Alpy  |  Karpaty  |  Kavkaz
Treking > Treky, turistika > Chleb kolem Šútovského vodopádu

Chleb kolem Šútovského vodopádu

aneb Malá Fatra v předjaří

28.4.2008 | Petr Maršálek, petanek.org

V rámci každoroční akce 100 jarních kilometrů jsem letos zavítali také na Slovensko, respektive do oblasti nejvyššího vrcholu Malé Fatry. Předpověď HS slibovala pouhý 2. stupeň lavinového nebezpečí a tak jednu túru chceme věnovat i horám.

Chleb

Již před celou akcí máme jasno - Šútovský vodopád a Mojžíšovy prameny. Pro celý okruh, který jsme absolvovali, jsme se rozhodli na místě - byl krásný den, občas mráček. A tak naše putování začíná na začátku Šútovskej doline u bufetu Fatranka 478 m n.m.

V Šútovské dolině teče stejnojmenný potok - je jaro a na horách taje sníh, vody je dosti a tak cesta je příjemnější, vpravo teče potok, vlevo občas nějaká ta skála, bez sněhové pokrývky. K samotnému vodopádu vede cesta nenáročná, s mírným stoupání - dovolím si konstatovat, že tuto 4 km trasu zvládne každý. Šútovský vodopád

Než jsme došli k samotnému vodopádu, míjíme chatu Vodopád (k naší smůle zavřeno). Zmínil bych zde jednu zajímavost - přes potok vede asi 15 m lanový most, jehož zdolání vyžaduje trochu odvahy. Kdo si na to netroufne, může použít silnici kousek výše. Neodolali jsme tuto možnost využít a zdolání mostu byl nevšední zážitek, stačilo jen šlápnout mimo střed a most se rozhoupal. Ale oba jsme to zvládli bez újmy.

Šútovský vodopád

Pokračujeme dále stále po modré značce k vodopádu až k rozcestníku Odbočka k Šútovskému vodopádu - 765 m n.m. K samotnému vodopádu je to už jen skok - asi 3 minuty - otevřel se nám krásný pohled na 20 metrový vodopád, který považuji zatím za ten nejkrásnější už tím, že je celý vidět, je volně přístupný až k samotné vodě a voda padá bez zlomu.

Na tomhle místě jsem se zdrželi asi 20 minut, samozřejmě focení a točení na kameru nesmí chybět. Náš další cíl, který jsme chtěli zdolat byly tzv. Mojžíšovy prameny - podle informací jde o místo, kde ze skály vytéká voda a tak jsme oba zvědaví, jak to vypadá. Nastává druhá část výletu a sněhu si určitě užijeme.

Mojžíšovy prameny

Od vodopádu se vracíme zpět k rozcestníku a pak do prudkého kopce, vpravo máme stále vodopád a nezapomeneme zdokumentovat i horní část vodopádu. Po chvíli již modrá značka opouští potok a vede příkrým svahem v lese. Od nadmořské výšky zhruba 1 000 metrů začíná sníh - s kombinací prudkého svahu jde o poměrně namáhavý úsek zvláště když je sníh zmrzlý.

Naštěstí tento úsek v lese již netrvá dlouho, les končí a před námi se otvírá krásná krajina s výhledy a také objevujeme kousek místa beze sněhu s květenou - již nyní zde kvetl koniklec. Samozřejmě zde končí i modrá značka, která se skrývá někde pod sněhem. Studiem mapy však víme, kterým směrem se dát, navíc troje stopy turistů, které jsme potkali cestou k vodopádu, nás utvrdili ve správnosti směru. Podle výškoměru jsem již nedaleko pramenů a tak vyrážíme na namáhavou chůzi ve sněhu - sníh se občas boří, svah je prudší a prudší - náš cíl neměníme, bojujeme statečně.

Výstup do Sedla pod Úplazom

Náhle se v dáli objevuje kousek místa, kde není sníh - ano, jsme u Mojžíšových pramenů 1 140 m n.m. Skutečně bylo vidět, jak voda vyvěrá ze skály a celkový pohled tohoto potůčku do údolí je nádherný, zvláště teď se sněhem. Nezbytný odpočinek a dokumentace je samozřejmostí. A nyní se rozhodujeme, kudy dále - jsou dvě možnosti - cesta zpět nebo k chatě pod Chlebom, která je ve výšce 1 415 m n.m. - tj. 275 metrů převýšení. Je dobré počasí, času je také dosti a tak naše rozhodnutí je Jdeme dále až k chatě.

Stoh

Další rozcestník je Sedlo pod Úplazom, cesta k němu je příkrá ještě více než závěrečná bývalá sjezdovka na Lysé hoře, za to se nám otvírá pohled na Velký Rozutec, cesta ubíhá pomalu, náš další cíl je v dohledu, přesto cesta trvá asi 1,5 hodinu. To, že se boříme ve sněhu snad již nemusím zdůrazňovat.

Jsme v Sedle pod Úplazom, před námi se otevřel nádherný výhled, ať na vrcholek Chleb - 1 645 m n.m., či na Úplaz - 1 450 m n.m., či na nedalekou spadlou lavinu - podle mapy je chata zhruba 500 metrů a bez převýšení. A tak se posilňujeme a nabíráme síly na závěrečnou etapu k chatě. Troje stopy jsou stále vidět. Vydáváme se k chatě - cesta vede před spadlou lavinu - je to poprvé, co jí vidím takhle "naživo", nebyla velká, přesto při přechodu pozoruji ty kvádry sněhu a uvědomuji si, jakou musí mít ten sníh sílu.

Jaro na hřebeni Malé Fatry

Sluníčko krásně svítí, sníh se naštěstí boří mírně a tak nám umožňuje udržovat větší stabilitu na sněhu. Za lavinou jde teprve vidět, jak je svah příkrý, takže našlapujeme opatrně a zdoláváme i tento úsek bez problému. V dálce jde vidět jen výčnělek rozcestníku Pod Chlebom 1 445 m n.m a k chatě je to jen 8 minut. Při tomto přechodu také občas hodím "oko" do krajiny a vskutku - nádherné výhledy, přesně jak říká průvodce.

Chata pod Chlebom

Chata Pod Chlebom - 1 415 m n.m. - nás přivítala přívětivě - byla zavřena pro zásobování. Inu, na našich jarních putování nás to příliš nepřekvapuje, chtěli jsme zde doplnit stravu a tekutiny a tak nám nezbývá, než šáhnout pro železné zásoby. Kocháme se při tom výhledy nejen na Velký Kriváň, ale také na Tatry, Velkou Fatru i Malou Fatru. Jen škoda, že fotografie neumí zachytit to, co lidské oko.

Chleb Malá Fatra

Po malém občerstvení náš čeká sestup zpět do údolí k bufetu Fatranka, čistý čas trasy je přes 6 hodin a trasa měří 16 km. Je konec dnešního výletu a je třeba se připravit na další den - na Súlovské skály. Zážitky to byly vskutku výborné a já se jen těším na srpen, kdy tuto trasu zdolám "na sucho" při mém "Peťánkově týdne divů".

Treking.cz - diskuze
Témata našich článků…
Sněžka Slovenský ráj Šumava, ubytování Zverovka Jeseníky, ubytování Pálava Téryho chata Říp Propast Macocha Praděd Králický Sněžník Čičmany Lysá hora Měsíc Mars Černé jezero Tribeč Pieniny Železné hory Hukvaldy Zimní hvězdná obloha Štrbské pleso Lomnický štít
Reklama
Reklama
Populární treky
1. Apeniny Monti Sibillini, nezapomenutelná apeninská hřebenovka - hory v Itálii
2. Vysoké Tatry Přechod přes Rysy aneb po stopách turistů císaře pána, Vysoké Tatry
3. Alpy Okolo Tre Cime a ferrata na Toblinger Knoten
4. Rumunské hory Přechod pohoří Rodna, rumunské Roháče
5. Kavkaz Kavkaz, reportáž psaná na Kavkaze (1) - Prielbrusí a Bezengi
Fotogalerie
Reklama
Reklama
Túry a lokality podle pohoří
Beskydy Bílé Karpaty Javorníky
Jeseníky Jizerské hory Krkonoše
Kysuce Krušné hory Malá Fatra
Malé Karpaty Nízké Tatry Roháče
Šumava Velká Fatra Vysoké Tatry
Hledej podle pohoří
Reklama

Poslední diskusní příspěvky

Vsacký Cáb, horský hotel
 05.09.2015 22 příspěvků
Pastvinská přehrada, Orlické hory
 04.09.2015 2 příspěvky
Krkonošský trek, přechod Krkonoš
 03.09.2015 2 příspěvky
Wildspitze, Ötztalské Alpy
 03.09.2015 1 příspěvek
Bôr, turistika v Nízkých Tatrách
 02.09.2015 5 příspěvků
Gírová, horská chata na Gírové
 02.09.2015 10 příspěvků
Manaslu, horolezecká expedice 2015
 01.09.2015 1 příspěvek
Štramberk, městská památková rezervace
 01.09.2015 4 příspěvky
Horská panoramata s popisy, Malá Fatra
 31.08.2015 5 příspěvků
Skriniarky, Západní Tatry
 30.08.2015 15 příspěvků
Kriváň, výstup na horu v Tatrách
 29.08.2015 43 příspěvků
Beskydy, turistika a trasy
 29.08.2015 25 příspěvků
Černý vlk, penzion Kvilda
 27.08.2015 17 příspěvků
Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty
 26.08.2015 5 příspěvků
Rozsáhlá přehlídka oblohy si posvítí na temnou hmo
 25.08.2015 2 příspěvky
Chata Prašivá, Beskydy
 24.08.2015 11 příspěvků
Salatín, zimní přechod v Nízkých Tatrách
 24.08.2015 5 příspěvků
Topoľčiansky hrad, Považský Inovec
 24.08.2015 2 příspěvky
Baron Kysuca, Bílý Kříž ubytování
 24.08.2015 36 příspěvků
Chata Barborka, Praděd - Jeseníky
 24.08.2015 77 příspěvků
Zamkovského chata, Tatry
 21.08.2015 2 příspěvky
Jak vybrat dalekohled, turistické dalekohledy
 20.08.2015 4 příspěvky
Babočka jilmová
 20.08.2015 1 příspěvek
Přechod hřebene Malé Fatry
 19.08.2015 2 příspěvky
Vysoké Tatry křížem krážem, vysokohorská turistika
 19.08.2015 27 příspěvků
Trenckova rokle, Babylón a Krivoš
 14.08.2015 3 příspěvky
Poslední číslo Připravujeme Průvodce

Redakce časopisu TREKING

Mobil: +420 723 091 330, +420 607 213 773
E-mail: redakce@treking.cz

E-shop - knihy a mapy online.
Portál o horách, trekingu, turistice, vysokohorské turistice, horolezectví, cykloturistice a cestování. Webové stránky magazínu Treking a Nakladatelství Sky s.r.o.

Statistiky návštěvnosti podle Google analytics.
Návštěvnost stránek měří Netmonitor.cz.

RSS  Mapa webu  Karpaty.net
Home Page | Časopis | Předplatné | Průvodce | Ceník inzerce | Soutěže | Seznamka | Kalendář akcí | Outdoor testy | Horské chaty | Fotogalerie | Archiv
Treky, turistika | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Vesmír, astronomie | Turistická mapa online | Spolupracujeme
TOPlist