Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 28.2.2022 , svátek má
Treking > Testy > Turistické boty, srovnávací outdoorový test turistických bot

Turistické boty, srovnávací outdoorový test turistických bot

Turistické boty: Test čtyř modelů turistických bot od vybraných firem

27.1.2007 | Kamil Balaj, Martin Klimša a Otakar Brandos

V tomto čísle Trekingu otiskujeme první část testu trekingových bot. Uvádíme zkušenosti, které jsme získali po nachození 150 kilometrů v testovaných modelech. Ale jelikož si nikdo nekupuje boty proto, aby v nich ušel jen 150 kilometrů, připravujeme do podzimního čísla druhou část tohoto testu, kde uvedeme výsledky testu po 500 až 800 kilometrech. Tato část testu probíhala ve smíšených a různě náročných terénech v Beskydech, Bílých Karpatech, Strážovských vrších, Slovenským ráji, Muránské planině a Vysokých i Nízkých Tatrách.

SPANTIK, značka Bestard (dovozce pro ČR fa Yate)

Spantik

Charakteristika: Kotníkové trekingové boty určené pro běžnou turistiku i vysokohorskou turistiku.

Parametry (podle údajů výrobce):

  • Svršek: Nubuk 2, 5 mm Hydrof
  • Podšívka: s membránou Gore-Tex
  • Vkládací stélka: Bestflex 3
  • Podešev: Vibram Bifida 2
  • Hmotnost: 1600 g (pár velikosti č. 8)

Hodnocení

Velice kvalitní boty vhodné pro celoroční použití. Zpočátku jsem k botám přistupoval poněkud s nedůvěrou, neboť značka Bestard nepatří na českém trhu k příliš známým, ale již po prvních kilometrech se tato nedůvěra ukázala neoprávněnou. Konstrukce boty zaručuje pohodlnou chůzi i ve středně těžkých terénech, pohodlnou chůzi ale zajišťuje i na lesních cestách a asfaltových površích.

Konstrukce boty není uzpůsobena pro používání maček, ale řemínkové mačky lze přesto bez problémů použít. Tady se však v namáhaných místech bota více opotřebovává. Také díky nižší tuhosti svršku boty je nutné počítat v případě použití maček s větším stlačením a horším prokrvováním končetin, což by mohlo vést ke zvýšenému riziku omrzlin při velice nízkých teplotách.

Při standardních teplotách však stélka boty zajišťuje dostatečný tepelný komfort. Unikátní je krycí lem jazyka, díky němuž je tato část boty lépe izolována před vlhkostí. Při delší chůzi mě poněkud rozčilovalo vrzání této části boty (otěr jazyka o lem), ale to se dalo snadno odstranit nanesením tenounké vrstvy indulony. Rovněž upínání tkaniček bylo samosvorné a jednoduché i v rukavicích, po jejich utažení nemůže dojít k jejich samovolnému uvolnění.

Nutno ale podotknout, že zejména při nižších teplotách a zmrznutí šňůrek byl naopak problém tyto šňůrky uvolnit. Odolnost boty proti vlhkosti je vynikající. Tuto vlastnost jsem ověřoval při průchodu, či spíše brodění roklinou Suchá Belá ve Slovenském ráji při řádně zvýšené hladině. I po dvou hodinách brodění byl vnitřek boty suchý! Podrážka seděla velice dobře prakticky na všech typech povrchů. Jak na skále tak na strmých bahnitých chodnících. Překvapivě dobře držela bota i na zledovatělých terénech! Jen na vlhkém vápenci nebyla jistota chůze tak vysoká.

Po 150 kilometrech

Boty Spantik byly testovány v různých terénech horského až vysokohorského charakteru. Po ujití 150 kilometrů byly boty již dobře rozchozené a na noze seděly velice dobře. Na rozchození těchto bot je nutno počítat s asi 30 až 50 kilometry, proto nedoporučuji vydat se v nových botách na těžkou túru, ale nejdříve je pořádně rozšlápnout. Kožený svršek nedoznal větších změn, jeho životnost zvyšuje i pryžový krycí lem. Zejména při chůzi v suti a podobných terénech, kde jsou boty vystaveny většímu oděru.

Podrážky jevily jen malé stopy opotřebení, to je ale velice závislé na terénu, ve kterém se pohybujete. Jazyk boty sedí na místě a nemá tendenci se posouvat na stranu, stejně tak dobře sedí vložka, která se v botě neposouvá. Švy boty, tkaničky ani úchyty tkaniček nejevily žádné známky opotřebení.

Celkový dojem z boty byl velmi dobrý, nutno říci že pro mne i dosti překvapující. Boty mohu s klidným svědomím doporučit i pro velice dlouhé treky v lehkých a středně těžkých terénech a díky dobrým izolačním vlastnostem zejména v podmáčených terénech. Přímo ideální pro treky v Norsku…

ALTAJ, značka Prabos

Charakteristika: Kotníkové celokožené trekingové boty určené pro vysokohorskou turistiku a náročnější turistiku. S gumovým lemem špičky boty a minimálním počtem švů na svršku.

Parametry (podle údajů výrobce):

  • Svršek: Nubuk 2, 6 mm s hydrofilní úpravou
  • Podšívka: membrána COMTEC
  • Vkládací stélka: DRYSOLE
  • Podešev: Vibram Tahoe
  • Hmotnost: 1600 g (pár)

Hodnocení

Boty s velmi dobrým poměrem pohodlí/cena. Téměř není nutné boty rozcházet. Membrána COMTEC pomáhá odvádět pot vně a boty také velmi dobře a rychle schnou. Vnitřek boty je z měkkého materiálu a neotlačuje nohu. Menším nedostatkem je, že háčky na šňůrky po stranách boty jsou příliš těsné, takže neumožňují bezproblémové rozvázání boty (časem ale povolí). Ocenit je nutno především komfort nohy a pohodlí při chůzi v terénu. Boty nejsou uzpůsobeny pro používání maček.

Altaj

Tyto boty jsou ideálním řešením pro ty, kteří preferují nižší cenu a nečekají od pohorky zázraky. Zaručuje pohodlnou chůzi jak na polních a lesních cestách i asfaltových površích. Rovněž lehčí horský terén není překážkou. Od jara do podzimu na několikadenní treky za každého počasí. V zimním období spíš na jednodenní výlety.

Po 150 kilometrech

Žádná znatelná změna ve vzhledu boty. Příjemně překvapila pohodlím a tepelným komfortem. Velmi dobrým tahem se ukázalo vybavení boty pryžovým krycím lemem špičky, který zabránil nejednomu šrámu. Podrážka je sice zchozená víc, než bychom čekali, ale celkový dojem z chůze v této pohorce je velmi dobrý.

Model BULNES, značka Boreal (dovozce pro ČR fa Vertical)

Charakteristika: Celokožené kotníkové třisezónní trekingové boty od renomované firmy Boreal jsou určené pro vysokohorskou turistiku i horolezectví. S ochranným pryžovým lemem zabraňujícím oděru koženého svršku.

Parametry (podle údajů výrobce):

  • Svršek: je vyroben z jednoho kusu kvalitní "štípané" kůže o tloušťce 2,6 mm. Svršek je dobře tvarován a jeho vnitřní strana je opatřena polstrováním, které slouží také jako tepelná izolace.
  • Podšívka: Dry-Line (membrána Sympatex)
  • Vkládací stélka: PBG-650
  • Podešev: Mont FDS-3 (materiál EVA)
  • Hmotnost: 1 756 g (pár č. 7)

Hodnocení

Tato bota je určena do vysokohorského terénu a do zimního období. Tomu také odpovídá celková konstrukce boty. Tkaničky boty jsou kulaté, proto v nouzi, za chladného počasí se skřehlými prsty, je lze zavázat pouze na jednoduchý uzel, který jde posléze docela dobře rozvázat.

Bulnes

Horní kovové úpony tkaniček jsou dostatečně tuhé na to, aby se i při silném dotahování neohýbaly a následně nelámaly, jako se děje u mnohých jiných trekových bot. Vnitřní vložka je opatřena větracími kanálky, které odvádějí přebytečné teplo z chodidla. Sympatické na firmě Boreal je především to, že co se týče izolačních vrstev boty a podrážky, jde svou vlastní cestou.

Pro nepromokavost bot vyvinula vlastní systém Dry-line®, který využívá membránu Sympatex®. Při testování v terénu za deštivého počasí se tento systém osvědčil a s nepronikavostí nebyly sebemenší problémy. O něco horší je to s prodyšností boty, ale přesto se zdá, že není o nic horší než u ostatních typů bot, například s membránou Goretex®. Jako velká přednost boty se jeví její podrážka (běhoun). Boreal nevyužívá služeb italské firmy Vibram, jako valná většina její konkurence, ale vyrábí vlastní typy.

Podrážka Boreal Mount FDS-3 je o něco užší než standardní typ. Je to zejména proto, že bota je uzpůsobena pro použití stoupacích želez – maček, a to jak řemínkových, tak rámových. Pro uchycení rámových maček má bota v předu i vzadu výrazné hloubení. O co je podrážka užší o to je tužší, opět s ohledem na možnost použití stoupacích želez. Zvýšenou hustotu podrážky oceníte především v těžkých suťových terénech, při pohybu po ledovci a na firnu.

Při testování této boty autor podnikl několik nenáročných lezeckých výstupů do obtížnosti 3 UIAA. Díky pevné a tuhé podrážce se bota plně osvědčila. Pro lepší oděruvzdornost má bota zvýšený gumový okraj. Horní vnitřní okraj boty a jazyku, jsou vyrobeny z jemnější kůže, takže se noha na těchto místech neodírá, naopak bota zde příjemně sedí.

Nevýhody boty

V tomto případě nevýhody neznamenají její nedostatek. Největším problémem je celková tuhost boty. Ta je samozřejmě způsobena její konstrukcí a určením (jeden kus 2,6 mm tlusté kůže a tuhá podrážka). Na rozchození takovéto boty budete potřebovat 100 – 200 kilometrů v terénu.

V mnohém to závisí na váze jedince a jeho batohu. V tomto případě zde platí nepřímá úměra: čím větší váha tím kratší doba rozchození (ale také nižší živostnost). Taky při pohybu na mokré skále bude bota více klouzat než bota s měkčí podrážkou. Mezi opravdovou, ale drobnou nevýhodu lze považovat konstrukci tkaniček. Mohly by být o něco tužší, aby se nemusely vázat klasicky, ale pouze na jednoduchý uzel. To lze ovšem jednoduše napravit jejich výměnou za jiné.

Boreal Bulnes je precizně vyrobená bota. Její služby ocení především ti, kteří potřebují pohorku vysoké kvality pro náročné a dlouhodobé podniky ve vysokohorském prostředí od podzimu do jara. Pro tyto podmínky je to jedinečná a ideální volba. Tepelně izolační vrstva boty poskytuje dobrý komfort i za velmi nízkých teplot (v evropském zeměpisném pásmu). Z tohoto důvodu se příliš nehodí pro použití v létě, za teplého počasí v nižších nadmořských výškách.

Celokožené provedení a tuhá podrážka zaručuje zvýšenou odolnost při pohybu po skále a v suťovitých terénech. Osvědčila se při pohybu na zmrzlém sněhu a firnu. Lze ji použít i pro horolezecké výstupy v nižších stupních obtížnosti a nenáročné lezení v ledu s použitím rámových maček. Model Boreal Bulnes byl testován v rozličných terénech horského a vysokohorského typu, na skalnatém, sněhovém a firnovém podkladě.

Po 150 kilometrech

Po ujití 150 kilometrů se boty vcelku slušně "rozchodily". Kožený svršek nedoznal větších změn (šrámy od skály a suti se díky hrubé kůži objeví opravdu jen zřídka). Tvrdá podrážka vypadá velmi dobře, takřka beze změn. Nebylo zaznamenáno žádné poškození tkaniček, jejich konce se netřepí. Upínací nýty úplně beze změn. Zvýšený pryžový lem se od koženého svršku na žádném místě neodlepuje.

Vnitřní vložka boty je opotřebená úměrně míře prochozených kilometrů a ve vnitřním prostoru boty se neposunuje (což u některých trekových bot bývá problém). Všechny švy na botě drží a nejsou nikde uvolněné. Jazyk boty sedí i při dlouhém pochodu rovně a nemá tendenci se sesunovat na stranu (také častý problém mnohých bot). Celkový dojem po 150 kilometrech je tedy velmi dobrý.

Mt. PEAK, značka Reichle (dovozce pro ČR Sport koncept)

Parametry (podle údajů výrobce):

  • Svršek: Nubuk 2,4 mm
  • Podšívka: Gore-Tex
  • Podešev: Vibram
  • Hmotnost: neuvedeno

Hodnocení

Bota určená do náročnějšího terénu s minimem švů a sendvičovým řešením podrážky pro zvýšení pohodlí a stability nohy na jakémkoliv terénu. Zajímavostí určitě je možnost seřízení výšky nártu pomocí jazyka se suchým zipem. Kulaté tkaničky zajišťují dobré zavázaní i rozvázání, za každého počasí. Gore-Texová membrána spolu s kvalitním svrškem chrání nohu před vlhkem a dobře odvádějí pot zevnitř boty. Vnitřek boty je velice pohodlný a noha vněm dobře drží. Boty bylo nutné nějaký čas rozcházet, ale pak seděly velmi dobře. Vnitřek boty je z měkké kůže, takže neodírá nohu.

Peak

Podrážka s vibramem držela na všech testovaných površích. Jedná se o špičkový výrobek v této kategorii bot. Má široké možnosti použití od krátkých vycházek po několikadenní treky jak v letním, tak v zimním období. Všeho na této pohorce je tak akorát. I když je určena především do vysokohorského terénu, byla zkoušena na horských chodnících, lesních cestách asfaltových komunikacích a neobjevil se sebemenší problém.

Po 150 kilometrech

Nepozorovali jsme žádnou znatelnou změnu ve vzhledu boty. Podrážka nedoznala skoro žádné opotřebení. Svršek byl také bez škrábanců. Vnitřek boty se pohodlně rozchodil. Velmi příjemný byl tepelný komfort nohy i dobrá vysychavost svršku za mokra. Po 150 kilometrech si boty zachovaly všechny důležité parametry kvalitní pohorky a po důkladném rozchození seděly výborně. Celkový dojem z testu těchto bot byl velmi dobrý.

Treking.cz - diskuze
Reklama
Témata našich článků…
Aktuální počasí Praděd Babia hora Macocha Karlštejn Žiarska chata Roháče, ubytování Macocha Hranická propast Rozhledny Zámek Hluboká Sluneční soustava Kráľova studňa Červená Lhota Vodopády Beskydy, ubytování Spacáky Gran Paradiso
Reklama
Populární treky
1. Slovenské hory Přechod hlavního hřebene Velké Fatry
2. České hory Lužické hory - toulky po hradech, skálách a vyhlídkách
3. Alpy Výstup na Hoher Dachstein klasickou cestou
4. Rumunské hory Retezat, princeznou Jižních Karpat křížem krážem (1)
5. Ukrajinské Karpaty Hřebenem poloniny Piškoňa, Zakarpatská Ukrajina
Reklama
Regiony
Beskydy | Bílé Karpaty | Blatenská pahorkatina | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Děčínská vrchovina | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Džbán | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Ještědsko-kozákovský hřbet | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křemešnická vrchovina | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podbeskydská pahorkatina | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Slezské Beskydy | Smrčiny | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Belianské Tatry | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Myjavská pahorkatina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Ostrôžky | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Beskydy | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Starohorské vrchy | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Východoslovenská rovina | Zemplínské vrchy | Žiar
Reklama
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist