Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 9.4.2024 , svátek má
Treking > Příroda > Boloria euphrosyne (perleťovec fialkový). Motýli ČR

Boloria euphrosyne (perleťovec fialkový). Motýli ČR

Perleťovec fialkový - eurosibiřský druh středně velkého motýla

10.7.2017 | Otakar Brandos

Perleťovec fialkový (Boloria euphrosyne), slovensky perlovec jahodníkový, je středně velký motýl s rozpětím křídel 40 až 42 mm. Perleťovci fialkoví osídlili široký areál Eurasie. Od Britských ostrovů a Španělska až po Japonsko a Kamčatku. Perleťovec fialkový je sice dobrý letec, který poletuje chvílemi třepotavě a chvílemi plachtivě, přesto se jen zřídka vzdalují ze svých stanovišť.

Perleťovec fialkový (Boloria euphrosyne)

Perleťovec fialkový je zaměnitelný s perleťovcem dvanáctitečným (Boloria selene). Od něj se odlišuje kresbou zadních křídel a celkově světlejším zabarvením. Nápadná černá kresba na oranžovém podkladě křídel dělá z motýla opravdovou okrasu naší přírody. Stejně jako nápadná oranžová kresba na rubu jeho křídel.

S perleťovcem fialkovým se nejčastěji setkáme na pasekách a lesních světlinách. Jak v listnatých, tak i smíšených či jehličnatých lesích. Snad ještě častěji jej člověk nalezne na lesostepních lokalitách. Nejraději má slunné a teplé lokality pahorkatin, vystupuje ale i poměrně vysoko do hor. Imaga byla pozorována ve výškách až 1 500 m n. m. Dospělý motýl s oblibou usedá na květy. V oblibě má především kvetoucí ostružiník.

Čtěte také: Perleťovec malý: Fotogenický motýl s perleťovými skvrnami na křídlech

Perleťovec fialkový v některých lokalitách patří k běžnějším druhům motýlů, byť v posledních desetiletích vymizel z řady oblastí. To mají na svědomí změny v krajině a úbytek přirozených stanovišť. Relativně hojnější je v nejteplejších oblastech naší republiky či na Slovensku - Pálava, nižší pahorkatiny ve středních Čechách, Malé Karpaty, Slovenský kras aj., kde se objevují až dvě generace ročně. Oproti severním oblastem, kde perleťovec vyvádí pouze jednu generaci.

V naší přírodě se s perleťovcem fialkovým můžeme setkat od dubna do června / července a v případě druhé generace od července do září. Samičky kladou vajíčka buď na různé druhy violek a nebo na jahodníky, které jsou žírnými rostlinami housenek. Housenky se kuklí po přezimování v padance pod žírnými rostlinami.

Treking.cz - diskuze
Reklama
Témata našich článků…
Země Pravčická brána Rýchorská bouda Hrad Sovinec Bludné balvany Barborka Šerlich Macocha Pluto Sluneční soustava Motýli Matterhorn Burkvíz Zvířetník Karlštejn Slunce Cumulus Červená Lhota Čelovky Kvasar Opruzeniny Orlík
Reklama
Na Trekingu dále naleznete
Naše rozhledny Skalní města
Naše vrcholy Vodopády
Ledovcová jezera Sedla a doliny
Jeskyně Památky
České hrady Slovenské hrady
Geomorfologie (ČR) Geomorfologie (SK)
Nejvyšší hory (SK) Nejvyšší hory (ČR)
Nejvyšší vrcholy Orografické členění
Karpaty Alpy
Reklama
Vyhledat ubytování podle pohoří

1. Beskydy, ubytování a horské chaty v Beskydech
2. Javorníky, ubytování a horské chaty v Javorníkách
3. Jeseníky, ubytování a horské chaty v Jeseníkách
4. Jizerské hory, ubytování a chaty v Jizerských horách
5. Krkonoše, ubytování a horské boudy v Krkonoších
6. Orlické hory, ubytování a chaty v Orlických horách
7. Šumava, ubytování a horské chaty na Šumavě
CZ / SK
1. Malá Fatra, ubytování a horské chaty na Malé Fatře
2. Nízké Tatry, ubytování a chaty v Nízkých Tatrách
3. Oravské Beskydy, ubytování a chaty na Oravě
4. Roháče, ubytování a chaty v Západních Tatrách
5. Slovenský ráj, ubytování a chaty ve Slovenském ráji
6. Velká Fatra, horské chaty a útulny na Velké Fatře
7. Vysoké Tatry, ubytování a chaty ve Vysokých Tatrách
Vybíráme z obsahu…
1. Jeskyně Jeskyně Šipka, pravěké obydlí lovců mamutů ve Štramberku
2. Jeskyně Zbrašovské aragonitové jeskyně: Hydrotermální jeskyně Hranického krasu, Teplice nad Bečvou
3. Naše vrcholy Praděd, nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a pátá nejvyšší hora v ČR
4. Rozhledny Rozhledna Černá studnice (Schwarzbrunnberg) u Smržovky
5. Vesmír Mléčná dráha neboli naše Galaxie - náš mateřský galaktický hvězdný ostrov
6. Horské chaty Luční bouda: Krkonoše a ubytování na Luční boudě, ceny a společná noclehárna
7. Moravské hrady Helfštýn: Hrad, který byl založen loupeživým rytířem
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist