Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 23.7.2022 , svátek má
Treking > Treky, turistika > Výstup na Rysy ve Vysokých Tatrách

Výstup na Rysy ve Vysokých Tatrách

Túra na jeden ze štítů Vysokých Tater

18.4.2008 | Otakar Brandos

Výstup na Rysy patří k nejoblíbenějším túrám ve Vysokých Tatrách. A to nemám na mysli monstrózní výstupy pořádané za bývalého režimu na počest jednoho téměř holohlavého pána, který snad tento vrchol možná ani nenavštívil a o němž skalní příznivci leninismu tvrdili, že tady vyjel dokonce na kole (jaká to pošetilost). Buď jak buď, jeho busta na vrcholu již dávno není.

Tatranská magistrála

Túru opět zahájíme na našem známém Štrbském plese. Z něj pokračujeme po Tatranské magistrále na Popradské pleso a dále do Mengusovské doliny. Stejně jako u předchozí túry, ve které jsme si popsali výstup na Kôprovský štít.

Na rozcestí pod Rysy budeme narozdíl od předchozí túry pokračovat vpravo, nikoliv vlevo. Náš turistický chodník je značen červeně. Nejprve stoupáme kosodřevinou podél Žabího potoka, pak se naše cesta stáčí k východu a vzhůru pokračuje v četných serpentinách ve strmém travnatém svahu. Chodník je místy poničený a zasypán sutí stejně jako jeho okolí. Proto budeme obzvlášť ohleduplní k tatranské přírodě a v žádném případě si nebudeme zkracovat chodník!

Turistický a trekový průvodce

Překonáme více než 300 výškových metrů a přes Wachterku (skalní práh Mengusovské doliny) se dostaneme do kotliny Žabích ples se stejnojmennými plesy. Ty budeme mít při výstupu po levé ruce. Na konci kotliny Žabích ples začíná chodník opět prudce stoupat. Dostáváme se do jednoho ze dvou technicky nejobtížnějších úseků výstupu na Rysy. Jeho nejstrmější část je zajištěna fixními řetězy a lany.

V případě náledí je potřeba dávat velký pozor, neboť jsou zde hladké a mírně skloněné žulové plotny, které jsou navíc vyhlazeny podrážkami bot tisíců turistů, kteří tudy každoročně projdou. Pak již chodník pokračuje v serpentinách k Chatě pod Rysy, kde je možno zakoupit občerstvení, ale rovněž dát si i oběd!

Od chaty k vrcholu zbývá již jen čtvrt kilometru, samozřejmě že výškového, a asi 50 minut chůze. Nejdříve pokračujeme táhlým stoupáním do sedla Váha. Cesta bývá i v létě pokryta sněhovými poli, proto zachováváme opatrnost. V sedle budeme za vynaloženou námahu bohatě odměněni. Otevírají se z něj fantastické výhledy do Ťažké (dříve České) doliny, z jejíhož skalního prahu padají vody v podobě krásného Ťažkého vodopádu. Ten je však viditelný až ze dna Bielovodské doliny.

Nesmíme zapomenout na takové vrcholy jako je Gerlachovský štít, nejvyšší štít nejen Tater, ale celých Karpat, Ťažký štít, Ganek a řadu dalších. Za našimi zády, na západě, pak se táhne členitý hřeben Bašt (viz např. foto na straně 115) s řadou vrcholů a věží.

Cesta na Popradské pleso

V sedle Váha naše cesta odbočuje vlevo k severu. Po upraveném turistickém chodníku (TCH) pokračujeme směrem k vrcholu Rysy. Sledujeme pozorně značku, abychom nesešli z chodníku a nedostali se do neschůdného terénu! Za dobrého počasí v létě to nebude problém, protože chodník připomíná lázeňskou promenádu, ale za snížené viditelnosti by to problém již býti mohl.

Chodník traverzuje po západním úbočí tohoto populárního vrcholu. V samotném závěru túry se turistický chodník značně větví, jak neukáznění turisté vytvářejí "své" vlastní chodníky, mnohdy špatnými směry!

Směr se udržuje těžko, proto pozorně sledujeme značení, které nás zavede skalním, částečně suťovým žlábkem až na vrchol Rysů. Ten neposkytuje mnoho místa k sezení, proto ve dnech zvýšené návštěvnosti je problémem se na vrcholu zdržet delší dobu, natož si vychutnat "božský klid" a v klidu posedět. Pokud je pěkné počasí, otevírají se z vrcholu nádherné výhledy. Z polské strany vede na vrchol rovněž červeně značený TCH z Doliny Rybiego Potoku (kolem Morskiego Oka a Czarneho Stawu).

Mengusovská dolina, Mengusovský Volovec

Státní hranici dnes již ale můžeme (v hlavní sezóně) překročit a pokračovat dále do Polska (a naopak), neboť obě tatranské země jsou součástí Evropské unie a Schengenského celního prostoru. Volné překračování hranic však tak zcela možné není, neboť zákony o ochraně přírody a pohybu na území TANAPu jsou předpisům ošetřujícím pohyb na území EU nadřazeny. Proto je nutné respektovat sezónní a časové uzávěry TANAPu, TPN podobné regulace nezná.

Kotlina Žabích ples

Stejnou cestou se vydáme i nazpátek. Výstup na Rysy patří k technicky obtížnějším a vyžaduje jistotu chůze v exponovaném terénu a základní znalost pohybu na skále. Lidem trpícím závratí tuto túru nedoporučuji.

  • Obtížnost: těžká túra
  • Celkové převýšení: výstup 1 200 metrů, sestup 1 200 metrů
  • Základní trasa: Štrbské pleso - Popradské pleso - Mengusovské dolina - Rozcestí pod Rysy - Žabie plesa - Chata pod Rysy - sedlo Váha - Rysy a zpět
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor    zobrazit celou diskusi
Autor článku nemluví pravdu (František Janský, 22.01.2018, 18:20 )
Autor článku ztratil rozum a vymýšlí si až nechutně trapně. Blábolit, že někdo tvrdil, že Lenin vyjel na Rysy na kole, může jen chorý mozek nebo nějaký zapšklý ideolog kapitalismu.
Sorry, jako… (-OB-, 22.01.2018, 20:11 )
Opravdu nezodpovídám za to, co blábolili a obhajovali tavárišči z KSČ… Tuhle špínu na mne neházejte! To si rozhodně vyprošuji!
Pokud vím, (Martin S., 25.01.2018, 08:44 )
tak se to opravdu tvrdilo... Říkal mi to už kdysi dávno jak děda, tak táta (samozřejmě s úsměvem na tváři) a dnes se to již bere jako recese a jako recese je myšlen i bicykl, umístěný u Chaty pod Rysmi (ten toto komické tvrzení jen dokazuje). Stejně takto je s mírnou nadsázkou s narážkou na Lenina napsán i úvod článku... Pomlouvat autora mi proto přijde zcestné.
Přesně tak, (-OB-, 26.01.2018, 14:21 )
tvrdívalo se to. Podobně agresivně jako František se vyjadřoval (a choval) jeden příznivec onoho ideového hnutí, když jsem mu na to řekl, že je to blbost. Bylo to před mnoha, mnoha léty na Žiarské chatě. A pán se chtěl dokonce rvát… Musel jsem jej, bohužel, uzemnit. Od té doby si navíc nadsazuji, že to onen holohlavý pán vyjel z polské strany :-)
ma pobavilo (rom, 17.08.2011, 14:31 )
ma pobavilo, ze "nasem znamem" :-)
Musí se do vąeho plést politika? (Alois, 16.01.2010, 16:17 )
Autor si zřejmě chce připisovat politické body, aby se ukázal. Je tady řeč o horách, které jsou krásné a zajisté mají svou historii, která se jednou bude líbit tomu či onomu, ale rozhodně se mě nelíbí, kdyľ si tady někdo přihřívá svými bláboly svoji politickou polívčičku, protoľe tím krásné hory znesvěcuje!
Sám jste blábol (-OB-, 16.01.2010, 17:37 )
Pane Alois, sám jste blábol. Slovo pol....a se v mém článku neobjevuje ani jednou, ve vaąem nenávistném pamfletu naopak hned 3×. Běľte prosím agitovat na weby k tomu určené, na českém i slovenském internetovém nebi je jich spousta.
K horám to vąak bohuľel patří! (Ivan Zajíček, 16.01.2010, 17:41 )
Bohuľel ke krásným horám a jejim ątítům se jiľ odedávna vztahují nejrůznějąí kříľe, památníky, kaple, bysty či pamětní desky, které byly odrazem doby. Takľe proč to nepřipomenout těm, kteří se jiľ o Leninovi (1870 - 1924) neučili? Proč by nemohl mezi psaním moudrých marxistických spisů chodit po horách? Nemám pocit , ľe by autor nějak přeháněl -pamětníci vědí, jak výstupy na Rysy vypadaly ..A taky moľná proto je dnes na chatě pod Rysmi na zdi na cedulce napsáno: Plivat na zem a bavit se o politice se zakazuje! Ale autor se o politice nebaví, jen upozorňuje na to , co bylo. Ahoj!
Politika!? (-FM-, 08.08.2011, 13:32 )
1. Autor je pravděpodobně čtenářem bulvárního tisku, kdyľ přejímá nefakta jako "moľná" a "na kole", ale určo tím nechtěl znesvěcovat krásu hor. Jinak Lenin vystoupil na Rysy v roce 1913. 2. Jeątě na turistických mapách z 90.-let je pouľíváno označení Česká dolina - ale asi netřeba to řeąit ... Tatry jsou hory národa nám blízkého. 3. O nějakém chodníku v závěrečné části výstupu na Rysy nelze mluvit ... jde spíąe o volné lezení po skále a drolící se suti, kde lze náhodně zahlédnout turistickou značku :)
Autor nepřejímá (-OB-, 08.08.2011, 13:43 )
nefakta, 1. pouze upozorňuje na v minulosti populární mýty. 2. Česká dolina není jen na mapách z 90. let, ale i pozdějąích, 70% českých turistů zajisté názvoslovnou změnu ani nezaregistrovalo. 3. Výstup na vrchol není lezením ani náhodou, jde pouze o VHT. Lezení je o naprosto něčem jiném neľ čím je výstup na Rysy po turistickém chodníku.
chodník - posledních 150 m na vrchol (FM, 15.08.2011, 08:09 )
... hm, to jsem ąpatně formuloval (za to se omlouvám):( - nemyslel jsem horolezecké lezení - prostě se tam lidé ąkrábou po čtyřech - ale o nějakém výstupu po chodníku nelze mluvit.
česka dolina (PIER, 19.04.2008, 17:08 )
udaj o povodnom pomenovani doliy je chybné, nikdy nebola česka, ale často tak bola chybne udavana v roznych publikaciach. Spravny povodny nazov bol čeľka dolina(pochadza z vychodosloveskeho narecia: tazky=čeľky)
Kde? Nic nevidím? (-OB-, 19.04.2008, 18:21 )
Kde vidíą chybný údaj v české dolině? Dříve se dolina skutečně jmenovala česká, coľ zanesli do map jeątě rakouątí kartografové, kteří ąpatně pochopili goralský výraz čaľka, neboli těľká - těľko dostupná dolina. Nikoliv východoslovenské nářečí, to je blábol. Takľe v naąich mapách bylo nejdříve česká, teprve nedávno se přeąlo ke jménu Ťaľká. Dluľno dodat, ľe v polských mapách se vľdy dolina uváděla jako Dolina Cie?ka. Howg.
Ceska (v zmysle Bohemia) skutocne oficialne nikdy nebola (peter, 14.09.2009, 11:23 )
Howg ako howg, pane. V polstine znamena ciesky nikolif cesky, ale tazky = narocny, obtiazny. Spravne je historicky vzate pomenovanie z goralciny. V urcitej literatura sa sice udava ako Ceska, je to vsak sposobene chybnym prekladom. Kazdopadne, radi vas tam, bratia, vidime.
V knize je vąe uvedeno (-OB-, 14.09.2009, 11:47 )
Ahoj Peter. Goralský název nikdo nezpochybňuje, ąpatný "překlad" byl pouľíván ale dlouho. V uvedené knize v místopisném seznamu nalezneą vąe uvedeno na pravou míru. Včetně pravého významu slova polských goralů :-)).
ciezska (rom, 16.08.2011, 13:30 )
ciezska znamena tezka ci tazka. to kazdy goral pozna, treba sa ucit od nich, oni su tam doma a oni maju pravo to pomenovat a aj mali vtedy
Rom, souhlasím, Slováky (-OB-, 16.08.2011, 13:51 )
"je třeba" z Tater vystěhovat, protoľe gorali (de facto Poláci) jsou tam doma. Ano, měli byste Javorinu a inkriminovanou část Tater vrátit Polsku. To není můj názor, pouze aplikuji tvou "logiku" a ignoranci toho, ľe «aľká dolina se v naąich krajích (tím myslím i Slovensko) zvala Českou jiľ od dob Rakousko-Uherska. By» rakouąti kartografi ąpatně pochopili goralský význam názvu. Proto, kdyľ chceą napravovat hrubé křivdy na ukřivděné části Slováků (naątěstí je to jen malá část slovenského národa), měla by se «aľká dolina přejmenovat na Ciezskou dolinu a Bratislava na Pressburg. To je asi tak logické, jak tvé otírání o Českou dolinu zmíněnou v závorce.
co su to slovaky? (gorali apolaci?, 16.08.2011, 14:01 )
neviem od kial mas ze gorali su polaci, ale uraza ich to. pokial sa chces nieco o goraloch dozvediet, tak sa u nich zastav a povypituj pripadne nastuduj. gorali su tak slovaci ako moravaci patria do ciech. viem ze ich nemate radi, ale su sucastou vas a aj hovoria vam podobnym jazykom. tak to je aj s goralmi, ti sa vsak citia a vzdy citili ako slovaci a aj su slovakmi. a gorali nie su len v tatrach, ale o tom ty vies tusim prd makovy. to ze si to rakuski kartografi zle vysvetlili je ich chyba a vobec nas to nemusi zaujimat, podstat je, ze ten nazov nikdy nemal nic spolocneho s cechami, ale vzdy oznacoval, ze stit ci dolina pod nim je ciezka, teda tazka ci tezka. samozrejme, ze panom papalasom z prahy nazov lichotil, avsak zili v hlbokom omyle :)
Tak nyní jsi se chytl (-OB-, 16.08.2011, 14:09 )
do vlastní smyčky. Ano Gorali ľijí i na Moravě (Jablunkovsko, Třinecko), na Slovensku (Orava) i v Polsku (Tatry aj.). Goraly mám rád, podsouváą mi tvé osobní postoje. Papaláąi (při zavedení názvu Česká dolina, ątít, vodopád) sídlili ve Vídni a ne v Praze. České země byly totiľ součástí Rakouska, stejně jako dneąní Slovensko součástí Uherska. Proč jsem napsal v případě Tater, ľe Gorali jsou Poláci? Podle toho, jak to cítí, resp. cítili ve třicátých letech minulého století. Po Vídeňské arbitráľi, kdy Slovensko muselo odstoupit velkou část svého území ve prospěch Maďarů (na jihu a východě) a Polska (na severu), totiľ místní Gorali vítali (v převáľné míře) odchod slovenských orgánů a zábor polskou armádou. To ale určitě víą, ľe jo.
zeby? (rom, 16.08.2011, 14:47 )
tak to teda jo, a pred nimi tam boli kelti, ale to urcite vis ze jo
gorali (rom, 16.08.2011, 14:49 )
a este poznamka, gorali tvrdia, ze ich prarodicia to nevitali a preto su taki vitalni :)


Turistika ve Vysokých Tatrách, může vás zajímat

Ještěd Bosony Chata Arnika Zámek Hluboká Beskydy, ubytování Soumrak Kamenná chata Roháče, ubytování Choustník Helfenburk Venušiny misky Hukvaldy Elbrus, Kavkaz Afélium Chata Borišov Mohelenská hadcová step Bílé Karpaty, ubytování Spacáky Mont Blanc Neptun Rýchorská bouda Šútovský vodopád Cvilín Karlštejn Chata Šerlich Bouda Jelenka Ceres Jarní prázdniny Motýli Matterhorn Hrad Lichnice Děvičky Higgsův boson Pohorky Cirrus Softshell
Reklama, turistika a výlety podle pohoří
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar

Z posledních článků vybíráme

8.10.2018 / Otakar Brandos
Trek · Kôprovský štít, Temnosmrečinská plesa a Tichá dolina - 3denní toulání na pomezí Vysokých a Západních Tater aneb s kamzíky v patách (1) / Fotogalerie k článku

Pomezí Východních a Západních Tater je jednou z oblastí, kde vám lištičky dávají dobrou noc. Nebo …

8.10.2018 / Ondřej Havelka
Cestování · Stopem napříč válčícím Súdánem (1): Z knihy Cesta k branám Damašku východní Afrikou

Už poslední kilometry před súdánskou hranicí z etiopské strany napovídají, že přijíždíme do jiného …

2.10.2018 / Otakar Brandos
Trek · Vrátna dolina v pohoří Malá Fatra (2): Vydařená dvoudenní túra přes Baraniarky, Chleb, Stoh, Velký Rozsutec a Boboty / Fotogalerie č. 1 / Fotogalerie č. 2 k článku

Slunce se pomalu blíží k obzoru a na obloze maluje přenádhernou podívanou. Na strmých skalních svazích …

2.10.2018 / Petr Erban
Turistika · Putování za Ötzim a výstup na Finailspitze a Similaun - jak se dostat do místa nálezu muže z ledu

Jak známo, Ötzi je 5 300 roků starý chlapík, který byl nalezen, jak leží zamrzlý v ledu ve …

1.10.2018 / Vesmír
Vesmír v jednom ohni: Téměř celá obloha září v čáře vodíku Lyman-alfa z raného vesmíru

Pozorování hlubokého vesmíru pomocí spektrografu MUSE a dalekohledu ESO/VLT odhalila …

1.10.2018 / Ubytování
Kamenná chata na Chopku neboli Kamienka (aktualizace)

Pozor na změnu provozní doby od …

1.10.2018 / Daniel Vlach
Turistika · Kovářova rokle; Broumovské stěny a nejkrásnější turistické trasy

V sobotní dopoledne bylo konečně volno, tak jsme se s dětmi rozhodli, že vyrazíme někam do …

21.9.2018 / Petr Krčmář
Alpinismus · Výstup na Kazbek; pohled z vrcholu jedné z osmi kavkazských pětitisícovek

25.8. v půl páté ráno dosedá letadlo na dráhu v Tbilisi. Bereme nechutně těžké bágly a sune …

20.9.2018 / Daniel Vlach
VHT · Gerlachův štít a přechod Roháčů, vysokohorská turistika ve Vysokých a Západních Tatrách

Kamarád Honza mi nabídl výlet do Tater. V plánu byl Gerlachův štít Martinovou cestou a Orlí stezka v …

17.9.2018 / Otakar Brandos
Testy · Čelovka HL40R: Redakční test (recenze) nabíjecí zoomovací čelovky Fenix HL40R

Čelovka HL40R je další povedený člen z rodiny čelovek firmy Fenix, které se vyznačují vysokým dosvitem …

15.9.2018 / Jana Zichová
Trek · Přechod Hřensko - Sněžka; trek z nejnižšího na nejvyšší místo České republiky (2)

Větší zastávku děláme v městečku Kurort Oybin. Moc pěkně jsme se v tomto lázeňském městečku …

Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist