Počasí Počasí Satelitní snímky počasí Satelit Webkamery Kamery Kontakty Kontakty Eshop Eshop
Treking.cz
Poslední aktualizace: 20.1.2016 , , svátek má
Treking > Jeskyně > Slovenské ledové jeskyně

Slovenské ledové jeskyně

Exkurze do mrazivého podzemí

25.8.2015 | Otakar Brandos

Slovensko je jeskyňářskou mocností. Objevených a registrovaných jeskyní tady přes sedm tisíc. Přesněji 7 014. Aktualizovaný seznam jeskyní naleznete např. na těchto stránkách - www.smopaj.sk. A řada objevů na jeskyňáře zcela určitě teprve čeká.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Většina slovenských jeskyní je krasových, řada jeskyní však byla objevena i v nekrasových oblastech. Mezi slovenskými jeskyněmi jsou jistým unikátem ledové jeskyně, neboť se nacházejí v poměrně malých nadmořských výškách. Ve srovnání například s alpskými ledovými jeskyněmi, které se vesměs nacházejí ve vysokohorských polohách.

16 veřejnosti přístupných jeskyní je na tak poměrně malou zemi určitě hodně. Z toho 12 po betonových chodnících a 4 se speleoslužbou, kde si alespoň v náznacích můžete přičichnout k té pravé jeskyňařině. Z těchto 16 jeskyní jsou až dvě ledové. Jsou to Dobšinská ľadová jaskyňa a Demänovská ľadová jaskyňa.

Čtěte také: Vartovky na Slovensku, protiturecké strážní věže

Vedle nich však existuje na Slovensku ještě několik dalších jeskyní či propastí s trvalou ledovou výplní. Nejznámějšími jsou Silická ľadnica ve Slovenském krasu, Veľká ľadová priepasť v Nízkých Tatrách, Ľadová jama na Muránské planině či Šingliarka a Ľadová jaskyňa pod Vrbjarkou tamtéž.

Všechny tyto ledové jeskyně představují unikátní systémy, které mohly vzniknout díky správné poloze, vhodné cirkulaci vzduchu, vhodnému mikroklimatu a příznivým srážkovým poměrům. Přechodně se ledová výplň tvoří i v některých dalších jeskyních a propastech. Do našeho přehledu jsem ale zařadil pouze jeskyně s permanentní ledovou výplní.

Největší ze slovenských ledových jeskyní je Demänovská ľadová jaskyňa (ledová jeskyně). První písemná zmínka o ní pochází již z roku 1229. Demänovská ledová jeskyně leží v Demänovské dolině v Nízkých Tatrách nedaleko Demänovské jeskyně slobody. Celková délka této jeskyně činí 2 445 m, z toho pro veřejnost je zpřístupněných 650 m. Teplota vzduchu se v zaledněné části jeskyně pohybuje kolem 0 °C.

Dobšinská ľadová jaskyňa

O poměrně velký kus v závěsu co se délky týče je Dobšinská ľadová jaskyňa (ledová jeskyně) nacházející se na jižním okraji Národního parku Slovenský ráj na severním svahu vrchu Duča asi 130 metrů nad dnem doliny řeky Hnilec. Dobšinská ledová jeskyně je součástí mnohem většího jeskynního systému Stratenské jeskyně. Tato jeskyně má sice délku jen 1 491 m, přesto patří mezi největší ledové jeskyně Evropy a na Slovensku drží, co do objemu ledu, primát. Odhaduje se, že objem ledu v jeskyni činí asi 110 000 m3 při největší tloušťce v tzv. Velké síni asi 26,5 m.

Předpokládá se, že vhodné podmínky pro zalednění jeskyně vznikly až ve čtvrtohorách v průběhu doby ledové zvané riss někdy před 140 tisíci až 300 tisíci lety. Dnes se v zaledněných částech jeskyně pohybuje průměrná roční teplota v rozmezí -3,9 °C až -0,2 °C. Relativní vlhkost vzduchu činí 75 až 90 %.

Svým způsobem unikátní je jeskyně Silická ľadnica na Silické planině ve Slovenském krasu v blízkosti obce Silica. Silická ľadnica vznikla v druhohorních triasových vápencích Silického příkrovu s podzemním tokem Černého potoka (protéká a vyvěrá do Gombasecké jeskyně). Silická ľadnica je unikátní tím, že se nachází v opravdu teplém regionu a v mimořádně malé nadmořské výšce. Je nejníže položenou slovenskou zaledněnou jeskyní a ani bych se nedivil, kdyby v tomto ohledu držela i evropský primát.

Chladný vzduch si v Silické ľadnici udrží svou teplotu po celý rok, díky čemuž se mohou uchovat i ledové útvary v podzemních prostorách této propasťovité jeskyně. Turistům je volně přístupná pouze otevřená venkovní část vzniklá zborcením stropu původního dómu po zábradlím zabezpečené galerii. Silická ľadnice dosahuje hloubky 110 metrů a délky něco přes jeden kilometr. Ve Slovenském krasu nalezneme i další ledovou jeskyní. Je jí u obce Bôrka Ľadová jaskyňa pod Havraňou skalou dlouhá 87 m a hluboká 20 metrů. Jeskyně je zvána rovněž Snežná diera či Nagy holló-köi bg.

Za další z ledových jeskyní (propastí) se musíme vrátit do Nízkých Tater do masívu vrchu Ohniště se známou Skalní bránou na Ohništi. Veľká ľadová priepasť na Ohništi patří k nejhlubším známým propastem Nízkých Tater.

Její otvor se nachází v pod vrcholem Ohnište (1 538 m), jehož masív je budován gutensteinskými výpenci chočského příkrovu z období středního triasu. Celková hloubka Velké ledové propasti činí 125 m. Led na dně propasti se shromažďuje díky vhodným mikroklimatickým poměrům (průměrná teplota se pohybuje okolo 0 °C). Výška ledového kužele na dně propasti v hloubce 80 m dosahuje až 10 metrů. To v závislosti na roční době, množství srážek a teplotních poměrech.

Silická ľadnica

Za dalšími ledovými jeskyněmi musíme zamířit na Muránskou planinu. Nejznámější je přírodní památka Ľadová jama na Muráni. Jedná se o závrt hluboký asi 30 metrů. Tato ledová propast je unikátní endemitní populací střevlíka Duvalis microphtalmus, který je glaciálním reliktem. V některých letech však může docházet k plnému roztátí ledové výplně tohoto propasťovitého závrtu.

Na Muránske planině jsou podle odborné literatury ještě další dvě ledové jeskyně. Jsou to Ľadová jaskyňa pod Vrbjarkou či Vrbjarka a Šingliarka. První z jeskyní dosahuje hloubky asi 17 metrů a otvor se nachází v nadmořské výšce 1 010 m. Šingliarka dosahuje hloubky asi 20 metrů a vstup do jeskyně se nachází ve výšce 1 080 m n. m.

Další ledovou jeskyni nalezneme na východě Slovenska nedaleko Sabinova u obce Renčišov. Ľadová priepasť je puklinová propast hluboká 21 m a dlouhá 82 m. Vstup do propasti se nachází v nadmořské výšce 838 m. Malou ledovou propast nalezneme dokonce i v Malých Karpatech. U červeného Kamene je 7 m hluboká propast zvaná Ľadnica.

Podobně má ledovou výplň i Ľadová trhlina u obce Stará Bašta u Rimavské Soboty, byť dosahuje hloubky jen 17 m a délky 47 m. Navíc se jedná o puklinovou jeskyni v nekrasové oblasti, vznikla v bazaltech Cerové vrchoviny. Podobně může překvapit Ľadová jaskyňa na Dreveníku nedaleko Spišského hradu v Hornádské kotlině. Dosahuje hloubky 17 m a délky 215 m. Poblíž je i Malá ľadová jaskyňa hluboká 12 m a dlouhá 23 m.

Co by to bylo za pořádek, kdybychom ledové jeskyně nenašli i v Tatrách. První je 18 metrů hluboká a 50 metrů dlouhá Ľadová pivnica zvaná také Ľadový sklep, Ľadová pivnica pod Organom s vchodem v nadmořské výšce 1 433 m. Další je Priepasť na Hlúpom vrchu hluboká 13 m s vchodem ve výšce 1 996 m n. m. Následuje 20 m dlouhá a 5 m hluboká Ľadová jaskyňa pod Košiarom s vchodem ve výšce 1 550 m.

Zahanbit se nenechá ani 16 m hluboká puklinová Nižná svišťová jaskyňa zvaná také Kovalova priepasť nebo 10 m hluboká Svišťova dolinka s vchodem v nadmořské výšce 1 820 m. Podobně jako 24 m hluboká jeskyně Svišťova dolinka 2. Další z ledových jeskyní je Tichá diera (Snežná jaskyňa) v nadmořské výšce 1 740 m. Ledovou výplň má i 10 m hluboká a 50 m dlouhá Veľká ľadová puklina.

V masívu Červených vrchů v Západních Tatrách nalezneme hned dvě ledové jeskyně. Jsou to 60 m hluboká Ľadová priepasť a 5 m hluboké Ľadové okno. Další z ledových jeskyní je 18 m hluboká a 150 m dlouhá Ľadová jaskyňa v Okolíku a 12 m hluboká a 70 m dlouhá Ponorová jaskyňa (Ľadová jaskyňa) v katastrálním území obce Zuberec.

Tímto náš výčet slovenských ledových jeskyní končí. Možná, že se někde v útrobách některého ze slovenských pohoří skrývají ještě další trvale zaledněné jeskyně či propasti, na ně jsem však v žádné literatuře nenarazil. Pokud by výše uvedený výčet nebyl kompletní, budu rád za jakékoliv doplňující informace na redakční mail redakce@treking.cz případně v diskusi dole pod článkem.

Další související články:

+ Stanišovská jeskyně (jaskyňa), přístupné jeskyně v Nízkých Tatrách se speleoslužbou
+ Jaskyňa mŕtvych netopierov, Nízké Tatry a Ďumbierský vysokohorský kras
+ Podtatranský Važec a Važecká jaskyňa
+ Harmanecká jeskyně, veřejnosti přístupná jeskyně Velké Fatry
+ Gombasecká jeskyně (jaskyňa), veřejnosti přístupná jeskyně Slovenského krasu
+ Domica, veřejnosti přístupná jeskyně v NP Slovenský kras
+ Krásnohorská jeskyně - Buzgó, speleoturistika ve Slovenském krasu
+ Slovenské jeskyně, turisticky přístupné jeskyně na Slovensku
+ Ochtinská aragonitová jaskyňa, kryštálový unikát
+ Demänovská jeskyně (jaskyňa) svobody, Demänovský kras v Nízkých Tatrách
+ Nejhlubší jeskyně světa
Treking.cz - diskuze

Diskuse k tomuto článku

přidat názor


Výběr tras a cílů podle pohoří
Beskydy Bukovské vrchy
Bílé Karpaty Cerová vrchovina
Jeseníky Chočské vrchy
Jizerské hory Kysucké Beskydy
Králický Sněžník Malá Fatra
Krkonoše Muránska planina
Lužické hory Nízké Tatry
Orlické hory Roháče, Z. Tatry
Rychlebské hory Velká Fatra
Šumava Vysoké Tatry
Zábřežská vrchov. Další pohoří…
Reklama
Reklama
Výběr článků
Hory Abcházie, (ne)známá země pod Kavkazem
Hory Kakanui Mountains, dvoudenní trek na Novém Zélandu
Hory Přechod Krkonoš a Jizerských hor, Králicko-krkonošský sudetský trek
Hory Jaro na Považí, turistika na Považském Inovci a v Strážovských vrších (1)
Reklama
Reklama
Témata našich článků…
Pulčínské skály Krkonoše, ubytování Chata pod Chlebom Starý Jičín Jeskyně Chata Borišov Vosecká bouda Tribeč Tematín Macocha Beckov Maroko Jeskyně Na Pomezí Kasiopeja Vartovna Strahlhorn Malé Karpaty Cirrus Otakárek fenyklový Měsíc Pohorky Helfštýn
Reklama

Poslední diskusní příspěvky

Strom roku 2014, anketa
 23.02.2017 1 příspěvek
Vsacký Cáb, horský hotel
 21.02.2017 6 příspěvků
Boží hora, Žulovská pahorkatina
 21.02.2017 1 příspěvek
Slezské Beskydy v zimě
 19.02.2017 4 příspěvky
Slezské Beskydy, hřebenovka v zimě
 19.02.2017 1 příspěvek
Malá Fatra v zimě a s bivakem
 18.02.2017 4 příspěvky
Roháč obecný (Lucanus cervus)
 17.02.2017 11 příspěvků
Terskej Alatau, Kyrgyzstán
 16.02.2017 1 příspěvek
Outdoorové weby, návštěvnost
 13.02.2017 5 příspěvků
10 + 3 nejkrásnější hřebenovky Slovenska
 10.02.2017 9 příspěvků
CDT - Continental Divide Trail
 09.02.2017 2 příspěvky
Mont Blanc, výstup na horu
 09.02.2017 39 příspěvků
Ahoj,jsem holka z chalupy na opavsku, ráda šlapu p
 06.02.2017 2 příspěvky
Západ Slunce z Lysé hory
 05.02.2017 6 příspěvků
Jsem docela sama a touto cestou bych ráda našla fa
 03.02.2017 1 příspěvek
Hanušovická vrchovina, přechod
 01.02.2017 1 příspěvek
Grete Klinger Steig, klettersteig
 01.02.2017 1 příspěvek
Nízké Tatry, přechod hřebene
 31.01.2017 28 příspěvků
Velký Javorník, Beskydy
 30.01.2017 1 příspěvek
Meluzína, Krušné hory
 27.01.2017 4 příspěvky
Rodeo 4×4 v rumunských Karpatech
 26.01.2017 6 příspěvků
Jak vybrat kolo, levná kola
 26.01.2017 11 příspěvků
Kolo pro cykloturistiku, jak a podle čeho si vybra
 26.01.2017 1 příspěvek
Turistická lékárnička na hory
 26.01.2017 3 příspěvky
Čerchov, túra na nejvyšší horu Českého lesa
 26.01.2017 3 příspěvky
Predigstuhl, Schladmingské Taury
 25.01.2017 1 příspěvek
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Příroda Modrásek tmavohnědý, malý motýl suchých travnatých luk
2. Turistická poradna Jídlo a pití na treku. Horský jídelníček a speciality z vaší kuchyně (2)
3. Příroda Babočka bodláková je tažný druh motýla
4. Naše vrcholy Železná hůrka, jedna z nejmladších sopek v České republice
5. Chaty Bezručova chata. Chata KČT na Lysé hoře v Beskydech
6. Vesmír Červený trpaslík, nejpočetnější hvězdná třída ve vesmíru
7. Vesmír Hvězdné asociace: OB asociace, T a R asociace
Oblasti: Beskydy | Bílé Karpaty | Brdy | Broumovská vrchovina | Česká Kanada | České středohoří | České Švýcarsko | Český les | Český ráj | Doupovské hory | Drahanská vrchovina | Hanušovická vrchovina | Hornosvratecká vrchovina | Hostýnské vrchy | Chřiby | Javorníky | Jeseníky | Jevišovická pahorkatina | Jizerské hory | Králický Sněžník | Krkonoše | Krušné hory | Křivoklátská vrchovina | Litenčická pahorkatina | Lužické hory | Nízký Jeseník | Novohradské hory | Orlické hory | Pálava | Podyjí | Rakovnická pahorkatina | Ralsko | Rychlebské hory | Slavkovský les | Svitavská pahorkatina | Šluknovská pahorkatina | Šumava | Švihovská vrchovina | Vizovická vrchovina | Vlašimská pahorkatina | Vsetínské vrchy | Východolabská tabule | Zábřežská vrchovina | Zlatohorská vrchovina | Ždánický les | Železné hory | Žulovská pahorkatina | Branisko | Bukovské vrchy | Burda | Cerová vrchovina | Čergov | Čierna hora | Chočské vrchy | Kremnické vrchy | Krupinská planina | Kysucké Beskydy | Laborecká vrchovina | Levočské vrchy | Ľubovnianska vrchovina | Malá Fatra | Malé Karpaty | Muránska planina | Nízké Tatry | Ondavská vrchovina | Oravská Magura | Oravské Beskydy | Pieniny | Podunajská pahorkatina | Pohronský Inovec | Polana | Považský Inovec | Revúcka vrchovina | Roháče | Slanské vrchy | Slovenský kras | Slovenský ráj | Spišská Magura | Stolické vrchy | Strážovské vrchy | Súlovské skály | Šarišská vrchovina | Štiavnické vrchy | Tribeč | Velká Fatra | Veporské vrchy | Vihorlat | Volovské vrchy | Vtáčnik | Vysoké Tatry | Záhorie | Zemplínské vrchy
Home Page | Časopis | Průvodce | Ceník inzerce | Soutěže | Seznamka | Kalendář akcí | Outdoor testy | Horské chaty | Fotogalerie | Archiv
Treky, turistika | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Vesmír, astronomie | Turistická mapa online | Spolupracujeme
TOPlist