Počasí Počasí Satelitní snímky počasí Satelit Webkamery Kamery Kontakty Kontakty Eshop Eshop
Treking.cz
Poslední aktualizace: 7.1.2016 , , svátek má
Treking > Naše vrcholy > Halda Ema a kopec Landek

Halda Ema a kopec Landek

Nejvyšší body Ostravy

13.3.2008 | Ivan Zajíček
Petřkovická Venuše

I když Ostrava leží v nízko položené kotlině, tzv. Ostravské pánvi, tyčí se nad městem uhlí a železa několik pozoruhodných vršků. Jedním z nich je výrazná halda Ema (334 m), která se vypíná pyšně asi 2 km od Slezskoostravského hradu nad řekou Lučinou a ZOO v Michálkovicích.

Další vrch, proslavený nalezištěm z dob lovců mamutů a slavnou Petřkovickou (Landeckou) Venuší z krevele, je Landek (280 m), nad vesnicemi Petřkovice a Koblov. Z jižní strany je obtékaný řekou Odrou, která pak dále pokračuje do Bohumína a přes Polsko do Baltského moře.

Ostrava

Tento zalesněný protáhlý kopec leží nad soutokem Odry a Ostravice a tvoří vlastně posledním výběžkem České vysočiny, kterou v tomto případě představuje Vítkovská vrchovina. Jméno pochází z německého Land – Ecke, což znamená roh, kout země. Landek byl stejně jako okolní hlučínské vesnice od roku 1742 po prohrané prusko – rakouské válce přičleněn k Prusku, 4.2.1920 k Československu, v roce 1939 k Německu a dnes je opět Landek náš. Po osvobození byl sice přejmenován na Urxův vrch, ale tento název nikomu nic neříká.

Mnoho návštěvníků Ostravy si prohlédne expozici hornického musea, aniž ví, že se nachází právě pod Landekem. Pravděpodobně to nevěděl ani pravěký lovec, který se zde usadil před 23 tisíci léty, jehož bývalý "základní tábor" byl náhodně objeven v roce 1924 při budování tenisového hřiště. Tito lovci prý jako první na světě používali černé uhlí, které zde vystupuje až na povrch.

Asi to byla jedna z dalších náhod, když náš předchůdce obklopil svoje ohniště černým kamenem a ten k jeho údivu počal doutnat a posléze i hořet. Na jeho počest zde stojí figuríny mamuta i onoho pravěkého lovce, který se tváří neobyčejně výbojně. Asi jde na lov. Nebo mu zhasl oheň či došlo uhlí. Kdoví. Uhlí se však na Landeku začalo těžit "až" v roce 1780.

Rozhledna na Landeku

Občerstvit se zde můžeme v Harendě u Barborky, typicky hornické hospodě, která má i tento vnitřní interiér, je zde skvělý jídelní lístek a pivo jako křen. Po Landeku vede dnes několik turistických značek a je zde naučná stezka.

Na protáhlý vrchol můžeme vystoupit z Petřkovic nebo od Koblova a na jižním okraji je malá dřevěná rozhledna, z níž můžeme spatřit nezvyklou podívanou – celý hřeben Moravskoslezských Beskyd za hradbou komínů šachet, hutních kombinátů i chemických závodů. Příliš čerstvý vzduch tady však nečekejme, přímo pod námi je velká koksovna v Přívoze. Na své si zde přijdou i cyklisté, pokud je sníh běžkaři i v létě vodáci na řece Odře.

Tak tedy, pokud v matičce Praze mají svou Bílou horu, Vyšehrad, Petřín či Žižkov, v Brně zase Petrov, Kraví horu či Hády, v případě ocelového srdce republiky to jsou halda Ema a Landek. O tomto ocelovém srdci, které je připomínáno již vroce 1267 jako Moravská Ostrava, to platí stále, jen majitelé hutí se změnili – Indové, Rusové, zkrátka globalizace. Dříve obě největší hutě nesly název prvního dělnického presidenta, VŽKG a NHKG. Historie se opakuje. Vídeňský bankéř Rothschild, který získal v roce 1843 Vítkovické železárny taky nebyl pravda potomek praotce Čecha.

I když, pokud si z vlastní praxe vzpomínám, taviči a odlévači, kterým hutě "patřily" od roku 1948 do doby nedávné, taky nebyli tímto "vlastnictvím" nikterak nadšeni. A jeden svérázný hutník F.Š. říkával: "My dělníci musíme držet spolu. Když budeme jednotní, tak tu Novou huť rozkrademe celou!" Taky říkal: "Já byl za války odbojář. Prodával jsem Němcům hovězí zadní jako svíčkovou…!" Škoda, že už nežije. V dnešní době transakcí a tunelů by se asi uplatnil skvěle.

Dýmající Ema

Výroba oceli tedy vesele pokračuje dál, i když po roce 1989 pan profesor Walter Komárek jako prognostik předvídal silný útlum. Naopak, výroba a spotřeba oceli ve světě neustále stoupá a před dvěmi léty překročila hlavně díky Číně vytavenou magickou 1 miliardu tun oceli ročně. Naštěstí se do ekologie investuje stále více. Dost, ale málo.

Ale nechme žhavou ocel ocelí! Dle pana prezidenta nám globální oteplování zase tak moc nehrozí, takže buďme v klidu. Je ale pravda, že nejkrásnější pohled na okolí Ostravy je z vyhlídkové věže Nové radnice v centru města, která měří 85,6 metrů a výhled je zde kruhový. Za jasného počasí je Lysá hora samozřejmostí, ale vidíme i Praděd v Hrubém Jeseníku. Na severozápadě dominuje televizní věž na Bobrovníkách, za ní teče již řeka Opava, která se u Třebovic vlévá do Odry.

Halda Ema na turistické mapě


Halda Ema je na opačném konci, na východní straně města. Je vidět prakticky ze všech částí Ostravy, se svou výškou 334 metrů se pyšně vypíná nad městem. Je tvořena hlušinou, která je porostlá břízkami, mezi kterými hojně rostou muchomůrky červené. Červenají se tu někdy až do začátku prosince. Je jim tu dobře, ze sopouchů v zemi vyvěrají stálé dýmy, jako produkty chemických procesů v dříve zavezených struskách. V okolí těchto vývěrů nebývá sníh, trochu to tu připomíná sopku.

Na vrchol vede účelová turistická značka od ostravského hradu (ze zastávky Smetanovo náměstí na Černé louce, pozn. red.). Když výstup spojíme s pozorováním slonů v ZOO v Michálkovicích, můžeme vylézt neznačenou cestou, pokud se vydáme citem mezi rodinnými domky pod haldou. Výhledy jsou i zde velkolepé, ale kdo příliš cítí s ekologií, či má zášť k hutníkům a horníkům, ať zde raději neleze.

Mamut

I když se ovzduší v Ostravě podstatně zlepšilo, pořád to má do čisté krajiny setsakramentsky daleko. Ale stále platí : "Komíny – ovzduší ničitelé, rodin živitelé!" Takže pravda je asi někde uprostřed, někdo totiž to uhlí musí těžit a ocel se musí někde vyrábět. Například Stahlwerk Donnawitz v Rakousku, kde je první konvertorová kyslíková ocelárna na světě, leží přímo uprostřed Alp. A taky jsou tady rakouské čmoudíky. Laik se diví, odborník žasne. A já jako metalurg jsem tehdy žasnul! A tak bychom mohli pokračovat.

Musím se přiznat, že se svými dětmi jsem na obě místa příliš nechodil, dával jsem přednost nedalekým Beskydám, ale s vnoučaty jsem zde již byl několikrát. Landek je velmi atraktivní, je zde sportovní areál, půjčovna loděk, lanové centrum, hospoda, muzeum i ona rozhledna. Na haldě Ema je zase možno meditovat s dětmi o Ostravě jako městu, pozorovat vyvěrající čmoudíky ze země i z okolních komínů a navštívit posléze ZOO jako odměnu. A navíc, na rozdíl od proslulé vichřice Emma, je tato halda v podstatě neškodná, pokud si zrovna při sestupu nezlomíte nohu.

Ostravská aglomerace

Takže oba svérázné vrcholky, které mají své typicky ostravské nenapodobitelné kouzlo, opravdu stojí za návštěvu, tedy pokud je slušná viditelnost. Jinak to nemá cenu. Možná s výjimkou hospody Harenda, ta má kouzlo za každého počasí. Je to tu "fajně a pěkně". Ale bacha, ať to s námi pak nesekne!

Treking.cz - diskuze
Témata našich článků…
Sněžka Slovenský ráj Šumava, ubytování Zverovka Jeseníky, ubytování Kvarky Téryho chata Říp Propast Macocha Praděd Králický Sněžník Čičmany Lysá hora Měsíc Mars Černé jezero Tribeč Pieniny Železné hory Hukvaldy Zimní hvězdná obloha Štrbské pleso Lomnický štít
Reklama
Reklama
Populární treky
1. Alpy Výstup na Hoher Dachstein klasickou cestou
2. Vysoké Tatry Přechod přes Rysy aneb po stopách turistů císaře pána
3. České hory Lužické hory - toulky po hradech, skálách a vyhlídkách
4. Rumunské hory Retezat, princeznou Jižních Karpat křížem krážem (1)
5. Ukrajinské Karpaty Hřebenem poloniny Piškoňa, Zakarpatská Ukrajina
Reklama
Reklama
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Beskydy Bílé Karpaty Javorníky
Jeseníky Jizerské hory Krkonoše
Kysuce Krušné hory Malá Fatra
Malé Karpaty Nízké Tatry Roháče
Šumava Velká Fatra Vysoké Tatry
Hledej podle pohoří
Reklama

Poslední diskusní příspěvky

Vsacký Cáb, horský hotel
 21.02.2017 6 příspěvků
Boží hora, Žulovská pahorkatina
 21.02.2017 1 příspěvek
Slezské Beskydy v zimě
 19.02.2017 4 příspěvky
Slezské Beskydy, hřebenovka v zimě
 19.02.2017 1 příspěvek
Malá Fatra v zimě a s bivakem
 18.02.2017 4 příspěvky
Roháč obecný (Lucanus cervus)
 17.02.2017 11 příspěvků
Terskej Alatau, Kyrgyzstán
 16.02.2017 1 příspěvek
Outdoorové weby, návštěvnost
 13.02.2017 5 příspěvků
10 + 3 nejkrásnější hřebenovky Slovenska
 10.02.2017 9 příspěvků
CDT - Continental Divide Trail
 09.02.2017 2 příspěvky
Mont Blanc, výstup na horu
 09.02.2017 39 příspěvků
Ahoj,jsem holka z chalupy na opavsku, ráda šlapu p
 06.02.2017 2 příspěvky
Západ Slunce z Lysé hory
 05.02.2017 6 příspěvků
Jsem docela sama a touto cestou bych ráda našla fa
 03.02.2017 1 příspěvek
Hanušovická vrchovina, přechod
 01.02.2017 1 příspěvek
Grete Klinger Steig, klettersteig
 01.02.2017 1 příspěvek
Nízké Tatry, přechod hřebene
 31.01.2017 28 příspěvků
Velký Javorník, Beskydy
 30.01.2017 1 příspěvek
Meluzína, Krušné hory
 27.01.2017 4 příspěvky
Rodeo 4×4 v rumunských Karpatech
 26.01.2017 6 příspěvků
Jak vybrat kolo, levná kola
 26.01.2017 11 příspěvků
Kolo pro cykloturistiku, jak a podle čeho si vybra
 26.01.2017 1 příspěvek
Turistická lékárnička na hory
 26.01.2017 3 příspěvky
Čerchov, túra na nejvyšší horu Českého lesa
 26.01.2017 3 příspěvky
Predigstuhl, Schladmingské Taury
 25.01.2017 1 příspěvek
Kočka divoká (Felis silvestris)
 24.01.2017 2 příspěvky
Oblasti: Beskydy | Bílé Karpaty | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Súlovské skály | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Záhorie | Zemplínské vrchy
Home Page | Časopis | Průvodce | Ceník inzerce | Soutěže | Seznamka | Kalendář akcí | Outdoor testy | Horské chaty | Fotogalerie | Archiv
Treky, turistika | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Vesmír, astronomie | Turistická mapa online | Spolupracujeme
TOPlist