Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 5.12.2023 , svátek má
Treking > Příroda > Melitaea didyma (hnědásek květelový). Motýli

Melitaea didyma (hnědásek květelový). Motýli

Hnědásek květelový (Melitaea didyma; Esper, 1779) - kriticky ohrožený druh teplomilného stepního motýla

12.7.2017 | Otakar Brandos

Hnědásek květelový (Melitaea didyma), slovensky hnedáčik pyštekový, je podobně jako soumračník proskurníkový ohrožen zánikem přirozených stanovišť, kterými jsou především skalní stepi a lesostepi. S hnědáskem květelovým se můžeme setkat ale i na slunných okrajích lesů, lesních cestách a dalších osluněných a teplých stanovištích.

Hnědásek květelový (Melitaea didyma)

Hnědásek květelový má nápadně zbarvená křídla s velice variabilní kresbou, takže jen ztěží lze nalézt dva stejné jedince. Podobně jako je tomu u některých druhů savců - rys, žirafa aj. Jasně oranžová křídla prozradí hnědáska květelového i na velkou vzdálenost, na kterou je možná záměna s některými ohniváčky. Např. s ohniváčkem celíkovým.

U hnědáska květelového je nápadný pohlavní dimorfismus. Samečci jsou zřetelně menší než samičky. Rovněž zabarvení křídel na líci je u samiček odlišné, méně nápadné. Od pískových barev až po rezavě hnědou. Na rubu křídel je zabarvení u obou pohlaví podobné. Díky výraznému zbarvení a charakteristické kresbě nelze hnědáska květelového zaměnit s žádným jiným druhem hnědásků. Byť hodně podobný je mu hnědásek jižní (Melitaea fascelis), který je však drobnější.

Čtěte také: Ohniváček celíkový: Ohnivě zbarvený motýl obývající palearktickou…

Hnědásek květelový byl ještě v polovině minulého století v ČR běžným druhem. Dnes je považován za kriticky ohroženého, mizí i z řady lokalit v chráněných oblastech jako je Český kras a Křivoklátsko. V důsledku zarůstání přirozených stanovišť… U nás má pouze ednu generaci, na Slovensku se v teplých oblastech objevují generace dvě. První létá od května do června a druhá od července do srpna až září. U nás od června do srpna.

Hnědásek květelový (Melitaea didyma)

Housenky hnědáska květelového jsou polyfágní. Spatřit je můžeme nejen na jitroceli, kozlíku lékařském, violce, ale i na rozrazilu, lnici, chrpě, divizně a dalších rostlinách. Mladé housenky se drží pohromadě. Podobně jako housenky některých druhů baboček. Housenky se líhnou z nazelenalých vajíček, která samička klade v malých snůškách na listy žírných rostlin. Přezimují v hibernákulu a kuklí se na jaře.

Rozpětí křídel hnědáska květelového dosahuje 40 až 48 mm. V ČR tak patří ke středně velkým motýlům. Setkat se ním můžeme nejen u nás či na Slovensku, ale i na Balkáně, v jižní Evropě a Střední Asii. Hranice jeho rozšíření sahá až do Mongolska na Altaj.

Treking.cz - diskuze
Reklama
Témata našich článků…
Země Panská skála Rýchorská bouda Hrad Sovinec Bludné balvany Šerák Šerlich Macocha Venuše Sluneční soustava Motýli Matterhorn Hukvaldy Zvířetník Karlštejn Slunce Cumulus Červená Lhota Čelovky Kvasar Opruzeniny Boreč
Reklama
Na Trekingu dále naleznete
Naše rozhledny Skalní města
Naše vrcholy Vodopády
Ledovcová jezera Sedla a doliny
Jeskyně Památky
České hrady Slovenské hrady
Geomorfologie (ČR) Geomorfologie (SK)
Nejvyšší hory (SK) Nejvyšší hory (ČR)
Nejvyšší vrcholy Orografické členění
Karpaty Alpy
Reklama
Vyhledat ubytování podle pohoří

1. Beskydy, ubytování a horské chaty v Beskydech
2. Javorníky, ubytování a horské chaty v Javorníkách
3. Jeseníky, ubytování a horské chaty v Jeseníkách
4. Jizerské hory, ubytování a chaty v Jizerských horách
5. Krkonoše, ubytování a horské boudy v Krkonoších
6. Orlické hory, ubytování a chaty v Orlických horách
7. Šumava, ubytování a horské chaty na Šumavě
CZ / SK
1. Malá Fatra, ubytování a horské chaty na Malé Fatře
2. Nízké Tatry, ubytování a chaty v Nízkých Tatrách
3. Oravské Beskydy, ubytování a chaty na Oravě
4. Roháče, ubytování a chaty v Západních Tatrách
5. Slovenský ráj, ubytování a chaty ve Slovenském ráji
6. Velká Fatra, horské chaty a útulny na Velké Fatře
7. Vysoké Tatry, ubytování a chaty ve Vysokých Tatrách
Vybíráme z obsahu…
1. Jeskyně Jeskyně Šipka, pravěké obydlí lovců mamutů ve Štramberku
2. Jeskyně Zbrašovské aragonitové jeskyně: Hydrotermální jeskyně Hranického krasu, Teplice nad Bečvou
3. Naše vrcholy Praděd, nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a pátá nejvyšší hora v ČR
4. Rozhledny Rozhledna Černá studnice (Schwarzbrunnberg) u Smržovky
5. Vesmír Mléčná dráha neboli naše Galaxie - náš mateřský galaktický hvězdný ostrov
6. Horské chaty Luční bouda: Krkonoše a ubytování na Luční boudě, ceny a společná noclehárna
7. Moravské hrady Helfštýn: Hrad, který byl založen loupeživým rytířem
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist