Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 24.11.2022 , svátek má
Treking > Meteorologický slovník > Co je to cumulus (kupa)? Jeden z druhů oblačnosti

Co je to cumulus (kupa)? Jeden z druhů oblačnosti

Cumulus (Cu) neboli kupa je jeden z 10 druhů oblaků

10.11.2013 | Otakar Brandos

Oblačnost typu cumulus (česky kupa) je tvořena jednotlivými izolovanými kupami, které bývají husté a vyvinuté do výšky s patrným vertikálním vývojem. Základna oblačnosti cumulus je téměř vodorovná a jejich kopulovitý vrchol má ostré a jasně ohraničené obrysy. Sluncem ozářené vrcholky těchto oblaků mají zářivě bílou barvu.

Cumulus

Cumulus dosahuje různých tvarů, krajinářskými fotografy určitě nejoblíbenější oblačností je oblačnost cumulus humilis. Jedná se o uspořádané řady kup, které dodávají snímkům krajiny na plastičnosti. Dalšími typy jsou cumulus mediocris, cumulus congestus a cumulus fractus.

Kumuly se obvykle objevují ve výškách 0,5 - 3 km. Cumulus humilis ve výškách okolo 3 km, cumulus mediocris okolo 4 km a cumulus congestus okolo 5 - 7 km. Při velice rychlém vertikálním vývoji může signalizovat vznik krátkých přeháněk a nebo přerůst v oblak druhu cumulonimbus.

Vznik oblačnosti druhu cumulus je spojen s termickou turbulencí. Oblačnost druhu cumulus se vytváří za pěkného počasí, večer. Po ustálení a zániku konvekce způsobené prohřátým zemským povrchem se většinou oblaka typu cumulus rozpadají. Při velice rychlém vertikálním vývoji mohou signalizovat vznik přeháněk. Termín cumulus zavedl v roce 1838 L. Howard.

Další související články:

+ Arktická tlaková výše (anticyklóna); oblast vyššího tlaku nad Arktidou
+ Azorská tlaková výše (anticyklóna), kuchyně evropského počasí
+ Sibiřská tlaková výše (anticyklóna), kontinentální anticyklóna
+ Okluzní fronta - co je to okluzní fronta, vliv na počasí
+ Tlaková výše neboli anticyklóna, oblast se zvýšeným tlakem vzduchu
+ Teplá fronta - co je to teplá fronta, vliv na počasí
+ Tlaková níže neboli cyklóna, Oblast se sníženým tlakem vzduchu
+ Altocumulus (Ac) - Vysoká kupa, jeden z druhů oblaků
+ Aktuální počasí a kosmické počasí
+ Brázda nízkého tlaku vzduchu, atmosférický tlakový útvar
Reklama
Výběr článků
Hory Tak trochu české Špicberky, trek v drsném kraji na okraji Arktidy
Hory Od automatických sond po přistání lidí na Měsíci
Hory Besso a Bishorn, výstup na dvojčata ve Walliských Alpách
Témata našich článků…
Mechové jezírko Téryho chata Nízké Tatry, ubytování Soláň Tematín Rozhledny Chata pod Chlebom Milešovka Šumava, ubytování Lovoš Čertovy skály Maroko Praděd Měsíc Soos Bishorn Kvarky Strahlhorn Chalupská slať Mohelenská step Horská nemoc Panská skála
Reklama
Doporučujeme ke čtení

Sněžnice - typy, konstrukce a použití sněžnic

Hory

Pro ty jež se v zimě rádi vydají po svých (ať už z jakéhokoliv důvodu rozhodli nepoužívat lyže - neumí nebo nechtějí lyžovat)…

Akutní horská nemoc, biomedicínské zvláštnosti pohybu ve velkých nadmořských výškách

O horské nemoci slyšel určitě každý, kdo se věnuje horské turistice, trekingu či horolezectví. Někteří ji možná zažili na vlastní kůži, ale kolik z nás ví, jak tato "nemoc" vzniká a jaké jsou její příčiny?…

Populární treky
1. Slovenské hory Sokolia dolina, túra kolem největšího vodopádu Slovenského ráje
2. Slovenské hory Putování Slovenským rudohořím, přes Sihlianskou planinu, Klenovské a Balocké vrchy
3. České hory Túra přes posvátný Radhošť, turistické trasy v Beskydech
4. Rumunské Karpaty Vilcan a Retezat, do nejkrásnějších hor Rumunska
5. České hory Túra na Lovoš a do Oparenského údolí, turistika a vrcholy v Českém středohoří
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist