že v cizině to nepozoruji, motorkářovi spíše cestu uvolní. Je to asi národní mentalitou.
Mentalita (drahous, 29.08.2009, 09:17 )
Jak sám říkáš, je to o mentalitě. V cizině je přítomnost skůtrů ve městech přirozená, a lidé jsou zvyklí. Motorka do města patří. To, že někteří řidiči zavidí, a brání motorce v zácpě a podobně jen svědčí o naší nevyspělosti. Ale do lesa všeobecně motorka nepatří. Je to o tý toleranci jak sám říkáš. To, že ostatní vnímají motorkáře špatně, je ale dáno obrazem jaký o Vás utvářejí ti "hovada" nerespektující elementární prvky zdravého rozumu.
Zle skusenosti z Hornej Nitry (MartinH, 10.06.2009, 15:00 )
Mám velmi zle skusenosti s motorkarmi a stvorkolkarmi (pridavajú sa pomaly aj cyklisti) z Nitrickych vrchov, Strazovskych vrchov a Vtacnika, kde sa zdrziavam najcastejsie, kedze pri Prievidzi mame po starych rodicoch. Akoby nestacilo, ze lesy su coraz zdevastovanejsie tazbou dreva (aj to sa od revolucie zhorsilo) a vela chodnikov pripomina tankodromy. Napr. v Nitrickych vrchoch som bol sokovany, ze cely cerveno znaceny hreben od Ksinianskej planiny po sedlo Rázdelie pod Rokosom bolo rozjazdeny od motoriek. Cez sedlo sa bezne prevazaju mladenci z Nitrianskeho Rudna a dalsich dedin na druhu stranu. Stopy po jednostopových vozidlach som videl aj vo vnutri rezervacie Rokos, priam ako na pretekarskom velodrome som si pripadal takisto na hrebeni Vtacnika medzi Sklenianskymi lukami a Chrenovskymi lazmi, tam sa navyse pohybuje aj vela aut (su tam chaty) a lesnych mechanizmov, pritom nim tiez vedie znacka. Dedinou, kde mame dom, vedie cesta z Prievidze do N. Rudna a cez letnu sezonu je tam takmer denne neznesitelny hluk od nadupanych motoriek presuvajucich sa hore-dole. Aj miestni maju kopu motoriek a chodia sa predvadzat do okolitych lesov (a ze vraj kriza!). Mam uz nieco cez 30 rokov, ale situacia je velakrat neunosna a drzost dotycnych bezhranicna. Je to zlozity problem, ktory urcite treba nejako ucinne riesit. Jednou z pricin je podla mna nizke pravne povedomie ludi a doslednost v postihovani vinnikov. Az na par vynimiek sa Slovaci spravaju napr. v Rakusku slusne a nedovoluju si to, co doma, lebo Rakusania by im to poriadne spocitali - jasne to vidim pri vyletoch do okolia Hainburgu, "predmestia" Bratislavy. Kazdy ma pravo vlastni motorku ci 4kolku, ale treba sa vediet aj spravat a toto je mnohym majitelom lahostajne. Je vsak pravda, ze je malo miest, kde by sa dalo s tymito strojmi vyblaznit, ale priroda by to nemusela byt (ake naivne). Turista sa vsak miestami naozaj citi byt na vedlajsej kolaji a viackrat som sa vratil z tury znechuteny. Pravdupovediac som doteraz nikoho neodfotil, lebo dnes clovek nikdy nevie, ci nema do cinenia s nejakym psychopatom. Martin z Blavy
Oprava (MartinH, 10.06.2009, 15:03 )
Musim sa opravit. V tej rychlosti som zabudol, ze usek medzi Sklenianskymi lukami a Chrenovskymi lazmi nie je vo Vtacniku, ale v Ziari. Mea culpa! Martin z BA
Na nože (Jarinek, 09.06.2009, 16:35 )
Nejlepší asi bude natočit si ve větrném domečku budíka cca na 03:00 hod , vzít si pořádný bowie knife a trošku odvzdušnit jejich pneu. Na každou svini se vaří voda..Boj!!!Howgh
Argumentace (Tomas Doležal, 08.06.2009, 14:48 )
Souhlasím s Vámi, že motorky/čtyřkolky na hory nepatří. Ale vyjadřovat svůj nesouhlas tím, že pojedete zničit golfové hřiště (i když předpokládám, že se jedná jen o Vaše vyjádření míry rozhořčení) je naprostá blbost. Určitě ne všichni golfisti na motorkách jezdí, takže by trpěli nevinně - to v případě, že přistoupím na Vaší pochybnou argumentaci, že "Právě z "lepších" vrstev společnosti, které s oblibou využívají golfová hřiště, se rekrutuje největší množství čtyřkolkářů a motorkářů..." Nevím, jak jste na to přišel, zajímalo by mne tedy, odkud tuto informaci máte. Další věc která mne u Vás zaráží je ochota vzít "právo" do vlastních rukou. Pokud Vám jízda po horách vadí a chcete proti ní něco udělat, zkuste poslat fotky jezdců i s jejich stroji (a SPZ) a pošlete je orgánům, které s tím mohou ze zákona něco udělat. Věřím, že to bude pomalé, možná málo účinné ale snad se tím dosáhne zlepšení. Využijte možnosti Vašeho serveru a poukazujte na jednotlivé případy. Zkuste něco změnit tímhle způsobem. Ještě jednou zdůrazňuji, že s Vaším rozhořčením souhlasím, ale nemohu přijmout Vaší argumentaci. Navíc výše citovaná věta vyvolává dojem, že si o bohatých lidech myslíte že většina jich je lumpů hrajících golf a ve volném čase jezdí na motorkách po lese (předpokládám, že si tohle nemyslíte, ale článek mi podobně vyzněl). Už jen dodám, že nejezdím na motorce/čtyřkolce, nehraju golf a bohatý taky nejsem :-) S přátelským pozdravem, Tomáš Doležal
Příměr (-OB-, 08.06.2009, 15:35 )
Ahoj. S tím golfovým hřištěm to byl samozřejmě příměr, nadsázka. Obyvatelům lesa se počínání motorkářů líbí asti tak, jak by se golfistům líbilo to co je uvedeno v titulku. Pokud jde o vaši argumentaci předávání registračních značek kompetentním orgánům - většina čtyřkolek a motorek v lese je RZ prostá ? a nafocených jich mám dosti. Navíc, jak mi strážce lesa na Považském Inovci sdělil, musel by být dotyčný čtyřkolkář zadržen při činu, fotografie není dostatečný důkaz! ? Večer pod článek pár fotek klidně připojím.
Fotky motorkářů doplněny (-OB-, 08.06.2009, 22:30 )
Právě jsem doplnil pár fotek. Tak jak jsem odpoledne slíbil. Pár motorkářů a čtyřkolkář z jedne jediné akce na Považském Inovci. No a tři ze čtyř označení nebyli ? Takže nyní pane Doležal poraďte co s tím :-)).
Každá rada drahá (Tomáš Doležal, 09.06.2009, 15:26 )
Asi bych se jako profesionální rádce živit nemohl... Snad jedině domluvit se vždy s ochránci v konkrétní oblasti na spolupráci: mohl byste s jejich souhlasem uveřejnit jejich telefonní čísla, kam by čtenáři Vašich stránek mohli zavolat v případě že podobné "turisty" uvidí. Ochranáři by mohli kontaktovat místní policii, která by se je pokusila chytit u výjezdu z rezervace (pokud budou mít přibližné údaje o směru jízdy). Vím, že jako nápad to má velkou řadu nedostatků a trhlin ale nic lepšího mne v tuhle chvíli nenapadá.
rada??? (martin v, 16.06.2009, 21:44 )
ja by to rovnou střílel, sice na chkočku mi kdysi na dotaz zda přispívají na munici na škodnou řekli že na takovou ještě né, ale co by člověk pro slunce v duši neudělal . . .
P.S.: Poděkování (-OB-, 08.06.2009, 22:35 )
P.S.: Ještě jsem zapomněl poděkovat vám za docela fajn nápad zveřejňovat jednotlivé případy na našem netu. Vůbec mě to neťuklo :-)). Od nynějška tak budeme objektivem fotoaparátu zachycené hříšníky u nás "vystavovat" a případně občas posílat linky na jednotlivé stránky kolegům z ochrany přírody. Prostor necháme i případným fotografiím našich dopisovatelů a čtenářů, které tímto vyzývám k zasílání fotografií takovýchto hříšníků.
jak honit motorkáře v PL a na UA (Aleš, 09.06.2009, 13:14 )
Já jen přispívám s informací, jak to dělají kolegové v Polsku - http://www.bieszczady.net.pl/?fn_mode=fullnews&fn_id=2081 - škoda jen že pokuda není o řád vyšší (pouze 600 Zl = cca 5 tis Kč). Na Ukrajině jsme pomáhali v rámci značení vymýšlet s horskou službou HPRZ jak postihovat především české arogantní motorkáře a čtyřkolkáře a polské off-roadisty. Naštěstí hranice UA - SK resp. UA-PL umožňuje (po nahlášení SPZ prostřednictvím policie na hraniční přechody) nevpustit je zpět do EU, dokud nezaplatí pokutu (horská služba a strážci parků na UA požívá autority veřejných činitelů).
Tento balkánský stát bohužel fandí orientálním sviním... (apa, 07.06.2009, 19:35 )
A všechny kecy, jak se v demokratuře máme dobře jsou blitím sviní! Debil zabije matku s dítětem a dostane pár měsíců, smažky prudí lidné vesničany svým tuctuc a zstává se jich všichni dementri, co jich máme, v Praze ruší přechody, protože musí projíždět debilové v lokomotivách...


Další související články:

+ TV Nova slibovala dobrý start aneb rallye na poloninách pokračuje
+ Kyjevští "bohatýři" alias džípisté pokořili Hoverlu
+ Proč jezdíte, sakra, po poloninách?!
+ Zlomyslnost a arogance motorkářů
Reklama
Témata našich článků…
Jupiter Borový vodopád Vosecká bouda Cvilín Zámek Hluboká Chata Horalka Chata Jelenka Macocha Pluto Sluneční soustava Motýli Matterhorn Hukvaldy Kvarky Konopiště Pluto Altocumulus Velhartice Bouřky Černá díra Opruzeniny Čertův mlýn
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hřebene Malé Fatry na sněžnicích
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Západních Tater - Roháčů, nejnáročnější hřebenovka Slovenska
3. České hory Dvoudenní přechod hřebene Krkonoš, hřebenovka nejvyšších českých hor
4. Divoký Balkán Což takhle hřebenovka přes Korab a Deshat?
5. Bulharské hory Divokou stopou Rodop (3), ke skalním mostům rodopského krasu
Reklama
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | źubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist