Průvodce | Karpattreky | Horolezectví | Cykloturistika | Cestování | Lyžování | Příroda | Soutěže | Aktuality | Zajímavosti | Kalendář | Napsat článek | Reklama | Více… |
Treking.cz
Poslední aktualizace: 19.11.2022 , svátek má
Treking > Vesmír > SPRITE, záhadní infračervení kosmičtí skřítci - stále záhadné záblesky

SPRITE, záhadní infračervení kosmičtí skřítci - stále záhadné záblesky

SPRITE, Especially Red Intermediate-luminosity Transient Event

15.5.2017 | Otakar Brandos, foto NASA/JPL-Caltech

Objev infračervených skřítků, neobvyklých infračervených a středně svítivých záblesků v blízkých galaxiích, vědce značně překvapil. Tento nový jev dostal označení SPRITE, neboli eSPecially Red Intermediate-luminosity Transient Event a dosud nemá jednoznačného vysvětlení.

Galaxie z teleskopu Spitzer

Záblesky SPRITE jsou tepelným zářením, proto lze tyto exploze pozorovat pouze v infračervené oblasti spektra. Ve viditelné oblasti spektra nejsou pozorovatelné, proto až tolik nepřekvapí, že ještě nedávno neměli astronomové o jejich existenci ani potuchy. Teprve s rozvojem kosmické astronomie mohly být toto tepelné záblesky objeveny.

Za objevem infračervených skřítků, tepelných explozí v blízkých galaxiích, stojí tým Masi Kasliwalové z Caltechu, který podrobně studoval s pomocí infračerveného kosmického teleskopu Spitzer 190 blízkých galaxií v rámci projektu SPIRITS (Spitzer InfraRed Intensive Transients Survey).

Čtěte také: Gravitační čočka: Zkreslení, zvětšení a nebo znásobení obrazu…

Během prvního roku tým Kasliwalové zaznamenal celkem 14 neobvyklých z asi pěti desítek pozorovaných infračervených záblesků, které byly jasnější než v případě nov, avšak méně jasné než v případě supernov. Infračervení skřítci tak zaplnili světelnou mezeru mezi novami a supernovami v infračervené oblasti spektra.

Zvláštní na některých záblescích bylo, že je nešlo odhalit ve viditelné oblasti spektra. Ani s pomocí Hubbleova kosmického teleskopu (HST) a nebo pozemními teleskopy Keckovy observatoře. Fotometrický vývoj záblesků SPRITES je různorodý. Od zjasnění nižších než 0,1 mag / rok až po zjasnění vyšší než 7 mag / rok. Jedno však mají společné - pozorovány jsou v galaxiích s probíhající hvězdotvorbou.

Galaxie z teleskopu Spitzer

Přestože se týmu kolem M. Kasliwalové podařilo dosud pozorovat celkem 59 takovýchto neobvyklých záblesků, infračervených skřítků, není zdroj ani mechanismus těchto explozí jasný. Jeden z pozorovaných infračervených záblesků byl pozorován v galaxii M 83 v souhvězdí Hydry. Zde by se mohl zdroj ukrývat v zářícím a horkém vodíkovém molekulárním mračnu.

Mohlo jít např. o srážku dvou protohvězd, každá o hmotnosti okolo 10 Sluncí. Vzniknuvší rázová vlna by mohla ohřát a ionizovat okolní plyn. Následnou rekombinací by mohl vzniknout infračervený záblesk, tedy pozorovaný přechodný jev. Další ze studií ukazuje na to, že za zábleskem může stát dynamický rozpad systému masivních hvězd, jenž by vedl např. ke startu protohvězdné fúze.

Problémem se ukázaly další pozorované záblesky, které zasvítily a pohasly mnohem rychleji, než tomu bylo v případě přechodového jevu v galaxii M 83 v Hydře. Někteří badatelé se proto domnívají, že za přechodovými jevy označovány dnes astronomy jako SPRITE, může stát více typů událostí.

Jednou z nich by mohly supernovy, které zapomněly explodovat (tzv. failed supernova). Mohlo by se jednat o hmotné hvězdy v závěru svého života, které zkolabují do podoby černé díry bez předchozího bombastického kosmického ohňostroje, kterým výbuch supernovy bezesporu je.

Jasné odpovědi možná přinese až kosmický teleskop Jamese Webba, jehož start do kosmu by měl proběhnout v příštím roce. Tomuto výkonnému přístroji by se mělo podařit detekovat mnohem více takovýchto záblesků, jejichž podrobnou analýzou by se mohl ozřejmit tento stále záhadný infračervený přechodný jev. Tak či tak, M. Kasliwalové s jejím týmem se povedl opravdu mimořádný objev.

Použité zdroje

Další související články:

+ Stephanův kvintet, astronomická fotografie dne
+ Trpasličí galaxie NGC 5477
+ Podzimní hvězdná obloha
+ Nejtěžší známá hvězda ve vesmíru
+ Barnard 86, kaňka na zářící hvězdné obloze
+ IC 2177 mlhovina Racek aneb na křídlech racka
+ Prachové pásy reflexní mlhoviny M 78 v novém světle
+ Co jsou to hvězdy? Ze života hvězd
+ Hvězda s chvostem, neočekávaný objev
+ Stopy vody na vzdálené planetě
Reklama
Témata našich článků…
Merkur Venušiny misky Rýchorská bouda Hrad Sovinec Bludný balvan Barborka Šerlich Macocha Pluto Černá díra Motýli Grossglockner Burkvíz Zvířetník Karlštejn Slunce Cumulonimbus Bouzov Karimatky Kvasar Opruzeniny Hora Říp
Reklama
Na Trekingu dále naleznete
Naše rozhledny Skalní města
Naše vrcholy Vodopády
Ledovcová jezera Sedla a doliny
Jeskyně Památky
České hrady Slovenské hrady
Geomorfologie (ČR) Geomorfologie (SK)
Nejvyšší hory (SK) Nejvyšší hory (ČR)
Nejvyšší vrcholy Orografické členění
Karpaty Alpy
Reklama
Vyhledat ubytování podle pohoří

1. Beskydy, ubytování a horské chaty v Beskydech
2. Javorníky, ubytování a horské chaty v Javorníkách
3. Jeseníky, ubytování a horské chaty v Jeseníkách
4. Jizerské hory, ubytování a chaty v Jizerských horách
5. Krkonoše, ubytování a horské boudy v Krkonoších
6. Orlické hory, ubytování a chaty v Orlických horách
7. Šumava, ubytování a horské chaty na Šumavě
CZ / SK
1. Malá Fatra, ubytování a horské chaty na Malé Fatře
2. Nízké Tatry, ubytování a chaty v Nízkých Tatrách
3. Oravské Beskydy, ubytování a chaty na Oravě
4. Roháče, ubytování a chaty v Západních Tatrách
5. Slovenský ráj, ubytování a chaty ve Slovenském ráji
6. Velká Fatra, horské chaty a útulny na Velké Fatře
7. Vysoké Tatry, ubytování a chaty ve Vysokých Tatrách
Reklama
Vybíráme z obsahu…
1. Hrady Štramberská Trúba neboli Štramberský hrad, Štramberk
2. Jeskyně Zbrašovské aragonitové jeskyně: Hydrotermální jeskyně Hranického krasu, Teplice nad Bečvou
3. Naše vrcholy Praděd, nejvyšší hora Hrubého Jeseníku a pátá nejvyšší hora v ČR
4. Rozhledny Toulovcova rozhledna: Rozhledna na Jarošovském kopci, Toulovcovy maštale
5. Vesmír Neutronová hvězda: Miniaturní hvězda a nebo extrémní atomové jádro?
6. Horské chaty Vosecká bouda, ubytování v západních Krkonoších
7. Moravské hrady Helfštýn: Hrad, který byl založen loupeživým rytířem
Služby Horská seznamka Outdoor bazar Ztráty a nálezy Archiv článků Spolupracujeme Počasí Satelitní snímky Fotogalerie Turistická mapa Kalendář turistických akcí Treky České hory Slovenské hory Alpy Karpattreky Rumunské hory Ukrajinské Karpaty Asijské hory Severské země Turistika s dětmi Balkánské a evropské hory Ubytování Horské chaty, české hory Slovenské chaty Penziony, hotely Ubytování online Alpské chaty České kempy Slovenské kempy Chorvatské kempy Kempy, Slovinsko Ukrajina, Rumunské hory Výlety Skalní města a skály Naše vrcholy Rozhledny České hrady Slovenské hrady Jeskyně Vodopády Sedla a doliny Členění Slovenska Geomorfologické členění ČR Výlety Přehled našich pohoří Sopky v ČR Karpaty Alpy Ledovcová jezera Památky a zámky Větrné mlýny Čedičové varhany Viklany Bludné (eratické) balvany Ostatní Cestování, cestopisy Horolezectví Cykloturistika Snow Soutěže Příroda, fauna a flóra Vesmír, astronomie Produkty Testujeme Outdoor vybavení, poradna
TOPlist