Počasí Počasí Satelitní snímky počasí Satelit Webkamery Kamery Kontakty Kontakty Eshop Eshop
Treking.cz
Poslední aktualizace: 17.8.2016 , , svátek má
Treking > Treky, turistika > Kriváň v zimě

Kriváň v zimě

Zimní noční výstup na Kriváň aneb zakázaná túra

19.2.2013 | Jan Vašut

Je konec ledna, po dlouhé době má být krásný víkend, vidinu volna a nedělního naplánovaného výletu do Tater mi kazí předpověď na HZS - polooblačno až zamračené, a tak jdu nakonec do práce.

Liptovské kopy

Znechuceně sedím na druhé noční šichtě a tupě hledím do PC, ovšem jen do doby než kliknu na aktuální pohled web kamer na Lysé, otočím se na šéfovou sedící vedle mně a prohodím: "Balím to, tak sa maj." Ona na to: "Tak jo." V tu ránu beru z práce roha, cestou domů dozrává v hlavě šílený plán - východ Slunce na Kriváni, to bude ten správný lék na přicházející depresi.

Po půlnoci doma budím ženu a vyklopím jí svůj vychytralý plán, ona jen zaúpí: "Co sis to zas vymyslel a s kým jedeš?" Snažím se to zahrát do autu sdělením, ať si počká až na mně přijde krize středního věku, to teprve budu vyvádět psí kusy.

Čtěte také: Cesta na Kriváň, Vysoké Tatry

Do báglu házím oblečení a sváču, ještě ho z venku opentlím jak vánoční stromek sněžnicema, kocůry a čaganem a už sedím v autě směr slovensko. 150 kiláků uteče jak voda a za dvě hoďky už parkuju na Troch studničkách na vyhrnutém placu u cesty. Ještě že je Měsíc skoro v úplňku, z cesty vidím chatu, u které by měl být rozcestník, za chvíli jsem u něho.

Zelená na Kriváň tvrdí, že za necelé čtyři hodiny mám být na vrcholu, jsou tři ráno, to musím do východu slunka stihnout, říkám si a svižným tempem vstupuji do lesa kudy míří zelená značka. Po pár desítkách metrů les končí, rozlehlým rubaniskem vede jen jedna cesta a na ní stopy skialpinisty, nasazuji sněžnice a vydávám se po stopách, touto trasou jsem ještě na Kriváň nešel a tak doufám že mně dovedou na hřeben Grúniku a Vyšné Priehyby.

Svítání Východ Slunce Západní Tatry a stín Kriváně

Jdu po stopách rubaniskem kolmo nahoru okolo vzrostlého lesa, po pár minutách už stoupám serpentinami mrtvým lesem vzhůru zřetelným chodníkem prořezaným mezi vývraty. Cesta ubíhá náramně, vychutnávám si naprosté ticho a krajinu zalitou přízračným měsíčním světlem.

Zhruba po hodině a půl vystupuju z řídkého lesa do kosodřeviny, hřeben už je kousek nade mnou, docházejíc na Vyšnou Priehybu v duchu děkuji neznámému skialpinistovi, že mne dovedl až sem.

Čas mám výtečný, až sem mi to trvalo jen dvě hodiny, další cesta už je naprosto zřetelná, dívám se na jihozápadní žebro Kriváňa jež vybíhá přímo proti mně k vrcholu a říkam si: "Za hodinu tam musím byť, radši zvolním tempo, ať na vrchu před východem dlouho nemrznu".

Západní Tatry a kříž na Kriváni Západní Tatry Kozie chrbty a Nízké Tatry

Dávám sváču, místo sněžnic nasazuju kocůry a vyrážím dobýt vrchol. Skilapinista tady jednoznačně skončil, bo po pár metrech další cesty na Kriváňm by mu z lyží zůstalo jen vázání a hrany, je to samá skala jen lehce zasypaná sněhem.

Po půl hodině "tězce pohodového" tempa se mi to přestává líbit, zdá se mi, že jsem skoro na místě, funím jak ježek a spocený sem jak vrata od chléva, čím to asi bude? No asi tím, že svah má poněkud odlišný sklon než od toho co jsem šel doposud a terén taky není dvakrát příjemný, budu asi muset zrychlit kmitočet.

Přes veškerou snahu už lezu hodinu a půl a vrchol furt nikde, ještě ke všemu narážím na místo, kde se asi patnáct minut tvrdošíjně snažím prorazit skoro kolmé skalky lehce poprášené sněhem, ne a ne je vylézt. Zaháním myšlenky typu: " Co to tu nacvičuješ ty magore, chceš aby tě našli za tisíc roků někde v rokli jak Ötziho. Blbost tady není ledovec najdou mně už na jaře, smrdutého a lehce ohlodaného od lišek," a snažím se naladit pozitivněji.

Tatranské svítání Západní Tatry, na obzoru Babia hora a Pilsko Červené vrchy a Babia hora

Moc mi to ovšem nejde, protože obloha na východě už přechází z rudé do jasně oranžové a to je neklamná známka toho, že Slunce vyleze za chvilku. Do prd… já to snad nestihnu, beru rozum do hrsti a opatrně nastupuji do zatraceně prudkého žlabu vpravo od skal a doufám, že není zavátý vajicovým sněhem. Naštěstí se bořím jen po kolena a docela solidně to drží, opatrně se škrábu kolem skal nahoru.

Za pár minut se konečně sklon zmírňuje a proti světlé obloze vidím jakýsi sněhový patvar: "Hurá, jsem tu", v totální euforii, že ještě nevyšlo slunko valím ke kříži, tečou mi slzy a chce se mi nahlas řvát jak Pražákovi co našel v lese první hřib v životě.

Nebudu popisovat tu nádheru kolem, to můžete vidět na přiložených fotkách. Na vrcholu strávím asi hodinu tím, že střídavě fotím - zahřívám ruky, fotím - zahřívám ruky, svačím - zahřívám ruky a píšu uklidňující SMS manželce, že jsem na vrcholu a kupodivu ještě žiju, a jednu omluvnou SMS Igorovi, se kterým jsem měl původně jít na jeden Osobitý výstup. A hlavně vychutnávám hory a slunéčko, které jsem dobrých čtrnáct dní neviděl.

Vysoké Tatry s Gerlachem vpravo Západní Tatry Zmrzlíci Kriváň

Sestup už jde o poznání rychleji, je třeba jen dávat pozor na díry mezi kameny, tady si zvrtnout kotník nebo zlomit nohu opravdu nebude problém. Za půl hodiny jsem zpátky na Vyšné Prihybe, kde se opět chvilku zdržím, nasávám slunéčko, které dokonce hřeje a kochám se pohledy na Západní Tatry a Liptovské kopy. Vůbec se mi nechce dolů.

Zatím neskutečně gýčové počasí se začíná kazit od západu přicházející oblačností a tak zvedám kotvy a za hodinu už nasedám do vymrzlého auta na Troch studničkách. Voda co jsem nechal v autě zmrzla na kost a tak alespoň po cestě abych neusnul křupu čokoládu co je taky zmrzlá jek medvědí ho…

Ve 13:00 jsem zpátky doma, manželka celá happy, že jsem se tak brzo vrátil, mně místo zaslouženého odpočinku posílá s maluchem na lyže, s poznámkou ať se provětrám, že vypadám jak po opici a ne po výletě. Bez komentáře beru malucha a jdeme lyžovat. Večer se svalím do loža zdecimovaný jak Hitlerova armáda na konci druhé světové, drahá vedle mě ještě prohodí: "To zas asi nic nebude, co?", ale to už spokojeně funím do zlavca.

Závěr

Náročný výlet stál rozhodně za to, deprese spolehlivě zažehnána. Na podobné akce ovšem rozhodně doporučuju alespoň jednoho spolehlivého parťáka. Horám zdar Honzek.

Trasa: Tri studničky - Vyšná Priehyba - Kriváň a zpět

Pozn. red.: Na turistických chodnících v Tatrách platí od 1.11. do 15.6. sezónní uzávěry, podobné výstupy tudíž patří k nelegálním a představují porušení návštěvního řádu TANAPu.

Kriváň, turistická mapa

Další související články:

+ Výstup na Kriváň (2 494 m), Vysoké Tatry
+ Kriváň (2 494 m), Vysoké Tatry
+ Vysoké Tatry - Kriváň (2 494 m)
+ Gerlachovský štít (2 655 m), Vysoké Tatry
+ Vysoké Tatry, nejvyšší karpatské pohoří; ubytování a horské chaty ve Vysokých Tatrách
+ Zimní přechod hřebene Západních Tater
+ Štíty a věže slovenských Vysokých Tater, abecední seznam tatranských štítů
+ Názvy a počet pojmenovaných vrcholů Slovenska aneb abeceda slovenských hor
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor
26.05.2013, 18:30 prirodomilka Jitka z Brna | super článek......
23.03.2013, 15:18 jitka | zdrave tise zavidim... ;)
22.02.2013, 16:45 JanoP | Úprimná závisť
23.03.2013, 15:20 jitka | presne tak!!! ;)
21.02.2013, 22:50 O. | Takové jsou nejlepší ...
21.02.2013, 20:42 JanoP | Relativita
21.02.2013, 20:50 Honzek | Dilema
21.02.2013, 20:34 zdenči | Paráda
20.02.2013, 19:33 Honzek | Díky,
20.02.2013, 19:17 Jarmila | Závidím...
20.02.2013, 17:09 Petr Jahoda | Kriváňská nádhera
19.02.2013, 21:16 Kája Hartl | Nádhera!
19.02.2013, 17:53 Patrik | Kriváň


Výběr článků
Hory Jevišovicko, přírodním parkem po stopách středověkých hradů
Hory Hřebenem Bílých Karpat, turistika v jižní části Bílých Karpat
Hory Noční fotografie - vybavení, jak a čím fotit; kurz horské fotografie (4)
Reklama
Témata našich článků…
Sněžka Slovenský ráj Krkonoše, ubytování Radegast Pravčická brána Kvarky Barborka Říp Jeseníky, ubytování Praděd Králický Sněžník Maroko Lysá hora Měsíc Slunce Hrad Čachtice Tribeč Pieniny Železné hory Hukvaldy Fáze Měsíce Štrbské pleso Lomnický štít
Reklama
Reklama
Doporučujeme ke čtení

Kalhoty pro turistiku nebo treking

Slovník říká že: "Kalhoty jsou částí oblečení na spodní část těla od pasu ke kotníkům, která kryje obě nohy odděleně." Pokud se ptáte turistů, trekerů nebo cestovatelů, který kousek oblečení nebo výbavy je pro ně nejdůležitější nebo který nejpečlivěji vybírají …

Bundy v outdooru, používané materiály

Hory

Bunda, neboli svrchní vrstva při cestě ven (na hory, na kolo, do města) je velmi důležitou součástí oblečení, zvláště v případě, kdy nám povětrnostní podmínky…

Reklama
Populární treky
1. Balkánské hory Horské vesničky v pohoří Bjelašnica, Bosna a Hercegovina
2. České hory Divoký důl, Dlouhé stráně, Vysoká hole a Vodopády Bílé Opavy - dvoudenní trek v Jeseníkách
3. Trek na sněžnicích Velká Fatra na sněžnicích, přes Lysec a Javorinu na Borišov aneb trek kolem Belianské doliny
4. Slovenské hory Přechod hřebene Malé Fatry na sněžnicích
5. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Západních Tater - Roháčů, nejnáročnější hřebenovka Slovenska
Reklama

Poslední diskusní příspěvky

Paglia Orba, výstup na vrchol
 22.07.2017 1 příspěvek
Monte Cinto, nejvyšší hora Korsiky
 22.07.2017 1 příspěvek
Přástevník medvědí (Arctia caja)
 22.07.2017 2 příspěvky
Tesařík obrovský (Cerambyx cerdo)
 22.07.2017 4 příspěvky
Slovenské rudohorie, západ a střed
 19.07.2017 8 příspěvků
Kolem České republiky na kole
 19.07.2017 2 příspěvky
Bílé stráně u Litoměřic
 16.07.2017 1 příspěvek
Beskydský Karpattrek, hřebenovka Beskyd
 15.07.2017 1 příspěvek
Jeskyně Baradla (Baradla-barlang)
 15.07.2017 1 příspěvek
Roháč obecný (Lucanus cervus)
 14.07.2017 18 příspěvků
Stráž a kamenná zmije v Nepomucké vrchovině
 10.07.2017 1 příspěvek
Výprava do Makedonie, Skopje
 08.07.2017 13 příspěvků
Kriváň, Vysoké Tatry
 07.07.2017 52 příspěvků
Magnetovec, skalní hřib
 07.07.2017 1 příspěvek
Zámek Raduň u Opavy
 05.07.2017 1 příspěvek
Krasín, Bílé Karpaty
 04.07.2017 2 příspěvky
10 + 1 nejkrásnějších treků v ČR
 03.07.2017 1 příspěvek
Sněžka, výstup na vrchol
 02.07.2017 11 příspěvků
Přechod Lúčanské Malé Fatry
 01.07.2017 6 příspěvků
Přes Babky a Sivý vrch na Liptovský hrad
 01.07.2017 6 příspěvků
Dovolená na Slovensku, nejlepší
 29.06.2017 1 příspěvek
Midžor, výstup na nejvyšší horu Srbska
 29.06.2017 4 příspěvky
Západní Tatry, přechod hřebene Západních Tater
 26.06.2017 43 příspěvků
Koliba Rovne pod Krížnou
 26.06.2017 3 příspěvky
Biokovo, přechod pohoří
 24.06.2017 4 příspěvky
Horský hotel Poľana
 23.06.2017 5 příspěvků
Túry a lokality podle pohoří
Beskydy Bílé Karpaty Javorníky
Jeseníky Jizerské hory Krkonoše
Kysuce Krušné hory Malá Fatra
Malé Karpaty Nízké Tatry Roháče
Šumava Velká Fatra Vysoké Tatry
Hledej podle pohoří
Oblasti: Beskydy | Bílé Karpaty | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Súlovské skály | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Záhorie | Zemplínské vrchy
Home Page | Časopis | Průvodce | Ceník inzerce | Soutěže | Seznamka | Kalendář akcí | Outdoor testy | Horské chaty | Fotogalerie | Archiv
Treky, turistika | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Vesmír, astronomie | Turistická mapa online | Spolupracujeme
TOPlist