Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář akcí | Napsat článek | E-shop | Více…
Cookies  Ceník inzerce 
Treking.cz Hledat
Poslední aktualizace: 11.1.2016 , svátek má
Treking > Aktuality > Ďurková, pobodaní návštěvníci

Ďurková, pobodaní návštěvníci

Opilec na útulně Ďurková v Nízkých Tatrách pobodal dva lidi

9.5.2011 | Otakar Brandos

Na Ďurkové v Nízkých Tatrách se opět děly věci. Ačkoliv útulna Ďurková, ležící kousek pod hlavním hřebenem Nízkých Tater, neoplývá dobrou pověstí, díky své strategické poloze přitahuje stovky turistů. Tomu by však povážlivou trhlinu mohl zasadit incident, jenž se odehrál na Ďurkové v noci z 30.4. na 1.5. tohoto roku, na nějž naší redakci upozornil jeden z čtenářů Trekingu.

Útulna Ďurková

Podle deníku Sme.sk došlo na útulně k vážnému incidentu, při němž byli dva lidé těžce zranění. Opilý 47letý muž, jenž byl tady se skupinou dlouhodobě do noci popíjejících neabstinentů a hlavně neturistů (známí správce chaty), vážně pobodal 38letého muže z Podbrezové a 40letou ženu z obce Kriváň. Útočník měl být podle deníku v minulosti již 11× soudně trestán.

Oba pobodaní skončili v nemocnici a útočník v policejních poutech. Po problémech, které se před několika lety objevily na útulně Andrejcová, kde skupinka lapků z Helpy okrádala turisty, to může mít neblahé následky na trekařskou turistiku v celých Nízkých Tatrách, ve kterých je v posledních letech (a nejen díky starší větrné kalamitě a neprůchodným chodníkům) patrný citelný pokles hřebenovkářů.

Protože se jedná o vážný incident ale ne incident první, požádal jsem o vyjádření k této události generálního sekretáře Klubu slovenských turistů pana Dušana Valúcha, jenž nám obratem zaslal vyjádření, které se mezitím objevilo na webových stránkách Klubu slovenských turistů.

Dotaz na ústředí KST

"Na základě upozornění několika čtenářů našeho portálu www.treking.cz a článku na zvolenském SME, bych vás chtěl poprosit o vyjádření k tomuto incidentu a zeptat se, jaké konkrétní kroky Klub slovenských turistů připravuje podniknout k nápravě dlouhodobě neudržitelné situace na útulně Ďurková pod Chabencom."

"Tato útulna v očích turistické veřejnosti nemá valné pověsti, což mimo jiné dokládají diskuse na řadě webů i osobních stránek. Zvažujete výměnu chataře, jenž na svou práci pravděpodobně nestačí a nebo zůstane vše při starém a budete riskovat případný bojkot útulny Ďurková ze strany turistů? Přece jen po takovémto incidentu se tady řada turistů v obavách o zdraví či o život bude bát vypravit… Děkuji za vaší případnou odpověď, kterou bych rád v zájmu objektivnosti připojil k článku, jenž je připraven ke zveřejnění na našem webu Treking.cz."

Cituji ze stanoviska KST

"Ústredie (centrála) KST - zastrešujúca organizácia, má v majetku 5 vysokohorských chát. V Nízkych Tatrách Chatu M.R. Štefánika (chata pod Ďumbierom), vo Vysokých Tatrách Chatu pod Rysmi, Zbojnícku chatu, Téryho chatu a Chatu pri Zelenom plese; spolumajitežom uvedených 4 vysokotatranských chát je horolezecký spolok SHS JAMES (www.james.sk)."

Ďurková

"Regionálne rady a miestne odbory KST majú v rámci Slovenska viacero ďalších chát a útulní, ktoré sú v ich vlastníctve a sami im určujú prevádzkový režim. Vedeniu KST nie je žahostajné, aké sú pomery (kvalita ubytovania a služieb, správanie sa personálu, čistota, hygiena a pod.) na týchto objektoch, ale nemá na ne priamy dosah ani riadiaci vplyv. Tak je to aj v prípade útulne v sedle Ďurková."

"Útulňa v sedle Ďurková je majetkom regionálnej rady KST Banská Bystrica, ktorá sa zaslúžila o jej vybudovanie. Útulňu má v správe miestny turistický odbor KST Družstevník Jasenie, prevádzkárom (nájomcom) je Juraj Šikula."

Incident v útulni

"Podža doterajších, zatiaž nie cežkom overených správ, došlo k sporu medzi členmi jednej skupinky návštevníkov, ktorých správanie sa sa vymklo spod kontroly personálu útulne. Spor vyvrcholil šarvátkou v rámci tejto skupinky, došlo pritom k pobodaniu dvoch osôb. Ostatní ubytovaní turisti boli do udalosti zatiahnutí len ako nedobrovožní svedkovia. Policajná hliadka privolaná nájomcom útočníka zadržala a neskôr identifikovala ako viacnásobného recidivistu."

Stanovisko k incidentu

"KST Družstevník Jasenie sa dištancuje od incidentu na Útulni Ďurková pod Chabencom, ktorý sa odohral z 30.4. na 1.5.2011 a vyjadruje požutovanie nad touto udalosou. Podrobnejšie informácie zverejníme po prešetrení celej záležitosti. Za poriadok a bezpečnú prevádzku na útulni zodpovedá správca útulne na základe nájomnej zmluvy, návštevníci útulne sú povinní dodržiava prevádzkový (ubytovací) poriadok".

"Vedenie KST nemá priamy dosah a tým pádom ani zodpovednos za pomery na útulni Ďurková, pochopitežne nás však všetkých mrzí, k čomu tam došlo. Je požutovaniahodné, že personál útulne nezasiahol v záujme nočného kžudu oveža skôr, než došlo k potýčke. Vedenie KST sa ospravedlňuje turistom, ktorí v tú noc nenašli v útulni Ďurková pokojný útulok, ale nepríjemný zážitok. Budeme pozorne sledova aké opatrenia spraví KST Družstevník Jasenie, aby obnovil dôveru turistickej verejnosti k útulni Ďurková."

"V záujme prevencie podobných udalostí vedenie KST vyzýva všetky svoje regionálne štruktúry a miestne odbory k väčšiemu dôrazu na dodržiavanie prevádzkového/ubytovacieho poriadku a nočného kžudu vo všetkých ubytovacích zariadeniach, ktoré nesú znak KST. Veríme, že spoločným úsilím personálu aj ubytovaných hostí sa dá dosiahnu, aby boli chaty a útulne príjemným miestom oddychu a poskytovali turistom bezpečnú strechu nad hlavou."

Celé vyjádření, z nějž jsem citoval, naleznete na stránce

Vyjádření je to tedy poměrně jasné, ale osobně mi připadne poněkud vágní. Nacházím jen slova o distancování, trochu ale postrádám slova o řešení palčivého problému. Než se vše "přešetří", tak se na celý incident zapomene a vše půjde ve starých kolejích?… Cítím, že horký brambor z popele se nikomu tahat nechce. Jen aby v popelu brzy nezůstala i samotná útulna Ďurková…

Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Nový chatař (Pavel, 20.07.2011, 12:51 )
Hřebenovku NT jsem letos ( 23.6.-26.6.11) šel po páté z toho 3x jsem spal na Ďurkové. Před spomínaným incidentem si pamatuji, že chatařem byl Ďuro, který nebyl nijak příjemný, ale všichni to věděli tak to jen málokoho překvapilo. I když je samozřejmě škoda, že se turista nemůže cítit na chatě v horách příjemně, není to nic zásadního, protože turista toho vydrží trochu víc než neturista už kvůli tomu, že je turista. :-) Letos tam ale Ďuro nebyl. Byl tam takový mladý kluk s pěknou kočkou a oba byli naprosto v pohodě. V deset upozornil na noční klid a nechal tam pár lidí, kteří byli potichu. Protože již nahoře nebylo místo, nechal některé spát i ve spodní místnosti. Takže dokud tam bude tento mlaďas, tak mohu jen doporučit, naprostá pohoda.
Naše zkušenost (Jarda a Jana, 20.06.2011, 10:03 )
Na úvod bychom chtěli říci, že nechceme v žádném případě zlehčovat incident z letošního jara, je to opravdu mrzutá věc. Přenocovali jsme na Ďurkové z 15. na 16. 6. 2011. Vše bylo bez nejmenších problémů, byli jsme spokojeni. Řekli bychom že je tu vše v pořádku, kdybychom neveděli co se tu událo. Je tedy na každém z Vás aby zvážil a rozhodl se zda bude na Ďurkové nocovat či ne. Nenechte se odradit touto smutnou epizodou, ty hory si to nezaslouží!
Pre pochopenie (Mišo z Liptova, 11.06.2011, 20:10 )
Nechcem nijako obhajovať chatára, je hambou regiónu, že chatárom je človek "utrhnutý z reťaze". Netreba zabudnúť, že sa jedná o najvzdialenejšiu chatu od "civilizácie" so zlým, resp. žiadnym dopravným pripojením. Pre pochopenie situácie, možno aj na obhajobu KST, však považujme za menší ekonomický zázrak, že chata je ako tak vykúrená a celoročne otvorená. Netreba zabudnúť, že sa jedná o najvzdialenejšiu chatu od "civilizácie", ktorá po vypálení jednotkami SS bola obnovená až po piatich desaťročiach. Pričom súčasná návštevnosť hrebeňa Nízkych Tatier nebola taká nízka od prvej svetovej vojny. Udržať štandardný personál na chate s takouto návštevnosťou je nemožné. Ešte že vždy prichádza zopár "odhodlaných" českých turistov, pretože bez nich by sa do podobnej situácie dostali aj niektoré iné vysokohorské chaty. Verím, že tento incident, ktorý sa síce odohral na turistickej útulni, ale jeho aktérmi neboli turisti, neodradí turistov od návštevy Tatier. Ak by predsa len niečo, naša celkom mobilná polícia má číslo 158, resp. 112 - policajti česky rozumejú bez problémov.
Nejde o odlehlou chatu (Marek, 10.07.2011, 00:35 )
Mišo, chata vůbe nepatří k nejodlehlejším v Nízkých Tatrách. Pohodlně se k ní dostane kdokoli terénním autem. Autem probíhá i zásobování chaty a pokud by byla vedená správně, mohla by z ní být nejluxusnější útulna v Nízkých Tatrách. Bohužel "alkohol je sviňa" a chatár mu podléhá až moc často - a nejen sám, ale i s přivezenými známými z údolí. Na gazíku se sem dostanou bez problémů.
Je to mazec (Petr, 24.05.2011, 22:25 )
Tak to je docela pakárna.Vůbec bych to na horách nečekal.Spal jsem tam před dvěma roky,ještě s kamarádem a skoro o měsíc později a nebyla tam ani noha.Za tři dny putování po hřebeni z Čertovice na Donovaly jsme potkali lidi jen na chatě pod Ďumbierom a Kamenné,jinak liduprázdno.Snad se to již nebude opakovat,je to docela na hřebeni strategické místo
velmi mrzuté (pepa, 09.05.2011, 18:03 )
Chata pod sedlem Ďurkové se několikrát v minulosti stala mým útočištěm při nonstop přechodech hřebene Nízkých Tater. Vždy jsem se tu setkal s ochotou a vstřícností. Chatař mi s naprostou samozřejmostí uvařil životabudící kafe půlhodinu před půlnocí, kdy ostatní už spali... O to více mne překvapuje a mrzí tato informace. Co k tomu říci? Trochu mne překvapuje "nepřímý vliv" a distanc majitele chaty a možná i v tom bude zakopaný pes... Jsem přesvědčen o tom, že úbytek turistů na hřebeni Nízkých Tater (především Královoholských Tater) má jiné kořeny než gangstery na Andrejcové. Je to především údržba hřebenové trasy, která je na mnoha místech zcela neprůchozí, zarostlá kosodřevinou. Správa NAPANTu se dohaduje s KST, kdo chodníky má a nemá upravovat a výsledek žádný. O značení v místech odklizených polomů ani nemluvě. Kdo to tu nezná, má smůlu...
Tak to máš dobré, já mám (-OB-, 10.05.2011, 14:55 )
s Ďurkovou zkušenosti tak na půl dobré a na půl špatné. Řada mých známých však mluví pouze o zkušenostech špatných. Například když správce chaty nevpustil jedno pozdní odpoledne za špatného počasí rodinu se dvěmi malými dětmi do chaty s tím, že "upratuje". "Upratoval", respektive popíjel, asi hodinu a malé děti mrzly venku a brečely. Tak takovýto "chatař" tady nemá opravdu co dělat, je to ostuda nejen pro útulnu, ale i pro majitele - KST. Poslední problém na Ďurkové mě tak vůbec nepřekvapuje, spíše se divím, že tam k něčemu podobnému nedošlo již dříve.
No... (vaclav, 12.05.2011, 10:50 )
Pro objektivnost je nutne rict, ze na te chate delal bordel Cech...
Ano, jeden jediný (-OB-, 12.05.2011, 11:03 )
a ostatní opilci ani nemukli. Konečně na to někdo kápl! :-))


Další související články:

+ Ďurková, neboli Turistická útulna pod Chabencom
+ Vianočné výstupy - národný šport?
+ Statistiku smrtelných nehod v Tatrách vedou Slováci!
+ Nové turistické útulny na hřebenech slovenských hor již asi nikdy nebudou
+ Proč nejezdím TEŽ aneb dobrou chu přeje Štrbské Pleso
+ Quo vadis slovenská přírodo?
+ Taková normální "špecifiká"
+ "Turista" na lavičce
+ Teror na Luční boudě; z redakční pošty, aneb co nešlo nezveřejnit
+ Kasprowy Wierch versus Lomnický štít
+ Z turistického stretnutia mototuristické? Zimný výstup na Baske
+ Asi brzy vyrazím na golfové hřiště. Na čtyřkolce a nebo motorce!
+ Proč jezdíte, sakra, po poloninách?!
+ Názvoslovná komise a standardizace geografických názvů, jen těžko nelze nepsat satiru
Reklama
Výběr článků
Hory Výstup na Kžak za vůně medvědího česneku, Malá Fatra a turistické trasy
Hory Alpy, popis a geomorfologické členění Alp, alpské čtyřtisícovky - přehled
Hory Kazbek - pětitisícovka s provozem jako na pražské magistrále
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hřebene Malé Fatry na sněžnicích
2. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Západních Tater - Roháčů, nejnáročnější hřebenovka Slovenska
3. České hory Dvoudenní přechod hřebene Krkonoš, hřebenovka nejvyšších českých hor
4. Divoký Balkán Což takhle hřebenovka přes Korab a Deshat?
5. Bulharské hory Divokou stopou Rodop (3), ke skalním mostům rodopského krasu
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Česká republika, hledej podle pohoří
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | źubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie E-shop Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist