Počasí Počasí Satelitní snímky počasí Satelit Webkamery Kamery Kontakty Kontakty Eshop Eshop
Treking.cz
Poslední aktualizace: 30.11.2016 , , svátek má
Treking > Naše vrcholy > Velký Roudný

Velký Roudný

Nejvyšší sopka Nízkého Jeseníku

4.3.2008 | Theodor Teshim, foto Theodor Teshim a Otakar Brandos

Přibližně 12 km jihovýchodně od Bruntálu a 9 km severovýchodně od nejvyššího bodu Nízkého Jeseníku, hory Slunečné (800 m), se z ploché krajiny tohoto pohoří zvedá jeho nejvyšší a nejmohutnější vrchol sopečného původu: Velký Roudný (780 m).

Vulkán

Velký roudný, informační panel

Velký Roudný patří k vrstevnatým sopkám (stratovulkánům), v jeho stavbě se střídají vrstvy vzniklé výlevnou činností - čedičové lávové proudy a explozivní sopečnou činností - sypké sopečné vyvrženiny (tzv. pyroklastický materiál, též pyroklastika, tefra; dle velikosti se rozlišuje sopečný popel, písek, škvára, pumy a balvany). Vulkán byl aktivní před 2,5 miliony až 1,4 miliony let. Láva ze sopky vytékala a tuhla převážně v olivinický čedič ve čtyřech proudech.

K severu tekl proud Mlýna Roudná (dlouhý 0,7 km, s mocností 15 m), severovýchodním směrem zamířil proud Heroldova Mlýna (dlouhý 1,3 km, s mocností 30 m), největším je východní proud Chřibského lesa (délka 5 km, mocnost až 50 m) a jihovýchodním směrem se pustil proud Černého lesa, považovaný i za možné starší vulkanické centrum sopky.

Sopečný popel a písek vyvržený a utuhlý na souši dal vzniknout hornině zvané tuf. Největší lávový proud Chřibského lesa přehradil původní koryto řeky Moravice, čímž vzniklo jezero v místech dnešní vodní nádrže Slezské Harty. Do vod jezera padaly sopečné vyvrženiny, přemisťováním a míšením jemného pyroklastického materiálu se sedimenty vznikaly pórovité tufity.

Velký Roudný, turistická mapa

Přírodní památka a Čertův kámen

Nízkojesenické sopky, s Velkým Roudným v čele, náleží k našim nejmladším vulkánům, vznikly na konci třetihor a počátku čtvrtohor, kdy si zde prorazily cestu k povrchu spodnokarbonskými hlinitými, jílovitými a písčitými usazeninami. Velký Roudný je považován za nejzachovalejší sopku nejen Nízkého Jeseníku, ale i jednu z nejzachovalejších sopek Českého masivu, na čemž má největší podíl odolná výplň jeho sopouchu (sopečného komínu, kterým magma stoupalo k povrchu).

A tak bylo roku 1966 přistoupeno k vyhlášení 81 hektarů plochy kopce národní přírodní památkou chránící vzácně zachovalý doklad vulkanické činnosti v oblasti Nízkého Jeseníku. Při vrcholu kuželu nalezneme odolné čedičové horniny sopouchu, zvláště pórovitou šedofialovou lávu. Na severu a západě se zachovaly počátky lávových proudů, tvoří je celistvý čedič, který dále přechází v porézní lávu s balvanitým rozpadem.

Tufy pokrývají úbočí vulkánu a byly těženy v několika lomech. Svahy Velkého Roudného navíc z velké části porůstají vysoce ceněné, druhově bohaté mezofilní louky s charakteristickými pásy stromů a keřů, které vyrostly na kamenitých mezích a haldách mezi někdejšími políčky. Je zde také monitorován výskyt řady ohrožených rostlinných druhů (orchidej vstavač mužský, rmen barvířský…), včetně teplomilných rostlin vázaných na hnědočervené tufy v jižní části území.

Čertův kámen Velký Roudný

Nedaleko vrcholu nalezneme velký stolový kámen ze sopečné horniny, zvaný Čertův nebo také Boží kámen. Byl rozlomen ve dvě části nárazem sopečné pumy po erupci vulkánu. Památkou na dopad pumy má být miskovitá prohlubeň na povrchu kamene. Lidová slovesnost dodává však své vysvětlení. V dávných dobách tu prý hospodařili čerti a velmi škodili lidem v okolí. Do křížku se s pekelníky pustil sám Bůh, který je zahnal zpět do pekla, zůstaly jen stopy po zápase: větší prohlubeň po noze Boha, menší prohlubeň po čertově drápu.

Velký Rousný, konec zimy

Přístup

Cesta

Na vrchol výrazného, kuželovitého kopce nás přivede po téměř 1,5 km z Roudna orientačně nenáročná významová odbočka zelené TZ spojující Lomnici nad Bystřicí s Valšovem. Nejprve stoupá asi půl kilometru po silničce ve směru na Křišťanovice.

U informační cedule se značka odpojuje od cesty, aby po ploše panelové komunikace za dalších 200 m vstoupila za hranici přírodní rezervace, po loukách pak stoupá až k vrcholovému lesíku, jenž ukrývá malou mýtinu temene. Zde, na samém vrcholu Velkého Roudného, nás čeká ve schránce vrcholová kniha u rozcestníku a konec křížové cesty z Roudna - kaplička z roku 1933. Opodál zarůstají ruiny někdejší výletní hospody.

Rozhledna

Od minulého roku vrchol nese konstrukci dřevěné rozhledny, slavnostně otevřené 27.10. 2007. Má šest pater usazených na betonových základech a celkovou výšku 20 metrů. Nevím, zda mimo možnost krásného výhledu, bylo dalším záměrem doplnit Rozhledna nadmořskou výšku Velkého Roudného do nadmořské výšky Slunečné o chybějící dvě desítky metrů.

Výhled z vršku rozhledny nabízí po překonání 78 schodů 17 metrů nad zemí krytá plošina. Pokud má hodná žena v poryvech vichřice Emy správně spočítala tyto schody, pak se nabízí i druhá číselná symbolika: co schod, to deset metrů nadmořské výšky kopce.

A co vše kolem vidíme? Bezprostřednímu okolí dominuje na jihozápadě Malý Roudný (771 m) a na severozápadě za vesnicí Roudno část stříbřité hladiny vodní nádrže Slezská Harta. Za příznivých podmínek se odsud jistě nabízí i překrásný výhled západním a severozápadním směrem na blízký hlavní hřeben Hrubého Jeseníku s jeho dominantami, okolní Nízký Jeseník, včetně nejvyšší Slunečné jižně, severně se díváme na Krnovsko, severovýchodně na Opavsko, na jihovýchodě vidíme Oderské vrchy a za nimi za extra příznivých podmínek, za tušenou sníženinou Moravské brány, modrou hradbu Beskyd.

Sopečná činnost v okolí

Dokladů proběhlých vulkanických procesů nalezneme v okolí celou řadu, zmiňme ty nejvýznamnější. Nejbližší vyhaslou sopkou u Velkého Roudného je zmíněný Malý Kaplička na vrcholu Roudný, jehož plochu taktéž kryjí krajinářsky charakteristické a cenné pásy dřevin na kamenitých mezích. Další vyhaslou sopku představuje přírodní památka Uhlířský vrch (672 m) ležící na zelené TZ asi 3 km jihozápadně od Bruntálu. Dnes nese na svém sopečném temeni jednolodní poutní barokní kostel Panny Marie Pomocné z let 1755 - 1765, k němuž od města vede stejně stará lipová alej.

Uhlířský vrch byl oproti Velkému Roudnému vyhlazen povětrnostními vlivy, jeho stavbu přibližuje horninový profil odkrytý v opuštěném lomu, sledovat můžeme i stavbu tufů, které zde byly od 60. let 19. století hojně těženy a užívány k výrobě tvárnic. Nad přibližně 3 km vzdálenou obcí Mezina ční poslední z vyhaslých vulkánů Bruntálska - Venušina sopka (643 m) nabízející krásný rozhled. Vrcholová prohlubeň vznikla v souvislosti s těžbou tufů. Na sopku nás přivede po skoro 8 km z bruntálského vlakového nádraží odbočka modré TZ, dojít sem můžeme i po zelené a žluté TZ z Uhlířského vrchu.

Slezská Harta a Hrubý Jeseník

"Kamenné varhany" – sloupcovitá odlučnost olivinického čediče, vzniklá v důsledku ochlazení lávy v jednom ze dvou lávových proudů na severovýchodním úpatí Venušiny sopky, je chráněna jako přírodní památka Lávový proud u Meziny v prostoru bývalého lomu. Na výše zmíněné usazeniny sopečného původu vzniklé v jezeře pod Velkým Roudným upozorňuje přírodní památka Razovské tufity v bývalém lomu nedaleko obce Razová při březích Slezské Harty. Tufity se zde těžily od středověku a používaly coby stavební materiál.

Treking.cz - diskuze
Témata našich článků…
Bardejov Jeseníky, ubytování Furkotka Domica Helfenburk Chata Magurka Slaměnka Branisko Hluboká Macocha Brekov Maroko Svaté pole Býk Osoblažsko Ortler Kvarky Jak vzniká blesk Babočka admirál Slunce Pohorky Viklany
Reklama
Reklama
Populární treky
1. Alpy Výstup na Hoher Dachstein klasickou cestou
2. Vysoké Tatry Přechod přes Rysy aneb po stopách turistů císaře pána
3. České hory Lužické hory - toulky po hradech, skálách a vyhlídkách
4. Rumunské hory Retezat, princeznou Jižních Karpat křížem krážem (1)
5. Ukrajinské Karpaty Hřebenem poloniny Piškoňa, Zakarpatská Ukrajina
Reklama
Reklama
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Beskydy Bílé Karpaty Javorníky
Jeseníky Jizerské hory Krkonoše
Kysuce Krušné hory Malá Fatra
Malé Karpaty Nízké Tatry Roháče
Šumava Velká Fatra Vysoké Tatry
Hledej podle pohoří
Reklama

Poslední diskusní příspěvky

Třeštík, chata Bumbálka
 27.02.2017 6 příspěvků
Opruzeniny, léčba a prevence
 27.02.2017 21 příspěvků
Rysy v zimě, Vysoké Tatry
 23.02.2017 13 příspěvků
Bjelasica, Komovi a Kučka krajina, Černá Hora
 23.02.2017 3 příspěvky
Vsacký Cáb, horský hotel
 21.02.2017 6 příspěvků
Boží hora, Žulovská pahorkatina
 21.02.2017 1 příspěvek
Slezské Beskydy v zimě
 19.02.2017 4 příspěvky
Slezské Beskydy, hřebenovka v zimě
 19.02.2017 1 příspěvek
Malá Fatra v zimě a s bivakem
 18.02.2017 4 příspěvky
Roháč obecný (Lucanus cervus)
 17.02.2017 11 příspěvků
Terskej Alatau, Kyrgyzstán
 16.02.2017 1 příspěvek
Outdoorové weby, návštěvnost
 13.02.2017 5 příspěvků
10 + 3 nejkrásnější hřebenovky Slovenska
 10.02.2017 9 příspěvků
CDT - Continental Divide Trail
 09.02.2017 2 příspěvky
Mont Blanc, výstup na horu
 09.02.2017 39 příspěvků
Ahoj,jsem holka z chalupy na opavsku, ráda šlapu p
 06.02.2017 2 příspěvky
Západ Slunce z Lysé hory
 05.02.2017 6 příspěvků
Jsem docela sama a touto cestou bych ráda našla fa
 03.02.2017 1 příspěvek
Hanušovická vrchovina, přechod
 01.02.2017 1 příspěvek
Grete Klinger Steig, klettersteig
 01.02.2017 1 příspěvek
Nízké Tatry, přechod hřebene
 31.01.2017 28 příspěvků
Velký Javorník, Beskydy
 30.01.2017 1 příspěvek
Meluzína, Krušné hory
 27.01.2017 4 příspěvky
Rodeo 4×4 v rumunských Karpatech
 26.01.2017 6 příspěvků
Jak vybrat kolo, levná kola
 26.01.2017 11 příspěvků
Kolo pro cykloturistiku, jak a podle čeho si vybra
 26.01.2017 1 příspěvek
Oblasti: Beskydy | Bílé Karpaty | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Súlovské skály | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Záhorie | Zemplínské vrchy
Home Page | Časopis | Průvodce | Ceník inzerce | Soutěže | Seznamka | Kalendář akcí | Outdoor testy | Horské chaty | Fotogalerie | Archiv
Treky, turistika | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Vesmír, astronomie | Turistická mapa online | Spolupracujeme
TOPlist